brzo ucenje

gost 197611

Aktivan član
Poruka
1.180
Da li neko ima neki savet kako bi mogao sto pre da naucim 30 strana. Moj problem je u tome sto citam i posle toga kad hocu da ponovim to sto sam procito ne mogu da se setim nicega i onda se iznerviram i sve razlupam.
 
Da li neko ima neki savet kako bi mogao sto pre da naucim 30 strana. Moj problem je u tome sto citam i posle toga kad hocu da ponovim to sto sam procito ne mogu da se setim nicega i onda se iznerviram i sve razlupam.

E moj dragi...Ne uči se 30 strana od reči do reči.
Prvo pričitaš jednom pa drugi put podvučeš šta je glavno, pa treći put vidiš šta je suština lekcije koje učiš i četvrti put se preslišeš da vidiš koliko znaš i eventualno pročitaš sve još jednom. I to je to...
 
E moj dragi...Ne uči se 30 strana od reči do reči.
Prvo pričitaš jednom pa drugi put podvučeš šta je glavno, pa treći put vidiš šta je suština lekcije koje učiš i četvrti put se preslišeš da vidiš koliko znaš i eventualno pročitaš sve još jednom. I to je to...

a ja to sve od jednom i citam i pamtim i preslisavam se.... tako da recimo istoriju... jedna lekcija ima odo 5-6 strana i naucim a 15-20 minuta....
 
Da li neko ima neki savet kako bi mogao sto pre da naucim 30 strana. Moj problem je u tome sto citam i posle toga kad hocu da ponovim to sto sam procito ne mogu da se setim nicega i onda se iznerviram i sve razlupam.
razbij na djelove nakon prvog citanja tako da svaki dio bude neka smisaona cjelina
uci dio po dio, ne sve odjednom

ako imas npr. slobodan citav dan
potrudi se da ucis u ciklusima - ujutro naucis jednom, oko 12 prodjes ponovo.... oko 17 prodjes ponovo... i tako na svako nekoliko sati
samo bez panike
panika zaglupljuje
 
ucenje nije čitanje, tj. treba radvojiti informativno citanje i citanje radi ucenja. ne znam, ja kad ucim, ono sto citam, odmah nekako sistematisem, ponavljam pasus po pasus, uklavirim bitne stavri... a ti dok procitas informativno, pa citas jos da tr puta u nadi da ces upamtiti nesto pa ponavljas jos dva tri puta... pisi propalo...
 
Da li neko ima neki savet kako bi mogao sto pre da naucim 30 strana. Moj problem je u tome sto citam i posle toga kad hocu da ponovim to sto sam procito ne mogu da se setim nicega i onda se iznerviram i sve razlupam.

nemoj da chitash 30 strana odjednom
uchi u delovima
i uchi vishe puta
iscepaj celu stvar
i uchi deo po deo
prepodstavljam da je u pitanju neki predmet kao istorija recimo. Prichaj sebi prichu, nemoj da uchish i da nastavljash dalje bez da proverish da li si sposoban da reprodukujesh to u kratkim crtama i smisleno.
 
Da li neko ima neki savet kako bi mogao sto pre da naucim 30 strana. Moj problem je u tome sto citam i posle toga kad hocu da ponovim to sto sam procito ne mogu da se setim nicega i onda se iznerviram i sve razlupam.

Zavisi kakav ti je tekst i da li treba to sve da nabubačiš (nivo pamćenja) ili treba posle da diskutuješ kad te pitaju ili čak da primeniš.

Uglavnom je sve negde na pola - treba i da znaš podatke i da znaš šemu lekcije. E ovo drugo se postiže crtanjem onih mapa uma, što može da bude komplikovano ili jednostavno, već po potrebi.

Dakle, prvo uzmeš papir i crtaš šemu lekcije. To je kao neko drvo na kome su baloni u kojima pišu najvažnije rečenice. Ako su neke dve stvari povezane, između crtaš zadebljalu strelicu itd.

Kad popamtiš kako ti drvo izgleda, onda bubačiš pričicu za svaki taj balončić teksta (npr. balončić kaže "Britanci imaju razvijenu ribolovnu industriju" i ti onda vezeš priču kako su upućeni na more zbog hladne klime jer ne mogu da gaje tropsko voće blablabla i kako su 1987 (ili šta već kaže udžbenik) ulovili xy tona morske ribe)
 
Ja na primer najbolje ucim nocu,jer tad imam mir,niko me ne dira,ne prekida,i uvek se skoncentrisem na ucenje,ne mislim ni nasta drugo,inace,ja sve slusam u skoli nastavnike kad predavaju,mislim vec naucim to,pa onda kuci to procitam 15-20 minuta,pa posle uvece jos jednom procitam,i onda sam slobodna..xexe (Ne shvatite me pogresno,takva je moja tehnika ucenja) :per: :D :think:
 

Back
Top