Zatvara se 6 Fiatovih fabrika u Italiji?

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.303
Од нашег дописника
Рим, 30. новембра – Тензија око „Фијатових” постројења у Италији се не смирује. Након што је одговорни директор Серђо Маркјоне претходне недеље најавио да шест фабрика у Италији ризикују затварање (како и сам потврђује, заједно производе колико и једно постројење у Бразилу), напетост између торинске аутомобилске куће и радничких синдиката све је већа.

Заоштравању односа допринела је и тензија између министра за економски развој Клаудија Скајоле и првог човека „Фијата”, испољена, за сада, само у индиректном разговору путем медија,

Тренутно се чека састанак двојице поменутих (који је првобитно требало да буде тајан), а на којем ће главна тема бити будућност аутомобилских постројења у Италији.

На Маркјонеову изјаву да је од шест спорних постројења у Италији, фабрика „Термини Имерезе” (на Сицилији, која уједно представља и најјужније постројење торинске куће) најозбиљније пред затварањем, министар Скајола одлучно је реаговао: „Било би сулудо затворити фабрику као што је то ’Термини Имерезе’ у коју се већ дуго инвестира и где ми говоре да постоји врло висок квалитет рада.” Скајола правда свој став, како и сам каже, чињеницом да се у Италији више аутомобила региструје него што се производи, због чега и тражи од „Фијата” развој индустријске производње на Апенинском полуострву.

Овакав став министра за развој довео је у питање до сада поприлично идиличан однос између италијанске владе и „Фијата”. „Скајола говори да је лудост затворити ’Термини Имерезе’? На основу личног искуства ја бих био много опрезнији у коришћењу израза као што је – ’лудост’. Прво је потребно добро разумети податке. Уколико су подаци схваћени, доносе се друкчији закључци.” Овим речима Маркјоне је узвратио министру да апелује на „Фијатов” став без и најмање увиђаја у реалну слику италијанских постројења. Први „Фијатов” менаџер додао је и да се за сада чека најављени разговор, али и 21. децембар када ће се представници торинске аутомобилске куће састати и са радничким синдикатима.

„Термини Имерезе” представља врло важну фабрику за Италију. Овај индустријски комплекс покреће добар део развоја јужне Италије, а како потврђује Скајола „не може се смањити индустријски развој земље а још мање развој јужне Италије”. И сенатор Рузепа Лумија, члан опозиционе Демократске странке, подржао је очување сицилијанске фабрике: „’Термини Имерезе’ представља огроман ресурс. Данас у овом месту постоји лука која директно утиче на смањење цене транспорта. Фабрика се налази у срцу Медитерана где су тржишта земаља у развоју од велике користи нарочито због стварања слободне трговинске зоне у будућности.”

Маркјоне је претходних дана потврдио и да „Фијат” може да опстане и без финансијских олакшица државе, али статистика одражава реалне последице оваквог става: како преносе италијански медији без помоћи државе „Фијат”, који држи 30 одсто италијанског тржишта, продавао би 65.000 аутомобила мање у националним постројењима (10 процената мање у односу на 2009).

Без конкретног програма и подстрека владе аутомобилској индустрији и друштвени амортизери (као што је то фонд за помоћ незапосленима) били би доведени у питање.

Све тежи дијалог између Маркјонеа и Скајоле само потврђује страхове радничких синдиката. Тако Ђорђо Аираудо, секретар синдиката ФИОМ (Федерација металуршких радника), коментарише: „Пољуљана је равнотежа између ’Фијата’ и владе. Равнотежа која се до сада базирала на неспоразуму: влада је давала олакшице без захтева за гаранцијама а аутомобилска кућа је исте користила без ангажовања.”

План о реорганизацији торинске аутомобилске куће, на основу кога је доведена у питање судбина шест италијанских постројења, предвиђа производњу новог модела марке „ланча-Y”, не у сицилијанској фабрици (како се то претходно планирало) већ у Пољској.

И док сви нестрпљиво чекају резултате преговора после којих ће се, барем делимично, знати судбина „Фијатових” постројења у Италији, 1.500 радника фабрике „Термини Имерезе” најављују нове штрајкове. Ипак, како сведоче и медији у Италији, све је извесније да је економска криза онемогућила торинску аутомобилску кућу да одржи прошломесечна обећања и реално сачува своја италијанска постројења.

Марина Лалевић

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Kriza-Fijatovih-postrojenja-u-Italiji-se-nastavlja.sr.html

---------------
tuga :(
 
Ne samo americka, ni evropska industrija automobila nije u sjajnoj situaciji, pogotovo ne italijanska.

S druge strane, Kinezi i u automobilskoj industriji postaju prvi na svetu ove godine, sto je fantastican uspeh, s obzirom da su relativno skoro usli u proizvodnju automobila.

China to be world's largest auto producer by the end of the year

Kina postaje svetski najveci auto proizvodjac na kraju ove godine

www.motorauthority.com/blog/1032735_china-to-be-worlds-largest-auto-producer-by-the-end-of-the-year
 
Sta se to nas tice? Neka rade tamo bilo sta, ako ovde ispunjavaju planove.

Nismo sentimentalni zbog Fijata. Samo smo zeljni dobrog posla i dobrih plata.

KO te prevari da je fiat dobar posao odnosno da ovo sto je ostalo malo muke od radnika u zastavi brafko moj rade ko roboti, narocito posle ovog pozara,po12h.A plata e to je vec diskutabilno o tome se raspitaj.Mislim da je daleko od dobre a kamoli normalne plate.:rtfm:
 
KO te prevari da je fiat dobar posao odnosno da ovo sto je ostalo malo muke od radnika u zastavi brafko moj rade ko roboti, narocito posle ovog pozara,po12h.A plata e to je vec diskutabilno o tome se raspitaj.Mislim da je daleko od dobre a kamoli normalne plate.:rtfm:

Ja reko'.... bolje da prave bilo sta osim juga koji nema dizel motor, nije bezbedan, moderan, nema servo, nema cetvoro vrata...

A i plate, kakve god da su, ove ce da budu zaradjene, a ne beskonacni bunar...
 
Ja reko'.... bolje da prave bilo sta osim juga koji nema dizel motor, nije bezbedan, moderan, nema servo, nema cetvoro vrata...

A i plate, kakve god da su, ove ce da budu zaradjene, a ne beskonacni bunar...

...a Fiat je bio najbolja opcija ? ... Pa to njesra ne voze ni u Italiji vise a kamoli negde u Svetu...ja bi tu fabriku POKLONIO a ne prodao - Japancima ili Korejancima, samo da narod radi i zaradi, ali ta stoka koju ste izglasali ne gleda kako da zaposli narod, vec da razyebe sve pokretno i nepokretno i lovu odlozi na privatne racune u Svajcarskoj.
Najeci lopovi Republike Srbije su vladajuca koalicija i sav skart koji se okupio oko njih i muze drzavu dok ova ne crkne, a na izdisaju je.
 

Back
Top