POSAO U KINI

Da osvezimo malo temu?

Mogao bi i pokretac teme da se javi pa da vidimo njegova iskustva....


Postoji mogucnost da i ja otputujem u kinu i tamo bi radio kao qualitty control inspector & shipment agent....

íma neko nekih saveta mozda....bio bi u yiwu-u
 
Pozdrav Svima,

vidim da ima i ljudi koji poznaju Kinu.Meni je potrebna mala pomoc:

Pre 2 nedelje dobio sam ponudu od kineske firme za rad u Kini. Ponudili su mi ugovor na godinu dana sa 3 meseca probnog rada.Prva tri meseca plata bi mi bila 10.000 Yuana a kasnije 17.000 i obezbedjen smestaj.
Firma je ogromna i ima 300 dizajnera i treca je po velicini tog tipa.Bavi se uglavnom enterijerima i mene bi unajmili kao arhitektu.

Posto sam u fazi pregovora i prevodjenja diplome i sl. zeleo bih da cujem vase misljnje koliko je to para za Kinu i da li se stvarno placa prekovremeni rad obzirom da je to ugovorom predvidjeno.

Inace idem legalnim putem....saljem njima dokumentaciju,oni apliciraju tamo za radnu dozvolu,zatim mi to salju i ja to predajem sa ugovorom u kinesku ambasadu u Beogradu i dobijam radnu vizu....

Takodje sam procitao da je veoma tesko zameniti kineski novac u stranu valutu pa me interesuju iskustva oko toga.

Treba da radim u gradu koji se zove Dalian....nalazi se na severoistoku Kine.

Sva iskustva su dobrodosla!

Pozdrav
I des na lepom mestu, turisticki je grad. Severo istocno od pekinga. Sto se tice vize dobit ces radnu vizu, sa mogucnoscu ulaska i odlaska, neznam kakav je odnosSrbije sa Kinom ali ja U Pekingu nisam naisao na SRPSDKU AMBASADADu ali su Iz bivse bili tamo. Odnos kanadskog dolara je bio $1- je 7 RMB-Yuan. Posto ces primati njihov novac, mozes otvoriti njihov racun sacuvati novac i neces imati problem da uzmes bilo koju valutu. prilikom nalazenja stana, ima dosta agencija kojapomaze da se pronadje stan, ali ako imas Pomoc iz kineske firme ,imaj poverenje u njih. Ja sam vise godina Boravio u mestu TEDA, blizu velikog grada TIJANJIN i nisam nikad imao nekih problema,sta vise bilo mi je lepo, upoznao sam dosta Kineza. Normalno govorio sam i predavao na Engleskom i imao sam uvek devojke za prevodioce. NISAM nikad prekoracio profesionalnio odnos tako da kad god dodjem , nemam problema. Religije se nemoj hvatati, dosta njih koji su hteli da "pomognu" kinezima su dobijali izgon.
Sto se tce sigurnosti, slicno je kao U Bivsoj 70-80, mirno i bez frke. taxi mi je bio izuzetno jeftin, ako ides na duze staze, mozes se cenkati. A ako ides u "Njihove" trgovine budi strpljiv sa njihovim " napadima za kupovinju" a ako se ne iscenkas kako treba i prihvatis Cenu, ne vole da odstupis. Ja sam koristio metod usporedbe 1-100 i da bih izbegao navale samo kazem 10 yuana i okrenem se.
hrana je raznovrsna. ako posetis peking, blizu zabranjenog grada ima navece ulica sa egzoticnom hranom kao sto su -Pecene Skorpije, Zmije, buba svabe, crvi, i najskuplji crvi su i najbolji.
U delu kojem se ti nalazis ,korejansjka kuhinja je prisutna, pa se nemoj zacuditi jelovnikom sa "KUCICIM MESOM"
Kad god budes mogao . putuj po KINI , Ima tako divnih mesta, Ksian i Glineni Vojnoci, Granitne planine koje iznenada Izviru iz ravnice. Senzen, ma divna je zemlja. Ako mozes poseti njihovo ostrvo i mesto Sanija.
Sretno
 
Gde je najbolje predavati Engleski u Kini? HK je skup, u selendre mi se bas ne ide. Koliko kosta smestaj u Shangaju ili Bejingu i kolike su plate?
Kinezi dosta traze Rodjene Engleze, kadjane Amerikance da predaju Engleski, svake godine postoje "Fair' na fakultetikma ponuda za Posao u Internacionalnim skolama.
Preko njih se dobijaju sve potrebne Radne vize kao Placene karte koje su ukljucene u cenu.
Dvosoban namesten stan je oko 500-600$ dolara pa samci se udruze i dele, rezije nisu visoke 100-120 juana je dobra vecera za dvoje sto za nas kanadjanenije skupo. Imaju Dobrih Samousluga, pa i u malim gradovima.Za strance uvek postoje udruzenja "EXPAT" i u Pekingu i u Tijanjinu, cim mi posalju novi email mogu ti proslediti, ranije sam izbrisao, jer u skoro vreme ne planiram otici, na njihovim oglasima ima dosta traznje za Predavace. privatni casovi,se krecu 150-200 barem ja sam to trazio i dobio.
 
Niko ovde sem mene nije video Kinu.
Od 2007 , cesto sam U KINI, za neverovati je kako se u Kini Radi, kako su brzo Zavrsili Brzu Prugu PEKING- TIJAJIN i pustili pre Olimpijade. Brzina 350 km, imam slike jer na displaju pokazuje brzinu. 200km za cas prodje, metro. novi aerodrom. za one koji i planiraju da ostanu duze, moja preporuka da postanu clan Air CHINA, air miles, clanovi su 'STAR ALIANCE" dobija se popust za letove.
na svakom koraku u Kini mozete osetiti dah Proslosti
 
Kinezi dosta traze Rodjene Engleze, kadjane Amerikance da predaju Engleski, svake godine postoje "Fair' na fakultetikma ponuda za Posao u Internacionalnim skolama.
Preko njih se dobijaju sve potrebne Radne vize kao Placene karte koje su ukljucene u cenu.
Dvosoban namesten stan je oko 500-600$ dolara pa samci se udruze i dele, rezije nisu visoke 100-120 juana je dobra vecera za dvoje sto za nas kanadjanenije skupo. Imaju Dobrih Samousluga, pa i u malim gradovima.Za strance uvek postoje udruzenja "EXPAT" i u Pekingu i u Tijanjinu, cim mi posalju novi email mogu ti proslediti, ranije sam izbrisao, jer u skoro vreme ne planiram otici, na njihovim oglasima ima dosta traznje za Predavace. privatni casovi,se krecu 150-200 barem ja sam to trazio i dobio.

Ah, hvala. Nije mi jasno za privatne casove. Koja je to cena? To sigurno ne moze biti na sat.

Imam kanadsku diplomu sa kojom nista nisam uradio vec 12 godina tako da ne verujem da ce biti neki veci problem naci posao, posebno sto primaju dosta nekvalifikovanih tamo.

Jeli ti tamo predajes Engleski? Gde ako nije tajna?
 
Ah, hvala. Nije mi jasno za privatne casove. Koja je to cena? To sigurno ne moze biti na sat.

Imam kanadsku diplomu sa kojom nista nisam uradio vec 12 godina tako da ne verujem da ce biti neki veci problem naci posao, posebno sto primaju dosta nekvalifikovanih tamo.

Jeli ti tamo predajes Engleski? Gde ako nije tajna?

mozes da drzis casove engleskog....ali samo pod uslovom da znas dobro kineski,u suprotnom je vrlo vrlo tesko
 
Da osvezimo malo temu?

Mogao bi i pokretac teme da se javi pa da vidimo njegova iskustva....


Postoji mogucnost da i ja otputujem u kinu i tamo bi radio kao qualitty control inspector & shipment agent....

íma neko nekih saveta mozda....bio bi u yiwu-u

Yiwu je zakon,extra gradic...no,ako dolazis,moras da imas dobro pripremljen teren ovde,yiwu je prepun prevaranata jer se trenutno u njemu vrti mozda i najveca lova u kini
 
Kako je to moguce? Hiljade Amera i Engleza drzi casove u Kini a ne govore ni rec Kineskoga.

da,ali oni drze casove onima koji dobro govore engleski,visi kurs ili kako se to zove vec,uz sve duzno postovanje,neznam kako govoris engleski,ali nisi sa engleskog govornog podrucja,te neznam kako mislis da im drzis casove

konkurencija je vrlo jaka u engleskom....bez sale,probaj da ucis srpski ili ruski...potraznja je velika (bar za ruskim) a konkurencija mala....ljudi koji bi ucili kod tebe morali bi da znaju dobar engleski,kao jezik kojim biste radili

pritom...jedna interesantna stvar je da sve vise i vise stranaca koji dolaze poslom u kinu,znaju kineski...kina postaje,tj,postala je svetska sila,tako da je i njihov jezik sada u nivou svetskih tipa spanski,francuski,nemacki itd
 
da,ali oni drze casove onima koji dobro govore engleski,visi kurs ili kako se to zove vec,uz sve duzno postovanje,neznam kako govoris engleski,ali nisi sa engleskog govornog podrucja,te neznam kako mislis da im drzis casove

konkurencija je vrlo jaka u engleskom....bez sale,probaj da ucis srpski ili ruski...potraznja je velika (bar za ruskim) a konkurencija mala....ljudi koji bi ucili kod tebe morali bi da znaju dobar engleski,kao jezik kojim biste radili

pritom...jedna interesantna stvar je da sve vise i vise stranaca koji dolaze poslom u kinu,znaju kineski...kina postaje,tj,postala je svetska sila,tako da je i njihov jezik sada u nivou svetskih tipa spanski,francuski,nemacki itd

Da nauci kineski, nije lose. Mogao bi onda Kineze da uci kineskom.
 
Ako ti nije bitan kvalitet zivota nego radno a i zivotno iskustvo, ne brini bice ti ok. Osim tri cetiri grada u Kini sve ostalo je provincija, bez obzira kako spolja izgleda.
Kasnije ipak mozes naci bolje placen posao,a sa znanjem kineskog i engleskog ,mogucnosti su ti neogranicene. Prosecna plata arhitekte sa 4 godine iskustva, je oko 5.000 EUR + bonus,itd. Naravno, treba imati,punoooo,srece jer ima mnogo onih koji konkurisu na isto radno mesto. Vremenom, ces shvatiti, ko se vise a ko manje ceni,kao i svugde u svetu pa i u Kini,nazalost. Mi,srbi smo negde u gornjem srednjem mestu kotiranja,pre svih naravno Englezi,Amerikanci,Australijanci, pa zatim iz EU, srednja ,Istocna Evropa ,a zatim zemlje u razvoju.
NIje med i mleko,ali nije ni lose,posebno ako se usporedi sa situacijom u Srbiji. Izgleda da je svugde bolje ali sve ima svoje dobre i lose strane.
Ako ces da radis u kinskoj kompaniji, hm....neces se ovajditi puno a ikvalite znanja i poslovanja je ,ajd sad,videces i sam.sasvim drugi slucaj je sa stranim kompanijama, ali kriza je debelo zahvatila sve industrije, tako, da vise nema onih para kao nekad a radi se istom merom ili cak i jos vise. Mnogi ostaju prekovremeno da bi zaradili, ,ono sto su do pre dve godine zaradjivali u normalno radno vreme.
Kineski novac menjeti u stranu valutu je problematicno,menjej odmah sve u dolare, asacuvaj juane za svakodnevni zivot.

sve najbolje i srecno!
 
Vidim da si se snasao u Yiwu, bio sam u Yiwu i Guanghzou, HK. Bavim se uvozom nakita i imam ponudu francuske firme da uvozim i za njih. Trebao bi tamo zivjeti pa ako hoces da kontatiramo javi se. Pozdrav
 
ja sam ti tu non stop,ali kako ti rekoh,nemozes se tek tako preseliti bez neke dobre logistike ovde,kina ti je manje vise zemlja bez nekih konkretnih pravila ponasanja i zakona,da tako kazem,ako radis na svoju ruku,mozes biti lako prevaren,moras se dobro obezbediti da imas siguran docek od strane nekog od domicilnog stanovnistva
 
ja sam ti tu non stop,ali kako ti rekoh,nemozes se tek tako preseliti bez neke dobre logistike ovde,kina ti je manje vise zemlja bez nekih konkretnih pravila ponasanja i zakona,da tako kazem,ako radis na svoju ruku,mozes biti lako prevaren,moras se dobro obezbediti da imas siguran docek od strane nekog od domicilnog stanovnistva

Dobro vece,da li mozemo kontaktirati e-mailom ili skyp?
 

Back
Top