Kad kako i zasto...

Red_Zmaja

Domaćin
Poruka
3.211
Inspirisan novajlijama smislio pampers, ovaj ja.
Vidim ja svi nesto navalili na linux, a pošli u njivu bez motike. Pa dobro razumem ja da se ima po 12.5 godina i te fore al dajte ljudi malo dodjite sebi. Pročitah sad na nakoj temi da čovek ne zna šta je Synaptic Package Manager a bakće se linux-om.ne daj bože da mu je spomeno apt bilo bi svašta. E dosta kukanja sad na posao.

Pre nego što se uhvatite za linux distribuciju (u većini slučaja ubuntu, pošto na nekoj drugoj ne bi daleko odmakli), informišite se o istoj. O načinu instalacije podržanim drajverima, softverskim paketima koji su dostupni na disku na net, načinu instalacije softverski paket i slično.

Podkovani tim znanjem možete da krenete dalje. Postavite sebi pitanje šta želite od određene distribucije. Onda možete da pristupite izboru iste koja će odgovarati vašim potrebama.

Informišite se o mogućim problemima instalacije/korišćenja distribucije. Niste prvi koji ste se uhvatili toga. Pomoćićete sebi a i drugima.

Pogledajte da li za sofver koji koristite i bez kojeg ne možete postoji odgovarajuća zamena. (Oni koji prelaze sa windowsa. Samo nemojte tražiti čistač za registar i alat za defragmentaciju diska)

Niko od vas ne traži da odma budete linux majstori samo malo manje lenjosti.

Sve gore navedeno uz pomoć gugla možete odraditi za par minuta.

P.S. Prošlo je vreme konzole i editovanja fajlova :(
 
А уједно видим да си кренуо са тестирањем и вежбањем никса.
Па после кад упаднеш у админ зону, имаш итекако да намешташ конфиге он мануел. ;)
 
А уједно видим да си кренуо са тестирањем и вежбањем никса.
Па после кад упаднеш у админ зону, имаш итекако да намешташ конфиге он мануел. ;)

Ma to malo da se setim stari dana, posto sam malo batalio kompove zbog raznoraznih obaveza. Ona fora da osetim da sam ziv i da jos uvek mogu xD
Joj kad bi uradio retrospektivu od vremena kad nisam znao da dignem X server do raznoraznog ceckanja i resavanja nemogucih problema sto je ponekad znalo da mi oduzme i po 13 h bez treptaja xD
 
Inspirisan novajlijama smislio pampers, ovaj ja.
Vidim ja svi nesto navalili na linux, a pošli u njivu bez motike. Pa dobro razumem ja da se ima po 12.5 godina i te fore al dajte ljudi malo dodjite sebi. Pročitah sad na nakoj temi da čovek ne zna šta je Synaptic Package Manager a bakće se linux-om.ne daj bože da mu je spomeno apt bilo bi svašta. E dosta kukanja sad na posao.

Pre nego što se uhvatite za linux distribuciju (u većini slučaja ubuntu, pošto na nekoj drugoj ne bi daleko odmakli), informišite se o istoj. O načinu instalacije podržanim drajverima, softverskim paketima koji su dostupni na disku na net, načinu instalacije softverski paket i slično.

Podkovani tim znanjem možete da krenete dalje. Postavite sebi pitanje šta želite od određene distribucije. Onda možete da pristupite izboru iste koja će odgovarati vašim potrebama.

Informišite se o mogućim problemima instalacije/korišćenja distribucije. Niste prvi koji ste se uhvatili toga. Pomoćićete sebi a i drugima.

Pogledajte da li za sofver koji koristite i bez kojeg ne možete postoji odgovarajuća zamena. (Oni koji prelaze sa windowsa. Samo nemojte tražiti čistač za registar i alat za defragmentaciju diska)

Niko od vas ne traži da odma budete linux majstori samo malo manje lenjosti.

Sve gore navedeno uz pomoć gugla možete odraditi za par minuta.

P.S. Prošlo je vreme konzole i editovanja fajlova :(

Taj sam bio ja.
Pa valjda ovde smem da pitam za savet:dontunderstand:
 
Taj sam bio ja.
Pa valjda ovde smem da pitam za savet

Nije problem pitati za savet, ali treba bar procitati ono osnovno. Kad vidim da se covek trudi vredi mu pomoci. Ne treba samo okaciti na forum skrstiti ruke i cekati da neko drugi to uradi. Znaci bar elemntarna informisanost. Treba vas nauciti da pecate a ne davati vam jednu po jednu ribu. To je sve iz najbolje namere iako na prvi pogled nije tako.
 
Nije problem pitati za savet, ali treba bar procitati ono osnovno. Kad vidim da se covek trudi vredi mu pomoci. Ne treba samo okaciti na forum skrstiti ruke i cekati da neko drugi to uradi. Znaci bar elemntarna informisanost. Treba vas nauciti da pecate a ne davati vam jednu po jednu ribu. To je sve iz najbolje namere iako na prvi pogled nije tako.

Ok ali ne znaci da se ja, ne trudim. danas je vreme kada ti ovakve stvari pruzaju brzi nacin da naucis nesto.
To sto ja ne znam sta je syn.pak.manager a ti znas, niti cini mene glupim niti tebe pametnim.
Ako sam pitao ocekujem odgovor, a ne prozivku.
Bar ja to pruzam kad nekome treba (( i ja sam majstor svog zanata))
Naravno da imas dobre namere :super:
Dobra ti je ova sss pecanjem:super:
Virtual fish, slabo grize.
 
Nije to moj zanat, moj zanat je nesto sasvim 10-to. Al to je nebitno. Da pokusam da ti priblizim kako ja vidim sve to. Postoji ljudi koji se trude da prevedu uputstva za linux da nacrtaju sve. Ako ne znas engleski dostupna su uputstva na srpskom jer se neko potrudi da bi tebi (ne mislim licno na tebe na sve pocetnike) olaksao posa. E sad taj covek se mucio da uradi nesto da doprinese kako moze a niko ne obraca paznju na to. E sad mi cemo da trosimo energiju na trivijalne probleme, o kojimase na sto i jednom mestu pisalo, a ovo cemo da zanemarimo, kao i komplikovanije probleme. Ja to vidim kao omalovazavanje rada tih ljudi. Cemu njihov trud ako niko ne zeli to da procita da iskoristi i da jednog dana kad prikupi dovoljno znanja na isti nacin se oduzi zajednici? Svaki put kad budes imao pravi problem rado cu pomoci ako budem znao, a za ono sto se moze naci na svakom cosku od mene uvek imas isti odgovor ,,googl it"...
 
e hteo bih da instaliram ubuntu linux...stigo mi cd....e sad..ja bih hteo da instaliram linux na 5gb-a posto mi sve ostalo zauzeto....odmah bih izbrisao xp ali proveravam samo da li bi mi radio net na linuxu posto je net kablovski...

e sad posle svega toga...ako se odlucim da izbrisem xp i kad ga izbrisem da li ce memorija na xp-u da se prebaci u linux (ostalih 495 gb koji su bili na xp-u)...xD

kazite mi molim vas...xD...
 

Back
Top