Ko je "bliznji"?

Ko su bližnji po Bibliji?

  • Porodica i rodbina.

    glasova: 0 0,0%
  • Svi hrišćani.

    glasova: 0 0,0%
  • Pripadnici "naše crkve", naprimjer pravoslavci, katolici, protestanti.

    glasova: 0 0,0%
  • Pripadnici "naše nacionalne crkve" , naprimjer "Srpske pravoslavne crkve".

    glasova: 0 0,0%
  • Svi ljudi na svijetu, bez obzira na religijsku odrednicu.

    glasova: 3 100,0%

  • Ukupno glasova
    3
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Eto, ali sa tobom se necu sloziti.
A evo i zasto, ne zato sto ne uvazavam tvoje misljenje , no zato sto se ono ne slaze sa jevandjeljem.
„Љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који вас мрзе и молите се за оне који вас вријеђају и гоне." (Мт 5, 44).

Znam, ali cemu onda pojam "bliznjeg"?

Ma ne...karma ti je: "Kako sejes tako ces i da znjes". Ne secam se tacno kako je Isus formulisao tu recenicu ali je nesto u tom fazonu. "Cini dobro i dobro ti se vrati - cini lose i lose ti se vrati". A prokletstvo nema nista sa karmom. Prokletstvo je totalno druga prica.

Nisam znala...ja sam mislila da je to nesto sto se prenosi s generacije na generaciju. Onda je jasan post prethodnog korisnika Louisakrstica.;)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Joj, Boki, pa to celo vreme pisem da nam nisu svi bliznji, vec po meni samo oni koji nam se nadju u nevolji.;)
A kome smo bližnji mi? Kome ćemo se mi naći u nevolji i po kojim kriterijumima?

Na primer, osoba A ima džukca kojem treba dati vakcinu, ali osoba nema srceta da drži kuče (a i inače nema ruke do lakta kojima bi ga držala, što je posledica opklade koja nikakve veze nema sa pitanjem) dok ga čika doktor bocka igletinom. I sad, koliko bi trebalo da budemo blsiki osobi A, pa da pristanemo da umesto nje držimo džukca dok ga veterinar vakciniše?
Ovo naravno, ukoliko nismo mi veterinar. :neutral:
 
A kome smo bližnji mi? Kome ćemo se mi naći u nevolji i po kojim kriterijumima?

Na primer, osoba A ima džukca kojem treba dati vakcinu, ali osoba nema srceta da drži kuče (a i inače nema ruke do lakta kojima bi ga držala, što je posledica opklade koja nikakve veze nema sa pitanjem) dok ga čika doktor bocka igletinom. I sad, koliko bi trebalo da budemo blsiki osobi A, pa da pristanemo da umesto nje držimo džukca dok ga veterinar vakciniše?
Ovo naravno, ukoliko nismo mi veterinar. :neutral:

Ajde, Zazi, postavljas najjednostavnija pitanja! Pa naravno da cemo mu se naci...Ko se ne plasi pseta, naravno...:cool:


Ali sad meni nije jasno sta je mislio pod tim da odradimo karmu??? Valjda ce to objasniti...

Pa verovatno misli da se pokajemo za grehe i ocistimo od njih,i da vise ne gresimo.;)
 
Ovo ste verovatno čuli, al nećem seizvinjavam jer su i sve vaše citate svi čuli.
Daklem, beše tica lastavica, pa zakasnila da odleti u tople krajeve. I tako, smrzne se ona i padne na stazu kojom je prolazila krava. I krava se pobalega baš na tičicu. Zagrejana svežom balegom, tičica počne da cvrkuće, pa je čuje mačka, izvadi je iz balege i očas smaže.

E sad... Dal beše poruka da te ne uvaljuju u govna samo neprijatelji, nit te vade samo prijatelji, il beše poruka da ćutiš kad si u govnima... toga se više ne sećam.
 
Dobro, onda postavi sebi pitanje, a uzevsi predhodni svoj odgovor kao uzor.
A pitanje glasi;
Mozes li sa sigurnoscu znati koji od neprijatelja,hoce ili nece ti pomoci u nevolji?


Kad kazem neprijatelj, mislim na osvedocenog neprijatelja, koji te je ojadio ili ponizio, takvog ne mogu da molim da mi bilo sta ucini, a jos manje da ocekujem nesto od njega.
Ja samo kazem da mi je tesko da zamislim neprijatelja kao bliznjeg, ali ne kazem da to nikad nece biti moguce, ili da boljim i jacim vernicima od mene to nije moguce.:)

Poz.
 
Kad kazem neprijatelj, mislim na osvedocenog neprijatelja, koji te je ojadio ili ponizio, takvog ne mogu da molim da mi bilo sta ucini, a jos manje da ocekujem nesto od njega.
Ja samo kazem da mi je tesko da zamislim neprijatelja kao bliznjeg, ali ne kazem da to nikad nece biti moguce, ili da boljim i jacim vernicima od mene to nije moguce.:)

Poz.

Da,ko zna?
Mozda i budes mogla, mada je to nama danas veoma tesko.
Ipak stoji cinjenica da je Isus prestavio jednom izrailcu da ne treba praviti razliku ko mu je bliznji.
Eto zazi je nas bliznji, mada svojim postovima to ne pokazuje, a mi ga ipak volimo:heart:
 
Jel' to onaj ko ti je krvno srodstvo, ista nacija, vera i sl., ili prijatelj koji ti se nadje u nevolji ma koje vere ili nacije bio?

Шта значи друга заповест новог закона: „Љуби ближњега свога као себе самога"?

Пре свега, то значи да је потребно да љубимо Господа Исуса Христа, Савршеног Човека, као ближњега нама најмилијег и најближег, а кроз Њега и све друге наше ближње. Да ли је наша љубав према Исусу Христу укључена у прву заповест? Заиста јесте, али се ту подразумева љубав према Њему као Богу, у исто време са Оцем и Духом Светим, а овде се подразумева љубав према Њему као човеку, правом обрасцу истинитог човека, „најплеменитијем од синова људских".

Да ли је Господ Исус Христос говорио о дужности љубави према Њему?

Да, врло упечатљиво.

Катихизис Источне православне цркве,
Епископ Св.Николај (Велимировић)
 
Mrtvaci koji sahranjuju mrtve su duhovno mrtvi, nesvesni su sebe i normalno je da ne mogu biti bližnji onima koji svesno deluju, koji su se probudili.
Pred takve nema potrebe bacati bisere, pogaziće ih ko svinje.
 
Lk 10:29 A on htede da se opravda, pa reče Isusu: A ko je bližnji moj?

- - - - - - - - - -

Lk 10:30 A Isus odgovarajući reče: Jedan čovek silažaše iz Jerusalima u Jerihon, pa ga uhvatiše hajduci, koji ga svukoše i izraniše, pa otidoše, ostavivši ga pola mrtva.
Lk 10:31 A iznenada silažaše onim putem nekakav sveštenik, i videvši ga prodje.
Lk 10:32 A tako i Levit kad je bio na onome mestu, pristupi, i videvši ga prodje.
Lk 10:33 A Samarjanin nekakav prolazeći dodje nad njega, i videvši ga sažali mu se;
Lk 10:34 I pristupivši zavi mu rane i zali uljem i vinom; i posadivši ga na svoje kljuse dovede u gostionicu, i ustade oko njega.
Lk 10:35 I sutradan polazeći izvadi dva groša te dade krčmaru, i reče mu: Gledaj ga, i šta više potrošiš ja ću ti platiti kad se vratim.
Lk 10:36 Šta misliš, dakle, koji je od one trojice bio bližnji onome što su ga bili uhvatili hajduci?
Lk 10:37 A on reče: Onaj koji se smilovao na njega. A Isus mu reče: Idi, i ti čini tako.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top