Свети Петар цетињски 1830
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Свети Петар цетињски 1830

Zainteresovan član Flexoman (avatar)
    Učlanjen
    26.03.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    38

Podrazumevano Свети Петар цетињски 1830

Овако свети Петар Цетињски завршава свој тестамент:
    «Ако би се ко нашао у народу нашем да не прими ове моје потоње ријечи и препоруке за истините или ако не би све тако послушао, како ова књига изговара, него би какву смуту и раздор међу народом усудио се учинити словом или дјелом, тога свакога, који год он био, мирски или духовни, ја на смртни час мој вјерноме проклетству и анатеми предајем, како њега, тако и његов род и пород, да му се траг и дом ископа и утре! Исто тако да Бог даде и ономе који би вас од вјерности к благочестивој и христољубивој Русији одлучити поискао и свакојему, ако би се који из вас Црногорацах и Брђанах нашао да помисли одступити од покровитељства и наде на јединородну и јединовјерну нашу Русију да Бог дâ јаки те од њега живога месо отпадало и свако добро временито и вјечно одступило.
    Свијема пак добријема, вијернијема и који гођ ово моје потоње писмо послуша и изврши, да буде моје најусрдније, отачаско и архипастирско благословеније од рода у род и на вијеки вјекова – амин.
    Цетиње, 18. октобра 1830»[1

Moderator Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    404

Podrazumevano Re: Свети Петар цетињски 1830

Citat Original postavio Flexoman Pogledaj poruku
    Овако свети Петар Цетињски завршава свој тестамент:
    «Ако би се ко нашао у народу нашем да не прими ове моје потоње ријечи и препоруке за истините или ако не би све тако послушао, како ова књига изговара, него би какву смуту и раздор међу народом усудио се учинити словом или дјелом, тога свакога, који год он био, мирски или духовни, ја на смртни час мој вјерноме проклетству и анатеми предајем, како њега, тако и његов род и пород, да му се траг и дом ископа и утре! Исто тако да Бог даде и ономе који би вас од вјерности к благочестивој и христољубивој Русији одлучити поискао и свакојему, ако би се који из вас Црногорацах и Брђанах нашао да помисли одступити од покровитељства и наде на јединородну и јединовјерну нашу Русију да Бог дâ јаки те од њега живога месо отпадало и свако добро временито и вјечно одступило.
    Свијема пак добријема, вијернијема и који гођ ово моје потоње писмо послуша и изврши, да буде моје најусрдније, отачаско и архипастирско благословеније од рода у род и на вијеки вјекова – амин.
    Цетиње, 18. октобра 1830»[1
    I?

Mrkalj nije na forumu
    Demokratski izabrani koordinator istoriografske revolucije na Slovenskom Jugu
    Elita Mrkalj (avatar)
    Učlanjen
    04.01.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    51
    Reputaciona moć
    515

Citat Original postavio Slaven777 Pogledaj poruku
    I?

Sveti Petar Cetinjski: Црногорацах и Брђанах
    Kaže troje:

1. da postoji crnogorski i brđanski jezik
    2. da postoji crnogorski narod (Crnogorci) i brđanski narod (Brđani)
    3. da je potrěbno formirati novu državu - Brda, pošto je Crna Gora već formirana, a Brda ne

Mislim, krajnje je vrěme. Dolě Velika Crna Gora! Živěla Brda! itd... bla, bla...

Moderator Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    404

Citat Original postavio Mrkalj Pogledaj poruku
    Kaže troje:

1. da postoji crnogorski i brđanski jezik
    2. da postoji crnogorski narod (Crnogorci) i brđanski narod (Brđani)
    3. da je potrěbno formirati novu državu - Brda, pošto je Crna Gora već formirana, a Brda ne

Mislim, krajnje je vrěme. Dolě Velika Crna Gora! Živěla Brda! itd... bla, bla...

Hahah Kaže on i u pasusu prije toga drukčije:

Најпослијед још нешто да ви кажем и избистрим, о браћо и Народе Церногорскиј и Бердскиј! Ну чујте за вазда и узнајте од мене, кои ве нијесам никад лукавио и на злу срећу никога наводио, при смерти мојој објављујем вам и ову божију истину: како је ђетко лакомиј на лафу Мошковску, а не заслужујући је, мислио и зборио да ја изједох све и браћи подијелих што гођ новаца из Русије од Цара народу доходи, ема се свакиј вара и гријеши у то и ја вас вјерне и поштене, овијем путом на кои ћу за довијек, свакојега увјеравам, да од све лафе Мошковске, како се говори, ништа никуђ бестрега нијесам но етоје сва у готово и на гомилу, и да је она од Цара мени на образ и на расположеније по моијем молбама дата, а на ползу свега Народа Сербскога, него да те новце ни ја без велике преше и највеће нужде не пенџам, како и нијесам никуђ ни динара, до што сам на кулук земаљскиј похарчио, докле га опета силни а безумни љуђи не развергоше, за које ја остајем чист без прикојаса пред Богом и пред људма. Пак сам ја за те новце нашему Цару и Покровитељу писао, да учини он ка за своје аспре какву хоће наредбу и одговорио ми је, да хоће својега официјала овамо послати, кои ће и те аспре пријмити и харчити на суд кои ће он поставити у нашу земљу, и моја је највећа рана на сердцу, коју ћу и у гроб понијети, штоја то још не дочеках за живота свога, а како смо сви жуђели виђети.
    Nego ono što me čudi jeste da se ovako izvan konteksta postavi jedan citat i niš'...

Domaćin NickFreak (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

Pa koliko sam ja video to se stalno radi pa niš'

Domaćin NickFreak (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

Jedino novo je što su se do sada Srbi izbacivali iz nacionalnog a ne iz verskog konteksta,
    a sada i iz verskog konteksta verovatno Ruvimov neki new wave.

Slične teme

1. Да ли је Петар Луковић луд?
    Autor Parsifal u forumu Politika
    Odgovora: 83
    Poslednja poruka: 05.09.2009., 07:28
  2. Петар Велики
    Autor Арион Дали u forumu Istorija
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 29.11.2006., 14:08
  3. Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.11.2004., 01:45

Pravila za slanje poruka