Leskovacki gurmanluci

Metla na vestici

Zaslužan član
Poruka
118.273
ccc leskovcani, prelistavam forum i vidim nema teme o leskovackoj pljeskavici, leskovackoj muckalici i ostalim specijalitetima!!!

citam sad neke teme ovde pa malo malo pa se pomene ta nasa slavna leskovacka pljeskavica...pa reko najmanje sto mozemo da uradimo za nju je da je kroz ovu temu slavimo, obozavamo, hvalimo, kudimo (kuj se usudjuje aj da ga vidim)....pricajmo o njoj, kakvu volite, s cim, kad je volite, de je volite, kad ste pojeli najbolju/najgoru, preporucite mesto, ispricajte neku anegdotu vezanu za nju, moze malo i istorije ko zna....mozete svoje kuckanje prosiriti i na cevape, vesalice i druga cudesa s rostilja

dalje...tema je takodje posvecena leskovackoj muckalici, takodje slavnom specijalitetu naseg kraja...isto vazi i za nju...

mozete i neke recepte razmenjivati o bilo kom specijalitetu a vezan je za nas kraj

ukratko caskajmo o na daleko poznatim leskovackim specijalitetima :klap:

napomena - kuj je na dijetu nemoj da cita dalje :lol:

(nemoj neko da mi otera temu na pdf kulinarstvo cu napravim rostilj meso od njega :manikir:)
 
Poslednja izmena:
Leskovac – Priča o roštiljskom mesu liči na onu poznatu šalu o vinu. Otac na samrti odaje tajnu sinovima da vino može da se pravi i od – grožđa. Iako današnji „majstori roštilja“ pripremaju meso od raznih supstanci, pri čemu ima više soje, aditiva i začina, nego mesa, pravo roštiljsko meso priprema se bez tih dodataka, isključivo od mesa i to – junećeg. Tajna leskovačkog roštilja, pričaju za „Politiku“ pravi majstori, leži u dobrom odabiru mesa i njegovoj pripremi.
– Aleksandar Kostić, poznatiji kao Aca Džodža, jedan od legendarnih majstora leskovačkog roštilja, zanat je učio od brata Svete, Bogomira Tričkovića, braće Špaje...
– bio sam konobar, ali sam bio radoznao i još kao učenik, negde oko 1945. godine, stalno sam zavirivao u kuhinju i gledao kako se priprema meso za roštilj. Posle sam radio u kafani na trgu u Podvorcu, gde su se najviše tražili ćevapčići koje su gosti sami uzimali prstima direktno sa skare, a gazda nije proveravao ko je koliko pojeo. Bašta je bila ispod lipe, a ispod nje panj na kojem smo seckali meso. To je bilo pravo meso za roštilj u koje smo dodavali samo so i ništa više – priseća se tih dana Aca Džodža.
Dodaje da u pripremanju roštiljskog mesa nema posebne tajne, iako današnje roštiljdžije kao tajnu čuvaju procenat soje, aditiva i začina. Aca Džodža je danas u penziji, ali kada reši da pripremi roštilj za sebe, radi to na način kako su radili stari leskovački majstori:
– Odem kod poznatog mesara i kupim dva-tri kilograma junetine. Za roštilj se ne koristi meso od buta, jer je suvo, već samo prednji deo koji je prošaran. Dodam masnoću, iseckam na kockice, posolim, sameljem nakrupno i stavim u frižider da odstoji 24 sata. Sutradan sameljem na sitnu šajbnu, rukama izmesim i pravim pljeskavice ili ćevapčiće. Nekada je meso odležavalo u bunaru i mesilo se ručno, a danas se stavlja u frižider i mesi se mešalicama. Uz svaki specijalitet služili smo seckan crni luk, a sve to zalivalo se leskovačkom „ružicom”. Leskovac je imao odlično vinogorje na Hisaru i Rudarskoj čuki – ispričao nam je Aca.
Zoran Živković je vlasnik restorana „Sandokan“, iz mlađe je generacije, ali je zanat učio od starih majstora. Kaže da se pravo roštiljsko meso priprema onako kako ga je pripremao Miodrag Gligorijević, poznatiji kao Dragi Bure, legenda beogradskog restorana „Kumbara“. Reč je o receptu koji nam je predočio i Aca Džodža, a to znači da se roštiljsko meso pravi samo od junetine u koju se dodaje so.

Majstor roštilja: Slobodan Cvetković (Foto M. Momčilović)
– Nisam bio učenik Bureta, ali sam se družio sa njim i stalno mi je pričao o svojim majstorstvima. Danas mali broj roštiljdžija priprema meso po receptu starih leskovačkih majstora, a nama u restoranima je zabranjeno da ga sami pravimo, već ga nabavljamo od proizvođača. Ja kupujem meso kod najboljih i najskupljih majstora, a kad rešim da ga pripremim za sebe, uradim to po Buretovom receptu: izaberem prednji deo juneta, isečem na kocke, usolim, sameljem nakrupno, stavim u frižider da odstoji 24 sata, onda sameljem nasitno, dobrom izmesim i meso je gotovo – objašnjava Živković.
i Slobodan Cvetković, šef kuhinje u restoranu „Koliba“, učio je od najboljih majstora – Dragija Bureta, Bogomira Tričkovića, Žike Petkovića, Pere Špaje. majstorstvo je dokazivao u mesari „Balkana“, hotelu „Dubočica“, motelu „Atina“, na Vlasinskom jezeru, „Kumbari“ u podnožju Avale, pa u Belgiji, Francuskoj, Nemačkoj.
– Nekada se roštiljsko meso pripremalo u mesarama „Mesokombinata“, na licu mesta. Ja to radim tako što odem na pijacu, odaberem junetinu i od prednjeg dela isečem krupne parčiće. Sameljem, usolim i stavim u posude da stoji u frižideru 24 sata. Potom meso sameljem nasitno i mesim ručno. Danas se to radi u mešalicama, a ja sam ručno mesio i po čitavu tonu mesa. Sada neki dodaju i svinjetinu, ali meso dobija tamniju boju i gubi na kvalitetu. Dodaju soju i aditive. Mi smo dodavali samo loj i so – objašnjava ovaj roštiljdžija.
Na naše pitanje kako to da da se kvalitet roštiljskih specijaliteta razlikuje i pored toga što neke roštiljdžije koriste meso istog proizvođača, Cvetković odgovara: „Zavisi od mnogo čega. Roštilj mora da se održava, svakog jutra mora da obgori, ako ne obgori, dobija se drugačiji ukus. Šipke se brzo zagrevaju i brzo se hlade, pa se koriste roštilji sa „osmicom“, odnosno sa šinama širine osam milimetara. Važna je i temperatura, vrsta ćumura i, naravno, umeće samog roštiljdžije”.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Tajne-leskovachkih-majstora-roshtilja.lt.html
 
"Ako nemaš merak na jedenje,
ne se pipaj oko ćevapi.
Ćevapi su za ljudi.
Od meljeno meso od plećku,
od šiju na bika i od paflaku.
Kad se ubavo izmesi,
turi se na led, da prespie.
Ujutro se izmelje još jed’n put.
Kad meso odvugne – turi se na žar.
Ćumur mora da je iz planinu.
Domaćica da je ubava.
Domaćin da ne e budala.
Kad se toj udesi,
ćevap san ripne na čoveka, u tanjir.
Takvi ćevapi praviv se
samo u Leskovac."
:lol:


ne znam ko je autor
 
Leskovački voz
Roštilj, da se ne bio ohlasio, leskovčani služe u malim porcijama koje stižu jedna za drugom, dok prvi vagon još niste ni pojeli, eto drugog…najpre se donose 3 ćevapa, sledi punjena pljeskavica, vešalica, uštipak, a na kraju mućkalica…
Uz voz, obavezno ide salata od pečenih paprika u ulju sa belim lukom, pita banica sa sirom od domaćih kora i bez jaja, a posle mućkalice – orasnice ili recelj -gusto ukuvani sok od grožđa sa komadima bundeve boje čokolade….
 
LESKOVAČKI VOZ

Građanski list
Ono što je za Italijane pica, za Amerikance hamburger, za Nišlije burek, to su za Leskovčane ćevap i pljeskavica. Leskovački roštilj je jedinstven i prepoznatljiv. Ime je pod zaštitom te se epitet "leskovački" ne može pripisati svakom cvrčećem specijalitetu. Propisima je utvrđeno ko ga može koristiti.

Roštilj potiče s Kavkaza, u Leskovac je stigao preko Turske, Grčke i Makedonije, a iz Leskovca u ostale krajeve naše zemlje. Na tom putu postepeno se smanjivao procenat ovčijeg i jagnjećeg mesa u smesi, što su, usled uticaja islama, bili glavni sastojci. Leskovački roštilj predstavlja skup pečenih jela karakterističnih po ljutom ukusu, pretežno sačinjenih od mesa. Bazira se isključivo na crvenom junećem mesu. Roštiljsko meso je dobro usoljeno. Začini koji se koriste biljnog su porekla, takođe puni minerala i vitamina. Leskovački kulinarski specijaliteti pripremaju se na otvorenoj vatri, na ćumuru, što im obezbeđuje izuzetan ukus i sočnost.

Dok nisu postojale mašine za mlevenje mesa, meso je seckano na panju. Tradicionalisti i danas smatraju da je to najbolji način pripreme jer meso, navodno, ostaje sočno i ne može da pregori. Oni ne priznaju "šajbne" i levke, kao ni pečenje na plinskim i električnim pećima, već samo skare (roštilje) sa žarom od drvenog ćumura uz okretanje mesa isključivo golim rukama.

Leskovčani su postigli vrhunsko majstorstvo u izboru mesa za roštilj, pripremi i pečenju. Kažu da je za roštilj najvažnije dobro pripremiti meso. Meso najpre odstoji pa se nakon mlevenja opet ostavlja da odstoji na temperaturi do 4°C oko 24 sata, te se samelje i dobro umesi. Od tako pripremljenog mesa prave se leskovački specijaliteti.

Glavni specijalitet u gradu na Veternici danas je čuveni "leskovački voz". "Lokomotiva" kompozicije je punjena pljeskavica, slede ražnjići, kobasice, a poseban "vagon" rezervisan je za leskovačku mućkalicu. Retki su oni koji izdrže "vožnju" do kraja.

Pečenje na skari je posebna priča. Roštilj majstori kažu da se nad skarom bdi non-stop dok se meso ne ispeče, to jest dok ćevap ne zacvrči samo njima prepoznatljivim zvukom. Zahvaljujući upravo starim majstorima roštilja i konobarima, za leskovačke specijalitete doznala je cela Evropa.

http://www.naslovi.net/2008-09-09/gradjanski/leskovacki-voz/814294
 
Poslednja izmena:
"Ako nemaš merak na jedenje,
ne se pipaj oko ćevapi.
Ćevapi su za ljudi.
Od meljeno meso od plećku,
od šiju na bika i od paflaku.
Kad se ubavo izmesi,
turi se na led, da prespie.
Ujutro se izmelje još jed’n put.
Kad meso odvugne – turi se na žar.
Ćumur mora da je iz planinu.
Domaćica da je ubava.
Domaćin da ne e budala.
Kad se toj udesi,
ćevap san ripne na čoveka, u tanjir.
Takvi ćevapi praviv se
samo u Leskovac."
:lol:


ne znam ko je autor

Podji u Kumbaru i saznaces...Ima i nastavak pesmice,ali to moras tamo da procitas uz mali voz.
To ti je savet mog muza koji tamo radi vec duze vreme.Poz
 
"Ako nemaš merak na jedenje,
ne se pipaj oko ćevapi.
Ćevapi su za ljudi.
Od meljeno meso od plećku,
od šiju na bika i od paflaku.
Kad se ubavo izmesi,
turi se na led, da prespie.
Ujutro se izmelje još jed’n put.
Kad meso odvugne – turi se na žar.
Ćumur mora da je iz planinu.
Domaćica da je ubava.
Domaćin da ne e budala.
Kad se toj udesi,
ćevap san ripne na čoveka, u tanjir.
Takvi ćevapi praviv se
samo u Leskovac."
:lol:


ne znam ko je autor

Moram priznati da ovi stihovi zvuče zabrinjavajuće. Odskočni ćevapčići i tako to.
 
Poslednja izmena:
Iako današnji „majstori roštilja“ pripremaju meso od raznih supstanci, roshtilja.lt.html[/url]

Pazi, ovo nije zezanje. Sredinom ili krajem 80ih gradom je kolala priča da je neki ćevapdžija ležao jer je u njegovim pljeskama nađeno pseće meso.

To sad i nije toliki greh u očima pravosudnih organa ali se tada smatralo užasnim zločinom.

I ne verujem da stavljaju razne supstance - pre će biti da se drže konvencionalnih materijala. Meso, kog god porekla bilo ali ipak još uvek meso. Ne daj Bože da počnu da petljaju sa raznim supstancama. Šta bi se sve tu našlo ne smem ni da pomislim. A kad bolje razmislim baš me zabole. I onako ne jedem meso. Ipak, žao mi dece. U svakom slučaju pljeske su najnezdravija hrana. Kako fizički tako i duhovno.
 
Pazi, ovo nije zezanje. Sredinom ili krajem 80ih gradom je kolala priča da je neki ćevapdžija ležao jer je u njegovim pljeskama nađeno pseće meso.

To sad i nije toliki greh u očima pravosudnih organa ali se tada smatralo užasnim zločinom.

I ne verujem da stavljaju razne supstance - pre će biti da se drže konvencionalnih materijala. Meso, kog god porekla bilo ali ipak još uvek meso. Ne daj Bože da počnu da petljaju sa raznim supstancama. Šta bi se sve tu našlo ne smem ni da pomislim. A kad bolje razmislim baš me zabole. I onako ne jedem meso. Ipak, žao mi dece. U svakom slučaju pljeske su najnezdravija hrana. Kako fizički tako i duhovno.

Pa ono, ubacuju valjda soju i led?

Al sto sam jeo cevapcici u Skoplje, uf-uf-uf.Od cisto meso, pa jos cvrciv...
 
Ne znam šta će im led ali dobro...


Ti baš umeš da spoznaš užitak u dobrom ćevapu!

Pa dobro, nije ćevapdžijska mafija još stigla da iskvari Makednonce, polako, ima vremena...

Valjda da izduje pljesakvicu, da izgleda vece...A mozda i da se ubaci, kako bi se za iste pare prodalo manje mesa...
A sto se tih cepacica tice, ono u zivotu nisam probao...:D
 
n44870922783_7334.jpg

Imamo mi kad nas u kraju dvojicu Leskovčana pravih sa naglasak.Super pljeske prave...Ja se navukoh na giros pa malo slabije posećujem al jako su dobri.
 
Вања 08: ''Podji u Kumbaru i saznaces...Ima i nastavak pesmice,ali to moras tamo da procitas uz mali voz.
To ti je savet mog muza koji tamo radi vec duze vreme.Poz''

Вања, разумем рекламу и љубав према мужу, али бих морао да кажем како је то изгледало са моје стране. Блажи облик тешке катастрофе... Роштиљ неукусан, порције дечје. Конобар врхунски едукован за недостатак концентрације током посла и за висок ниво безобразлука у прошњи бакшиша. Било нас је десетак, сви смо били разочарани, према томе, ово није само мој утисак. Рачун астрномски безобразан.
Кумбара нема ништа заједничко са Кумбаром из 80-тих година прошлог века.
Избегавати.
 

Back
Top