falsifikati drevnog novca: nemojte biti prevareni!

SPQR

Zainteresovan član
Poruka
243
S obzirom da se u poslednje vreme pojavio veliki broj kopija drevnog, a narochito rimskog carskog novca, smatram da je korisno da se ljudi obaveste o ovoj pojavi i da razmene iskustva na ovom polju. I sam sam nekoliko puta bio prevaren, shto me je navelo da se poblize upoznam sa metodama detekcije laznih kovanica.

Evo ja cu ovu temu zapocheti sa nekoliko vrlo korisnih linkova sa temom kopija drevnog novca:
http://www.calgarycoin.com/reference/fakes/cast.htm
http://www.forumancientcoins.com/fakes/index.php
http://rg.ancients.info/guide/counterfeits.html
http://antikviteti.net/cms/modules/articles/article.php?id=20

Ovi linkovi pruzaju mnoshtvo objashnjenja i primera kopija drevnih kovanica, i trebalo bi da budu vrlo primenljivi na komade koji su u cirkulaciji kod nas. Koga zanima neka ih dobro prouchi.
Svi koji sumnjaju u autentichnost svog novchica, neka postave njihove fotografije visoke rezolucije (avers, revers i ivicu kovanice), da ih detaljno analiziramo.
 
hmm.
kopija - to se odmah vidi.
imam ja jedan, rimski, ali na svu srecu, dobio sam ga na poklon, od choveka koji nije ni znao da je lazhan.
ma danas je gotovo nemoguce utvrditi starost i autenticnost.
a i ovi sajtovi, ne dopadaju mi se, sada, kada su promashaji i greshke otkrivene, falsifikatori mogu da usavrshe lazhne kovanice. >.>
 
hmm.
kopija - to se odmah vidi.
imam ja jedan, rimski, ali na svu srecu, dobio sam ga na poklon, od choveka koji nije ni znao da je lazhan.
ma danas je gotovo nemoguce utvrditi starost i autenticnost.
a i ovi sajtovi, ne dopadaju mi se, sada, kada su promashaji i greshke otkrivene, falsifikatori mogu da usavrshe lazhne kovanice. >.>

Naravno da se NE vidi odmah da je kopija!! Chemu onda kopiranje? To vazi samo za jako loshe livene kopije...naravno da se falsifikatori usavrshavaju, ali morash u obzir uzeti i ekonomsku varijablu: kopiranje novca mora da se ISPLATI! Sofisticirane tehnike se koriste samo kod ekstremno skupih primeraka! A svaka kopija poseduje bar jednu greshku, u to budi siguran.
 
kao prvo hvala kolega na ovako bitnoj temi! doduše, neće se toliko doticati moderne numizmatike ali evo da kažem šta mislim...
u antičkoj numizmatici je prosto neophodno poznavati sve ovo što će kolega SPQR naglasiti pošto sam upoznat sa njegovim mogućnostima raskrinkavanja kopija kojih kod nas ima na tone i ja ih zovem "Bugarske ruže"...katkad dospeju u kolekcije po astronomskim cenama...
u modernoj numizmatici stanje je drugačije tj, kopije imaju veću vrednost od originala, verlo često pod uslovom da su onovremene tj savremene sa originalom (primer: 50 din 1932 od loše legure je 70e a original 35-50, 10 i 20 din 1932 isto tako....slično je i sa 2 din 1875)
što če reći, različiti su pogledi na krivotvoreni novac u pogledu vrednosti i skupljanja...one su specimenti u mndernoj numizmatici a u antičkoj prevara kupca....
kopija je u neku ruku original jer je tu da verno dokaže istorijsko nasleđe koje je pretežno uništeno ili malo očuvano....

inače, viđao sam lotove rimskog novca koji su kao nečišćeni, tj namerno ublatnjavljeni a ispod samo šajbne bez otkivka kad ih opereš...toliko o poznavanju antičke numizmatike i "numizmatičarima" koji kupe brusilicom iseckanu bakarnu štanglu
 
Poslednja izmena:
hmm.
kopija - to se odmah vidi.
imam ja jedan, rimski, ali na svu srecu, dobio sam ga na poklon, od choveka koji nije ni znao da je lazhan.
ma danas je gotovo nemoguce utvrditi starost i autenticnost.
a i ovi sajtovi, ne dopadaju mi se, sada, kada su promashaji i greshke otkrivene, falsifikatori mogu da usavrshe lazhne kovanice. >.>


bez uvrede kolega, ali ništa od ovog što si rekao nije istina tj ne stoji...ako se nisi susreo sa više od jedne kopije, kako možeš znati da se odmah vidi da nije original, tj koliko si originala kovanica od 1 000evra držao u rukama pa možeš da uporediš...dalje, kako znaš da je nemoguće utvrditi starost, da ti ne pominjem sad savremene fizičko - hemijske analize koje se rade (spektometrija, termoluminiscencijaitd...)
falsifikatori su obično experti i akademski vajari koji se unajme da urade kalup i ne trebaju im ovi sajtovi da bi se usavršili...
 
bez uvrede kolega, ali ništa od ovog što si rekao nije istina tj ne stoji...ako se nisi susreo sa više od jedne kopije, kako možeš znati da se odmah vidi da nije original, tj koliko si originala kovanica od 1 000evra držao u rukama pa možeš da uporediš...dalje, kako znaš da je nemoguće utvrditi starost, da ti ne pominjem sad savremene fizičko - hemijske analize koje se rade (spektometrija, termoluminiscencijaitd...)
falsifikatori su obično experti i akademski vajari koji se unajme da urade kalup i ne trebaju im ovi sajtovi da bi se usavršili...

ne, nisam hteo to da kazem, vec da je tehnologija takodje napredovala i u falsifikovanju.
medjutim, nisam video mnogo kopija, pa tako ne bih da se mesam.

Pozdrav.
 
kao prvo hvala kolega na ovako bitnoj temi! doduše, neće se toliko doticati moderne numizmatike ali evo da kažem šta mislim...
u antičkoj numizmatici je prosto neophodno poznavati sve ovo što će kolega SPQR naglasiti pošto sam upoznat sa njegovim mogućnostima raskrinkavanja kopija kojih kod nas ima na tone i ja ih zovem "Bugarske ruže"...katkad dospeju u kolekcije po astronomskim cenama...
u modernoj numizmatici stanje je drugačije tj, kopije imaju veću vrednost od originala, verlo često pod uslovom da su onovremene tj savremene sa originalom (primer: 50 din 1932 od loše legure je 70e a original 35-50, 10 i 20 din 1932 isto tako....slično je i sa 2 din 1875)
što če reći, različiti su pogledi na krivotvoreni novac u pogledu vrednosti i skupljanja...one su specimenti u mndernoj numizmatici a u antičkoj prevara kupca....
kopija je u neku ruku original jer je tu da verno dokaže istorijsko nasleđe koje je pretežno uništeno ili malo očuvano....

inače, viđao sam lotove rimskog novca koji su kao nečišćeni, tj namerno ublatnjavljeni a ispod samo šajbne bez otkivka kad ih opereš...toliko o poznavanju antičke numizmatike i "numizmatičarima" koji kupe brusilicom iseckanu bakarnu štanglu

Kolega MarQss, postajes nestasan:). Inace sve sto si napisao, osim zadnjeg nestasnog pasusa podpisujem bez dileme. Nije numizmaticar bar ne u pravom smislu te reci onaj koji ima kataloge i samo ih cita.
Numizmatika je odavno prerasla nivo hobija, ili da budem precizniji klasicnog hobija i posta vrlo ozbiljna nauka.
I ma koliko neko u to neverovao, ili mu se to nesvidjalo, ne malu zaslugu za to imaju bas falsifikatori. Numizmaticari su morali i moraju da se brane od falsifikatora i posegnuli su za modernom naukom.
 
haha,molim te ne uzimaj me u misao, ne zelim raspravke.
Ja samo kazem ono sto znam, sto sam uvideo.
Oddy, ako smem da ti nesto predlozim da ne dajem savete, nevezano za numizmatiku. Svi znamo da si se posvadjao sa Jovketom, i u vasim godinama to nije nikvo cudo. Mladi ste, vrela krv. Pokusaj da to prevazidjes, to je bila stvar, proslost.
Ako vec nemozes da sa njime saradjijes sto bi trebalo da bude normalno, jer ljudi se i svadjaju i mire, onda bar nemoj ovako reagovati. U ovakvim situacijama, kada Jovke i tebe spomene, za pocetak precuti iako te iritira. Videces da ce vremenom, prestati da te iritira. A posle nekog vremena se mozda i pomirite. Imate zajednicki hobi, zar nije bolje da se druzite i razmenjujete novcice nego da rezite jedan na drugog?
 
Oddy, ako smem da ti nesto predlozim da ne dajem savete, nevezano za numizmatiku. Svi znamo da si se posvadjao sa Jovketom, i u vasim godinama to nije nikvo cudo. Mladi ste, vrela krv. Pokusaj da to prevazidjes, to je bila stvar, proslost.
Ako vec nemozes da sa njime saradjijes sto bi trebalo da bude normalno, jer ljudi se i svadjaju i mire, onda bar nemoj ovako reagovati. U ovakvim situacijama, kada Jovke i tebe spomene, za pocetak precuti iako te iritira. Videces da ce vremenom, prestati da te iritira. A posle nekog vremena se mozda i pomirite. Imate zajednicki hobi, zar nije bolje da se druzite i razmenjujete novcice nego da rezite jedan na drugog?

hvala na savetu, poslusacu Vas, samo sam ga zamolio da me ne pominje, jer ne zelim nikakav kontakt. =]
 
I ja imam jedan rimski novcic (dobila sam). Nisam bas upucena ali na prednjoj strani je ratnik sa slemom a sa druge strane ratnik andjeo sa krilima i u levoj ruci drzi stit. Ako se neko razume neka mi kaze da li to vredi cuvati ili ne. Hvala unapred.
Ana

Okachite fotografiju ako mozete, jer vam bez nje (avers, revers i fotografije ivice) ne smem nishta reci....
 

Back
Top