Švajcarska - prednosti i mane

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam proslo leto proveo u Cirihu i zaista tamo je jedan od najvecih standarda u svetu , ljudi su veoma ljubazni, nacin na koji grad funkcionse je perfektan ima sta da se vidi , u Cirihu ti je jedna od najpoznatijih shopping ulica u svetu Bahnhof strasse gde mozes da vidis prodavnice kao sto su Prada, Cartier, Bvlgari,.....Sve u svemu treba posetiti Svajcarsku posebno Cirih naravno i Alpe.Samo jos jedno Svajcarska ti je sve ono sto Srbija nije ili bi trebala da bude, samo zamisli Srbiju u kojoj sve funkcionise na perfektan nacin izbaci sve ono lose iritirajuce i dobijas Svajcarsku 8) [/b]
 
Nemoguće je da ti baš ništa ne smeta u Švajcarskoj? :shock:
Zapravo, koga god pitam nešto vezano za Švajcarsku svi pričaju uvek da je upravo tako, kako ti kažeš “sve funkcioniše”, bez bilo kakvih barijera? Koliko je prosečna plata?
Da li je Švajcarska zaista, da ne preteram ako je okarakterišem kao “Idealna zemlja” ….. :roll: :?

Kakva je klima u Švajcarskoj? :D (Bar to da pitam) :roll: Hahahaha
 
opis bi po meni, ako zelite kratku verziju bio sledeci:rad, red i disciplina i kad to kazem mislim to zaista u pozitivnom smislu...bio sam tamo par puta turisticki...sve pod konac, uredjeno cisto, odvija se po ustaljenim pravilima, neko bi mozda rekao bez duse, ali iskreno mozda nije kakva bi Srbija ikad mogla, ali je svakako Srbija kakvu bih VOLEO da vidim...ljudi mozda malo hladni, ali veoma ljubazni(uostalom iz mog zivotnog iskustva coveka od 35 godina od nase topline u odnosima me cesto podilazi jeza)...sto se tice standarda, statistike kazu da ako zanemarimo male drzave tipa Lihtenstajn i sl. posle Norveske su Svajcarci 2nd u Evropi...tu nasi subjektivni pogledi, narocito turista kao ja nisu merodavni...prijatelj koji je boravio gotovo godinu dana u CH, a sada je u Svedskoj, ozenjen Svedjankom je dosao da zakljucka (znaci subjektivno) da su iako je i Svedska bogata zemlja, Svajcarci daleko ispred...
klima...na planinama naravno alpska sa dosta snega, dugim sneznim zimama i kratkim svezim letima, u dolinama nesto hladnija nego kod nas, prvenstveno sa blazim letima, bez velikih vrucina...o planinama i alpskim zimskim centrima izlisno je govoriti, to su svetski poznata mesta...ko voli toplije, postoji kanton Ticino na jugu zemlje (inace kanton u kome je govorni jezik talijanski)-gradovi Belinzona i Lugano...na obali Luganskog jezera necete verovati, ali videcete palme i slicno mediteransko rastinje...u kombinaciji sa okolnim planinama i blistavim jezerom, kao i prelepom arhitekturom grada cini da je ovo mesto verovatno najlepse od svih na kojima sam do sada bio...pozdrav i ko god ima prilike, savetujem mu da poseti ovu zemlju...mnogo toga za videti i nauciti...pozdrav :)
 
Izvor:
Nemoguće je da ti baš ništa ne smeta u Švajcarskoj? :shock:
Zapravo, koga god pitam nešto vezano za Švajcarsku svi pričaju uvek da je upravo tako, kako ti kažeš “sve funkcioniše”, bez bilo kakvih barijera? Koliko je prosečna plata?
Da li je Švajcarska zaista, da ne preteram ako je okarakterišem kao “Idealna zemlja” ….. :roll: :?

Kakva je klima u Švajcarskoj? :D (Bar to da pitam) :roll: Hahahaha

Prosle godine, kad sam ja bio, je bilo toliko vruce da su na televiziji rekli da je to najtoplije leto u poslednjih 50, 60 godina. A to za perfektnost to je verovao ili ne stvarno tako ,pa oni cak i u gradaskom prevozu imaju one male jelkice osvezivace vazduha, u fast food restoranima kad na primer narucis sendvic ovaj sto radi tamo svaki put stavlja nove one hirurske rukavice zbog higijene dok pravi sendvic pred tobom, ima jos puno toga, ako te nesto zanima slobodno pitaj :D
 
Izvor:
Nemoguće je da ti baš ništa ne smeta u Švajcarskoj? :shock:
Zapravo, koga god pitam nešto vezano za Švajcarsku svi pričaju uvek da je upravo tako, kako ti kažeš “sve funkcioniše”, bez bilo kakvih barijera? Koliko je prosečna plata?
Da li je Švajcarska zaista, da ne preteram ako je okarakterišem kao “Idealna zemlja” ….. :roll: :?

Kakva je klima u Švajcarskoj? :D (Bar to da pitam) :roll: Hahahaha

Prosle godine, kad sam ja bio, je bilo toliko vruce da su na televiziji rekli da je to najtoplije leto u poslednjih 50, 60 godina. A to za perfektnost to je verovao ili ne stvarno tako ,pa oni cak i u gradskom prevozu imaju one male jelkice osvezivace vazduha, u fast food restoranima kad na primer narucis sendvic ovaj sto radi tamo svaki put stavlja nove one hirurske rukavice zbog higijene dok pravi sendvic pred tobom, ima jos puno toga, ako te nesto zanima slobodno pitaj :D
 
snoop:
Izvor:
Nemoguće je da ti baš ništa ne smeta u Švajcarskoj? :shock:
Zapravo, koga god pitam nešto vezano za Švajcarsku svi pričaju uvek da je upravo tako, kako ti kažeš “sve funkcioniše”, bez bilo kakvih barijera? Koliko je prosečna plata?
Da li je Švajcarska zaista, da ne preteram ako je okarakterišem kao “Idealna zemlja” ….. :roll: :?

Kakva je klima u Švajcarskoj? :D (Bar to da pitam) :roll: Hahahaha

Prosle godine, kad sam ja bio, je bilo toliko vruce da su na televiziji rekli da je to najtoplije leto u poslednjih 50, 60 godina. A to za perfektnost to je verovao ili ne stvarno tako ,pa oni cak i u gradskom prevozu imaju one male jelkice osvezivace vazduha, u fast food restoranima kad na primer narucis sendvic ovaj sto radi tamo svaki put stavlja nove one hirurske rukavice zbog higijene dok pravi sendvic pred tobom, ima jos puno toga, ako te nesto zanima slobodno pitaj :D

Znači ovako: gradski prevoz je ok, hrana u fast food restoranima je ok, klima je ok (znači nije baš puno hladno) – (prednosti), a šta onda nije ok (mane) :?:
Ima li ih uopšte???
Možeš li da navedeš još neke detalje (kao npr. jelkice u busevima, higijena po restoranima), postoji li još stvari sličnih detalja koje bi nama mogao opisati ?
Dakle što više detalja….
I pored toga, ako možeš da nam napišeš i neke neobične, nesvakidašnje stvari koje su te npr. “oduševile” kod njih ? :D
 
Strajder:
opis bi po meni, ako zelite kratku verziju bio sledeci:rad, red i disciplina i kad to kazem mislim to zaista u pozitivnom smislu...bio sam tamo par puta turisticki...sve pod konac, uredjeno cisto, odvija se po ustaljenim pravilima, neko bi mozda rekao bez duse, ali iskreno mozda nije kakva bi Srbija ikad mogla, ali je svakako Srbija kakvu bih VOLEO da vidim...ljudi mozda malo hladni, ali veoma ljubazni(uostalom iz mog zivotnog iskustva coveka od 35 godina od nase topline u odnosima me cesto podilazi jeza)...sto se tice standarda, statistike kazu da ako zanemarimo male drzave tipa Lihtenstajn i sl. posle Norveske su Svajcarci 2nd u Evropi...tu nasi subjektivni pogledi, narocito turista kao ja nisu merodavni...prijatelj koji je boravio gotovo godinu dana u CH, a sada je u Svedskoj, ozenjen Svedjankom je dosao da zakljucka (znaci subjektivno) da su iako je i Svedska bogata zemlja, Svajcarci daleko ispred...
klima...na planinama naravno alpska sa dosta snega, dugim sneznim zimama i kratkim svezim letima, u dolinama nesto hladnija nego kod nas, prvenstveno sa blazim letima, bez velikih vrucina...o planinama i alpskim zimskim centrima izlisno je govoriti, to su svetski poznata mesta...ko voli toplije, postoji kanton Ticino na jugu zemlje (inace kanton u kome je govorni jezik talijanski)-gradovi Belinzona i Lugano...na obali Luganskog jezera necete verovati, ali videcete palme i slicno mediteransko rastinje...u kombinaciji sa okolnim planinama i blistavim jezerom, kao i prelepom arhitekturom grada cini da je ovo mesto verovatno najlepse od svih na kojima sam do sada bio...pozdrav i ko god ima prilike, savetujem mu da poseti ovu zemlju...mnogo toga za videti i nauciti...pozdrav :)



Možeš li nešto više da mi kažeš o kantonu Ticino na jugu zemlje?
Da li je to više mesto za turiste (priroda itd...)ili pak i gradski-urbano orijentisano mesto?
Hvala :)
 
@Izvor
pa ovako...boravio sam u Cirihu i Badenu, malom gradicu 25km severno od Ciriha, a ostalo sam obilazio bez mnogo zadrzavanja...ako ides autom (kao sto sam ja isao) od Ciriha ides na jug preko St.Gotthard prevoja (ili istoimenim tunelom sto je vozacki lakse, medjutim meni je ovo prvo bilo veci izazov-istina nije preporucljivo za vozace pocetnike) i kad predjes prevoj ulazis u kanton Ticino...zatim se autoput proteze izmedju planina uskom dolinom reke Ticino kroz prelepe krajeve...Belinzona je manji grad, na kratko sam svratio i produzio dalje do Lugana koji je 30km od Belinzone i oko 100km od St.Gotthard-a...e, sad Lugano...sta da ti kazem, iako smo planirali da produzimo do Milana koji je 80km odatle posle 1 espresa, ostali smo 2,5 dana...grad je na obali istoimenog jezera(zamisli :) :) :) ) i recimo da zivi najvise od turizma...grad je predivne arhitekture, podseca na italijanske(nisam poznavalac arhitektonskih pravaca pa da se ne izlecem nekim komentarima)...ima oko 50,000 stanovnika, jezik italijanski, inace je grad na par km od Italije...to mediteransko rastinje naravno nije bujno kao npr. u Herceg Novom, vidi se da se pazljivo gaji ali da ga ima tu gde ga ne ocekujete, ipak ostavlja utisak...uostalom, jezero(koje je kristalno cisto) grad i okolina okruzena planinama podseca na Boku samo sto je mnogo cistije, zelenije, ma jednostavno lepse i uredjenije, pravi turisticki raj...jezero je usko i izduzeno, zavlaci se izmedju planina(jos jedna slicnost sa Bokom), inace nalazi se na oko 270 metara nmv...boravak...sta da ti kazem, mesto je gotovo mondensko, ne kao obliznji Komo u Italiji, ali tu negde, nije po tome bas za nas sto se tice cena...spavali smo u gasthausu van grada za 25SFr po osobi za nocenje+dorucak...rucak u osrednjem restoranu u gradu za dvoje oko 60-70SFr...inace ko zeli da se otvori neka racuna na duple cene, ali usluga i osecaj su takvi da vredi :)...imaju cak 6 cable lifta, mi smo bili na Monte Bre, brdu koje dominira nad samim gradom na 933m nmv, nesto slicno kao Glava secera u Riu...view je nesto sto se ne zaboravlja...nadam se da sam ti bar delimicno odgovorio na pitanje-dakle jeste grad, ali u paktu sa prirodom i potpuno okrenut turizmu...da, po jezeru se organizuju krstarenja, ali mi jednostavno nismo imali vremena za sve...neki drugi put, nadam se :roll: ...pozdrav :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top