Knjiga koju ja pisem :)

purpur

Početnik
Poruka
38
Posto su mi savetovali da ovo postavim kao zasebnu temu, iako slicna vec postoji ja eto poslusah...
Uglavnom i ja sam pocela da pisem knjigu pa su mi potrebna neka objektivna misljenja o ovom sto sam do sada uradila.. E pa ovako....







Ljudi govore od kad znam za sebe da je zivot los, pa opet ma koliko los bio vecini je bolji i takav los nego nikakav. Ponekad se pitam sta ih to drzi? Sta im daje snagu da postoje pa cak i onda kad sve izgleda beznadezno?! Neki ljudi uprkos i lepim stvarima koje im se desavaju navece kad sklope oci osete da su nista, i znaju da nisu oni ti koji okrecu krug vremena vec da vreme nezavisno od njih samih i od svega, samo tece i nikom ne polaze racune. Tako oni kad navece legnu u postelju i sklope oci pozele da se nikada ne probude jer ne vide smisao svog postojanja. U momentima najvece srece oni uvek duboko u sebi osecaju tugu, tugu koja se pred drugima neda nicim naslutiti ali postoji i ne jenjava. Kao da im je nekako nelagodan i taj osecaj srece, kao da na njega nisu navikli.
Divno je kad covek mnogo ne misli o zivotu, kad ga jednostavno zivi i trudi se da to cini najbolje sto ume jer opet sto se vise upinje da neke stvari objasni one sve vise postaju tajna. Zivot je tajna, to je jedno ali sigurno, i svaki je po jedna sekunda u vremenu koje daje, koje uzima, po nekom nebeskom principu koji bi mi ljudi mozda i razumeli kada bi imali u sebi dovoljno ljubavi. Ljubavi, eto jos jedne vasionske tajne, i ne, necu ni pokusati da je objasnim, jer svako je od nas dozivljava na drugaciji nacin. Neko je se ceo svoj zivot plasi i ne dozvoljava joj da udje medju uske zidove njegove svakodnevnice i tako zauvek ostane uskracen za jedan od mogucih odgovora o smislu zivota. Dok drugi slepo hrle u njene ruke i na kraju porazeni opet izgube a da ne shvate, da ponekad gubiti znaci spoznati sebe kao coveka, Osetiti na kojoj se skali meri bol, bol koji je prolazan kao i zivot, kao i jesen i zima, kao i leto i prolece ali koji nam pomaze da sazrimo. Ponekad je ukus bola zarazan i kao da u nama stvori neku osvetnicku zelju u kojoj mi nikada vise ne zelimo biti povredjeni ali jurisamo da povredimo sve sto nas okruzuje. Cini mi se da je ceo ljudski rod na taj nacin poremetio neki duhovni balans koji je ova zemlja u ljubavi sa prirodom nekad davno bila postavila. Dobili smo razum i ljubav a onda smo izgubili oboje. Tako je jednom jedna devojka po imenu Laura zelela da spozna sta znaci ta carobna rec ljubav. O zivotu jos nije mnogo razmisljala ali je o ljubavi eto mnogo cula i videla, procitala u novinama u po nekom romanu. Teoretski joj se cinilo da ona zna kako sve to funkcionise i kako je vreme da je oseti u stvarnosti. Cesto joj se cinilo da kasni za svojim prijateljicama koje su vec uveliko imale svoje ljubavi i svoja prva iskustva. Mislila je da kasni u svemu ali naizgled nije tome pridavala znacaja, bar nije dozvoljavala da drugi to osete. Laura je zivela u provinciji i mnogo je volela da sanjari, kao sto vecina nas to radi sa 17 godina.
Cinilo joj se da ceo svet ceka kao podijum za ples, da ceka bas nju da zaplese svoje korake ne znajuci da ne postoji bas ni jedan korak koji ovom svetu nije vec odavno poznat i odigran po hiljadu puta samo uvek nekim novim cipelama, nekim drugim nogama. Cinilo joj se da postoje stvari koje mogu da pokrenu nesto novo i drugacije i tako nocima je plovila po svom svetu snova osecajuci pritom u sebi uvek neku cudnu melanholiju i tugu koja je kako joj se cinilo oduvek u njoj bila prisutna. Ponekad je znala da sklopi oci i zamisli svoju smrt. To je cesto radila. Zamisljala je kako izgleda njen grob, kako izgledaju lica ljudi koji bi sigurno bili tuzni i cinili joj se da bi ona tada mogla negde iz vazduha da ih posmatra. Tada je plakala, sama nad sobom kada bi u mislima sahranjivala sebe ne znajuci dali tuguje zbog svoje prolaznosti ili zbog bola koji je osecala da bi zadala dragim ljudima. Ponekad je bas u momentima najvece srece i odusevljenja znala da se bar na pet minuta povuce u sobu i da se skoncentise na taj osecaj srece, zeleci da oseti dali je taj vecni osecaj tuge i melanholije uspeo bar tada da iscezne iz njenih grudi. Pa ipak, uvek ga je osecala. Mozda tek kao mali plamicak koji se gasi ali ipak gori i pece i ceka da se razbukti kad za to dodje vreme. Posle kada je spoznala zivot vise nije znala sta joj je blize osecaj tuge ili osecaj srece, vise nije znala da prizeljkuje srecu samo je dopustila da vreme tece.Takva je bila Laura i ne secam se dali je bila smedja ili plava, dali je imala dugu ili kratku kosu, ne secam se ni kakve je haljine oblacila, samo se secam tog njenog bola o kome nije mnogo govorila ali koji je izvirao iz njenih tamnih ociju. Secam se eto, njenih ociju i njenog osmeha.
 
Шта је ово замишљено да буде? Мислим, приповетка, запис, део неке веће целине?

Није лоше, има ток, замах...

основни "живац писца", како ја кажем.

Али, захтева неке интервенције. Лекторске.
И одвајање засебних целина, барем новим пасусом, ако не и размаком од барем 1,5.

Али, то све ти сама треба да провериш где тачно и како, знаћеш већ најбоље.
 
Hvala na komentarima. Sto se tice gresaka verujem da ih imam ali ja uglavnom uveck tako grubo napisem nesto kada mi za to naidje inspiracije. Inace je ovo pocetak knjige, uvod koji se u meni u prvi mah ucineo mozda dosadan i ne dovoljno prrivlacan za buduceg citaoca. Ne mogu sama da osetim tacno da li postoji to nesto sto te tera da procitas dalje i da se zapitas ili ne. Ubacicu jos koji deo kako bi dobili jasniji uvid oni koje to mozda interesuje u svakom slucaju mnogo hvala meni je i svaki vas komentar vise nego dobrodosao.




Cesto je odlazila u obliznji park, bio je u blizini njene kuce i tu se uvek osecala prijatno. Bilo je puno drveca, i tisina. Nikada se nije osecala usamljeno, nekako joj je cak prijala samoca, mogla je da skopi oci i oslkuje vetar u zelenim krosnjama ili ptice kako cvrkucu. Divila se pticama. Divila se njIhovoj radosti, njihovoj jednostavnosti, volela je ponekad da ih hrani, narocito vrapce jer je njih i golubova bilo najvise. Skakutali bi na svojim tanusnim nozicama sve blize i blize ali nikada dovoljno blizu da bi mogla da ih dodirne. Ukrali bi koju mrvicu u njenoj blizini ali bi pri svakom pokretu njene ruke bezali i onda se iznova vracali. Tada joj se svet cinio prijatan, tada u tim toplim letnjim danima koje je delila sa pticama, Suncem i drvecem. Jednom prilikom je sedeci na klupi ususkana u svoje snove ugledala mladica koji je isetao iz gradske biblioteke koja se nalazila u blizini parka . Prolazilo je tuda dosta ljudi ali niko nije probudio u njoj toliku paznju i neku cudnu radoznalost kao on tog momenta. Priblizavao se korak po korak sve blize njenoj klupi ona je zelela nesto da mu kaze ali nije imala hrabrosti. Okrznula ga je pogledom i to jedva, tek toliko da je videla da je pod miskom nosio par knjiga od kojih je na jednoj pisalo Bodler. Tek toliko, ostalo joj je urezano to Bodler.
Naravno da je znala ko je Bodler, Sarl Bodler, uostalom rado ga je citala. Bio joj je blizak tom sablasnom tisinom i sivilom koje se osecalo u njegovoj poeziji. To joj se tada ucinilo kao neka tajna nit, kao spona izmedju nje i tog slucajnog prolaznika. Bila je uverena stvari koje nam se desavaju uglavnom biramo sami. Ipak tog dana je imala drugaciji osecaj, osecaj da se desava nesto o cemu ona nije odlucivala.
Rekla je u sebi: " Ljubav" Pa ipak nije bila sigurna ni sta ta rec znaci ali je mogla da je oseti ili bar da je nasluti. Onda je namrstila svoje obrve a zamim nasmesivsi se opet samoj sebi u bradu rekla: " Ne budali"
Te noci je imala vrlo cudan i ziv san. Sedela je na onoj istoj klupi i kao da je unapred znala da ce tuda proci mladic kog je prethodnog dana srela. Cak je imala neki cudan osecaj u stomaku a onda je on naisao i gledajuci u pravcu iz kog dolazi zelela da uhvati bar jedan njegov pogled. Sto se vise priblizavao ona je osecala bas kao i na javi vecu tremu ali je njegovo lice bivalo sve mutnije i mutnija, izgledalo je kao razmazani portret nekog uvrnutog umetnika. On je prosao i ucinilo joj se da je cak i pozdravio, u svakom slucaju nesto je rekao ali ona nije mogla ga cuje niti da vidi njegovo lice. Pokusala je da podje za njim ali su joj noge bile olovno teske i tog momenta joj se ucinilo da je izgubila sva cula. Mogla je samo duboko u sebi da oseti tajnu koju ni sama nikako nije uspevala da dokuci. Ipak, osecala je neopisivu zelju da podje za njim, da mu kaze nesto, a ni sama nije znala sta bi mu rekla, nesto sto ni njoj samoj nije bilo jasno. Sedela je tako nepomicno i sputano, cak joj se na momenat ucinilo da ce prestati da dise. Pocela je da se gusi o onda se najzad probudila. Shvatila je da joj je leva noga utrnula. Lagano se uzdigla i naslonila na krevet. Posmatrala je zidove svoje sobe, napolju je lagano svitalo a njoj je tog momenta opet javila ona cudna tuga u grudima. Imala je osecaj da je nesto izgubila a nije znala sta, imala je osecaj da svet postaje drugaciji i tu se nekako mirila sa nekim svojim nagadjanjima. Oduvek je u sebi nosila dva glasa, i mogla je da ih cuje kako se protive ili odobravaju nesto ali se nikada ne usaglase. Sledeceg se dana opet uputila ka parku, verovala je da ce opet sresti mladica i da ce pri sledecem susretu mozda i uspeti da ostvari neki kontak sa njim. Ipak, posle duzeg razmisljanja je shvatila da mozda uopste ne zeli da narusi tu tajnu koja se u njoj probudila , koja poput leptira u stomaku ili poput toplog vetra miluje i u njoj stvara osecaj neocekivane srece. Ipak se nesto desavalo u njenoj naizgled jednolikoj
svakodnevnici i nije to htela da narusi nekim glupim pitanjem. Nikome nije ni rec rekla o tome iako se pre dolaska u park srela sa svojom najboljom drugaricom Anom. Mislila je da je glupo da pominje tek povrsan susret sa nekim slucajnim prolaznikom koji je uostalom nije ni primetio. Koga ni ona sama nije sasvim dobro upamtila po liku vec po nekoj cudnoj i carobnoj povezanosti koja joj je jos uvek bila neobjasnjiva. Nikada ranije nije osecala toliku ushicenost i iscekivanje nekoga ko je sasvim slucajno i iznenada usetao u njen svet snova. Cinilo joj se da je neka cudna melanholija pomesana sa osecanjem srece i neocekivanog jednostavno plavila njeno telo. Neobicno je kako je lako i cudesno u samo jednoj sekundi promeniti zivot, tok misli, zelja zbog neceg, zbog nekog. Kao da je sve o cemu je imala planove sada stajalo u nekom cosku i zaokupljena samo tim cudnim osecanjem iscekivanja da se mladic pojavi. Pa ipak on se nije pojavio ni tog ni sledeceg dana. Prosla je cela nedelja a onda je jednog jutra izlazeci iz obliznje pekare ugledala tajanstvenog mladica kako stoji na nekih stotinak metara udaljenosti i prica sa jednim starijim gospodinom oniska rasta i prosede kudrave kose. Stala je kraj izloga jednog butika i posmatrala ih u oslikane u staklu povremeno krisom bacajuci pogled u njihovom pravcu. Tada je najzad mogla da obrati paznu na njegovo lice. Oci su mu bile krupne plave i duboke, sa tamnim podocnjaci koji su bili posebno uocljivi na njegovom bezivotno bledom licu. U njegovom je pogledu bilo neceg tajanstvenog i naizgled bolnog. Pramenovi svetlo smedje kose su mu nehajno padali peko visokog cela, dok su njegove nemirne roze modre usne s vremena na vreme izvijale u blagi osmeh izgovarajuci povremeno neke nejasne recenice. Nije mogla naslutiti o cemu govore niti ju je to posebno interesovalo, ona je samo stajala i upijala svaki detalj na njemu. Bio je mrsuljav ali skladno gradjen i visok, zapazila je da na sebi ima izlizane farmerke i zelenu kariranu kosulju koja je jos vise isticala njegove svetle oci.
- Prelepa haljina zar ne?
Iznenada je prekinuo poznati zenski glas. Okrenu se i ugleda Anu.
- Savrseno bi ti stajala ta bordo crvena, zamisli samo jos crveni ruz na usnama,
bila bi fantasticna.
- Ana!
Izgovori iznenadjeno ali ne bas odusevljeno i poljubi je u znak pozdrava.
- Pa gde si ti mala? Prosto se nedas uhvatiti poslednjih dana, svakodnevno izmisljas neke izgovore a posle visis na onoj kupi u parku...znam ma videla te moja keva u prolazu.
Laura zausti da kaze nesto ali je Ana prekide novom opaskom o predivnim cipelama iz izloga i povuce je za ruku da zajedno udju u butik.
Okrenu se prema mladicu i ugleda kako se pozdravlja sa starijim gospodinom odlazeci.
Dok je Ana iscudjavala cipelama visokim bar 10 cm Laura je kroz izlog posmatrala mladica koji je odlazio u pravcu poste, drzeci u rukama neko pismo.
- Laura?!! Prekide je prekorni Anin glas.
- Pa vidi, zar nisu strava?! Super bi se uklopile uz onu moju crnu usku haljinu a mogu da ih kombinujem uz dzins, nisu previsoke za svaki dan a i za grad uvek mogu da prodju. Moras jos samo da mi pomognes da od Zorke i Vuleta izvucem neku lovu.
- Ana, pa zar pre nedelju dana nisi kupila onu drecavo zutu torbu jer si smatrala ce bas zbog svoje upecatljivosti uspeti da razbije monotoniju onoj crnoj haljini i cipelama a onda je Noletova glava bila jedino sto si razbila, mislim...onako slucajno.
-Slucajno?! Nista nije slucajno, ja se skockala ma nema kome nisam pala u oci, cak i onom smorenom tipu sto uvek stoji za sankom ispijajuci pivo i ne videci ni levo ni desno, a on je nasao sa onom droljicom Sonjom da se vacari i to javno. Zato sad i treba da kupim ove cipele, pazi ovu metalnu flekicu, pa ovo beton mrvi.
Laura podize obrve i osmehnuvsi se rece:
-Ajde Anuska - tako ju je od milja zvala, idemo da odnesem ovaj hleb kuci pa mozemo negde na sladoled, ovako rano ujutru nece da se zalepi, imamo ceo dan da potrosimo te kalorije.
-Sladoled za dorucak, pa i nije losa ideja! Odgovori Ana i zakikota se.
- Al`ti placas, ja sam ti dekintirana.
Ana je inace bila samoziva devojka, uvek spremna da istraje u svojim hirovitim zeljama koje su se svakodnevno smenjivale potiskujuci jedna drugu u nekom cudnom naletu.
I tako ono sto je danas bilo neophodno vec sutra bi postajalo mozda ne suvise bitno ili zasenjeno nekom novom sitnicom. Za razliku od Laure cinilo se da je dosta veselije naravi, nemirnih smedjih ociju i guste crne kosa koja je padala preko njenih ramena skoro do pojasa. Vizljastih nogu i prilicno visoka bila je atraktivna i dopadaljiva mladicima i zbog svoje naravi mnogo otvorenija i pristupacnija za kontakte. Tako da je Laura zbog svoje bliskosti sa njom uglavnom dozivljavala i prezivljavala sve njene ljubavne uspone i padove koji su se smenjivali i postajali deo njihovih prvih iskustava.
Laura usput nije pominjala mladica o kom je toliko razmisljala poslednjih dana. Jednostavno je to drzala u sebi plaseci se da ce ako naglas kaze tu svoju tajnu ona izgubiti tu cudesnu caroliju koja golica njenu mastu i cini da joj srce lupa jace i brze.
 
Ljudi dajte jos neki komentar, meni se ovo sve vise cini ko neko sranje :)
Уопште није с***е, штавише.

Има основну писменост, идеју, замах...

Али му је потребно једно озбиљно "покресивање". осчлобађање од сувишних речи, па и реченица.

А коначно, и лекторско дотеривање, али то ионако иде на крају.

Каква тачно "поткресивања", то мораш ти , после још неколико ишчитавања, уочити и одредити.

Сретно! :ok: :bye:
 
Pišam trenutno istorijsku knjigu tj. projekat, ali sam u njega ubacio neke književne opise, i malo (samo malo) je romanizovao... Nisam hteo da prevodim naslov, a on neće biti previše istican na prvoj strani - zove se "Hall of presidents", i promocija se očekuje za prvu nedelju decembra.
 
Misliš intelektualno ili živiš daleko od BG-a?

Bas je odlika inteligentnih da u samom startu iako nekoga ne poznaju napisu tako porazavajuce glup komentar kao ovo tvoje na foru intelektualne udaljenosti. Pa ipak eto pravicu se da ne razumem jer bi za mene to znacilo spustiti se na tvoj intelektualni nivo koju toliko istices, a koji kao i sve sto vecina ljudi u samom startu istice u prvi plan na kraju bude nesto cega mogu samo da se postide.
Uostalom ovde sam postavila nesto sto sam ja pisala i ako ti se ne dopada ili smatras da je sranje onda lepo tako napises jer ja kritiku uvek prihvatam ali ne i kad neko tako dvosmisleno pokusava da vredja.
 
Bas je odlika inteligentnih da u samom startu iako nekoga ne poznaju napisu tako porazavajuce glup komentar kao ovo tvoje na foru intelektualne udaljenosti. Pa ipak eto pravicu se da ne razumem jer bi za mene to znacilo spustiti se na tvoj intelektualni nivo koju toliko istices, a koji kao i sve sto vecina ljudi u samom startu istice u prvi plan na kraju bude nesto cega mogu samo da se postide.
Uostalom ovde sam postavila nesto sto sam ja pisala i ako ti se ne dopada ili smatras da je sranje onda lepo tako napises jer ja kritiku uvek prihvatam ali ne i kad neko tako dvosmisleno pokusava da vredja.

Ne, pogrešno si shvatio/la. Hteo sam da kažem da si možda već objavljeni pisac, pa nemaš vremena ili tako nešto, nikako nisam hteo da uveličam svoj intelektualni nivo, izvini ako sam te uvredio.:(
 

Back
Top