Vaši životni uzori

martin-luther-king2.jpg


Martin Luter King Mlađi, moj najveći životni uzor, koji mi stoji na desktopu, čiju sliku planiram da zakačim iznad kompjutera i čiji bedž želim da nosim. And why? - BECAUSE BOTH OF US, MARTIN AND ME, HAVE A DREAM!
 
jenkins.jpg


Roj Dženkins (1920 - 2003)

Istaknuti britanski političar i što je najvažnije socijal - demokrata. Poput mene, veliki ljubitelj književnosti i istaknuti pisac, i to posebno biografija. Jedan od osnivača Socijal - demokratske, a kasnije i Liberalne partije u Ujedinjenom Kraljevstvu. Bio predsednik Evropske komisije i lord od Hilheda, kao i jedan od glavnih kandidata za predsednika vlade, što na žalost, nije postao.
 
Albert Švajcer (1875 - 1965)

schweitzer.jpg


Spasio na hiljade ljudskih života u Africi i do svoje smrti nije prestajao sa požrtvovanim radom da sačuva svaki život. Samo jednom je prestao sa radom, kada su ga Nemci uhapsili tokom Prvog svetskog rata. Po tom događaju je kasnije snimljen i film "Ponoć je, doktore Švajcer"
(1953). A ono što me je najviše impresioniralo i za šta nisam znao kada sam ga vatreno obožavao, jeste to i da je dobio Nobelovu nagradu za mir 1952.:super:
 
0063302.jpg


0063401.jpg


Mauno Koivisto (rođen 1923.) i Marti Ahtisari (rođen 1937.), obojica predsednici Finske i funkcioneri Socijal demokratske partije. Koivisto je vladao od 1982. do 1994. i premijer od 1979. do 1982. Bio je veliki podržavalac članstva u EU, a naskon svog mandata je postao i čuveni komentator domaće (finske) i međunarodne ekonomije i politike. Za razliku od Koivista, Ahtisari je služio samo jedan mandat, od 1994. do 2000. godine. Takođe je postao poznat kao čuveni diplomata, koji je uveo zemlju u EU 1995. Mada, na neki način može se reći da su obojica uveli zemlju u EU: Finska je pod Koivistom ušla u Evropsku zajednicu 1992. Evrospka zajednica je 1993. promenila ime u Evropska unija i stvoren je novi savez. 1995. Finska je ušla u Evropsku uniju. Ahtisari je 2008. dobio Nobelovu nagradu za mir.
 
Meni je idol moja majka. Dosla je sa sela bez icega, zavrsila pravo, toliko se trudila da je postala jedan od najboljih pravnika u zemlji i stigla je do visokog polazaja u jednom ministarstvu. Iz dana u dan joj se sve vise divim :)
 

Back
Top