moze li C# protiv Jave?

Gost
Na ovom forumu su nedavno poredjeni Java i C++, ali su ipak ova dva prog jezika dosta udaljena po primeni - naravno, svako ima pravo da pita! Ali ja bih zeleo da cujem misljenja posetilaca ovog foruma o odnosu Java vs C#.

M$ je C# i napravio kao konkurenta Javi, a cujem da se planira njegova primena u velikim enterprise resenjima, elektronskom poslovanju i sl, dakle oblastima primene u kojima trenutno vlada Java. I koliko je onda realno ocekivati da se C# "probije" na tom polju?

Argumenti koje vidim u prilog njegovom uspehu su:
--- .NET framework, koji hvale i ljudi koji nisu odusevljeni M$-om
--- Migracija VB, a mozda cak i C++ programera na C#, tj nastavak koriscenja M$ proizvoda po nekoj inerciji
--- .NET na Linuxu preko Monoa - ukoliko zazivi. Iako ovaj plan ima protivnika, on moze cak i popularisati Linux, ukoliko se .NET dobro pokaze.
--- "para busi gde burgija nece", omiljena deviza M$-a :-)

a protiv bi bili:
--- Java je ugradjena u Oracle
--- elektronsko poslovanje se uglavnom svodi na Javu - ispravite me ako gresim. Zato mi deluje da ce tesko "nov igrac" uspeti da se progura.


I jos ovo - a bitno je: Ukoliko C# i zazivi, a mislim da je to dosta realno ocekivati, sta mislite da li ce uspeti da izgura projekte onog obima koji se rade u Javi - jer mislim da MS SQL Server ne moze da se poredi sa Oracle-om. Hocu da kazem, deluje mi da za projekte manjeg obima M$ alat je skroz cool, jer kazu da je mnogo udobniji za rad, dok je za veeelike stvari bolje uzeti Oracle i Javu (pa jos ako je na Linux-u...)

Ajde da vidimo sta ko misli!
 
Mislim da mirkosoft igra pametno u pomenutoj situaciji i da ce vrlo brzo Java nestati na slican nacin kao i Netscape ( sta to bese Netscape :? ).

Oni ( M ) podrzavaju Ximian ( koga je kupio Novel ) da razvija projekat Mono koji ce omoguciti rad svih aplikacija napisanih u .NET-u na Linux-u .
Pored Mono-a postoji jos jedan nezavisni projekat koji radi to isto a zove se dotgnu ( KDE ).

Ono sto je njih zabrinulo a to je sve veca popularnost Linuxa , iskoristice u svoju korist.
Office vec postoji za Mac , portovace ga na ovaj nacin ( Mono ) i na Linux i onda ...

Nazalost , i kad kazem nazalost stvarno to i mislim , Linux ce ostati samo jezgro a oni ( M ) ce nastaviti da zgrcu pare.

:idea: Mislite o tome :idea: !!!
 
Sharp:
Mislim da mirkosoft igra pametno u pomenutoj situaciji i da ce vrlo brzo Java nestati na slican nacin kao i Netscape ( sta to bese Netscape :? ).

Oni ( M ) podrzavaju Ximian ( koga je kupio Novel ) da razvija projekat Mono koji ce omoguciti rad svih aplikacija napisanih u .NET-u na Linux-u .
Pored Mono-a postoji jos jedan nezavisni projekat koji radi to isto a zove se dotgnu ( KDE ).

Ono sto je njih zabrinulo a to je sve veca popularnost Linuxa , iskoristice u svoju korist.
Office vec postoji za Mac , portovace ga na ovaj nacin ( Mono ) i na Linux i onda ...

Nazalost , i kad kazem nazalost stvarno to i mislim , Linux ce ostati samo jezgro a oni ( M ) ce nastaviti da zgrcu pare.

:idea: Mislite o tome :idea: !!!

Hmm pa sada java se probila u neke aspekte o kojima C# za sada moze samo da sanja, primera radi svi najnoviji telefoni podrzavaju JAVU a koliko znam nigde ne vidim .NET

Drugo M$ na samo dva proizvoda ima pozitivan bilans sa ostalima je ili na gubitku ili na pozitivnoj nuli. ta dva proizvoda se zovu Winodows operativni sistem i MS office. I portovanje .NET-a na linux ce ici samo u korist linuxu jer ce velike aplikacije koje danas mnogim windows korisnicima znace pojaviti se na linuxu i radice bez ikakvog problema. Sto ce reci svaki korisnik gleda da ustedi sto je vise moguce pa recimo neces platiti Longhorn xxx$ nego ces recimo za te pare uzeti mnogo brzi komp ili vec kupiti nesto trece. Sa druge strane Java vec postoji na mnogim platformama. A opet Open source aplikacije se mnogo brze razvijaju tj. smanjuju razliku u prednosti u odnosu na komercijalne proizvode OpenOffice je veoma upotrebljiv paket primera radi, GIMP takodje zadovoljava veliki broj profesionalnih korisnika. GCC je trenutno najbolji kompajler koji postoji na planeti jer kod koji generise je mnogo dobro optimizovan(brzi od MSVC++) a i najveci broj platformi podrzava.
 
Uf, ne bih ja tako otpisivao Javu:) Ogromni igraci stoje iza Jave, da spomenem samo dva najveca, IBM i Oracle... A i nepojmljivo veliki novac je ulozen u postojece Java projekte da bi bilo "puj pike, ne vazi", 'ajde da batalimo investicije, i krenemo sve od pocetka...
 
Stimpson J. Cat:
Uf, ne bih ja tako otpisivao Javu:) Ogromni igraci stoje iza Jave, da spomenem samo dva najveca, IBM i Oracle... A i nepojmljivo veliki novac je ulozen u postojece Java projekte da bi bilo "puj pike, ne vazi", 'ajde da batalimo investicije, i krenemo sve od pocetka...

prilicno tacno! Kontam da Javu automatski vezuju za mobilne telefone ljudi koji je ne znaju a jedino gde je gledaju je kad igraju igricu na svom mobilnom da prekrate vreme u GSP-u. Ali mi ipak ova C# poshast deluje prejaka...
 
Anonymous:
prilicno tacno! Kontam da Javu automatski vezuju za mobilne telefone ljudi koji je ne znaju a jedino gde je gledaju je kad igraju igricu na svom mobilnom da prekrate vreme u GSP-u.

Čista generalizacija! Ja sam programirao u Javi pre nego što su se mobilni telefoni kod nas ovako raširili da ih svako ima - tada su se retko viđali i oni sa displejom u boji, a kamoli neki koji imaju u sebi operativni sistem i mogu da izvršavaju aplikacije.

:P I pored toga, ja vezujem Javu i za mobilne telefone jer postoje statistike koje pokazuju da će ljudi narednih godina bacati mnogo para na igrice za mobilne telefone. Kako se java ne kompajlira u platform specific machine code, već u byte code, najisplativije je pisati te igrice u Javi, jer će se lakše prenosti i na druge telefone, a posebno one drugih proizvođača.

:idea: Mislite o tome! :wink:
 
Anonymous:
jer mislim da MS SQL Server ne moze da se poredi sa Oracle-om.

ocigledno da nikad nisi koristio MS SQL Server za neke ozbiljnije projekte > sad treba da izadje MS SQL Server 2005 a ja ne znam samo sta ce tu da se poboljsava > cuo sam da ce biti dodata full podrska za .net , mozda ce cak biti i varijanta da se prave klijent aplikacije direktno iz njega > inace M$ je pokupovao sve dobre ljude iz Oracla ... naravno Oracle je super baza, i da, mogu da se porede :)

ne znam odakle cela prica da li ce C# uspeti i to > on je vec uspeo samo ne kod nas :) radim u firmi koja iskljucivo radi sa stranim klijentima i od 10 projekata 7 je .net 3 Java, baza SQL Server ili Oracle . .net je zakasnio u prici sa moblinim telefonima , ali poceo je da se isporucuje uz neke Symbian telefone , a M$ ce se potruditi da to tako ostane :) > u svakom slucaju verujem da nece biti programera koji nemaju posao, u nekoj skorijoj buducnosti ce biti sve dovoljno ispreplitano da cemo moci da biramo sta cemo da programiramo > pa kad je Python od cistog hobi programiranja dosao do komercijalnih aplikacija :D (obozavam python)

pozdrav
 
Pazi MSSQL moze da se poredi sa Oracle-om na bazama od nekoliko GB, medjutim na bazama od 4-5 TB kada kazes MS-SQL to je kao da i ispricao vic sa bosancima. Tu jedino Oracle i IBM DB2 mogu nesto da rade. A u rangu sa manjim bazama podataka PostgreSQL je tu u rangu sa MS SQLom a postgres je free.
 

Back
Top