Stjepan Mesic kao predsednik SFRJ,odgovoran za stradanje Vukovarcana

Halix

Elita
Poruka
16.206
BIVŠI MINISTAR ODBRANE SCG ZORAN STANKOVIĆ O RUŠENJU VUKOVARA 1991. GODINE

Stjepan Mesić je odgovoran kao predsednik SFRJ

BEOGRAD - Za stradanje Vukovarčana 1991. godine odgovoran je i predsednik Hrvatske Stjepan Mesić, tvrdi Zoran Stanković, bivši ministar odbrane SCG, patolog po struci, koji je učestvovao na tribini „Odgovornost za rušenje Vukovara“ održanoj u Skupštini grada Beograda. Stanković je podsetio na činjenicu da je na početku sukoba u Hrvatskoj Mesić bio predsednik SFRJ i predsedavajući Vrhovnog saveta odbrane.

- Razmišljao sam da li uopšte da prihvatim učešće na toj debati, jer sam video ko su sve učesnici. Opšta tendencija je bila da se kompletna odgovornost za ratne operacije u Vukovaru prebaci na civilni i vojni vrh Srbije. Upozorio sam da je predsednik VSO bio Stipe Mesić, da je na čelu JNA bio Jugosloven iz Hrvatske Veljko Kadijević, načelnik Generalštaba Blagoje Adžić je iz Hercegovine, komandant ratnog vazduhoplovstva Zvonko Jurjević Hrvat iz Hrvatske, komandant Prve armijske oblasti Makedonac Aleksandar Spirkovski - podseća Stanković. On se slaže da svi počinioci zločina treba da odgovaraju.

- Upravo sam ja obeležio svako telo i odradio svoj posao tamo profesionalno, i time omogućio da se zločini procesuiraju. Međutim, prećutkuju se zločini nad Srbima, na primer, nad celom porodicom i desetak srpskih civila u Ulici Nikole Demonje. Na spisak vukovarskih žrtava stavljen je Stanko Letica, koji je poginuo u saobraćajki četiri godine ranije - navodi Stanković.

Na tribini su učestvovali predsednik Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić, poslanik LDP Žarko Korać, ambasador Hrvatske u Beogradu Željko Kuprešak, zamenik gradonačelnika Vukovara Željko Pinjuh, te predstavnici udruženja porodica žrtava.
 

Back
Top