Game development

ja3054

Početnik
Poruka
12
E 'vakooo... Ima li ljudi ovde koji su napravili neku igricu, a da nisu koristili GameMaker ili nesto slicno, tj da su je sami kreirali od nule? Zeleo bih da se malo ubacim u tu pricu ali mi fax ne dozvoljava da previse vremena provodim u potrazi za knjigama (nasao sam neke za javu i C#) kao i u iscitavanju istih, pa kuckanju itd, pa meinteresuju tudja iskustva.
Hvala unapred
 
To "praviti igru od nule" automatski da si izbacio iz upotrebe jer je totalno besmisleno. U sustini, to bi trebalo da znaci da pravis igru na hardverskom nivou - masinskim jezikom - sto je s obzirom na konkurenciju potpuno nerazuman izbor. :/ Pa cak i u tom slucaju ne kreces od nule vec zavisis od arhitekture masine za koju zelis da izradis igru.

Pri izradi bilo kakvog softvera automatski postajes deo okruzenja od koga zavisis i na osnovu kog se proces izrade igre odredjuje. Postoje razna okruzenja u kojima mozes da kreiras softver od okruzenja nizeg-nivoa (asembler), pa preko viseg-nivoa (programski jezici tipa C# i prateci framework) pa sve do najviseg nivoa gde se programiranje svodi na drag 'n drop interface (Multimedia Fusion, Construct). Svako okruzenje ima prednosti i mane za odredjenu vrstu upotrebe. Tako recimo, neko ko pokusava napravit igru u asembleru ce imat previse teskoca da u tome uspe i retko kad ce i uspeti, dok neko ko koristi GameMaker moze da napravi solidnu igru za veoma kratko vreme. Neko ko koristi C# sa XNA framework-om ce teze naucit finese dizajniranja video igara nego li neko ko koristi GameMaker. Neko ko koristi C++ ce imat' bolje sanse da napravi zahtevnu 3D igru koju kasnije moze lako da portuje na druge platforme nego li neko ko koristi Flex i ActionScript 3.0.

Tako da sve zavisi od onoga sto zelis da uradis. Da li zelis da naucis programiranje cisto radi programiranja i vezbanja mozdanih misica ili ti je cilj da napravis engine za odredjenu video igru ili ti je cilj da naucis finese dizajniranja video igara? Kakve igre zelis da izradis, 2D/3D, za koju platformu, da li planiras da ih unapredjujes kasnije, da li imas velike ili male planove, da li imas dizajn dokument igre ili ides na slepo itd itd

Te kada navedes svoje namere ja cu ti dati preporuku.

Sto se mene tice, moje iskustvo je raznovrsno. Trenutno se bavim izradom Flash igara od cega trenutno i zivim. Ranije sam jos koristio i C++/OpenGL/Allegro i Construct.
 
To "praviti igru od nule" automatski da si izbacio iz upotrebe jer je totalno besmisleno. U sustini, to bi trebalo da znaci da pravis igru na hardverskom nivou - masinskim jezikom - sto je s obzirom na konkurenciju potpuno nerazuman izbor. :/ Pa cak i u tom slucaju ne kreces od nule vec zavisis od arhitekture masine za koju zelis da izradis igru.

Pri izradi bilo kakvog softvera automatski postajes deo okruzenja od koga zavisis i na osnovu kog se proces izrade igre odredjuje. Postoje razna okruzenja u kojima mozes da kreiras softver od okruzenja nizeg-nivoa (asembler), pa preko viseg-nivoa (programski jezici tipa C# i prateci framework) pa sve do najviseg nivoa gde se programiranje svodi na drag 'n drop interface (Multimedia Fusion, Construct). Svako okruzenje ima prednosti i mane za odredjenu vrstu upotrebe. Tako recimo, neko ko pokusava napravit igru u asembleru ce imat previse teskoca da u tome uspe i retko kad ce i uspeti, dok neko ko koristi GameMaker moze da napravi solidnu igru za veoma kratko vreme. Neko ko koristi C# sa XNA framework-om ce teze naucit finese dizajniranja video igara nego li neko ko koristi GameMaker. Neko ko koristi C++ ce imat' bolje sanse da napravi zahtevnu 3D igru koju kasnije moze lako da portuje na druge platforme nego li neko ko koristi Flex i ActionScript 3.0.

Tako da sve zavisi od onoga sto zelis da uradis. Da li zelis da naucis programiranje cisto radi programiranja i vezbanja mozdanih misica ili ti je cilj da napravis engine za odredjenu video igru ili ti je cilj da naucis finese dizajniranja video igara? Kakve igre zelis da izradis, 2D/3D, za koju platformu, da li planiras da ih unapredjujes kasnije, da li imas velike ili male planove, da li imas dizajn dokument igre ili ides na slepo itd itd

Te kada navedes svoje namere ja cu ti dati preporuku.

Sto se mene tice, moje iskustvo je raznovrsno. Trenutno se bavim izradom Flash igara od cega trenutno i zivim. Ranije sam jos koristio i C++/OpenGL/Allegro i Construct.

Iskreno receno nisam ni znao sta tacno znaci termin "od nule" i hvala na obavestenju (neee nikako od nule, nisam bas na to mislio, izbaceno iz upotrebe :)).
E sad, sta ja u stvari hocu... Odmah da kazem da imam glupe snove o kreiranju neceg ogromnog i cim krenem da lupetam ili preteram za prohtevima ti me opomeni :)

Pravljenje igara me interesuje iz par razloga:
1. nauciti tj poboljsati znanje iz OO programiranja. Trenutno na faxu ucimo paterne i ja poceo da pravim neku kvazi igricu u javi i naravno malo sam zabo, ali nema veze iscupacu se :)
2. Ma zanimljivo mi je to. Dok se stvari mnogo ne zakomplikuju, imam objasnjenje malo nize :)
3. AI u igrama! Nesto cime sam ja opcinjen ali isto toliko i neupucen u materiju.

Glavni problem kod mene je sto ja ponekad krenem da ucim nesto: npr nabavim visual studio 2008, XNA studio, silne knjige i pocnem. Traje to nekoliko dana (po 5,6 sati dnevno) i kada stvari pocnu da se komplikuju... Odustanem... Znam glup izgovor ali patim za timskim radom :), a i tesko je bre, cak sam tada popustao na faxu sto ne smem da ponovim. Elem, idem dalje:

Pitao si me 3d/3d. Za sada 2d, lakse je. Prvo da se navezbam pa onda mogu da probam nesto jace.

Platforma: widows. Za linux ima vremena :)

Sto se tice "plana i programa", uvek imam neku idejicu ali mi se cni nemogucom... A ne znam ni kako da je koncipiram tj da je bacim na papir.

Zivis od flash igara... Svaka cast! Daj mi neki primer tj demo(link). Radis li sam? Eeee to ti je taj moj nedosanjani san (ono "nesto veliko" spomenuto ranije). A sto se vise priblizavam kraju faxa (nece doduse to skoro ali opet), tako mi to izgleda sve dalje i dalje. Ok dosta sa emo fazom...

E da, najvaznije mi je da se to radi u besplatnom alatu, cisto da me glavonje ne smaraju, ako ikad ista napravim, zasto im nisam uplatio evro, dolar, jen i sl...

Malo mi je post smusen i izvini ako si se smorio ali nemoj mi zameriti imam obaveza na faxu... Ali mlooogo, pa sam verovatno dosta toga i zaboravio da pomenem... Ako treba jos nesto kazi.

I HVALA PUNO NA ODGOVORU!!! :)
 
Dobro je da si i odgovorio! (: Nema potrebe da se izvinjavas za pitanja i tvoje odgovore i potpitanja! Moje zadovoljstvo. : P

Evo linka do mog NG portala: http://mirosurabu.newgrounds.com/
Tu su sve flash igre koje sam ja "programirao" ali ne i dizajnirao (u smislu opsteg dizajna igre - ideja, leveli, itd, ne dizajna grafike). Ja se inace bavim samo portovanjem igara na flash platformi i sto znaci izrada kopije postojece ne-flash igre za flash platformu. (no, skoro sam poceo da se bavim izradom sopstvenih flash igara ali nebitno) Obicno ne radim sam jer moram saradjivat sa 'strankom' ciju igru portujem, no to je sve preko neta i nije toliko jak pokretac kakav bi bio da radis u timu.

Sto se ucenja tice, ako se ja pitam, glavni problem je pronaci nacin da postepeno ucis i ne preopterecujes se previse i u isto vreme naci nesto sto volis da radis tojest nesto sto ce ti dat dovoljno motivacije da se boris sa svim sto ti se popreci na putu ka tvom cilju. (kakav poeta : P) Znaci, u pocetku nemoj trazit previse. Ta pocetnicka ambicija je uobicajena jer je to najlaksi nacin da se motivises da krenes sa radom, ali obicno se ne zavrsi slavno, kao sto mozda i sam znas.

E sad, ako hoces da se isprobas kao dizajner video igara ili da naucis dobro da dizajniras igre te naucis makar osnove programiranja a pritom nemas pojma o programiranju onda je najbolje da krenes sa nekim od programa koji ti nude WYSIWYG interfejs i point n click stil programiranja. Primer je Construct koji je uz to free i open-source i dosta mocan.

A ako ti je cilj da naucis programiranje vise nego da naucis dizajn video igara, onda bi mogao da krenes sa AS3 + Flex + Flixel sto je inace besplatan i jednostavan framework za izradu Flash igara. Uz to ces jos i nauciti osnove OOP-a kao i sintaksu i okrezenje koji su slicni C# - u.

Taj framework ja trenutno koristim. : P Uz njega koristim i Construct kao Map Editor.

Pogledaj pa pitaj ako te nesto interesuje. (:
 
Dobro je da si i odgovorio! (: Nema potrebe da se izvinjavas za pitanja i tvoje odgovore i potpitanja! Moje zadovoljstvo. : P

Evo linka do mog NG portala: http://mirosurabu.newgrounds.com/
Tu su sve flash igre koje sam ja "programirao" ali ne i dizajnirao (u smislu opsteg dizajna igre - ideja, leveli, itd, ne dizajna grafike). Ja se inace bavim samo portovanjem igara na flash platformi i sto znaci izrada kopije postojece ne-flash igre za flash platformu. (no, skoro sam poceo da se bavim izradom sopstvenih flash igara ali nebitno) Obicno ne radim sam jer moram saradjivat sa 'strankom' ciju igru portujem, no to je sve preko neta i nije toliko jak pokretac kakav bi bio da radis u timu.

Sto se ucenja tice, ako se ja pitam, glavni problem je pronaci nacin da postepeno ucis i ne preopterecujes se previse i u isto vreme naci nesto sto volis da radis tojest nesto sto ce ti dat dovoljno motivacije da se boris sa svim sto ti se popreci na putu ka tvom cilju. (kakav poeta : P) Znaci, u pocetku nemoj trazit previse. Ta pocetnicka ambicija je uobicajena jer je to najlaksi nacin da se motivises da krenes sa radom, ali obicno se ne zavrsi slavno, kao sto mozda i sam znas.

E sad, ako hoces da se isprobas kao dizajner video igara ili da naucis dobro da dizajniras igre te naucis makar osnove programiranja a pritom nemas pojma o programiranju onda je najbolje da krenes sa nekim od programa koji ti nude WYSIWYG interfejs i point n click stil programiranja. Primer je Construct koji je uz to free i open-source i dosta mocan.

A ako ti je cilj da naucis programiranje vise nego da naucis dizajn video igara, onda bi mogao da krenes sa AS3 + Flex + Flixel sto je inace besplatan i jednostavan framework za izradu Flash igara. Uz to ces jos i nauciti osnove OOP-a kao i sintaksu i okrezenje koji su slicni C# - u.

Taj framework ja trenutno koristim. : P Uz njega koristim i Construct kao Map Editor.

Pogledaj pa pitaj ako te nesto interesuje. (:

Mogu slobodno da kazem da znam osnove OOP-a ali, kao sto sam naveo, nisam imao mnogo prakse. Od jezika znam Javu (solidno) i C#(pocetnicki), mada smatram da je najlakse nauciti sam jezik(sintaksu), a programiranje je nesto 78-o(by the way to pokusavam da ubedim ljudima kod mene na FON-u... Ne narode, na FON-u vas niko nece nauciti kako se programira!!!!)...Ehm... Da... Back on topic.
Pogledacu ovu kombinaciju AS3,FLEX,FIXEL jer me programiranje najvise zanima. Mada i Construc mi izgleda primamljivo. Ako mogu da prevlacim gomilu stvari a da dokuckam ono sto mi fali... Extra :)
Samo mi reci, sto se tice Atomic Super Boss-a... Jel ono ljudski stvor igrao ii ai? Ako je covek onda... Nemam reci... :)
Upravo skidam sve pa cu videti sta gde i kako... Hvala na informacijama!
 
God dammit i am stupid as hell!!!
Naravno da me interesuje i sam game design, nego mi mozak ne funkcionise bas najbolje ovih dana i ne pitajte me na sta sam ja mislio da je to... Tesko je poverovati ali ja sam normalan. Stvarno... Jesam... :)
 
Ajiiii pa kako?... A nema veze... Ne znam samo koliko je puta igrao tu igru da bi provalio kako i sta... Darn it...

Pod game design sam podrazumevao... A netcu da ti kazem :P Ne ozbiljno, nema nikakvog smisla to sto mi je bilo u glavi, kazem ti, malko sam prso zbog faxa...

Upravo se igram sa Construct-om i zanimljivo je. Podseca na GameMaker. Jedino sto me je smorilo sto samo kodiranje mora biti u Python-u ili C++ - u ali prezivet cu :)

E posto me je mrzelo da citam ona pravila o koriscenju, da li sa Construct-om mogu da se prave komercijalne igre? Jes' da sam daleeeeeeeeko od toga ali nije da ne zelim time da se bavim... ;)
 
Mogu, mogu itekako da se prave komercijalne igre. (:

Programiranje je point n click valjda si video i malo je drugacija paradigma. Zasniva se na "object picking" ideji sto dodatno smanjuje potrebu za koriscenje petlji ali to ces videti otom potom da ne smaram sada pre vremena. (:
 
Ma samo ti pisi, sve moze da mi pomogne :)
Polako kapiram da mi bas i nema neke vajde od suvog programiranja (slican sam osecaj imao i sa GM7 ali je on ipak mnooogo slabiji), tako da cu se, bar sto se igara tice, zadrzati na ovoj platformi, pa ako naletim na neko drustvo koje razmislja u istom smeru kao i ja... Pa... Sve je moguce... :)
Milsim da ce mi prva igra biti neka replika bounce-a sa nokijinih telefona. Cisto da vezbam :)
 
Eeee hocu i ja da pravim igru. Znam...
err.. znam malo da radim u paint-u... ii... i.....
umem da otvorim vise prozora odjednom.... iii..... iii.....i....

Skini ondak Construct i prodji kroz ghost shooter tutorial za osnove i kroz jos neki tut na sajtu (forumu). Ja nazalost nisam jos uvek nista bitnije uradio zbog obaveza na faxu ali planiram u skorijoj buducnosti :D
Pozz
 

Back
Top