Maca u teranju?!?

markons82

Elita
Poruka
20.838
Ok, ovako, macak mi je u poslednjih 10-tak dana postao jako nervozan i "lud". Poceo je da skace po celom stanu ( a posto zna da otvara vrata ( nemam pojma kako je to naucio ), skace na kvake po ceo dan ), mjauce kao poludeo, grize ( ruke i kao da me prati po celom stanu da bi me ujeo, i na kraju me ugrize za noge ) ipokusava da izadje iz stana.

Samim tim mislim da ga je strefio pubertet, a posto nemam pojma koliko je mator ( maximum 14 meseci ) mislim da je to razlog. Sto znaci da hoce da se pari.

E sada ovako, macak je mislim mesavina Maine Coon rase i Persijske ( ili ko zna sta jos ), dosta je velik, ima oko 5kg i skroz je crne boje koja na suncu dobija nijanse barakre i ridje, oci su mu boje cilibara....

Pa me zanima dal ima neko zenku za parenje? Mislim da bi bilo lepo da ga obradujem sa nekom macom :) Ako ima neka posalje PP :)
 
Mislim da nije fer da ga sterilisem a da nije ni jednom imao priliku da se provede kako dolikuje, a i sterilizacija mislim da nije dobra za vreme teranja. Sterilisacu sigurno al nakon sto se jednom bude pario.
 
Mislim da nije fer da ga sterilisem a da nije ni jednom imao priliku da se provede kako dolikuje, a i sterilizacija mislim da nije dobra za vreme teranja. Sterilisacu sigurno al nakon sto se jednom bude pario.

Ali je fer da on trpi svoje nagone i da pati zbog tenzije koja će nastati kada krene da grize, grebe i zapišava? :dontunderstand:
Uzgred, mačori nemaju teranje. Samo mačke imaju teranje.
Što ga pre sterilišeš, to će biti svima lakše.
Potpuno te razumem... i ja sam se sa svojim mačorom dugo vremena premišljao, razmišljao... no, posle kastracije je ostao potpuno isti, samo ne obeležava teritoriju.

Uzgred, ko će se brinuti o mačićima? ;)
 
Kako nema teranje mačar, ima i te kako. "Zavija" po ceo dan kao vuk na mesečini i traži mačke po okolini takodje dobije specifičan glas dubokog mjaukanja i to traje po nekoliko dana. Interesantno da se ova pojava javlja uvek kod nagle promene vremena odnosno atmosferskog pritiska.
Video sam to mnogo puta ali meni je bilo lako jer imam dvorište pa sam mogao da pustim kad traže napolje.
Problem je sa onim koji žive u stanovima, njih nemožete pustiti napolje jer ne umeju da se snadju i vrlo je opasno.

Da dodam da su mi mačke sterilisane a mačore sam vremenom udomljavao.
 
Poslednja izmena:
A kad se bude pario,to jednom,jel ces ti voditi racuna o macicima i naci im dom :think:

1. imam macke ceo zivot. Od svoje 5 godine
2. do sada sam vec imao macice ( 3 puta )
3. odgajio sam sam 15tak komada
4. a koliko sam predan govori cinjenica da nisam uspavao slepo mace vec ga uzeo za sebe i pustio ga da zivi. Nedavno sam ga morao da uspavam kada su mu bubrezi otisli u tri lepe

pa te lepo molim da ne donosis sud a nemas pojma o cemu je rec...
 
Ali je fer da on trpi svoje nagone i da pati zbog tenzije koja će nastati kada krene da grize, grebe i zapišava? :dontunderstand:
Uzgred, mačori nemaju teranje. Samo mačke imaju teranje.
Što ga pre sterilišeš, to će biti svima lakše.
Potpuno te razumem... i ja sam se sa svojim mačorom dugo vremena premišljao, razmišljao... no, posle kastracije je ostao potpuno isti, samo ne obeležava teritoriju.

Uzgred, ko će se brinuti o mačićima? ;)

Sta tu nije fer, pa covece on je zivotinja?!? Ne razumem, po tvojoj logici sve treba da se sterilise kako bi im se prirodni nagon zaustavio, jer eto nama smeta sto on "pizdi" po ceo dan, skace i zapisava... Ima logike.

Hajde onda i mladjane muskarce i devojke da sterilisemo kada upadnu u pubertet ili postanu sexualno zreli. Samo ce mi faliti da mi sincic od 13tak godina postane otac ili cerka od 13 zatrudni...


Nema teranje kao zenske sto imaju, al da ima musko teranje to ima. Ako upadne u period da trci po stanu, skace i "tuce" sa ostalim ukucanima. Mjauce kao da ga neko kolje i to samo u odredjenom periodu ima i te kako jedan vid teranja...

A o macicima mogu slobodno ja da brinem. To mi je najmanji problem jer sam do sada odgojio 15tak komada...
 
Good for you! :mrgreen:

Lepo ti objašnjavamo sa anatomsko-fiziološkog aspekta da to nije teranje u tom smislu o kom si ti čuo, kad ženka ne sme da se steriliše da ne bi iskrvarila zbog specifične prokrvljenosti materice ali ti i alje pričaš svoju priču bez želje da poslušaš savet iskusnijih mačkara. Ustvari, obrazovanijih.
 
Sta tu nije fer, pa covece on je zivotinja?!? Ne razumem, po tvojoj logici sve treba da se sterilise kako bi im se prirodni nagon zaustavio, jer eto nama smeta sto on "pizdi" po ceo dan, skace i zapisava... Ima logike.

Hajde onda i mladjane muskarce i devojke da sterilisemo kada upadnu u pubertet ili postanu sexualno zreli. Samo ce mi faliti da mi sincic od 13tak godina postane otac ili cerka od 13 zatrudni...


Nema teranje kao zenske sto imaju, al da ima musko teranje to ima. Ako upadne u period da trci po stanu, skace i "tuce" sa ostalim ukucanima. Mjauce kao da ga neko kolje i to samo u odredjenom periodu ima i te kako jedan vid teranja...

A o macicima mogu slobodno ja da brinem. To mi je najmanji problem jer sam do sada odgojio 15tak komada...

Nisi me razumeo, jer misliš da te napadam.
Udahni duboko i pokušaj da čuješ šta ti govorim.

Mačke veoma dobro osećaju emocionalno stanje vlasnika i doživljavaju stres kada su vlasnici njima frustrirani, a vlasnici postanu frustrirani kada mačak počne da obeležava teritoriju.
To prosta činjenica.

Mačori nemaju teranje. Njihovi hormoni počnu pojačano da se luče tek kada čuju i namirišu mačku u teranju, zbog toga postaju, kako si se stručno izrazio "jako nervozni i ludi".

Kada se sve sabere i po mačora i po ostale je zdravije da je mačor steriliše, a veze unutar čopora će biti čvršće.

Nije mi sasvim jasno na šta misliš kada pišeš da si odgajio 15 mačića do sada.
Mačke vrlo lako mogu da dožive i preko 20 godina, a ako je suditi po tvom nadimku na ovom forumu i po tome što si napisao da mačke imaš od svoje pete godine, za očekivati bi bilo da još uvek imaš mačke iz prvog legla.
No, taj utisak nisam stekao čitajući tvoje poruke.
Zato mi i nije jasno... :confused:
 
Nisi me razumeo, jer misliš da te napadam.
Udahni duboko i pokušaj da čuješ šta ti govorim.

Mačke veoma dobro osećaju emocionalno stanje vlasnika i doživljavaju stres kada su vlasnici njima frustrirani, a vlasnici postanu frustrirani kada mačak počne da obeležava teritoriju.
To prosta činjenica.

Mačori nemaju teranje. Njihovi hormoni počnu pojačano da se luče tek kada čuju i namirišu mačku u teranju, zbog toga postaju, kako si se stručno izrazio "jako nervozni i ludi".

Kada se sve sabere i po mačora i po ostale je zdravije da je mačor steriliše, a veze unutar čopora će biti čvršće.

Nije mi sasvim jasno na šta misliš kada pišeš da si odgajio 15 mačića do sada.
Mačke vrlo lako mogu da dožive i preko 20 godina, a ako je suditi po tvom nadimku na ovom forumu i po tome što si napisao da mačke imaš od svoje pete godine, za očekivati bi bilo da još uvek imaš mačke iz prvog legla.
No, taj utisak nisam stekao čitajući tvoje poruke.
Zato mi i nije jasno... :confused:


izvini sto je delovalo kao da se ljutim ili tako nesto al moja je greska :(

Slazem se da je pametnije da ga sterilisem i zato sam napomenuo da mi je to plan al tek nakon sto ga jednom budem pario. Mozda ces se sloziti ili ne, al nije mi u redu da mu uskratim to "zadovoljstvo" pa makar trajalo i nekoliko sekundi.

Kada sam rekao da sam odgajio 15 macica mislio sam na sledece. Prva macka koju bila je Abesinska, nazalost on je nestao kada je imao nepune 3 godine ( posto je izlazio napolje predpostavljam da ga je neko ukrao ili.... ) drugog macka sam dobio od komsije bio muzjak Sijamac ( kada sam ga dobio imao je oko godinu dana ), njega sam pario prvi put kad je ima oko 2 godine i iz tog legla sam uzeo zensku. On je imao oko 13 godina kada je uginuo. Nju sam pario 3 puta i sva tri parenja su bila uspesna. Ukupno je bilo oko 15 macica koja sam odgojio do 3 meseca i poklonio. Samo jedno mace sam zadrzao jer se omacilo slepo a meni je bilo zao da ga uspavam. Zenka je dozivela 15 godina a ovog slepog sam morao da uspavam prosle godine jer su mu bubrezi odkazali ( on je imao oko 10godina )...

valjda je sada jasnije....
 
pa pogledaj sta sam kore napisao. Naravo da nemaju iste anatomije al i muzjaku pocnu da rade hormoni ili ti to zelis sasvim da zanemaris?

muzjak nema teranje, ili ti estrus-kod zenki, muzjacima prorade hormoni i samo postaju polno zreli, spremni za parenje
mimi's pokusava da ti objasni razliku izmedju muzjaka i zenke, inace je veterinar samim tim nije laik, vec zna ats prica
 
nisam rekao da nema pojma sta prica. Vec sam teranje iskoristio u smislu da je zeli da se pari, tj da se ne ponasa trenutno normalno i nije miran kao obicno. Samim tim sto mu taj period i ne traje bas stalno, tj prodje ih posle odredjenog vremena, onda je samim ti im fizioliska promena kod muzjaka. Tj nije jedan dan odlucio da hoce da se pari vec je to sasvim prirodno kod njih.
 
Glasno mjaukanje, pribijanje uz pod sa podignutom zadnjicom i tzv."cupkanjem u mestu" zadnjim nogama sa pomerenim repom u stranu.

Predfaza: Preterano mazenje o nogu vlasnika, o stolice, stolove, namestaj...valjanje po zemlji i prevrtanje s jedne na drugu stranu...

Sve cega mogu da se setim
 
Jedva ali dobro, nabrojano je sve moguće. Valjanje na ledjima je glavni signal kada prorade hormoni kod mačke.
To nije specifično za životinje već i za ljude, kod ljudi pojava kada se mlada devojka histerično baca po podu i valja poput mačke zove "devojačko ludilo". U pitanju je preterano lučenje polnih hormona. Jedino rešenje u stara vremena je bilo da se takva devojka odmah uda po hitnom postupku.

PS. san svakog muškarca da mu žena ima devojačko ludilo.:D
 
Ok, ovako, macak mi je u poslednjih 10-tak dana postao jako nervozan i "lud". Poceo je da skace po celom stanu ( a posto zna da otvara vrata ( nemam pojma kako je to naucio ), skace na kvake po ceo dan ), mjauce kao poludeo, grize ( ruke i kao da me prati po celom stanu da bi me ujeo, i na kraju me ugrize za noge ) ipokusava da izadje iz stana.

Samim tim mislim da ga je strefio pubertet, a posto nemam pojma koliko je mator ( maximum 14 meseci ) mislim da je to razlog. Sto znaci da hoce da se pari.

Kao da opisujes mog macka. Ista situacija. Zaskace me u kuci kad god moze, penje se uz mene kao uz drvo i sva sam izgrebana od glave do pete.:besna: Zakazala sam sterilizaciju ali se u medjuvremenu razboleo pa sam morala da odlozim. Posto je sada bolje moram da sterilizaciju ponovo da zakazem.
Uradi i ti sterilizaciju bice lakse i tebi i njemu. Mozes ti da mu dovedes macku ali za nekoliko dana on ce opet i opet da trazi da se pari. A kad pocne da zavija po kuci tu nema zivota.:bye:
 
Marko, žena je u istoj situaciji kao ti i nije sebična, ne želi njegove mačiće po svaku cenu, jednostavno želi njemu da olakša život. Sve i da se pari, sad im je jedna od sezona, i ako se i pari sad, za par dana će opet neka maca biti u teranju i on će opet da divlja. Veruj mi, između mačora i pasa-mužjaka nema neke preterane razlike po tom pitanju a ja se evo, već godinama kajem što svog mešanca pekinezera nisam kastrirala dok je bio dovoljno vitalan da se ne bojim uvođenja u narkozu.
 

Back
Top