POSAO U KINI

ljuta_mamba

Iskusan
Poruka
6.763
imam ponudu,od jedne bliske prijateljice da odem da zivim u sangaj
ali iskreno,neznam sta bih tamo mogao da radim
ima li neko od vas ideju,mislim,ko je iole upuceniji
postoji li varijanta kao kontrola kvaliteta ili pomoc oko izvoza,nesto poput spedicije...jeli dovoljno biti belac,evropljanin da se konkurise negde,ili je to otezavajuce
hvala unapred na savetima i idejama
 
Prvi i najvazniji uslov je da govoris kineski.
Posla ima kolko hoces ali u rangu prezivljavanja( 10.000 juana). Svaki ozbiljniji posao trazi visegodisnje iskustvo,uglavnom internacionalno,MBA,itd.
U Sangaju NEMA kompanija iz Srbije, ako hoces da nadjes posao u stranoj kompaniji, kojih ovde ima na stotine realnost je da u njima rade 95% kinezi a samo je menadzment pod upravom stranaca. Da bi zaposlili bas tebe a ne nekog svog-u prevodu amerikanca, italijana, engleza, francuza,nemaca.....mora da budes MNOGO dobar u svojoj profesiji, i sto je jos vaznije da govoris jezik zelje iz koje je kompanija.

Moj savet, pre nego kupis kartu, raspitaj se dobro kod svoje prijateljicekoliko je realno da dodjes i ostanes u Sangaju. Posle ekonomske krize na hiljade stranaca je vraceno ili su se sami vratili kuci zbog nemogucnosti da nastave sa poslovima koje su do tada radili.

Sve najbolje.
 
znaci,biti posrednik izmedju srpskih i kineskih kompanije,kod uvoza,i nije bas moguce
dabudem iskren,nisam mislio da uopste i probam u stranoj kompaniji,vec da posredujem kao kontrola kvaliteta kod izvoza robe u srbiju,za uvoznicke firme
konkretno u sangaju i gradu yiwu
koliko je to realno
btw....10.000 yuana je 1000 eura....to je prilicno para za kinu
 
znaci,biti posrednik izmedju srpskih i kineskih kompanije,kod uvoza,i nije bas moguce
dabudem iskren,nisam mislio da uopste i probam u stranoj kompaniji,vec da posredujem kao kontrola kvaliteta kod izvoza robe u srbiju,za uvoznicke firme
konkretno u sangaju i gradu yiwu
koliko je to realno
btw....10.000 yuana je 1000 eura....to je prilicno para za kinu

Gle.... Aj prezivi sa 96 000 dinara mesecno.... da te bas vidim :):)
 
znaci,biti posrednik izmedju srpskih i kineskih kompanije,kod uvoza,i nije bas moguce
dabudem iskren,nisam mislio da uopste i probam u stranoj kompaniji,vec da posredujem kao kontrola kvaliteta kod izvoza robe u srbiju,za uvoznicke firme
konkretno u sangaju i gradu yiwu
koliko je to realno
btw....10.000 yuana je 1000 eura....to je prilicno para za kinu

Biti posrednik izmedju Srbije i Kine( kompanija) je hystory. U eri online networka kada svako moze da ode na primer, na Ali Babu ili Made in China, i pronadje ono sto ga interesuje, tesko da bi neko bio voljan da plati usluge posrednika za nesto sto moze i sam da odradi. Naravno, to ima svoje prednosti (manje posrednika veci profit) ali i mane. Poput,nemogucnost kontrole kvaliteta, pronalazenje odgovarajuceg speditera, direktno pregovaranje(nije isto ugovarati posao preko kompa ili direktno zapucati u neku kinesku nedodjiju uputivsi se u jednu od bezbroj fabrika. Takodje, kada je roba spremna, ako nisi na licu mesta utovara moze se desiti, sto se i dogadja, da ti stigne nesto sto nisi narucio ili da je kvalitet bedak. Itd.z:shock:

Ko sto rekoh, ako neznas kineski kako ces da posredujes, a tek da pregovaras o cenamaz, da ne pominjem sve moguce i nemoce nepredvidljivosti!!!

10.000 yuana jeste kamara para za 97% kineza ali ne i za Sangaj, koji je i najskuplji grad u Kini(izuzev HK). Ako ces da ziviz ko lokalci, onda je OK, sve moze biti jako jeftino, pre svega stan i hrana ali ne verujem da bi ziveci tako ostao duze od par meseci, tako mozes da zivis i u Srbiji. Sad je zima u Sangaju, negde je oko 0 stepeni, vlaznost je velika,ulazi u kosti,prosecni sangajski stanovi nemaju grejanje vec se greju uz erkodisn ili grejalice, izolacija je katastrofa,:smrcka:... Dobar stan nema ispod 3000 juana+rezije i to uglavnom se udruze dvoje troje pa uzmu bolji stan i nekako se gura.Tako da kad preracunas, ako nemas stvarno ozbiljnu ponudu, ako si vec nameracio, bolje sacekaj prolece, nemoj ici grlom u jagode. Doci u Sangaj moze biti lepo iskustvo, grad je takav da nemas osecaj da si u Kini, ali ako ozbiljno razmisljas da zapocnes karijeru, budi siguran da ces imati dovoljno sredstava i da uzivas u onome sto ovaj grad nudi a ne samo da "paris oci".z:(

U svakom slucaju, 1000 EU u Beogradu nije isto sto i u Sangaju.

:zpozdrav:
 
Poslednja izmena:
Ne bih da te obeshrabrim ali doci u Kinu i ziveti u Yiwu, cak i povremeno...sta reciz:shock:z:shock:z:shock: Ne mogu cak ni da uporedim, tamo zive samo oni koji moraju,ili nemaju izbora tj. nista ili imaju fabrike pa moraju tamo da budu prisutni.
Mada istine radi, 90% bogatasa u Sangaju su iz okolnih gradova, tamo im je porodicna manufaktura a po Sangaju kupuju nekretnine i voze ferarije i lambordjinije sa wuhanskim, hangdzouskim, zhenjiangskim....tablicama.
Ako ti je kineska prijateljica "dobrostojeca" onda ti se sreca nasmesila i mogao bi uz nju,tj. sa njom da radis njen,odnosno "vas" biznis. To bi naravno podrazumevalo da i ostanes u Kini ,e sad da li si spreman da platis tu cenuz:kiss: pa da nastavite zajedno dalje :bob: ...to je vec na tebi. U svakom slucaju, ako imas takvu mogucnost ,svakako dodji.
Svaka druga varijanta podrazumeva sve sto ti je rekla Blackhole.:snesko5:

poz. iz Sangaja
 
Ne bih da te obeshrabrim ali doci u Kinu i ziveti u Yiwu, cak i povremeno...sta reciz:shock:z:shock:z:shock: Ne mogu cak ni da uporedim, tamo zive samo oni koji moraju,ili nemaju izbora tj. nista ili imaju fabrike pa moraju tamo da budu prisutni.
Mada istine radi, 90% bogatasa u Sangaju su iz okolnih gradova, tamo im je porodicna manufaktura a po Sangaju kupuju nekretnine i voze ferarije i lambordjinije sa wuhanskim, hangdzouskim, zhenjiangskim....tablicama.
Ako ti je kineska prijateljica "dobrostojeca" onda ti se sreca nasmesila i mogao bi uz nju,tj. sa njom da radis njen,odnosno "vas" biznis. To bi naravno podrazumevalo da i ostanes u Kini ,e sad da li si spreman da platis tu cenuz:kiss: pa da nastavite zajedno dalje :bob: ...to je vec na tebi. U svakom slucaju, ako imas takvu mogucnost ,svakako dodji.
Svaka druga varijanta podrazumeva sve sto ti je rekla Blackhole.:snesko5:

poz. iz Sangaja

pozz gweilo
pa ideja mi i jeste bila tako nestoz:lol:
tj,posto ona radi iskljucivo sa indijom i ponekad amerikom...a evropa joj nije ama uopste interesantna,da ja preuzmem to trziste u njeno ime:ztorba:
naravno da nisam mislio da licno otvoram tamo firmu,tek tako,probudim se jedno jutro i zapucam za kinu,da radim import iz istez:mrgreen:
e,moje pitanje je bilo,jeli to uopste moguce,tj,koliko ljudi iz ex yu drzava uopste i rade sa kinom,dali uvoze bilo sta,posto ovde u bgd,vec ima kineza,jakih uvoznika,koliko ti dusa iste
i jedno pitanjce,rece,ako si spreman za tu cenu,da zivis u kini....iskreno,nisam nikad bio...jeli toliko losije od bgd???:zima:
 
pozz gweilo
pa ideja mi i jeste bila tako nestoz:lol:
tj,posto ona radi iskljucivo sa indijom i ponekad amerikom...a evropa joj nije ama uopste interesantna,da ja preuzmem to trziste u njeno ime:ztorba:
naravno da nisam mislio da licno otvoram tamo firmu,tek tako,probudim se jedno jutro i zapucam za kinu,da radim import iz istez:mrgreen:
e,moje pitanje je bilo,jeli to uopste moguce,tj,koliko ljudi iz ex yu drzava uopste i rade sa kinom,dali uvoze bilo sta,posto ovde u bgd,vec ima kineza,jakih uvoznika,koliko ti dusa iste
i jedno pitanjce,rece,ako si spreman za tu cenu,da zivis u kini....iskreno,nisam nikad bio...jeli toliko losije od bgd???:zima:

....Moja firma jako puno saradjuje sa istocnom Kinom, uglavnom sve smo porucivali putem maila i do sad nismo imali problema.
Konkretno ja najvise volim da radim sa Kinezima posto su u poslu po meni daleko najodgovorniji i najpouzdaniji.
Uglavnom pricaju engleski a koliko sam primetila, posebno u Sangaju z;)
 
....Moja firma jako puno saradjuje sa istocnom Kinom, uglavnom sve smo porucivali putem maila i do sad nismo imali problema.
Konkretno ja najvise volim da radim sa Kinezima posto su u poslu po meni daleko najodgovorniji i najpouzdaniji.
Uglavnom pricaju engleski a koliko sam primetila, posebno u Sangaju z;)

a jel to bas proizvodjac
ili posrednik,tj firma koja vrsi dalje usluge,izmedju vas i proizvodjaca
 
Dodji, pa vidi koliko ti se svidja...........Iskustvo ce ti biti najbolji savetnikz:hm:
od price odavde, ... nema mnogo vajde.
Srecno:zimag:

pozdrav,upravo tipkam iz kine,u yiwu sam,i stvarno sam odusevljen...sam pudong,svojom velicinom,je poprilicno promenio moje misljenje o kini,a kamoli sve ostalo
ovih dana obilazim market u yiwu,koji je ogroman,a i to je mala rec,i razgledam sta bi bilo interesantno za uvesti
 
pozdrav,upravo tipkam iz kine,u yiwu sam,i stvarno sam odusevljen...sam pudong,svojom velicinom,je poprilicno promenio moje misljenje o kini,a kamoli sve ostalo
ovih dana obilazim market u yiwu,koji je ogroman,a i to je mala rec,i razgledam sta bi bilo interesantno za uvesti

Dobrodosao u Kinu,z:)

Kad budes u Sangaju, pored prijateljice z;)dobro bi bilo da imas lap top uz sebe. Evo ti adresa za orijentaciju http://www.mapofshanghai.com/
Bezicni internet imas u tako reci svakom kaficu.
Ne moras da brines da li ce ti neko pokusati da ga otme, ovde skoro svako ga nosi sa sobom.
Obrati paznju samo na nekoliko detalja:
- Da ne ostavljas stvari same bez nadzora, posebno u kaficima .
-U metrou ima uvek dzeparosa, stranci su im glavni target.Organizovani i obuceni su do perfekcije.
-Ne idi podzemnom izmedju 7AM i 9AM / 6PM i 7PM, guzve su tolike da se to ne moze recima opisati!!!
U tom periodu takodje je skoro nemoguca misija pronaci taksi. Kad ga vidis , moraces da trcis da ga "uhvatis" jer ces u istom trenutku imati oko sebe najmanje jos par njih koji takodje vrebaju taksi. Dzaba sto si ga prvi pozvao , video,..ko prvi uleti u vozilo njegov je!
Kad je vreme rucku ili veceri, shvatices da ne mozes samo da odes do nekog restorana , udjes u njega i za 10-15 minuta ruckas! Naoruzaj se strpljenjemi tolerancijom jer ce ti trebati na pretek.
-Izbegavaj da placas taksi novcanicom od 100 juana(najveca novcanica), u suprotnom rizikujes da dobijes falsifikovan kusur!
-Kupi karticu za metro, napunis je sa 100-200 juana i sa njom mozes da placas i taksi(u Sangaju).
-Na ulici (ako setas sam) izbegavaj kontakt sa nepoznatim ljupkim devojkama koje bi da zapocnu konverzaciju sa tobom
(bez obzira koliko ti to moze prijati kao muskarcu,stvari nisu onakve kakve ti mogu izgledati da jesu).
Budi siguran da ti nisu prisle zato sto si neodoljivz:mrgreen:
Sta god da ti predloze,ignorisi.U suprotnom, shvatices koliko si bio naivan na svoju stetu!
-Takodje setajuci ulicama, moze ti se desiti da ti neki ljudi ponude razlicitu "robu" ili vrste usluga.
Moj savet;produzi dalje i postedeo si sebe mogucih problema.

Za sve ostalo,....odrastao si covek i snacices se vec nekakoz:p

Ako te nesto interesuje pitaj slobodno!

z:poz:
 
Poslednja izmena:
^ cestitam na uspehu! :) a kakav je mentaliet ljudi u Kini? Da li je drugacije od Japanaca, jel su otvoreniji prema strancima?

vole svakoga ko moze da im donese pare,ukratko:)
od cistaca cipela pa do prodavaca ulicnih satova preko taxista i ulicnih fast foodova,svi te vole ko rodjenog brada i jure te po ulici nudeci svoje usluge,naravno,u tebi vide samo jednu stvar,ono sto bi inace svom zemljaku naplatili 2 juana,tebe kosta 10:)
to je otprilike cela teorija ljubavi:)
salu na stranu,nisam reper,jer sam preko devojke usao u njeno drustvo i porodicu i bio stvarno toplo docekan od svih,ali,neznam,da sam sam otisao,kao uvoznik da razgledam market....otvorenost bi se svodila na pricu 10 po ceni 2:)
 
Prvi i najvazniji uslov je da govoris kineski.
Posla ima kolko hoces ali u rangu prezivljavanja( 10.000 juana). Svaki ozbiljniji posao trazi visegodisnje iskustvo,uglavnom internacionalno,MBA,itd.
U Sangaju NEMA kompanija iz Srbije, ako hoces da nadjes posao u stranoj kompaniji, kojih ovde ima na stotine realnost je da u njima rade 95% kinezi a samo je menadzment pod upravom stranaca. Da bi zaposlili bas tebe a ne nekog svog-u prevodu amerikanca, italijana, engleza, francuza,nemaca.....mora da budes MNOGO dobar u svojoj profesiji, i sto je jos vaznije da govoris jezik zelje iz koje je kompanija.

Moj savet, pre nego kupis kartu, raspitaj se dobro kod svoje prijateljicekoliko je realno da dodjes i ostanes u Sangaju. Posle ekonomske krize na hiljade stranaca je vraceno ili su se sami vratili kuci zbog nemogucnosti da nastave sa poslovima koje su do tada radili.

Sve najbolje.

Bicu u shanghaju za 10 dana. Posalji mi poruku na pp da se vidimo:D
 
Pozdrav Svima,

vidim da ima i ljudi koji poznaju Kinu.Meni je potrebna mala pomoc:

Pre 2 nedelje dobio sam ponudu od kineske firme za rad u Kini. Ponudili su mi ugovor na godinu dana sa 3 meseca probnog rada.Prva tri meseca plata bi mi bila 10.000 Yuana a kasnije 17.000 i obezbedjen smestaj.
Firma je ogromna i ima 300 dizajnera i treca je po velicini tog tipa.Bavi se uglavnom enterijerima i mene bi unajmili kao arhitektu.

Posto sam u fazi pregovora i prevodjenja diplome i sl. zeleo bih da cujem vase misljnje koliko je to para za Kinu i da li se stvarno placa prekovremeni rad obzirom da je to ugovorom predvidjeno.

Inace idem legalnim putem....saljem njima dokumentaciju,oni apliciraju tamo za radnu dozvolu,zatim mi to salju i ja to predajem sa ugovorom u kinesku ambasadu u Beogradu i dobijam radnu vizu....

Takodje sam procitao da je veoma tesko zameniti kineski novac u stranu valutu pa me interesuju iskustva oko toga.

Treba da radim u gradu koji se zove Dalian....nalazi se na severoistoku Kine.

Sva iskustva su dobrodosla!

Pozdrav
 
Mogu samo da ti kazem: "Srecno!" Novac mozes da zamenis u Singapuru. Tamo ne treba viza, mozes da trknes kada hoces. :)

Hvala na informaciji Moderna Pevacice. Nisam jos uvek odlucio,Kina je za mene nepoznanica i nisam siguran koliko kinezi ispunjavaju ono sto kazu....zato mi je svaka informacija dragocena.....ako si bila interesuju me tvoja iskustva

Ako imate neki pouzdan wesite gde mogu da se pogledaju cene hrane,cene po restoranima,itd....bio bih zahvalan:)
 
Poslednja izmena:

Back
Top