Božić Bata ili Deda Mraz?

Loengrin

Aktivan član
Poruka
1.190
Počeo je Božićni post, dani pred najradosnije naše praznike teku, sa svim onim što ih čini, pa se pored ostalog, nametnulo i pitanje pravog imena jednog od najplemenitijih idealnih likova u svetu, vezanog za te dane.

Kako je nastao mit o tom liku i koje mu je ime zapravo, jedino ispravno?
 
deda mraz je ime koje smo mi veoma svesno preuzeli od rusa, početkom šezdesetih godina
kada je nova godina i pogurana da bude dominantni zimski praznik, savršeno zgodna između oba božića
kako bi se prevazišli jazovi koje religije prave
deda mraz je super, veruješ u njega dok ne porasteš i on je isti za sve.
i šaren je i veseo.
božić bata ne može da dođe malom muslimanu ili detetu ateista. bzvz.
 
Ali je to ipak, Božić Bata. Mitski potomak svetog Nikole. Dakle, on je pre svega vezan za Božić, a ne za Novu Godinu. Nije vezan ni za muslimane ni za ateiste, mada je on plemenit i dobar lik, otvorenog srca prema svakome. Kakve moraju da budu i sve religije u svetu.
 
Ali je to ipak, Božić Bata. Mitski potomak svetog Nikole. Dakle, on je pre svega vezan za Božić, a ne za Novu Godinu. Nije vezan ni za muslimane ni za ateiste, mada je on plemenit i dobar lik, otvorenog srca prema svakome. Kakve moraju da budu i sve religije u svetu.

Ne razumem... jel ovo znaci da na primer ateisti ne treba da dobiju poklon od Deda Mraza za Novu godinu... Mislim na decu, naravno... Ili sam shvatio pogresno, a hteo si da kazes da je to osoba u koju treba da veruju svi, bez obzira na veru... Sto opet ne pije vodi, jer kakve veze ima sveti Nikola sa ateistima... Jos gore sa muslimanima...
 
i na kraju, deda mraz je deda mraz i u amerikama i svuda
ok, možda je mitski potpmak svetog nikole, ali znaš li ti čiji je sveti nikola mitski potomak?

e da, najbitinije, deda mraz nema veze ni sa božićem ni sa svetim nikolom nego sa novom godinom.
 
Muslimani i ateisti sigurno nemaju Božić Batu u svojim običajima, imaju li ga budisti? Svi oni samo mogu, ali ne moraju da drže do njega ili da u njega veruju. Božić Bata i tako ostaje otvoren prema svima. Svi oni treba jedino da gledaju jesu li bili dobri ili loši, jesu li držali do Boga, pravde, istine i ljubavi ili pak, sve to ili nešto od toga, ipak nisu poštovali. I da se dobro paze ako nisu, onda na blagodat od Božić Bate (pa i Deda Mraza, ista ličnost) ne mogu ni da računaju.

Naravno da sveti Nikola ima veze sa ateistima koliko i svetlost sa tamom ili dobro sa zlim. Činjenica je međutim da je sveti Nikola u svakom hrišćaninu preteča Božić Bate i kao takav ostao u srcima svih hrišćana, bili oni katolici, pravoslavci ili oni ostali.

Na kraju, to znači da je naš mitski lik prvo i prvo, Božić Bata i simbol je u prvom redu BOŽIĆA.

No, da vidimo, koliko njih ga još uvek zove Deda Mrazom i vezuje ga pogrešno, za Novu Godinu?
 
Poslednja izmena:
Muslimani i ateisti sigurno nemaju Božić Batu u svojim običajima, imaju li ga budisti? Svi oni samo mogu, ali ne moraju da drže do njega ili da u njega veruju. Božić Bata i tako ostaje otvoren prema svima. Svi oni treba jedino da gledaju jesu li bili dobri ili loši, jesu li držali do Boga, pravde, istine i ljubavi ili pak, sve to ili nešto od toga, ipak nisu poštovali. I da se dobro paze ako nisu, onda na blagodat od Božić Bate (pa i Deda Mraza, ista ličnost) ne mogu ni da računaju.

Naravno da sveti Nikola ima veze sa ateistima koliko i svetlost sa tamom ili dobro sa zlim. Činjenica je međutim da je sveti Nikola u svakom hrišćaninu preteča Božić Bate i kao takav ostao u srcima svih hrišćana, bili oni katolici, pravoslavci ili oni ostali.

Na kraju, to znači da je naš mitski lik prvo i prvo, Božić Bata i simbol je u prvom redu BOŽIĆA.

No, da vidimo, koliko njih ga još uvek zove Deda Mrazom i vezuje ga pogrešno, za Novu Godinu?

Ne vezujemo ga mi pogresno za Novu godinu, vec on sam tada dolazi...
 
Muslimani i ateisti sigurno nemaju Božić Batu u svojim običajima, imaju li ga budisti? Svi oni samo mogu, ali ne moraju da drže do njega ili da u njega veruju. Božić Bata i tako ostaje otvoren prema svima. Svi oni treba jedino da gledaju jesu li bili dobri ili loši, jesu li držali do Boga, pravde, istine i ljubavi ili pak, sve to ili nešto od toga, ipak nisu poštovali. I da se dobro paze ako nisu, onda na blagodat od Božić Bate (pa i Deda Mraza, ista ličnost) ne mogu ni da računaju.

Naravno da sveti Nikola ima veze sa ateistima koliko i svetlost sa tamom ili dobro sa zlim. Činjenica je međutim da je sveti Nikola u svakom hrišćaninu preteča Božić Bate i kao takav ostao u srcima svih hrišćana, bili oni katolici, pravoslavci ili oni ostali.

Na kraju, to znači da je naš mitski lik prvo i prvo, Božić Bata i simbol je u prvom redu BOŽIĆA.

No, da vidimo, koliko njih ga još uvek zove Deda Mrazom i vezuje ga pogrešno, za Novu Godinu?

e, a Hidzram Dedo? :zper:
 
i na kraju, deda mraz je deda mraz i u amerikama i svuda
ok, možda je mitski potpmak svetog nikole, ali znaš li ti čiji je sveti nikola mitski potomak?

e da, najbitinije, deda mraz nema veze ni sa božićem ni sa svetim nikolom nego sa novom godinom.

Činjenica je međutim, da Deda Mraz, pardon Božić Bata, amerikancima, kao i onima u Evropi, Srednjoj i Južnoj Americi i Australiji, dalje da ne nabrajam, sam dolazi upravo na Božić. I za vašu informaciju, i tamo se smatra potomkom svetog Nikole, kao i u Srbiji i ostalom pravoslavnom svetu.

Na Novu Godinu oni ne kite ni jelke, niti imaju prigodne darove. Sve to, kao što dočekaju i Božić Batu sa darovima, rade upravo na Božić.

Pa koje je onda pravo ime našem dragom mitskom liku?
 
Poslednja izmena:
pa debeljko sa crvenim odelom koji dolazi za novu godinu i stavlja poklone ispod jelke je deda mraz
tip koji dolazi za božić i nosi kitu zlata od vrata do vrata od poda do krova je božić bata
a onaj koji na svetog nikolu deci puni čarapu, negde cipelu šećerom i orasima je sveti nikola
ne znam šta tu nije jasno
=)
 
Počeo je Božićni post, dani pred najradosnije naše praznike teku, sa svim onim što ih čini, pa se pored ostalog, nametnulo i pitanje pravog imena jednog od najplemenitijih idealnih likova u svetu, vezanog za te dane.

Kako je nastao mit o tom liku i koje mu je ime zapravo, jedino ispravno?

Vikinzi su Mirlikijskom Svecu, Svetom Nikoli, posvetili katedralu u Grinlendu. Tokom 16-og veka protestanska Reformacija neprijateljski je gledala na svetitelja, uopšte. Hteli su da istisnu običaje vezane za Svetog Nikolu. Samo se u Engleskoj narodne verske tradicije vezane za Božić menjale, tako što se običaji umesto sa orasima, jabukama i slatkišima u cipeli koja se krila pretvorili u potrošačku euforiju predbožićnih kupovina. Kolonisti su stigli u Ameriku posle reformacije i nisu tamo doneli običaje vezane za Svetog Nikolu ali je zato Holandija donela Svetog Nikolu u Amsterdam kao Sinter Klaasa. Džon Printard je osnovao istorijsko društvo i tamo promovisao Svetog Nikolu, međutim, Vošinton Irving je objavio satiričnu ''Istoriju Njujorka'' koja je imala brojne aluzije na karakter Svetog Nikole. To više nije bio episkop već patuljak. Jedan umetnik po zahtevu Džona Printarda je napravio prvu sliku Svetog Nikole. Bio je prikazan u ulozi darodavca sa dečijim crtama u visokim čarapama kraj ognjišta. Prateća pesma koja je bila zapisana kraj slike završavala se rečima: ''Sveti Nikola, moj dragi, dobri prijatelju, moj cilj je bio vazda da ti služim. Ako mi sada nešto daš, dok živim služiću tebi.''. Patuljkoliki debeljko dobio je veliku reklamu zahvaljujući pesmi. Irving je uticao na portret Nikolin u ovoj pesmi, tako što je bio iskazan okruglim oblikom i kako puši lulu. Kasnije su i ostali umetnici i pisci nastavili da dograđuju patuljastog Svetog Nikolu pa mu se i naziv menjao. Na kraju je ispao ovo što danas jeste, jedino se na pravoslavnom Istoku bio zadržao njegov ne iskrivljeni identitet hrišćanskog episkopa i Svetitelja.
 
pa debeljko sa crvenim odelom koji dolazi za novu godinu i stavlja poklone ispod jelke je deda mraz
tip koji dolazi za božić i nosi kitu zlata od vrata do vrata od poda do krova je božić bata
a onaj koji na svetog nikolu deci puni čarapu, negde cipelu šećerom i orasima je sveti nikola
ne znam šta tu nije jasno
=)

Sve je to u biti jedan isti lik i treba da budemo načisto sa tim koje je njegovo pravo ime.

Stižu već i neki konstruktivni odgovori...

A polako, evo, ''Ide Božić Bata, od vrata do vrata...''
 
Nije slučajno to što je Božić oko Nove godine. Saturnalije / Sol inviktus su mnogo stariji praznici od Božića, i hrišćani su ga namerno uzeli da bi očuvali paganske praznike koji su već bili aktuelni mnogo pre ekspanzije hrišćanstva.

E sad, što je baš Nikola nastradao da postane maskota potrošačkog društva, to je već druga priča... :)
 
Pa, znači, Deda Mraz (ili ipak Božić Bata) je ipak, simbol Božića, a ne Nove Godine. To se tako, da ne kažem pogrešno, ustalilo samo kod nas kao posledica dugotrajne komunističke vladavine, koja religiju nije priznavala. Kao i u svim zemljama koje u svojoj istoriji imaju komunističku diktaturu.
 
nemoj da lazete postoji deda mraz:(

deda-mraz-ilustr-x.jpg


zelim da mi donese novi mob nokiu n97 samo to nista vise
 
Sveti Nikola "ne nosi" crveno belo odelo...To crveno belo odelo je Koka Kola fazon...Oni su začetnici toga...
Kad sam bila mala,(u doba komunizma),Deda Mraz u firmi u kojoj je radio moj otac,nije imao crveno belo odelo,nego neku vrstu haljine sa plavičasto-zelenim šarama...
(što me više asocira na Svetog Nikolu)Sestra i ja smo uvek kukale što ne možemo i mi da imamo crveno-belog Deda-Mraza...Pokloni su se delili oko dvadesetosmog,dvadesetdevetog decembra,jer su to NOVOGODIŠNJI POKLONI.Žalosno je što ćemo poprimiti sve njihove fore,pa će i nama crveno-beli Deda Mraz dolaziti na gajbu 25-og a ne tridesetprvog decembra.Eto nekad su se Novogodišnji vašar i razno razne zimske i novogodišnje čarolije otvarali oko 25-og decembra i trajalo je DO Nove Godine.Ne znam kako to ide sa Božićnim vašarom,kad se otvara i dal se otvara jer se u ono vreme kad sam ja bila u VAŠAR GODINAMA on nije ni održavao.Sada se sve organizuje tako da već bude spremno za 25-i decembar...Dal se negde u svetu te stvari organizuju da traju do osmog,devetog januara...:think:
 

Back
Top