Knjige zasnovane na istinitim doživljajima

Beogradjanka_89

Zainteresovan član
Poruka
136
Nisam mogla nigde da pronadjem temu slicnu ovoj pa sam resila da otvorim jednu ovakvu...

Za sada imam dve knjige da predlozim, obe zasnovane na istinitim dogadjajima.

"Ljubav u ranjenoj zemlji" - Dzin Sason

"Sadam Husein je 1987. godine naredio svom rodjaku Aliju Hasanu al-Madzidu, poznatom kao Hemijski Ali, da hemijskim oruzjem bombarduje Dzoanino selo na planinama Kurdistana.
Mrtve ptice padaju sa neba, a za njima i smrtonosni tovar koji su izbacivali bombarderi, sejuci strah i smrt...Nakon tog napada, Dzoani je trajno ostecen vid. Ipak, uspela je da prezivi, a zivot joj je spasao njen muz, kurdski borac za slobodu.
Dzoana sada zivi u Velikoj Britaniji, a svoju zivotnu pricu ispricala je Dzin Sason. Ljubav u ranjenoj zemlji objavljena je dok je svet pratio sudjenje Sadamu Huseinu za zlocine protiv covecnosti, ukljucujuci i genocid nad kurdskim narodom."

Knjiga se moze kupiti u "Mamutu".

"Zarobljeni snovi" Marina Nemat

"Namesteno hapsenje. Iznudjeni brak. Bekstvo u novi zivot. Prica o izgubljenom detinjstvu, detaljan i uverljiv portret Irana uzburkanog revolucijom, dirljiva pripovest o zeni koja se bori za zivot i slobodu.
"Dva naoruzana cuvara revolucije, s bradama i u tamnozelenim vojnickim uniformama, stajala su u dovratku. Jedan od njih uperio je pusku u mene. Osetila sam kao da izlazim iz vlastitog tela, i da gledam film... Majka se tresla, lice joj je potpuno prebledelo. Otac je zurio u mene. Suze su mu se slivale niz lice. Nisam ga videla da place jos otkako je baka umrla. -Kuda je vodite? - pitala je moja majka. -U Evin - odgovorili su. "
Evin je bio tamnica za politicke zatvorenike jos iz vremena shahove vladavine. Vec je i samo to ime uterivalo strah u svacije srce: ono je znacilo torturu i smrt. Njegove brojne zgrade rasute su na velikoj povrsini severno od Teherana. Ljudi nikad nisu govorili o Evinu: obavijala ga je uzasna cutnja. "

Knjiga se moze kupiti u "Plato-u".
 
"Suada, Živa spaljena" knjiga je u stvari iskaz žene koja je od strane svoje porodice osuđena na smrt jer su sumnjali da je izvrsila preljubu. Kako se spasila, kroz sta je prosla, ko joj je pomogao... Suada je u stvari žrtva tzv. "zločina iz časti" mnogo poznatijem u arapskom svetu (palestina). Preporucujem.

Takođe knjiga "Devojka iz Bagdada" Mišel Nuri, govori o životu njene majke a kasnije i cele porodice, mešovitom braku evropljanke i iračanina... lepa prica.

A trenutno čitam "Dnevnik Ane Frank", knjiga kojoj sam se vratila posle mnooogo godina, jos iz osnovne škole bila je obavezna kao lektira... šta ćete istinitije od ove knjige.
 
"Suada, Živa spaljena" knjiga je u stvari iskaz žene koja je od strane svoje porodice osuđena na smrt jer su sumnjali da je izvrsila preljubu. Kako se spasila, kroz sta je prosla, ko joj je pomogao... Suada je u stvari žrtva tzv. "zločina iz časti" mnogo poznatijem u arapskom svetu (palestina). Preporucujem./QUOTE]

Knjiga je fenomenalna.....najezila sam se kad sam procitala...strasna pripovest.

Takodje knjiga slicna ovoj je i "Prica o princezi Sultani" koja ima jos dva nastavka, takodje istinita prica, pisac je Dzoan Sason.
 

Back
Top