Škola Gitare
Prikazujem rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Škola Gitare

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

Thumbs up Škola Gitare

Pozdrav svim sadasnjim i buducim gitaristima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Svi oni koji bi zeleli da nauce da sviraju gitaru na pravom su mestu........

Svaki pocetak je najtezi pa tako i sviranje gitare.....

Mnogi ljudi se plase da pocnu da sviraju ovaj divan instrument misleci da je to pretesko.....Neki i pocnu ali prebrzo odustanu.....

Pored muzikalnosti tj "sluha" i sirovog talenta jedna od najbitnijih karakteristika potrebna za sviranje gitare je
    ISTRAJNOST
    STRPLJENJE
    VOLJA
    LJUBAV

MOZETE VI TO,TAKO JE IDEMO NAPRED,NEMA STRAHA.........

Iskusan fantom piroman (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    99

Podrazumevano Re: Škola Gitare

Treba mi svet, otvoren za poglede....

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

2.

VRSTE GITARA

Kada se spomene termin gitara tesko je reci na sta se misli.......Obicno vecina ljudi misli na onu drvenu gitaru i elektricnu koja se prikljucuje "na struju" i koja se mnoooogo glasnije cuje....

1.AKUSTICNA GITARA

Akusticna gitara je naziv za dvenu gitaru tacnije western kantri gitaru koja se koristila u Americi za kantri,bluz itd.......
    Sastoji se iz vrata na kome su pragovi,a na vrhu vrata tj glavi gitare civije za zatezanje zica,dalje iz tela koje ima otvor,na telu se nalazi i kobiliza ili bridz na kome se zice postavljaju.....
    Vazno napomenuti za akusticnu gitaru je na se na njoj NALAZE METALNE ZICE KOJE SU PRAVLJENE ZA AKUSTICNU GITARU i to prve 2 su "gole" zice a ostale 4 su namotane tj wound zice

Obicno akusticnu gitaru mozete prepoznati i po "pickguardu" tj po onom crnom delu koji stoji odmah ispod otvora na gitari koji sluzi da zastiti gitaru od nekontrolisanih udaraca trzalice po telu......Mada ne mora ni to da bude pravilo,postoje akusticne gitare i bez ovoga,ali cisto sam naveo kako najlakse da prepoznate po cemu se razlikuje AKUSTICNA GITARA OD KLASICNE

Vrste tela akusticne gitare
    Dreadnought ili najobicnija akustara koju mozete svuda naci,najvise je zastupljena

Jumbo

Jumbo gitara se razlikuje od obicne Dreadnought po tome sto ima vece telo pa samim tim daje i drugaciju boju zvuka,ali u osnovi veoma su slicne

Postoje jos neki tipovi akuticnih gitara ali mislim d je i ovo dovoljno
    Samo da napomenem da postoje i Ozvucene akusticne gitare koje imaju u sebi mehanizam tj magnet i prikljucuju se u pojacalo preko kabla na isti nacin kao i elektricne....
    Ovakav tip gitare se koristi pretezno za blues country,rock,pop i sve ostale
    Poslednji put ažurirao/la bRu zLi : 02.12.2009. u 03:41

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

2

2.KLASICNA GITARA

Klasicna gitara - kao sto joj ime kaze koristi se najvise za sviranje klasicne muzike......Koristi se takdje i u flamenko sviranju pa se naziva i flamenko gitara......Ovu gitaru veoma cesto sviraju meksikanci i spanci sto se moze i primetiti po raznim fimovima......

[IMG]http://3.*****************/_fZzYPRqsY_A/SKBMBn_WWjI/AAAAAAAAANA/2X5KtCEblbI/s400/Yamaha+C40PKG+Classical+Guitar.jpg[/IMG]

Klasicna gitara se razlikuje od akusticne po tome sto je vrat siri a telo malo manje......
    Druga bitna razlika je ta da se na klasicnoj gitari STAVLJAJU ISKLJUCIVO NAJLONSKE ZICE predvidjene posebno za klasicnu gitaru.Najlonske zice,da vas ne buni - to su one plasticne zice - tj prve3,najtanje 3 su plasticne "gole" a zadnje 3 su isto plasticne ali napotane kao na akusticnoj pa ce neki od vas pomisliti da su metalne ali nije tako.....

VAZNO :
    NE STAVLJATI NA KLASICNOJ GITARI METALNE ZICE ZA AKUSTICNU GITARU JER NISU PREDVIDJENE,MOZETE ISKRIVITI VRAT KLASICNE GITARE I POREMETITI ZVUK I SAMIM TIM UNISTITI INSTRUMENT

Klasicna se od akusticne razlikuje i po tome sto nena onaj "pickguard" ispod otvora na telu......

Jos nesto - klasicna gitara je vise predvidjena da se svira prstima a ne trzalicom mada ne morate da se bas pridrzavate ovoga 100%

Sam zvuk gitare je drugaciji nego na akusticnoj - Malo mutniji,zatvoreniji,dok je na akusticnoj zvuk nesto ostriji zbog metalnih zica......

Na klasicnoj gitari je siri vrat kao sto sam rekao razdaljina izmedju susednih zica je veca pa je samim tim lakse "smestiti prse" pa se zbog toga preporucuje pocetnicima i onima sa vecom ili debljom sakom.........

nastavak sledi uskoro........sledeca je elektricna gitara

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

2.

3.ELEKTRICNA GITARA

Sta reci o elektricnoj gitari???Vecina ljudi odprilike zna o cemu se radi,i zna kako ona izgleda.......

Jedna od najcuvenijih gitara na svetu - FENDER STRATOCASTER ili popularno "Strat" ili "Stradza"

Druga po redu gitara koja je isto toliko cuvena je GIBSON Les Paul

Sama elektricna gitara je veoma slicna akusticnoj i klasicnoj s'tim sto je telo manje nije suplje nego je puno i u njemu je ugradjena elektronika - magneti,potenciometri i slicno.....Magneti upravo i sluze da bi preneli vibriranje zice preko kabla do pojacivaca tj gitarskog pojacala......Inace el gitara se veoma slabo cuje kada nije prikljucena u pojacalo,te je pogodna za nocno sviranje i vezbanje jer ne ometa nikoga

Sve ostalo je isto - princip sviranja je isti,raspored zica je isti, pa ko zna da svira akusticnu znace i elektricnu.Samo da napomenem da su zice na elektricnoj gitari drugacije i od akusticne i od klasicne gitare.Kada kupujete trazite iskljucivo zice za elektricnu gitaru - to su metalne zice ali su prve 3 najtanje "gole" zice a zadnje 3 (one deblje) su namotane

El gitara se svira trzalicom kao i akusticna ali moze se svirati i prstima.....Pravi primer za to je nas gitarista Tocak i npr gitarista grupe Dire Straits - Mark Knopfler koji su citav svoj zivot svirali prstima.Ja vama ipak preporucujem da svirate trzalicom

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

2.

4.AKUSTICNA/ELEKTRICNA BAS GITARA TJ AKUSTICNI/ELEKTRICNI BAS

razmisljao sam se dugo i resio sam da i ovaj tip gitre uvrstim u gitare.naime bas gitara je "posebna gitara" stavise neki smatraju da je to i poseban instrument jer ima odlke i zvuk kontrabasa.Velicinom i po izgledu podseca na akusticnu,klasicnu i elektricnu gitaru ali POSTOJE VEKLIKE RAZLIKE IZMEDJU ELEKTRICNE BAS GITARE I ELEKTRICNE GITARE NPR NEGO IZMEDJU ELEKTRICNE GITARE I AKUSTICEN

Naime sama razlika izmedju akusticnog i elektricnog basa je kao kod razlike elektricne i akusticne gitare pa o tome necu nesto preterano pisati - akusticni bas ima vece telo koje je suplje i koje rezonira zvuk dok elektricna bas gitara ima manje telo sa magnetima koje daje zvuk tek kada se prikljuci na BAS POJACALO.

Akusticna bas gitara

Elektricna bas gitara

Razlika izmedju basa i gitare je ta sto bas ima duzi vrat i samo 4 debele zice koje su sve obmotane.Mada postoji i bas sa 5 zica koji se sve vise koristi......

Zvuk basa je veoma karakteristican u odnosu na gitaru - zvuk basa je izuzetno dubok pogotovo zvuk zadnje najdeblje zice......Bas gitara se koristi u muzici najcesce kao ritam gitara koja stvara harmoniju.....mada postoje i neke retke solo bas deonice......

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

Lekcija 3.

KOJU GITARU KUPITI?

Ovo je jedno od najcesce postavljanih pitanja......
    A odgovor zavisi od mnogo faktora......

Veoma je bitno sta zeli buduci gitarista?Koju gitaru zeli da svira,koji tip muzike?Da li hoce da nauci da svira gitaru zbog odredjenog tipa muzike (heavy metal,blues,klasika,unplugged balade) ili jednostavno hoce da uziva u sviranju gitare kao gitare bez obzira na muziku???

OVO SU VAM MOJE PREPORUKE

Znam da e zivi u Srbiji i da se standard veoma mali ali ako imate novac kupite odmah i klasicnu i akusticnu i elektricnu,trebace vam sve tri verujte mi!!!!!!!

E dobro a sada da se vratimo u stvarnost!!!!!!!!!!!!!!!!

Brojni profesori i kompetentni ljudi pristalice su neke teorije da se prvo kupi klasicna gitara pa da se VEZBA VEZBA VEZBA pa ona akusticna i tek onda elektricna KADA SE VIDI DA JE UCENIK ZAISTA UPORAN (sto je mnogo ekonomski bitno za njegove roditelje da ne bacaju pare na elektricnu omah a on batali za 4 meseca)

Svi ti profesori navode da je bolje poceti sa KLASICNOM JER ONA IMA SIRI VRAT TE JE LAKSE SMESTITI PRSTE PO VRATU I NE ZAKACINJATI DRUGE ZICE KOJE NE TREBAJU DA SE PRETISNU......
    Mada po meni ni ovo nije dobro.Zasto? zato sto je vrat siri pa ruka vise boli pri hvatanju akorda pogotovo bare hvatova,ali neka im bude.....I onda ti kao tako endlas na klasicnoj sa sirokim vratom pa kad kupis elektricnu sa malim tankim vratom ima da "cepas"......

Meni je ovo totalno pogresno.....
    zasto neko da provodi vreme na klasicnoj ako slusa npr Mejdene i zarko zeli elektricnu da svira?????
    Samo dzabe ima da trosi ljubav na ono sto ne voli bas i moze se desiti da ga klasicna gitara isfrustrira pa i ne stigne do elektricne a on vec batalio sa nekim izgovorima,ma tesko je,nezanimljivo u sl.To se i meni desili jednom davno i mogu vam reci da sam dzabe 2 god svirao na klasicnoj...Imao sam malu ruku i stalno sam dozivljavao neka osujecena i konflikte pa je stvarno cudo da jos uvek sviram gitaru....nekoliko puta sam dolazio u iskusenja da je srckam tako lepo da........

I onda sam uzeo u ruke elektricnu gitaru i rekao sam TO JE TO....To je ono sto sam zeleo i zamisljao......Ubrzo sam shvatio da sam bacio2 go dsvog zivota uceci knjiski,skolski neke stvari predugo,a to sve jer je moj cale verovao tim staromodnim skolskim matorim profesorima gitare od kojih sada sviram 10 puta bolje.......

Nadam se da ste izvukli pouku iz ove price......
    Lepo je svirati svaku gitaru i imati je....Ali ako neko zna sta voli zasto da svira nesto drugo zbog nekih skolskih DOGMI DA SE TO TAKO MORA RADITI.....

postoji neko uvrezeno misljenje kao "Brate sviraj prvo na najgoroj kanti od gitare koja je toliko teska za sviranje pa da ti sve ide krv iz prstiju i tako 2,3, godine,eee onda kupis elektrricnu i da vidis kako imas da sviras kao Satriani!!!!!!"

Ovo je totalno netacno i kontradiktorno,veca je verovatnoca da ce se obeshrabriti nego da ce uspeti.....Kako neko moze biti bolji nego sto je bio ako nema optimalne uslove za rad......Pre ce biti da ce taj reci - MA TESKO JE BRE SVIRATI GITARU,NE IDE MI NE ZNAM NISTA BOLE ME PRSTI,NADULI MI SE OD PRETISKANJA PREZATEGNUTIH ZICA........Sam taj pocetak je mnogo bitan i ako neko oseti negativnu konotaciju od pocetka tesko da ce zavoleti gitaru kad uz nju stalno dobija osujecenja.....

ZNACI KLJUCNO PITANJE!!!!!Svira vam se el gitara,da li da je kupite,tj prvo nju????Da li je to pogresno????Ne nije,kupite je,zasto da bacate pare na klasicnu ako je ne zelite svirati............gitara je gitara elektricna ima samo tanji vrat i u tome je cela filozofija.....

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

LEKCIJA 4.

KAKO SE DRZI GITARA?

Gitara akusticna/elektricna se moze drzati u 2 polozaja.prvi je sedeci kada se gitara oslanja na telo a drugi je stojeci kada gitara se kaci na telo uz pomoc gitarskog kaisa

DRZANJE KLASICNE GITARE U SEDECEM POLOZAJU NA LEVOJ NOZI (za desnjake sve za levake je obrnuto) ZA SVIRANJE KLASICNE MUZIKE

DRZANJE AKUSTICNE WESTERN KANTRI GITARE ZA SVIRANJE BLUZA ROKA ITD

[IMG]http://1.*****************/_hCjyT4Ff8JY/RvOEravKEHI/AAAAAAAAADQ/LJiEtc302KY/s320/guitar02.jpg[/IMG]

[IMG]http://3.*****************/_hCjyT4Ff8JY/RvOFL6vKEII/AAAAAAAAADY/d2jkD6IpPUM/s320/guitar03.bmp[/IMG]

DRZANJE ELEKTRICNE U SEDECEM I STAJACEM POLOZAJU

Poznat Carol (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    135

Ja imam klasičnu gitaru,al' me mrzi da vežbam.

Inače,dopada mi se tema.
    prejako je svetlo, samo da se oči naviknu.

Domaćin blackmore95 (avatar)
    Učlanjen
    08.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    73

Da dodam:
    Neki pocetnici ce mozda misliti da je kul ako drzis el. gitaru nisko dok stojis.
    To je ok ako su ti prsti i ruke dugi , ali ako zelis da izvuces maksimum iz svojih sposobnosti namesti visinu na kojoj ces lepo moci da savijes palac na sred vrata kad trebas prste da rasris.
    (Mnogo je bolji osecaj kad imas kontrolu nad instumentom , nego kad si kul )
    Sto se tice pravilnog drzanja leve ruke na el. gitari.
    Moje misljenje je da ne treba uvek drzati palac visoko , a ni na sredini vrata ili nize.Treba drzati onako kako je tada najlakse da tebe ne boli ruka i da lako siris prste i sve tonove sviras cisto. Jer nezzgodno je saviti lepo zicu kad ti je palac nisko , a i nekima (kao meni) je tesko da dohvate 6. zicu kad im je palac vise .

Takodje , nema pravila , kad vezbas stavljaj gitaru na nogu na kojoj ti vise odgovara.
    Ja npr. volim elektricnu da drzim na levoj nozi

,,postoji neko uvrezeno misljenje kao "Brate sviraj prvo na najgoroj kanti od gitare koja je toliko teska za sviranje pa da ti sve ide krv iz prstiju i tako 2,3, godine,eee onda kupis elektrricnu i da vidis kako imas da sviras kao Satriani!!!!!!"

Ovo je totalno netacno i kontradiktorno,veca je verovatnoca da ce se obeshrabriti nego da ce uspeti.....Kako neko moze biti bolji nego sto je bio ako nema optimalne uslove za rad......Pre ce biti da ce taj reci - MA TESKO JE BRE SVIRATI GITARU,NE IDE MI NE ZNAM NISTA BOLE ME PRSTI,NADULI MI SE OD PRETISKANJA PREZATEGNUTIH ZICA........Sam taj pocetak je mnogo bitan i ako neko oseti negativnu konotaciju od pocetka tesko da ce zavoleti gitaru kad uz nju stalno dobija osujecenja....."
    Slazem se
    http://www.youtube.com/user/stevablackmoreVII2
    Link na youtube-u

Iskusan fantom piroman (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    99

Ja na primer drzim gitaru (akusticnu) preko leve noge. Mnogo mi je lakse posto imam velike ruke
    Treba mi svet, otvoren za poglede....

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

Citat Original postavio blackmore95 Pogledaj poruku
    Da dodam:
    Neki pocetnici ce mozda misliti da je kul ako drzis el. gitaru nisko dok stojis.
    To je ok ako su ti prsti i ruke dugi , ali ako zelis da izvuces maksimum iz svojih sposobnosti namesti visinu na kojoj ces lepo moci da savijes palac na sred vrata kad trebas prste da rasris.
    (Mnogo je bolji osecaj kad imas kontrolu nad instumentom , nego kad si kul )

Sto se tice pravilnog drzanja leve ruke na el. gitari.
    Moje misljenje je da ne treba uvek drzati palac visoko , a ni na sredini vrata ili nize.Treba drzati onako kako je tada najlakse da tebe ne boli ruka i da lako siris prste i sve tonove sviras cisto. Jer nezzgodno je saviti lepo zicu kad ti je palac nisko , a i nekima (kao meni) je tesko da dohvate 6. zicu kad im je palac vise .

Takodje , nema pravila , kad vezbas stavljaj gitaru na nogu na kojoj ti vise odgovara.
    Ja npr. volim elektricnu da drzim na levoj nozi

,,postoji neko uvrezeno misljenje kao "Brate sviraj prvo na najgoroj kanti od gitare koja je toliko teska za sviranje pa da ti sve ide krv iz prstiju i tako 2,3, godine,eee onda kupis elektrricnu i da vidis kako imas da sviras kao Satriani!!!!!!"

Ovo je totalno netacno i kontradiktorno,veca je verovatnoca da ce se obeshrabriti nego da ce uspeti.....Kako neko moze biti bolji nego sto je bio ako nema optimalne uslove za rad......Pre ce biti da ce taj reci - MA TESKO JE BRE SVIRATI GITARU,NE IDE MI NE ZNAM NISTA BOLE ME PRSTI,NADULI MI SE OD PRETISKANJA PREZATEGNUTIH ZICA........Sam taj pocetak je mnogo bitan i ako neko oseti negativnu konotaciju od pocetka tesko da ce zavoleti gitaru kad uz nju stalno dobija osujecenja....."
    Slazem se

Ovo je mnooogo dobro receno ovo sam i sam hteo da napomenem kao veoma vazno ali eto zaboravio sam....
    Danas kao da postoji neki trend da se gitara spusti sto vise dole i da se imitira Sles ili da se spusti "pankerski" sto vise dole i ono besno trzanje iz ramena .......Tako da mnogo je bitnije kako svirati nego kako izgledati......Nema tiu ovo je kul a ono nije.....Kul je kad se sto bolje odsvira...a to sigurno nece biti kad se spusti gitara na kolena pa se posle krivi kicma da bi se dahvatilo

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

Lekcija 5

KAKO SE DRZI TRZALICA (PICK)

Trzalica se drzi izmedju palca i kaziprsta...

Slika govori vise od 100 reci

[IMG]http://4.*****************/_sRuuIVJIdow/SpXZld1rSvI/AAAAAAAAAm0/vHqO5khfTiI/s400/DSCI0131.JPG[/IMG]

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

LEKCIJA 6

Štimovanje gitare

Pre nego odsviramo nešto bilo bi cool da prvo naštimujemo gitaru. Kako se to radi, kako se koja žica zove i ostalo ......

Štimovanje je radnja koju ćete na gitari najčešće raditi zato bi bilo zgodno da to naučite da radite što bolje i što pre (i za što kraće vreme, publika ume biti strašno nestrpljiva). Pored toga što je gitaru moguće naštimovati loše moguće je naštimovati raznim štimovima. Uglavnom se koristi E stim za vecinu stvari dok se npr za bluz koristi Dis ili D stim a za neke pravce heavy metala Drop D stim

Na gitari se zapravo ne štimuje gitara nego žice, to se samo tako kaže. Da bi se žica naterala da svira ton koji nama treba ona se odpušta i zateže čivijom. Zatezanjem se dobija viši a odpuštanjem niži ton. Visina tona prve žice odsvirane na prazno (nepritisnuta ni na jednom pragu) podešava se dokle god nepostigne visinu tona e2. Prvom žicom se na gitari smatra najtanja žica. Druga žica na prazno treba da daje ton h1, treća ton g1, četvrta d1, peta a i šesta ton e.

Kako bi ste znali kako tačno zvuče ovi tonovi najbolje da kao uzorak čujete iste ove tonove na nekom drugom instrumentu i naštimujete gitaru. Klavir je kao instrument za uzorkovanje dobar izbor jer se teško raštimava a i kad se štimuje, štimuje se kvalitetno pa se tako mogućnost greške smanjuje. Uostalom, klavijature su najbolji izbor jer one ni nemogu da se raštimuju.

Žice imaju i svoja imena koja su dobila od tonova koje sviraju i svojih rednih brojeva.
    Prva žica se zove e1.
    Ovo je jedina žica kojoj se ime piše malim slovom, pre svega da bi se razlikovala od šeste koja takođe daje ton E. Simbolično malim slovom jer je (naj)tanja.
    Druga žica se zove H2,
    treća G3,
    četvrta D4,
    peta A5 i
    šesta E6.

e1 H2 G3 D4 A5 E6

Postoje male duvaljke sa samo šest pisaka koje daju ove karakteristične tonove. Međutim bilo šta da koristite moraćete na sluh da pogaćate da li žica daje baš taj ton. Postoje i uređaji, čak i programi za računar, zovu se štimeri, koji će vam i u tome pomoći. Trznete zadatu žicu i gledate u kazaljku koja vam govori koji ton daje vaša žica i da li treba da je zatežete ili otpuštate. Ova pomagala su izvrsna i blagonaklono ih preporučujem svima, ipak savetujem sam da obavezno izvežbate i vaše uvo.

Nastimujte gitaru uz pomoc Metalike - Nothing else matters

Ova pesma pocinje tako sto se trzaju E6 G3 H2 e1 prazne i po tim tonovima mozete nastimovati gitaru

U principu vazno je samo nastimovati jednu zicu u odredjenom stimu a ostale zice se stimaju prema toj jednoj....kako se to radi????

Uzmimo npr da smo nastimovali e1 prvu najtanju zicu......Zicu H2 stimamo tako sto je pritisnemo na 5om pragu....Tonovi e1 i H zice pritisnute na petom pragu moraju se poklapati - ako se ne poklapaju onda treba zatezati ili olabaviti H zicu sve dok ton bude isti

Kada to postignemo idemo dalje na stimanje trece G zice.VAZNO - kod ove zice postoji izuzetak - da bi se ova nastimovala u odnosu na drugu H moramo pritisnuti G zicu na cetvrtom pragu A NE NA PETOM kao sto je slucaj sa ostalim zicama.....

Znaci pritisnuti trecu G na cetvrtom pragu i trznuti nju i praznu H - tonovi se moraju poklopiti

Idemo dalje kada je i treca G zica nastimovana postupak se ponavlja sve do zadnje zice znaci opet se pritisne sad D zica na petom i ona mora davati ton kao G prazna pa onda pritisnuti zicu A na petom i prazna D i na kraju pritisnuti E najdeblju na petom pragu i A praznu

PODSETNIK Znaci gornja zica se stima tako sto s pritisne na petom pragu i treba da da isti ton kao zica ispod nje okinuta prazna.Ovde je izuzetak G - treca zica koja mora da se pritisne na cetvrtom pragu i da daje ton kao prazna H......

Sada kada smo nastimovali gitaru mozemo i da pocnemo sa sviranjem

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

LEKCIJA 7

POLOZAJ LEVE RUKE NA GITARI

Pored toga kako se drži gitara evo da objasnim kako se i šta radi sa levom i desnom ruko. Leva ruka je manje-više ista za sve a kod desne je samo razlika u tome da li se svira trzalicom ili prstima.

Naučiti i navići se na pravilan položaj i figuru leve ruke veoma je važno u sviranju gitare. Ako se ovo "pravilo" ne nauči na vreme, kao što to najčešće biva jer se na to malo obraća pažnja, desi se da baš to posle bude jaka kočnice u daljem napredovanju. Zato vam preporučujem da na ovo jako obratite pažnju, ono što sad (na početku) naučite teško da ćete ikad odbaciti i prihvatiti nešto drugo.

Naravno, kao i u masi drugih situacija, mislim da i ovde slika ume bolje da objasni ono što bi rečima bilo gotovo nemoguće ili veoma teško opisati.

Pored slika reči dobijaju mnogo više smisla. Leva ruka se, dok se svira gitara ili neki sličann instrument, drži tako kao da u ruci imate jabuku. Palac stoji sa zadnje strane vrata i to tako da ne prelazi njegovu gornju ivicu. Drži se skoro na sredini vrata, jedva nešto malo iznad, sem u izuzetnim situacijama kada se i on koristi za pritiskanje žica, tačnije onda kada se njime basira po šestoj žici. Palac još služi kao odupirač ostalim prstima da bi se lakše pritisnule žice. Ostali prsti stoje sa strane vrata na kojoj su žice. Prstima se skoro po pravilu žice pritiskaju upravno i ovde su odstupanja od pravila veoma retka. Svaki od četri prsta nalazi se iznad jednog praga na gitari i zadužen je za njega (ovo je veoma povezano sa pozicijama ali o tome nešto kasnije). Nasuprot srednjeg prsta, sa druge strane vrata, treba da stoji palac.

Što se tiče prstiju leve ruke svaki ima svoje ime, tačnije, svoj broj. Po nekad je zbog akorda i pozicija, koje sam ovde već spomenuo, izuzetno važno šta će kojim prstom biti odsvirano, otud i ideja da i oni budu obeleženi. Kažiprst nosi broj jedan, srednji prst je broj dva, domali broj tri a mali prst je broj četiri. Ni palac nije ostao bez oznake samo što njegova nije brojčana. Pošto se on izuzetno retko koristi u sviranju dobio je simboličnu oznaku +.

To bi bilo to, Odstupanja od pravila koja su malopre pobrojana shvatite kao lični stil sem ako odstupanja stvarno nisu velika. To koliko ovo dobro i pravilno radite najbolji kriterijum će vam biti da li vas se sviđa kako vam ruka izgleda dok svirate. Ako vam ruka ne izgleda "lepo" dok svirate znajte da nešto nije u redu. U ovome vam još može pomoći gledanje u ruke drugim gitaristima (na TV-u) i njihovo imitiranje.

Dodao bih još samo to da je važno da vam je dok svirate udobno, da vas ništa ne boli i da vam ruka ne zauzima neki neprirodan i neprijatan položaj.

Učlanjen
    08.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    73

Svako ima razlicitu ruku , moj predlog je da se proba sto vise nacina drzanja,dok se ne nadje najudobniji nacin(naravno ne treba sve u jednom polozaju da se drzi ruka) , jer mi se cini da eto ritchie drzi palac cesto(makar malo) iznad vrata , pa opet svira super

Dobar je savet da se pogleda na tv-u ili na net-u tehnika muzicara koji vam se svidjaju
    Poslednji put ažurirao/la blackmore95 : 03.12.2009. u 20:21
    Link na youtube-u

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

Lekcija 8

Polozaj desne ruke

Položaj desne ruke zavisi od toga da li sviramo prstima ili trzalicom......
    Da li svirati prstima ili trzalicom? Ovu dilemu rešava vrsta gitare i muzički žanr koji se svira. Ako imate klasičnu gitaru sa plastičnim žicama rade prsti, ako imate električnu gitaru sa metalnim žicama onda se koristi trzalica a ako imate akustičnu gitaru sa metalnim žicama onda najčešće odlučuje vrsta muzike koja se svira.

Sviranje prstima

Gitara je svojevremeno, kada je napravljena, zamišljena kao instrument na kome će se svirati akordi, zato je dugo i bila deo ritam sekcije uz bubnjeve i bas. Vremenom, na gitari je počela da se svira i melodija a sviranje prstima je nastalo onda kada su muzičari poželeli da u isto vreme izvedu barem dve od sledeće tri stvari: melodiju, harmoniju i bas. Kako tehnika sviranja prstima praktično predstavlja sviranje sa četiri trzalice u isto vreme postalo je sasvim moguće basirati i razlagati ostale tonove akorda ili svirati melodiju istovremeno ako ne čak i svirati sve tri stvari od jednom.

Četiri od pet prsta, koji se koriste, dobili su svoja imena, tačnije skraćenice, od toga kako ih zovu u Španiji. Palac se na španskom kaže pulgar pa je zato dobio ime P. Kažiprst ima skraćenicu I od španskog indice, srednji prst M od medio i domali A od anular. Mali prst se ne koristi.

'''''''''''''''''srpski''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''španski'''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''engleski''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    P------palac---------------------------pulgar--------------------------trumb
    I--------kažiprst-----------------------indice--------------------------first finger (index finger)
    M------srednji prst-------------------medio-------------------------second finger (middle finger)
    A-------domali-------------------------anular--------------------------third finger (ring finger)

Suština sviranja prstima jeste da se palcem sviraju basovi na četvrtoj, petoj i šestoj žici a da se sa prstima I, M i A trzaju prve tri žice i tako izvodi melodija. Žica se palcem trza odozgore a ostalim prstima odozdole. Kako prste i ruku treba držati najbolje da pogledate slike, one će to sigurno bolje objasniti od mene. U svakom slučaju nema neke posebne filozofije, stavite ruku i prste u prirodan položaj i to je to.

Sviranje prstima podrazumeva trzanje žica noktima, tako se dobije najbolji ton. Trzanje noktima je podnošljivo sve dok su u pitanju plastične žice, kada se svira po metalnim nokti se lako oštete. U takvim situacijama često se pribegava odtrzavanju vrhovima prstiju ili specijalnim naprstcima koji se navuku na prst i koji su tako napravljeni da je sa njima veoma lako svirati a prst ne dolazi u kontakt za žicom.

Sviranje trzalicom

Da l' postoji jedno 100.000 vrsta terzalica? Šta mislite. Ma ludilo koliko ih ima. Ako zamenarimo da postoje identični modeli različitih proizvođača ipak postoji razlog zašto ih ima toliko. U zavisnosti od oblika, materijala, tvrdoće i debljine zavisi kakav ton će se dobiti. Razlika je naravno mala ali nije nebitna. Najmanje razlike u tonu daje oblik trzalice koji je više prilagođavanje veličini ruke i želji muzičara a najviše razlike pravi materijal.

Mekane i malo veće trzalice najčešće koriste oni koji sviraju akordaciju na akustičnim gitarama. Tvrde trzalice se najviše koriste za brzu svirku a debele i male cepaju džezeri. Toliko o vrstama, kako ih držati najbolje je da vas opet uputim na slike ali evo u najkraćem. Trzalica se drži između palca i kažiprsta svojim najoštrijim vrhom okrenuta prema žicama.

Žice se trzaju tako što se rukom "iz zgloba" radi gore-dole. Sasvim retko u potezu učestvuje deo ruke od zgloba do lakta i to više radi teatralnosti ili u trenucima kada se gitarista, tako da kažem, "izgubi". Da li okinuti odozgore ili odozdole takođe nije sve jedno ali ćemo o tome drugom prilikom. To bi bilo to, čini mi se kao da sam sve rekao.
    Poslednji put ažurirao/la bRu zLi : 05.12.2009. u 12:52

Poznat bRu zLi (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    218

Lekcija 9

PAZNJA!!!!!!!OVO JE MOZDA NAJVAZNIJA LEKCIJA KOJU CETE OVDE PROCITATI

Evo o cemu se radi:
    Sada vec znate sta su gitare,koje vrste gitara postoje,odabrali ste tip gitare za muziku koju zelite da svirate,naucili ste kako se drzi gitara,polozaj ruku,odlucili ste se da li zelite da svirate trzalicom ili prstima.........

Sada je vreme da konacno uzmete nesto da uvezbavate da svirate........

Prema tome ja mogu ovde da vam stavim na brzinu slike kako se hvataju akordi,kako se citaju tablature,kako odsvirati neki prostiji solo
    Vi mozete za neko kratko vreme uvezbati motoriku leve ruke i nauciti neke prostije ex yu pesme od 3,4 akorda i zadiviti vase polupijano drustvu na zurkici u svojoj sobi......
    ALI

da li je to ono pravo???????????
    Sa ovakvim znanjem necete napredovati ni za 20 godina,samo cete biti malo vestiji,ali i dalje cete svirati "napamet" i dalje necete biti gitarista a kamoli muzicar.......

Ja mislim da je ako je moguce STRPITE SE i proucite svaku lekciju dubinski i da polako napredujete i da na kraju stvarno postanete GITARICTA...MUZICAR....

Jer setite se sta sam napisao u prvom postu:

"Pored muzikalnosti tj "sluha" i sirovog talenta jedna od najbitnijih karakteristika potrebna za sviranje gitare je
    ISTRAJNOST
    STRPLJENJE"

Ovo je cak mozda i najjvaznije jer dzabe nekom i talenat i sluh ako nije istrajan,strpljiv,zainteresovan......Cak i da neko mnoooogo voli da svira gitaru dzabe ako nema strpljenja i istrajnosti.........

Prema tome sada idu "malo teorijske" lekcije,isprva izgledaju mnoooogo smorno ali kada jednom ukapirate,zagrebete po povrsini predjete tu "barijeru" uznapredovacete veoooma i ceo zivot ima da vam to koristi i da budete ispred onih ostalih za "10 koplja"

Prema tome samo snaga i hrabrost i kazite sebi MOGU JA TO NIJE TO TAKO TESKO I SMORNO samo tako izgleda na prvi pogled kao i sve novo u zivotu sa cime se susrecemo.....

Pozdrav
    Poslednji put ažurirao/la bRu zLi : 05.12.2009. u 13:49

Učlanjen
    08.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    73

Najbitnija je volja. , ako se napalis na neku pesmu , pa je slusas 1000 puta dnevno , onda je lako

Poslednji put ažurirao/la blackmore95 : 06.12.2009. u 00:33
    Link na youtube-u

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

gdje bih mogao vidjeti nastavak lekcija za gitaru
    ono mi je bas pomoglo ali sam stao na lekciju 9 koju si postavio bru zli 05.12.2009., 13:44

Kol3 nije na forumu
    For cowards it's never the right time...For courageous people it is always the right time...
    Primećen član Kol3 (avatar)
    Učlanjen
    09.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    42

Početnik deki02 (avatar)
    Učlanjen
    26.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Nadam se da ce biti neki nastavak...znam da je mnogo vremena proslo, ali ipak se nadam...uzgred, hvala i na dosadasnjim lekcijama

Slične teme

1. Skola CV skola - a rada ni od korova
    Autor sinnke u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 22.10.2009., 17:07
  2. skola gitare
    Autor 1janezuBG u forumu Muzika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 08.09.2008., 14:43

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor