Poredjenje obrazovanja kod nas i u drugim zemljama

Pogledaj rezultate ankete: Koji nacin obrazovanja vam se svidja?

Glasova
12. Ne možete glasati na ovu anketu
  • Nas

2 16,67%
  • Francuski

2 16,67%
  • Americki

5 41,67%
  • neki drugi

3 25,00%
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Poredjenje obrazovanja kod nas i u drugim zemljama

Domaćin doc.smash (avatar)
    Učlanjen
    16.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    82

Podrazumevano Poredjenje obrazovanja kod nas i u drugim zemljama

Nakon razgovora sa nekoliko ljudi iz inostranstva,saznao sam dosta stvari oko obrazovanja u Francuskoj i Americi.Evo rezime o njima.

Francuska:Krecu u 6 godini u osnovnu skolu.Tokom 4 godine,uce opste obrazovane premete,poput Francuskog,Matematike,Fizickog,Likovnog... .Tako je do V ,gde upadaju u Colege.Tamo dobijaju nove predmete.tehnicko,istorija,fizika,drugi strani jezik su obavezni.ostali se biraju,zavisno od afiniteta daljeg skolovanja.U visu osnovnu se ide do 15 godine,posle cega biraju da li ce u strucnu skolu ili lycaeum.Strucne skole su trogodisnjeg ili dvogodisnjeg karaktera,zavisno od smera koji je izabran.Lycaeum je takodje trogodisnja skola.Deli se na opsti(poput gimnazije),prirodni,drustveni,tehnicki,ekonomski i tehnoloski.Ucenici lycaema,u trecoj godini polazu bacaleurat,posle cega biraju koji ce fakultet.
    Kako god,U SVIM smerovima se forsiraju drustvene nauke.Zbog toga,Francuzi su takav kakav su narod,za razliku od nas,po skolovanju(svakako,ima izuzetaka).Osnovna razlika od naseg obrazovanja jeste modularni sistem predmeta,tj bira se najmanje 3,4(zavisno od smera),do 7,8.
    Obavezni predmeti u svim srednjim skolama tamo jesu francuski,strani jezik,matematika, etika,logika,sociologija,filozofija,ustav i pravo gradjana,fizicko,istorija Francuske,strucni predmeti.
    Vidjiva je prednost drustvenih nauka nad prirodnim i tehnickim.
    U vecim centrima,postoje posebne skole za talentovanu decu(baletske,likovne,sportske, matematicke,muzicke...)
    U Francuskoj je zabranjeno od 2004 godine ucenje verske nastave,ali ucenici opsteg i drustvenog lycaeuma biraju drustveni predmet teologija izborne religije(katolicizam,protenstantizam,judaizam,prav oslavlje,islam...)
    U Americi je drugacija prica.
    Deca krecu u 6 godini zivota kroz 4,6,8 razreda.
    Predmeti kroz prva dva razreda jesu citanje jezika,pisanje jezika,matematika,algebra, gradjansko,fizicko,likovno...
    U 3 dobijaju tehnicko,istoriju
    U 4 dobijaju biologiju,fiziku
    Ucenici biraju da li ce upisati junior high skolu(pred gimnazija),ili srednju skolu(pred strucnu).Nadovezuju se razredi.Za junior high skole ima manje mesta u teoriju,u praksi , preko veze svi tamo upadaju.Osnovna razlika jeste da su predmeti u junior high skoli modularni(biraju prirodne nauke,tehnicke nauke,drugi strani jezik),dok su u srednjoj skoli predifinisani.
    Nakon zavrsetka,iz srednje skole,ili 8 razreda osnovne,nastavljaju skolovanje na cetvorogodinjoj visoj skoli.Ovi iz junior high dolaze u trecem razredu vise skole i svi idu dalje dok ne zavrse opstu srednju skolu(sa modularnim predmetima).Dalje,biraju da li ce se uze specijalizirati u vocation skoli(zanatska,poput nasih trogodisnjih),ili na faks.
    Amerikanci se uze specijalizuju za tehniku ili tehnologiju.Tekstovi njihovih i stranih pisaca su cenzurisani,i izbacen je veci deo ne podesne propagande.Slican slucaj je i sa sociologijom,filozofijom i istorijom.
    Kako izgleda,mi se priblizavamo americkom nacinu ucenja.Prakticki,tamo nema trogodisnjih skola.One se biraju kasnije,kad zavrse visu.Tako je i kod nas.Preko veze,oni sa trogodisnjih se prepisuju na cetvorogodinje,cak iako je prenatrpano.Vise nema poente za vecinu takvih skola.A,kao i u SAD,favorizuje se bubanje,za razliku od francuskog nacina ucenja.Nebi me cudilo da je kod nas nesto tekstova pisaca modifikovano za ucenje,da ne bude propagiranja strane propagande.A u SSSR nisu to radili.Sad,sta mislite o ovome?
    Poslednji put ažurirao/la doc.smash : 30.11.2009. u 18:53

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Podrazumevano Re: Poredjenje obrazovanja kod nas i u drugim zemljama

uvek sam se pitao kakav je ruski nacin obrazovanja posto nas je profa fizike uvek plasio zadacima iz ruske zbirke kad smo bili nemirni
    od ovih ponudjenih meni se nas nekako naj svidja
    И кад нам мушке узмете животе,гробови наши бориће се с вама!

Učlanjen
    16.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    82

Ono sto se,prema meni,treba raditi,jeste reforma gimnazija.Mislim,sto se kod nas uci na drustvenom jezickom smeru 4 godine fizika?A na prirodno matematickom 3 godine istorija.Tako bi i fizika trebala 3 godine.Na prirodno-matematickom smeru bi se mogao izbaciti drugi strani jezik,da se olabavi pritisak na ucenike.Mada,posto su prirodno-matematicki,mogli bi imati predmete poput geologije,osnova ekonomije,nacrtna geometrija.
    Takodje,mogli bi da naprave novi smer u gimnaziji,tehnicko-tehnoloski,kakav postoji u Francuskoj.Na njemu bi mogli uciti predmete vezane za tehnicko,matematiku,fiziku...Svakako,svi u gimnaziji(prema meni),trebaju dva jezika(nas + jedan,na drustvenom i opstom jos jedan),latinski(samo jednu godinu,mozda na drustveno- jezickom dve godine).
    Muzicko i likovno,bez uvrede,trebalo bi da budu u prvom,mozda u drugom razredu.Na drustveno-jezickom,imaju sve 4 godine.

Ističe se
    Učlanjen
    26.04.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

kod nas je najveca glupost sto se u skolama uce kojekakve gluposti i nepotrebni podaci...profesori uglavnom vole kada deca nabubace, sve lepo izrecituju i ajde svi kuci...
    prijemni...ko ga izmisli...to uopste nije merilo znanja...daleko od toga...uglavnom se desi da oni koji su dobri djaci sve zabrljaju a "mangupi" imaju najvise bodova...kako to izvedu nemam pojma...
    u Americi na casu istorije se gleda film o gladijatorima, preprica se sta se desilo, dobijes ocenu A.Ja kad sam videla zaprepastila sam se...nisam mogla da verujem...

Aktivan član
    Učlanjen
    01.11.2009.
    Pol
    muški
    Living in a dream, walking in between the sunrise and sunset
    Reputaciona moć
    0

Talking Re: Poredjenje obrazovanja kod nas i u drugim zemljama

Citat Original postavio iivanaekv Pogledaj poruku
    prijemni...ko ga izmisli...to uopste nije merilo znanja...daleko od toga...uglavnom se desi da oni koji su dobri djaci sve zabrljaju a "mangupi" imaju najvise bodova...kako to izvedu nemam pojma...

Moj drug je pukao 300 evra na pripreme za prijemni dok sam se ja kupao na bazenu svaki dan,nisam knjigu uzimao uospte i a polozim sa 35 bodova a on sa 19..Tragi komika... .Toliko o svemu tome...

Ističe se
    Učlanjen
    26.04.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

e to...

Poznat Petar BSK (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    299

Ti njihovi sistemi obrazovanja su super-za bogatase.Ostali nemaju isti kvalitet skolovanja...

Učlanjen
    16.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    82

Citat Original postavio Petar Borcha Pogledaj poruku
    Ti njihovi sistemi obrazovanja su super-za bogatase.Ostali nemaju isti kvalitet skolovanja...
    To važi za Ameriku.U Francuskoj je drugačije,pošto je osnovno i srednje obrazovanje BESPLATNO.

Aktivan član Jukie (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio SrbinSuboticki Pogledaj poruku
    Nakon razgovora sa nekoliko ljudi iz inostranstva,saznao sam dosta stvari oko obrazovanja u Francuskoj i Americi.Evo rezime o njima.
    U Americi je drugacija prica.
    Ja se isto dopisujem sa nekim nastavnicima u Americi i potpuno mi je nepoznato ovo što si napisao. Moguće je da ovo tvoje važi za neke privatne škole, ali uglavnom ja nisam čuo ništa ovakvo. Evo napisaću šta sam ja čuo:
    Deca krecu u 6 godini zivota kroz 4,6,8 razreda.
    Predmeti kroz prva dva razreda jesu citanje jezika,pisanje jezika,matematika,algebra, gradjansko,fizicko,likovno...
    U 3 dobijaju tehnicko,istoriju
    U 4 dobijaju biologiju,fiziku
    U stvari imaju "jezik" razbijen na nekoliko manjih predmeta (čitanje, pisanje, English - od čega je ovo poslednje koliko sam shvatio gramatika).

Algebra je naravno deo matematike i obično se sluša negde u 7-8 razredu (to zavisi od jednog do drugog školskog sistema kada tačno). Obično recimo prvih šest razreda imaju predmet Matematika 1, Matematika 2 itd. a negde u 7 razredu kreće diferencijacija đaka, pa oni kojima bolje ide matematika kreću godinu dana ranije sa Algebrom. Inače svi slušaju matematiku istim redom: Algebra, Geometrija, Algebra II, Kalkulus itd. Nadarena deca završe ove lakše matematike do drugog srednje, pa posle slušaju teže kurseve (kao naša gimnazija). "Obična" deca moraju da polože Algebru II do kraja 4. razreda srednje (ranije je bila dosta i Geometrija ali su pooštrili kriterijume).

Osnovci u nižim razredima imaju poznavanje prirode i poznavanje društva, ali se u moderno vreme oni jako malo rade, jer se akcenat stavlja na jezik i matematiku pa ne ostaje vremena za prirodu i društvo.

Ucenici biraju da li ce upisati junior high skolu(pred gimnazija),ili srednju skolu(pred strucnu).Nadovezuju se razredi.Za junior high skole ima manje mesta u teoriju,u praksi , preko veze svi tamo upadaju.Osnovna razlika jeste da su predmeti u junior high skoli modularni(biraju prirodne nauke,tehnicke nauke,drugi strani jezik),dok su u srednjoj skoli predifinisani.
    Ovaj deo mi je vrlo nejasan. Junior High School je u stvari OBLIK viših razreda osnovne, koji izgleda kao kod nas - imaš šest časova iz različitih predmeta dnevno. Druga varijanta je Middle School, gde imaš tri dvočasa dnevno, i drugačije je organizovano razredno starešinstvo. Što se tiče predmeta u tim višim razredima osnovne, imam utisak da sve škole u nekoj državi imaju manje-više iste te osnovne predmete (jer imaju standarde kao i kod nas) a da su razlike u stvari u izbornim predmetima koje neka škola pruža. Tako zaista postoji specijalna akademija za npr. vizuelne umetnosti, gde idu deca od 12-15 godina koja imaju sve normalne predmete ali i još dva-tri izborna predmeta iz slikanja, vajanja itd. Ali što je škola manja, to je manji i izbor izbornih predmeta.

Nakon zavrsetka,iz srednje skole,ili 8 razreda osnovne,nastavljaju skolovanje na cetvorogodinjoj visoj skoli.Ovi iz junior high dolaze u trecem razredu vise skole i svi idu dalje dok ne zavrse opstu srednju skolu(sa modularnim predmetima).Dalje,biraju da li ce se uze specijalizirati u vocation skoli(zanatska,poput nasih trogodisnjih),ili na faks.
    To "viša" škola što pominješ, to je otprilike naša srednja škola (uzrast od 14-18 godina), s tim što je negde sistem 6+2+4 a negde 6+3+3 pa deveti razred (naš osmi, 14-15 godina) negde ide u junior high (kao kod nas) a negde su prvi razred srednje. Koliko sam shvatio, kad se đak seli, oni shvataju da je deveti razred deveti razred, i stavljaju ga u onu školu gde u njihovom gradu idu devetaci.

Kako izgleda,mi se priblizavamo americkom nacinu ucenja.Prakticki,tamo nema trogodisnjih skola.One se biraju kasnije,kad zavrse visu.
    U suštini kod njih nema srednjih stručnih škola (tj. nekada davno ih je bilo pa su postupno ukidane) jer se svi đaci upućuju prema fakultetima. Ali oni imaju neki oblik više škole (u našem smislu; kod njih se zove community college) gde se rade te trogodišnje stvari, dakle ako npr. hoćeš da budeš frizer ili automehaničar ili nešto, moraš da završiš 12 razreda i onda da upišeš community college. I onda se hvale kako kod njih svi đaci upisuju koledž, a to je često u stvari neka srednja stručna škola.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.12.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Imala sam priliku da prodjem: izraelski, britanski, americki, kanadski, svakcarski sistem obrazovanja i nas, srpski. Mogu da kazem da je srpski - najgori na svetu.

Poznat Petar BSK (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    299

Citat Original postavio Saengerin M Pogledaj poruku
    Imala sam priliku da prodjem: izraelski, britanski, americki, kanadski, svakcarski sistem obrazovanja i nas, srpski. Mogu da kazem da je srpski - najgori na svetu.
    Nema para-nema muzike.Kod nas sve hoce,bolji sistem obrazovanja,dzaba skolovanje,dzaba ekskurzije,vece plate,vece penzije a para nema...

Aktivan član
    Učlanjen
    01.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Arrow Re: Poredjenje obrazovanja kod nas i u drugim zemljama

Citat Original postavio Petar Borcha Pogledaj poruku
    Nema para-nema muzike.Kod nas sve hoce,bolji sistem obrazovanja,dzaba skolovanje,dzaba ekskurzije,vece plate,vece penzije a para nema...
    Samo mozemo da se nadamo onom cuvenom "BICE BOLJE" ...

Aktivan član Morena_007 (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    51

Citat Original postavio jospata90 Pogledaj poruku
    uvek sam se pitao kakav je ruski nacin obrazovanja posto nas je profa fizike uvek plasio zadacima iz ruske zbirke kad smo bili nemirni
    od ovih ponudjenih meni se nas nekako naj svidja
    Rusi imaju najbolje školske zbirke i literaturu! Tako da ja glasam za Ruse! Braća Rusi!!!
    Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo. (Ivo Andrić)
    Vidovdan k'o večni plamen u našim srcima,
    Kosovskog boja ostaje istina

Veoma poznat
    Učlanjen
    11.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio SrbinSuboticki Pogledaj poruku
    Ono sto se,prema meni,treba raditi,jeste reforma gimnazija.Mislim,sto se kod nas uci na drustvenom jezickom smeru 4 godine fizika?A na prirodno matematickom 3 godine istorija.Tako bi i fizika trebala 3 godine.Na prirodno-matematickom smeru bi se mogao izbaciti drugi strani jezik,da se olabavi pritisak na ucenike.Mada,posto su prirodno-matematicki,mogli bi imati predmete poput geologije,osnova ekonomije,nacrtna geometrija.
    Takodje,mogli bi da naprave novi smer u gimnaziji,tehnicko-tehnoloski,kakav postoji u Francuskoj.Na njemu bi mogli uciti predmete vezane za tehnicko,matematiku,fiziku...Svakako,svi u gimnaziji(prema meni),trebaju dva jezika(nas + jedan,na drustvenom i opstom jos jedan),latinski(samo jednu godinu,mozda na drustveno- jezickom dve godine).
    Muzicko i likovno,bez uvrede,trebalo bi da budu u prvom,mozda u drugom razredu.Na drustveno-jezickom,imaju sve 4 godine.
    muzicko i likovno u gimnazijama su u stilu drustvenih nauka i ne vidim sta ti tu nije jasno?
    uglavnom se uci teorija.a i mnogi imaju u planu npr,istoriju umetnosti

Citat Original postavio Never Be The Same Again Pogledaj poruku

Moj drug je pukao 300 evra na pripreme za prijemni dok sam se ja kupao na bazenu svaki dan,nisam knjigu uzimao uospte i a polozim sa 35 bodova a on sa 19..Tragi komika... .Toliko o svemu tome...
    on ce to barem znati pravilno da napise

Aktivan član
    Učlanjen
    01.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio <hator> Pogledaj poruku
    muzicko i likovno u gimnazijama su u stilu drustvenih nauka i ne vidim sta ti tu nije jasno?
    uglavnom se uci teorija.a i mnogi imaju u planu npr,istoriju umetnosti

on ce to barem znati pravilno da napise

Aktivan član Winex (avatar)
    Učlanjen
    04.05.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    49

Ne mogu da kažem koji sistem mi se čini najbolji jer ne znam kako koji sistem funkcioniše.

Znam kako funkcionišu: Američki, Ruski, Nemački i Srpski.

Od navedenih, najefikasniji su, po mom mišljenju, Nemački i Ruski.

Treba početi koristiti kaznene časove (peri suđe, čisti učionice, dvorište itd.), to je dosta efikasno, kako kažu moji prijatelji iz Rusije i Nemačke.
    Nikad nisam znao šta da stavim za potpis...

Aktivan član
    Učlanjen
    01.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Winex Pogledaj poruku
    Ne mogu da kažem koji sistem mi se čini najbolji jer ne znam kako koji sistem funkcioniše.

Znam kako funkcionišu: Američki, Ruski, Nemački i Srpski.

Od navedenih, najefikasniji su, po mom mišljenju, Nemački i Ruski.

Treba početi koristiti kaznene časove (peri suđe, čisti učionice, dvorište itd.), to je dosta efikasno, kako kažu moji prijatelji iz Rusije i Nemačke.
    Ili pak svinjce za izostanke..To rade u Nemackoj...

Slične teme

1. Urusavanje sistema obrazovanja i kriticke generacije
    Autor Banovani u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 04.09.2009., 16:02
  2. poredjenje...
    Autor rile_laki_oblak u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 23.04.2008., 18:35
  3. Poredjenje
    Autor Bllade u forumu Video igre
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.01.2007., 20:56
  4. Peti stepen obrazovanja - masinstvo?
    Autor storm cloud u forumu Tehničke nauke
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 06.09.2004., 07:55
  5. Literatura iz sexualnog obrazovanja...
    Autor cpku u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 24.08.2003., 10:51

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •