Јожеф Каса прети сецесијом Војводине

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.blic.rs/politika.php?id=122929

Vojvođanski triler

Skoro se, najzad, oglasio i Jožef Kasa s ozbiljnim upozorenjem: „Stalne optužbe iz Beograda na račun Vojvodine o separatizmu mogu na kraju zaista i da rezultiraju – secesijom.“ Upozorenje ili pretnja?

Radoslav-Stojanovic-x.jpg


S druge strane, primitivni i (ili) autistični konzervativci koji su napravili centralistički ustav u vremenu u kome centralizam odstupa pred jasnim potrebama decentralizacije države izlaze s drugačijim upozorenjima.
Nažalost, postojeći ustav Srbije je sačinjen bez ikakvog oslonca na savremene ustavno-pravne teorije. Prvi, Sretenjski ustav Srbije iz 1835. napravljen je s osloncem na teoriju Monteskjea o podeli vlasti ugledanjem na ustav Francuske revolucije. Da li može neki od sadašnjih ustavotvoraca da kaže da mu je teorijski oslonac kibernetski model ustavnog sistema ili teorije sistema i njene savremene varijante, kada je pravljen važeći ustav Srbije? Nema ništa od toga, ali zato složno galame „Vojvodina hoće da se otcepi“, „Hoće da razori srpsku državu“, „Tamo vladaju separatisti“ itd.
Konačno, razni čankolizi, nakostrešeni kasiri hoće da kusaju svoj paprikaš sa svojih tezgi u svojim dućanima da ne bi ništa platili jer, naravno, država košta. Ti ljudi bez ikakvog znanja o državi hoće da vode državu a da ne znaju da posedovanje zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, uz pravo na zaključivanje međunarodnih ugovora, pretvara taj dućan u državu u državi, a to ne može postojati. Čanak se buni, „kako to zakon o nadležnostima poverava neke nadležnosti Vojvodini. To znači da, ako ih poverava, može i da ih oduzme“. On naravno ne zna da državna vlast ima suprematiju kojoj nijedna druga vlast ne može biti ravna. To je suština suverenosti države te ona zato može menjati i zakone i ustave i donositi nove po proceduri koja se podrazumeva u demokratskoj državi.
Niko ne očekuje da separatista kaže da je separatista. Ali onaj ko predlaže ustavni sistem koji dezintegriše državu ruši državu, a to je osnov za neoborivu optužnicu i u demokratskoj državi.
Imamo dovoljno iskustva s Ustavom od 1974. koji je dezintegrisao Jugoslaviju do mere da se u prvoj krizi raspala. U programu Čankove partije je pisalo da Vojvodini mora biti vraćena autonomija po ustavu iz 1974. godine. Ovo nije separatizam za Jožefa Kasu! Da ne analiziramo pismo Nenada Čanka lordu Karingtonu koji je u Hagu 1991. g. razdvajao ostrašćene separatiste u bivšoj Jugoslaviji.
1. Срби...Срби...Опаметите се.
2. Један Јожа је Србима јевао мајку
3. Чита ли неко из власти дневну штампу?
 
Aman vise sa secesijom Vojvodine. Pa znate li vi koliko ima Srba tamo?

Усвојеним актима БЕЗ ОБЗИРА ШТО ИХ ИМА 70% - У ГЛАСАЊУ ИМАЈУ ПРАВА САМО 50% -
према томе Срби су И С П У Ш И Л И....... то треба да им буде јасно.
 
Ja cu vam samo reci da u vojvodini vecina madjara i drugih manjina nije za secesiju vojvodine ni pod tackom razno! I mogu vam reci da cete u Madjarima videti veceg srbina i patriotu za ovu srbiju, nego u jednom srbinu ovde u vojvodini. A ovo sto Joshka prdi mozete okaciti macku o'rep... Mislim da ga jako mali broj ljudi ovde uopste slusa.

Да...да... ево видим већ у данашњим вестима::roll::roll::roll:

Osilili se

Mađarski separatisti iz organizacije "64 županije" u vojvođanskom gradiću Temerinu prodaju majice s mapama "Velike Mađarske"

Thumb_DDJ_2928.JPG


BEOGRAD - Na pijaci u Temerinu potpuno slobodno se mogu kupiti majice s mapom "Velike Mađarske" i simbolima mađarske ekstremne organizacije "64 županije". Pored Vojvodine, mapa obuhvata Hrvatsku bez Dalmacije, manje delove Slovenije i Austrije, celu Slovačku, ukrajinsku pokrajinu Galiciju i pola Rumunije.


Kurir je došao u posed jedne od majica, na čijoj poleđini je mapa "Velike Mađarske", čije delove otkidaju koščate ruke nalik kandžama. Gradovi su uglavnom ispisani na mađarskom, pa je Novi Sad - Uj Videk, Subotica - Szabadka, a Sombor - Zombor, dok je Karlovac u Hrvatskoj - Karolyvaros. Na prednjoj strani je prikazan soko koji u noći punog meseca sleće na krst na kojem je razapeta karta "Velike Mađarske". Na vrhu mape je venac od trnja, a podnožje krsta ližu vatreni plamenovi. Unutar mape su oivičene granice današnje Mađarske, a unutar nje natpis: "Igazsagot Magyarorszagnak", što znači "Pravda za Mađarsku"!


Poslanik Nove Srbije Aleksandra Janković juče je u Skupštini Srbije postavila pitanje kako je moguće da se u srpskom Temerinu vijori mađarska zastava i prodaju majice sa velikomađarskim simbolima. Ona je jednu takvu majicu pokazala za govornicom, da bi je potpredsednik Skupštine Gordana Čomić prekinula uz obrazloženje "da reklamiranje nije dozvoljeno".


- Mađarski živalj u Temerinu je veoma pošten, vredan i radan, ali određene grupe su neprijateljski nastrojene prema Srbima. Tu ima najmanje 50-60 aktivnih pripadnika pokreta "64 županije", koji su u bliskim vezama sa lokalnim odborom Demokratske stranke i Demokratske stranke Vojvođanskih Mađara Andraša Agoštona - rekla je Jankovićeva za Kurir.


Ona je ustvrdila da te grupe šire govor mržnje, a kriju se iza prava nacionalnih manjina.

- Neprestano se preti srpskom stanovništvu, pokazuju im prstom preko grla... Maloletnog Srbina A. K. mađarski ekstremisti šest meseci prate i prete mu, a kad je njegov otac to prijavio policiji, rečeno mu je: "Ne možemo ništa, oni su nacionalna manjina" - kazala je Jankovićeva.


Mladen Obradović, generalni sekretar "Obraza", kaže da statut Vojvodine ide u prilog ovakvim velikomađarskim idejama, ali poručuje da to neće uplašiti srpski narod u pokrajini.


- Ako misle da će nas zaplašiti, grdno se varaju. Ovo je jasan znak kome zapravo ide u prilog stvaranje države u državi. Pozivamo vlast da zaštiti srpski narod, a ako to ne žele, branićemo se sami, i u tome nas niko i ništa neće zaustaviti - upozorio je Obradović.




ĐULA: NE VIDIM NIŠTALOŠE U MAJICAMA

Laslo Đula, nekada funkcioner Demokratske stranke vojvođanskih Mađara, sada osnivač Pokreta mađarske nade, tvrdi da oni nemaju nikakve zvanične kontakte s pokretom "64 županije".
- Nije mi poznato da postoje takve majice, ali mislim da ovde u Vojvodini niko ne vodi iredentističku politiku. Te mape mogu da predstavljaju samo jednu hiljadugodišnju državu koja je postojala do 4. juna 1920. godine, kad je potpisan Trijanonski sporazum u Parizu. Tek tada su ozvaničene nove granice. Ne vidim ništa loše što neko nosi majice sa granicama istorijske Mađarske, kao što ne bi bilo ničeg lošeg ako bi neko nosio majicu sa granicama Dušanovog carstva - smatra Đula.
 
Да...да... ево видим већ у данашњим вестима::roll::roll::roll:

Osilili se

Mađarski separatisti iz organizacije "64 županije" u vojvođanskom gradiću Temerinu prodaju majice s mapama "Velike Mađarske"

Thumb_DDJ_2928.JPG


BEOGRAD - Na pijaci u Temerinu potpuno slobodno se mogu kupiti majice s mapom "Velike Mađarske" i simbolima mađarske ekstremne organizacije "64 županije". Pored Vojvodine, mapa obuhvata Hrvatsku bez Dalmacije, manje delove Slovenije i Austrije, celu Slovačku, ukrajinsku pokrajinu Galiciju i pola Rumunije.


Kurir je došao u posed jedne od majica, na čijoj poleđini je mapa "Velike Mađarske", čije delove otkidaju koščate ruke nalik kandžama. Gradovi su uglavnom ispisani na mađarskom, pa je Novi Sad - Uj Videk, Subotica - Szabadka, a Sombor - Zombor, dok je Karlovac u Hrvatskoj - Karolyvaros. Na prednjoj strani je prikazan soko koji u noći punog meseca sleće na krst na kojem je razapeta karta "Velike Mađarske". Na vrhu mape je venac od trnja, a podnožje krsta ližu vatreni plamenovi. Unutar mape su oivičene granice današnje Mađarske, a unutar nje natpis: "Igazsagot Magyarorszagnak", što znači "Pravda za Mađarsku"!


Poslanik Nove Srbije Aleksandra Janković juče je u Skupštini Srbije postavila pitanje kako je moguće da se u srpskom Temerinu vijori mađarska zastava i prodaju majice sa velikomađarskim simbolima. Ona je jednu takvu majicu pokazala za govornicom, da bi je potpredsednik Skupštine Gordana Čomić prekinula uz obrazloženje "da reklamiranje nije dozvoljeno".


- Mađarski živalj u Temerinu je veoma pošten, vredan i radan, ali određene grupe su neprijateljski nastrojene prema Srbima. Tu ima najmanje 50-60 aktivnih pripadnika pokreta "64 županije", koji su u bliskim vezama sa lokalnim odborom Demokratske stranke i Demokratske stranke Vojvođanskih Mađara Andraša Agoštona - rekla je Jankovićeva za Kurir.


Ona je ustvrdila da te grupe šire govor mržnje, a kriju se iza prava nacionalnih manjina.

- Neprestano se preti srpskom stanovništvu, pokazuju im prstom preko grla... Maloletnog Srbina A. K. mađarski ekstremisti šest meseci prate i prete mu, a kad je njegov otac to prijavio policiji, rečeno mu je: "Ne možemo ništa, oni su nacionalna manjina" - kazala je Jankovićeva.


Mladen Obradović, generalni sekretar "Obraza", kaže da statut Vojvodine ide u prilog ovakvim velikomađarskim idejama, ali poručuje da to neće uplašiti srpski narod u pokrajini.


- Ako misle da će nas zaplašiti, grdno se varaju. Ovo je jasan znak kome zapravo ide u prilog stvaranje države u državi. Pozivamo vlast da zaštiti srpski narod, a ako to ne žele, branićemo se sami, i u tome nas niko i ništa neće zaustaviti - upozorio je Obradović.




ĐULA: NE VIDIM NIŠTALOŠE U MAJICAMA

Laslo Đula, nekada funkcioner Demokratske stranke vojvođanskih Mađara, sada osnivač Pokreta mađarske nade, tvrdi da oni nemaju nikakve zvanične kontakte s pokretom "64 županije".
- Nije mi poznato da postoje takve majice, ali mislim da ovde u Vojvodini niko ne vodi iredentističku politiku. Te mape mogu da predstavljaju samo jednu hiljadugodišnju državu koja je postojala do 4. juna 1920. godine, kad je potpisan Trijanonski sporazum u Parizu. Tek tada su ozvaničene nove granice. Ne vidim ništa loše što neko nosi majice sa granicama istorijske Mađarske, kao što ne bi bilo ničeg lošeg ako bi neko nosio majicu sa granicama Dušanovog carstva - smatra Đula.


Ma kakve su bre ovo gluposti? Mogu ti reci da Madjari uopste nisu ljudi kao sto su ovde predstavljeni. Kako vidim, ovde se pravi drugo kosovo. Ljudi mi cemo se zavaditi, zbog nekih pojedinaca koji su placeni da to urade. Madjari zaista jesu vredni, posteni i radni. Nikako ratoljubivi i slicno. Ja licno ne poznajem NI JEDNOG JEDINOG madjara koji zagovara tamo neku "Veliku Madjarsku". Ja bih prvi pljunuo u lice tom koji mi se sa takvim stavom obrati. U sustini ne znam sta se desava u temerinu, ali znam sta se desava u Severnom Banatu i Severnoj Backoj. I takvih stvari ovde nema.

Stvarno je sramota ako se tako nesto desava tamo, ali opet kazem, to su pojedinci... I tako nesto im treba zabraniti. Ako 64-ta Zupanija vec ima govor mrznje (iako nisam upoznat sa njihovim radom) onda ih po svaku cenu treba zabraniti, ukinuti, a lidere strpati u zatvor zbog izdaje. Isto misljenje imam i kada su u pitanju Nacionalni stroj i njima slicna udruzenja.

A iz teksta vidim da je 64-ta zupanija u dobrim odnosima sa Demokratskim blokom... Pa eto, mozda im bas oni i dozvoljavaju da rade tako nesto. Posto licno mislim da je Demokratski Blok danas drzavni neprijatelj broj jedan. Jer najveca prava imaju oni koji bi mozda najmanje trebalo i da ih imaju.
 
Poslednja izmena:
Ma kakve su bre ovo gluposti? Mogu ti reci da Madjari uopste nisu ljudi kao sto su ovde predstavljeni. Kako vidim, ovde se pravi drugo kosovo. Ljudi mi cemo se zavaditi, zbog nekih pojedinaca koji su placeni da to urade. Madjari zaista jesu vredni, posteni i radni. Nikako ratoljubivi i slicno. Ja licno ne poznajem NI JEDNOG JEDINOG madjara koji zagovara tamo neku "Veliku Madjarsku". Ja bih prvi pljunuo u lice tom koji mi se sa takvim stavom obrati. U sustini ne znam sta se desava u temerinu, ali znam sta se desava u Severnom Banatu i Severnoj Backoj. I takvih stvari ovde nema.

Stvarno je sramota ako se tako nesto desava tamo, ali opet kazem, to su pojedinci... I tako nesto im treba zabraniti. Ako 64-ta Zupanija vec ima govor mrznje (iako nisam upoznat sa njihovim radom) onda ih po svaku cenu treba zabraniti, ukinuti, a lidere strpati u zatvor zbog izdaje. Isto misljenje imam i kada su u pitanju Nacionalni stroj i njima slicna udruzenja.

A iz teksta vidim da je 64-ta zupanija u dobrim odnosima sa Demokratskim blokom... Pa eto, mozda im bas oni i dozvoljavaju da rade tako nesto. Posto licno mislim da je Demokratski Blok danas drzavni neprijatelj broj jedan. Jer najveca prava imaju oni koji bi mozda najmanje trebalo i da ih imaju.

Нису било какве глупости - него си ти добар човек па не уочаваш шта се спрема... а то се одавде из Бг. боље види... нека вам је Бог у помоћи...:cool:
 
Madjari su za razliku od siptara civilizovani ljudi i znaju da im ne treba ovo,nadam se da je to samo par usijanih glava..a ako Kasa hoce da zivi u Madjarskoj,Segedin mu bas i nije daleko pa izvolte....

Upravo o tome i ja govorim! Licno zivim u gradu u kome je 40% stanovnistva Madjarsko. I sam sam od oca madjara i majke srpkinje. I znam da ovde niko ne zagovara takvu politiku! Cak naprotiv. Madjari se ovde uvek trude da promene situaciju na bolje za sebe u Srbiji ako mogu! Dok su Srbi ovde skroz flegmaticni... da mu lupis samar, izvinuo bi se.

Zaista ne znam zbog cega smo mi tako tolerantan narod? Evo pre neki dan, gadjali se cipelama u skupstini, odmah se od toga pravi tragedija. Pa u Kini se ljudi peglaju cime stignu, tuku se, cupaju za kosu i sta sve ne, pa su eto jedna od super sila. U rumuniji su izdajice naroda streljali. U drugim drzava se politicari primaju na "probni rad"... Ako ne valjaju, kuke i motike i udri. Biramo nove dok ne dodju neki koji ce raditi svoj posao kako valja. A mi evo vec 20 godina trpimo sranja! Iskreno, cak mi to Slobino vreme nije ni bilo toliko tesko koliko je sad...
 
Нису било какве глупости - него си ти добар човек па не уочаваш шта се спрема... а то се одавде из Бг. боље види... нека вам је Бог у помоћи...:cool:

Pa ako se vec tako vidi, zasto ne uradimo nesto da to sprecimo? I ti i ja znamo ko dozvoljava da se sve ovo desava. Hajde onda da promenimo nesto...

Uvek sam rekao... Ova gojna su motkom dosle na vlast, jedino ce tako i otici. Samo da ne bude prekasno.
 
Усвојеним актима БЕЗ ОБЗИРА ШТО ИХ ИМА 70% - У ГЛАСАЊУ ИМАЈУ ПРАВА САМО 50% -
према томе Срби су И С П У Ш И Л И....... то треба да им буде јасно.

Према неким статистичким подацима има чак око 80 процената Срба.

Али , некада су Срби и на Косову и Метохији чинили већину.Ваљда ће се и наши Срби, односно сада ГРАЂАНИ Војводине тога присетити на време.
 
Ja cu vam samo reci da u vojvodini vecina madjara i drugih manjina nije za secesiju vojvodine ni pod tackom razno! I mogu vam reci da cete u Madjarima videti veceg srbina i patriotu za ovu srbiju, nego u jednom srbinu ovde u vojvodini. A ovo sto Joshka prdi mozete okaciti macku o'rep... Mislim da ga jako mali broj ljudi ovde uopste slusa.

Cuo sam to od mnogo ljudi, kao i to da ces pre naci Srbe koji su separatisti.

To je ono sto ja pricam, da separatizam uvek nastaje iz interesa lokalnih zvanicnika.
 
Pa ako se vec tako vidi, zasto ne uradimo nesto da to sprecimo? I ti i ja znamo ko dozvoljava da se sve ovo desava. Hajde onda da promenimo nesto...

Uvek sam rekao... Ova gojna su motkom dosle na vlast, jedino ce tako i otici. Samo da ne bude prekasno.

Batali sad gofnjive motke... bice vremena i za to... :mrgreen:

Ako je tacno to sto kazes, onda bi strasan prtz za ovu mesetarsku vlast bilo to da se u vojvodini organizuju i Srbi i Madjari i Hrvati itd. i da krenu u protestne setnje bilo protiv separatizma ili price o separatizmu - da li ga ima to neka prosude sami na terenu.

Cutanje je znak odobravanja i sad je pitanje kako ce ko da protumaci to cutanje.
 
Да...да... ево видим већ у данашњим вестима::roll::roll::roll:

Osilili se

Mađarski separatisti iz organizacije "64 županije" u vojvođanskom gradiću Temerinu prodaju majice s mapama "Velike Mađarske"

Thumb_DDJ_2928.JPG


BEOGRAD - Na pijaci u Temerinu potpuno slobodno se mogu kupiti majice s mapom "Velike Mađarske" i simbolima mađarske ekstremne organizacije "64 županije". Pored Vojvodine, mapa obuhvata Hrvatsku bez Dalmacije, manje delove Slovenije i Austrije, celu Slovačku, ukrajinsku pokrajinu Galiciju i pola Rumunije.


Kurir je došao u posed jedne od majica, na čijoj poleđini je mapa "Velike Mađarske", čije delove otkidaju koščate ruke nalik kandžama. Gradovi su uglavnom ispisani na mađarskom, pa je Novi Sad - Uj Videk, Subotica - Szabadka, a Sombor - Zombor, dok je Karlovac u Hrvatskoj - Karolyvaros. Na prednjoj strani je prikazan soko koji u noći punog meseca sleće na krst na kojem je razapeta karta "Velike Mađarske". Na vrhu mape je venac od trnja, a podnožje krsta ližu vatreni plamenovi. Unutar mape su oivičene granice današnje Mađarske, a unutar nje natpis: "Igazsagot Magyarorszagnak", što znači "Pravda za Mađarsku"!


Poslanik Nove Srbije Aleksandra Janković juče je u Skupštini Srbije postavila pitanje kako je moguće da se u srpskom Temerinu vijori mađarska zastava i prodaju majice sa velikomađarskim simbolima. Ona je jednu takvu majicu pokazala za govornicom, da bi je potpredsednik Skupštine Gordana Čomić prekinula uz obrazloženje "da reklamiranje nije dozvoljeno".


- Mađarski živalj u Temerinu je veoma pošten, vredan i radan, ali određene grupe su neprijateljski nastrojene prema Srbima. Tu ima najmanje 50-60 aktivnih pripadnika pokreta "64 županije", koji su u bliskim vezama sa lokalnim odborom Demokratske stranke i Demokratske stranke Vojvođanskih Mađara Andraša Agoštona - rekla je Jankovićeva za Kurir.


Ona je ustvrdila da te grupe šire govor mržnje, a kriju se iza prava nacionalnih manjina.

- Neprestano se preti srpskom stanovništvu, pokazuju im prstom preko grla... Maloletnog Srbina A. K. mađarski ekstremisti šest meseci prate i prete mu, a kad je njegov otac to prijavio policiji, rečeno mu je: "Ne možemo ništa, oni su nacionalna manjina" - kazala je Jankovićeva.


Mladen Obradović, generalni sekretar "Obraza", kaže da statut Vojvodine ide u prilog ovakvim velikomađarskim idejama, ali poručuje da to neće uplašiti srpski narod u pokrajini.


- Ako misle da će nas zaplašiti, grdno se varaju. Ovo je jasan znak kome zapravo ide u prilog stvaranje države u državi. Pozivamo vlast da zaštiti srpski narod, a ako to ne žele, branićemo se sami, i u tome nas niko i ništa neće zaustaviti - upozorio je Obradović.




ĐULA: NE VIDIM NIŠTALOŠE U MAJICAMA

Laslo Đula, nekada funkcioner Demokratske stranke vojvođanskih Mađara, sada osnivač Pokreta mađarske nade, tvrdi da oni nemaju nikakve zvanične kontakte s pokretom "64 županije".
- Nije mi poznato da postoje takve majice, ali mislim da ovde u Vojvodini niko ne vodi iredentističku politiku. Te mape mogu da predstavljaju samo jednu hiljadugodišnju državu koja je postojala do 4. juna 1920. godine, kad je potpisan Trijanonski sporazum u Parizu. Tek tada su ozvaničene nove granice. Ne vidim ništa loše što neko nosi majice sa granicama istorijske Mađarske, kao što ne bi bilo ničeg lošeg ako bi neko nosio majicu sa granicama Dušanovog carstva - smatra Đula.

Jel', Boga ti, jel' to bese ona organizacija sto je zabranjena kod nas? :rtfm:

Jel' to u Vojvodini vec uveden neki drugi zakon po kome mogu da se popularisu ovakve organizacije dok ih po ostatku Srbije hapse?
 

Back
Top