Kako da prosirim particije na linux-u ?

leggionar

Primećen član
Poruka
738
Kada instaliram ubuntu na posebnoj particiji sve odradim kako treba ALI mi prilikom bilo kog veceg update-a prijavljuje da nemam vise mesta.
Kako da prosirim te particije?
Probao sam sa part.magic medjutim izgubio sam grub, verovatno nisam odradio kako treba.
Da li postoji neka opcija kada sam na ubuntu os da iz njega prosirim part.???
Ili da li to moze pomocu part.magic?:dash:
 
Kada instaliram ubuntu na posebnoj particiji sve odradim kako treba ALI mi prilikom bilo kog veceg update-a prijavljuje da nemam vise mesta.
Kako da prosirim te particije?
Probao sam sa part.magic medjutim izgubio sam grub, verovatno nisam odradio kako treba.
Da li postoji neka opcija kada sam na ubuntu os da iz njega prosirim part.???
Ili da li to moze pomocu part.magic?:dash:

Instaliraj gparted. Cini mi se da mozes pomocu njega da odradis to prosirivanje. Znam da sigurno moze smanjivanje :)
 
уствари ова друга опција (да бираш где ће да га инсталира) ти је најлакша и најбезбеднија опција пошто просто не можеш да погрешиш... бар је то неко моје искуство као неко ко се linux-ом почео бавити без икаквог предзнања...
једни што треба да знаш јесу величине партиција које имаш на харду и шта се на којој налази те према томе да одабереш где ћеш направити партицију за систем а где за /home. У принципу ако радиш корак по корак (и размишљаш о томе шта радиш), не можеш да погрешиш...
 
Vise puta sam instalirao ubuntu, primetio sam da nece svaki put da mi ponudi da pored vec postojeceg sistema instalira ubuntu, vec mi nudi opciju ceo hard ili da biram gde da stavim, ovo drugo mi je jako zbunjujuce nemam pojma sta da radim.

u windowsowom disk menagementu ostaviš particiju kao unallocated pre instalacije ubuntu (ako je bio nfts ili drugo obrišeš je iz windows disk managementa ? )
 
уствари ова друга опција (да бираш где ће да га инсталира) ти је најлакша и најбезбеднија опција пошто просто не можеш да погрешиш... бар је то неко моје искуство као неко ко се linux-ом почео бавити без икаквог предзнања...
једни што треба да знаш јесу величине партиција које имаш на харду и шта се на којој налази те према томе да одабереш где ћеш направити партицију за систем а где за /home. У принципу ако радиш корак по корак (и размишљаш о томе шта радиш), не можеш да погрешиш...

pokusao sam vise puta ali tu zakocim? neznam sta da radim sta god da odaberem on mi izbacuje neko upozorenje.
Da li ima neke veze kolika je koja particija?
 
pokusao sam vise puta ali tu zakocim? neznam sta da radim sta god da odaberem on mi izbacuje neko upozorenje.
Da li ima neke veze kolika je koja particija?

na kom jeziku pokrećeš instalaciju?
ako već imaš problem sa engleskim što instalaciju ne poreneš na srpskom, cenim da bi ti dosta stvari bilo jasnije?

Naravno da će te upozoriti uvek kad kreneš da se igraš oko particionisanja ali ako pratiš uputsva nikako ne možeš pogršiti... Osim da se posle kaješ što nisi ostavio malo više prostora za /home particiju :)

Za sistemsku particiju "/" ne treba ti više od 10 gb i to ako misliš da ga filuješ igricama... a za /home, pa to već zavisi od tvojih potreba...
 
Poslednja izmena:
da valjda mora da bude unalocated ali bolje iz windowsovog više mu verujem .
onda će ubuntu instaler da vidi prazan prostor ;)

Primetio sam da kada god je sveza instalacija nekog win-a, ubuntu mi predlozi da se instalira pored njega.
Ali, ako sam to vec uradio pa sklonio ubuntu, svaki sledeci pokusaj mi neda to, nego ceo hard ili (advance).
Pitam se da li on ostavi neki trag u sistemu koji mozda treba da izbrisem, pa ce mi opet dati.
 
na kom jeziku pokrećeš instalaciju?
ako već imaš problem sa engleskim što instalaciju ne poreneš na srpskom, cenim da bi ti dosta stvari bilo jasnije?

Naravno da će te upozoriti uvek kad kreneš da se igraš oko particionisanja ali ako pratiš uputsva nikako ne možeš pogršiti... Osim da se posle kaješ što nisi ostavio malo više prostora za /home particiju :)

Za sistemsku particiju "/" ne treba ti više od 10 gb i to ako misliš da ga filuješ igricama... a za /home, pa to već zavisi od tvojih potreba...

Probacu na srpskom dobra ideja mada mi eng. nije slab, slabo ja poznajem linux.

Nego sta mi preporucujes kako da uredim to sve na 25gb prostora?
 
Poslednja izmena:
na 25 Gb?
pa pokušaj sa 10gb za rot "/" i ostalo (15 gb) za /home
tako ćeš moći da eksperimentišeš do mile volje te da utvrdiš neke od prednosti linux-a nad Win...
/home particija ti omogućava da sva podešavanja imaš zapamćena dokle god koristiš istu distribuciju (npr ubuntu) i to bez obzira da li samo reinstaliraš sistem ili postavljaš novu veziju...
Inače za sistem ti ne treba više od 5-7 gb ako ne misliš da instaliraš igrice...


Što se tiče poznavanja linux-a kad sam ga prvi put instalirao nisam imao pojma šta me čeka (a ni sa Winom nisam baš imao iskustva po pitanju instalacije)... jedino što sam za prvu distribuciju odabrao "srblinux" pa sam sa te strane bio pošteđen problema sa nepoznavanjem engleskog jezika...
Mada sada nije potrebno krenuti sa srblinux-om pošto je većina distribucija solidno prevedena ne srpski...
Kako bilo, za Ubuntu imaš kompletan proces instaliranja u okviru ovog podforuma..
 
Poslednja izmena:
ipak si se odlučio za jednu particiju?
Nebi ti bilo zgoreg da to podeliš na dva dela 10+15gb kako bi imao odvojenu sistemsku od home particije i samim tim imao mnogo više mogućnosti za eksperimentisanje...

nije mi jasno zasto je zauzeo toliko? sta bi da sam ga pustio da se instalira na ceo disk?
nego sta mi je sad za uciniti? da napravim jos jednu particiju pored. odnosno da krajcujem malo od ntfs pa je napravim ext3?
 
nije mi jasno zasto je zauzeo toliko? sta bi da sam ga pustio da se instalira na ceo disk?
nego sta mi je sad za uciniti? da napravim jos jednu particiju pored. odnosno da krajcujem malo od ntfs pa je napravim ext3?

zavisi od tvojih potreba...
već sam ti napisao da ti je za sistemsku particiju dovoljno 10ak gb ako misliš da instaliraš i igrice... a za home stavljaš onoliko koliko ti treba...

baci pogled kako je to kod mene na HDD : s'tim da je to tako urađeno dok sam eksperimentisao i upoznavao se sa mogućnosima linux-a. Ono ovaj hard mi i dalje služi kao mesto za eksperimentisanje sa novim stvarima... :)

http://picasaweb.google.com/lh/photo/gV0EtmMeSfTtMRetRb_P7g?feat=directlink
 
Poslednja izmena:
mislim da part magic pogrešno prikazuje ,
mislim da on radi samo sa ext2 ?
(ne koristi njega UOPŠTE pri radu sa linuxovim particijama
mada ima izveštaja da je poneko i dobro prošao)

Kada je ispalo 25 GB za ceo disk a 1GB za svap
i tako može sasvim fino da ide,nema potreba da sad
čovek sve menja i reinstalira.

(ove ostale podatke ,muzika i slično neka bude na drugim ntfs particijama , dodatni programi uglavnom moraju na ext2/3 jer puno njih zahtevaju permissions)

iz ubuntua vidiš koliko stvarno imaš slobodno pomoću
Kod:
df /
ili sudo df /

ili u gpartedu kao gore na slici ;)
 
Poslednja izmena:
mislim da part magic pogrešno prikazuje ,
mislim da on radi samo sa ext2 ?
(ne koristi njega UOPŠTE pri radu sa linuxovim particijama
mada ima izveštaja da je poneko i dobro prošao)

Kada je ispalo 25 GB za ceo disk a 1GB za svap
i tako može sasvim fino da ide,nema potreba da sad
čovek sve menja i reinstalira.

(ove ostale podatke ,muzika i slično neka bude na drugim ntfs particijama , dodatni programi uglavnom moraju na ext2/3 jer puno njih zahtevaju permissions)

iz ubuntua vidiš koliko stvarno imaš slobodno pomoću
Kod:
df /
ili sudo df /

ili u gpartedu kao gore na slici ;)

nisam ja radio iz linux-a sa part.magic odradio sam onako kako si napisao iz win-a. obrisao pa sve po redu, boot itd.
nego sam posle otisao na xp da vidim sta je uradio pa sam to zapazio.
 
Poslednja izmena:
zavisi od tvojih potreba...
već sam ti napisao da ti je za sistemsku particiju dovoljno 10ak gb ako misliš da instaliraš i igrice... a za home stavljaš onoliko koliko ti treba...

baci pogled kako je to kod mene na HDD : s'tim da je to tako urađeno dok sam eksperimentisao i upoznavao se sa mogućnosima linux-a. Ono ovaj hard mi i dalje služi kao mesto za eksperimentisanje sa novim stvarima... :)

http://picasaweb.google.com/lh/photo/gV0EtmMeSfTtMRetRb_P7g?feat=directlink

kako da ovde ubacim print screen?
 

Back
Top