Bilbordi - dozvola i obaveze

PrestigeHD

Početnik
Poruka
18
Kupio sam ceo poslednji sprat jedne zgrade, radi se o staroj zgradi na kojoj je radjena nadogradnja jedan sprat i ja sam od investitora kupio ceo taj sprat od 250 kvadrata.
Zgrada se nalazi u Novom Sadu na ekstra lokaciji (necu da otkrivam tacnu lokaciju zbog privatnosti ali radi se o jako jako atraktivnom mestu i atraktivnoj nadogradnji u centru Novog Sada sa velikim tranzitom).

U cilju sto boljeg iskoriscenja prostora dosao sam na ideju da fasadu mog sprata pretvorim u bilborde sa 3 strane. Unutrasnjost sprata sam pretvorio u 4 opremljena stana koja izdajem (stanovi/kancelarije). Posto sam vec napomenuo da se radi o atraktivnoj lokaciji, bilborde sam rasprodao jako lako po zadovoljavajucoj ceni i vec mi donose prihode.

E sad u cemu je problem i gde mi treba savet.
Posto se nikada nisam bavio ovim poslom, na znam koje su moje obaveze. Trenutno izdajem bilborde bez ikakve dozvole i nikome ne placam nikakav porez.
Zanima me da li je potrebno izvaditi nekakve dozvole za ovaj posao, koje dozvole, gde se dobijaju, sta je potrebno, koliko kosta, koliko traje procedura.....??????

Trenutno imama trgovacku firmu Doo koja sklapa ugovore sa firmama koje zele da se reklamiraju. Te firme vrse placanje na ziro racun moje trgovacke firme ili dobijam kompenzaciju.
Da li je ovo dovljno ili moram da otvaram posebnu marketingsku firmu koja ce se baviti samo tom delatnoscu?
Ja sam mislio (ako bude problema) da svojoj firmi samo prosirim delatnost na marketing i da napravim ugovor o zakupu izmedju mene (kao fizicko lice i vlasnika nekretnine na kojoj se nalaze bilbordi) i moje firme koja bi od mene zakupljivala taj prostor za bilborde i dalje ga izdavala svojim klijentima a naplacivanje bi se vrsilo kao i do sada, preko racuna firme ili kompenzacijom.

Pored toga, interesuje me kako se oporezuje ova delatnost?
Da li sam u obavezi da dobijem saglasnost ostalih stanara u slucaju da ne koristim ni jedan deo zgrade osim moga sprata gde sam vlasink 100%? Da li se i fasada objekta vodi kao zajednicka "prostorija" cak i ako koristim samo svoj deo?

Sta god da znate od dozvolama, proceduri, placanjima, nacinu rada, obavezama prema drzavi i stanarima, nacinu rada..... sve mi je potrebno?

Hvala!
 
Ono sto zasigurno znam je da nije potrebno da otvaras posebnu firmu(agenciju) za to..
Takodje mislim da ne postoji nikakav poseban porez na te usluge, sem onog koji vec placa tvoja firma(kroz PDV , ili porez na dobit na kraju godine).....
Takodje mislim da postoji posebna naknada za postavljanje bilborda(ako postoji naknada za isticanje firme, onda bi po logici stvari trebala da postoji i naknada za postavljanje bilborda)
A ostalo?
Ne znam.......
 
Kupio sam ceo poslednji sprat jedne zgrade, radi se o staroj zgradi na kojoj je radjena nadogradnja jedan sprat i ja sam od investitora kupio ceo taj sprat od 250 kvadrata.
Zgrada se nalazi u Novom Sadu na ekstra lokaciji (necu da otkrivam tacnu lokaciju zbog privatnosti ali radi se o jako jako atraktivnom mestu i atraktivnoj nadogradnji u centru Novog Sada sa velikim tranzitom).

U cilju sto boljeg iskoriscenja prostora dosao sam na ideju da fasadu mog sprata pretvorim u bilborde sa 3 strane. Unutrasnjost sprata sam pretvorio u 4 opremljena stana koja izdajem (stanovi/kancelarije). Posto sam vec napomenuo da se radi o atraktivnoj lokaciji, bilborde sam rasprodao jako lako po zadovoljavajucoj ceni i vec mi donose prihode.

E sad u cemu je problem i gde mi treba savet.
Posto se nikada nisam bavio ovim poslom, na znam koje su moje obaveze. Trenutno izdajem bilborde bez ikakve dozvole i nikome ne placam nikakav porez.
Zanima me da li je potrebno izvaditi nekakve dozvole za ovaj posao, koje dozvole, gde se dobijaju, sta je potrebno, koliko kosta, koliko traje procedura.....??????

Trenutno imama trgovacku firmu Doo koja sklapa ugovore sa firmama koje zele da se reklamiraju. Te firme vrse placanje na ziro racun moje trgovacke firme ili dobijam kompenzaciju.
Da li je ovo dovljno ili moram da otvaram posebnu marketingsku firmu koja ce se baviti samo tom delatnoscu?
Ja sam mislio (ako bude problema) da svojoj firmi samo prosirim delatnost na marketing i da napravim ugovor o zakupu izmedju mene (kao fizicko lice i vlasnika nekretnine na kojoj se nalaze bilbordi) i moje firme koja bi od mene zakupljivala taj prostor za bilborde i dalje ga izdavala svojim klijentima a naplacivanje bi se vrsilo kao i do sada, preko racuna firme ili kompenzacijom.

Pored toga, interesuje me kako se oporezuje ova delatnost?
Da li sam u obavezi da dobijem saglasnost ostalih stanara u slucaju da ne koristim ni jedan deo zgrade osim moga sprata gde sam vlasink 100%? Da li se i fasada objekta vodi kao zajednicka "prostorija" cak i ako koristim samo svoj deo?

Sta god da znate od dozvolama, proceduri, placanjima, nacinu rada, obavezama prema drzavi i stanarima, nacinu rada..... sve mi je potrebno?

Hvala!

Мораш прво да легализујеш све што си доградио на фасади па потом све друго ,немој да идеш као физичко лице јел ти је онда порез већи
А ако имаш неку твоју фирму можеш да идеш преко ње
Знам да ове билборде по јавним површинама држе фирме које су добиле монопол од града , а за твоје треба прво видети да ли је фасада твоја или спада у власништво целе зграде тојест свих станара
 
Evo ti informacija iz prve ruke. Bavim se oglašavanjem i slučajno znam ponešto.
Prvo, na privatnom zemljištu ti treba samo urbanističko tehnička saglasnost koju dobijaš od ZIG-a. Komunalne takse se NE PLAĆAJU u većini gradova Srbije, ali se moraš raspitati da li postoji odluka za naplatu takse u tvom gradu, NS. Što se tiče dobijanja UTU od ZIG-a, treba da imaš saglasnost 50% stanara + 1, znači većine, jer je fasada zajednički prostor svih stanara.
Korisno bi bilo da uradiš osiguranje odgovornosti - minimalno košta, radi ga Dunav osiguranje. Svrha je osigurati sebe ako otpadne ne daj Bože bilbord ili neki njegov deo na nekoga ili nečiji auto.
Ako ti bilo šta zatreba, javi se slobodno.
 
A da li postoji mogucnost da izbegnem saglasnost stanara zato sto je situacija specificna.
Bilborde kacim sikljucivo na svome spratu i zagradjujem samo svoje stanove, pored toga radi se o zgradi koja do 4 sprata ima jednu vrstu fasade (standardnu) a poslednji sprat (u mom vlasnistvu) je kompletno izradjen od stakla.

Mogu li kako da eskiviram ti saglasnost zbog toga sto koristim samo moj sprat (ti bilbordi smetaju samo mojim stanovima) i zato sto moj sprat ima totalno drugaciju fasadu.

Ako vec budem morao da trazim saglesnost vecine stanara, kako se racuna taj minimalni procenat od 50%. Da li ja kao vlasnik 250 kvadrata (4 stana) imam veca prava ili 4 glasa?
 

Back
Top