The Wire

Doušnici (The Wire)
OD 26. SEPTEMBRA, SVAKOG RADNOG DANA U PONOĆ na B92!

Proslavljena krimi-serija "Došnici" za koju mnogi smatraju da je "najbolji tv program ikada napravljen" - najzad na B92!
Baltimor, Merilend. Sa jedne strane je grupa dilera droge koja vodi milionski biznis, sa druge strane su policajci koji pokušavaju da ih raskrinkaju i uhapse. Pratimo bitku koja se dešava na ulicama Baltimora, sudbine muškaraca i žena sa obe linije fronta.
Nekadašnji novinar i autor serije “Odeljenje za ubistva” (Homicide) Dejvid Sajmon i nekadašnji policijski detektiv Ed Berns, autori su koji stoje iza fantastične krimi serije u produkciji HBO.

U seriji zapravo nema glavnog lika – kompletna glumačka postava sastavljena je od karakternih glumaca koji na jednak način doprinose radnji pojedinih epizoda. Iako se prvenstveno smatra da je u pitanju kriminalistička drama, njen autor Sajmon rekao je da je to zapravo priča o jednom američkom gradu - Baltimoru i pogledu na zajednički život njegovih stanovnika.

Džimi Meknalti je Amerikanac irskog porekla, koji se u baltimorskoj policiji dokazao kao talentovan i odlučan detektiv, ali ga mnogi nadređeni ne vole zbog arogancije i nepoštovanja nadređenih. U ličnom životu ima problema sa alimentacijom, alkoholizmom, brigom o detetu i vezama. Vilijem je karijerista koji tokom serije značajno napreduje. On je krajnje zahtevan prema svojim detektivima i jedino se brine oko toga da očuva uspešnost rešavanja slučajeva svog odeljenja. Lik Banka je zasnovan na penzionisanom detektivu baltimorske policije. Poput njegovog partnera Džimija, Bank je izuzetno kompetentan i moralan detektiv, sa istim problemima koji se odnose na alkohol i neverstvo. Međutim, za razliku od Džimija, on je svesniji potrebe poštovanja nadređenih u odeljenju.

Serija “Došunici” realistični je portret urbanog života, koja svojim literarnim ambicijama neverovano duboko istražuje sociološke i političke tema. Svaka sezona serije bavi se drugačijim slučajem koji se dešava u Baltimoru. Od ilegalne trgovine drogom i marlverzacija u luci, preko problema koprupcije u vrhu gladske vlasti, sve do problematičnog školskog sistema i sunovrata novinskog biznisa. U prvoj sezoni, tim policijskih detektiva pokušava da se infiltrira među dilere droge u Baltimoru, koje predvodi Ejvon Barksdejl i njegov prijatelj Stringer Bel. U drugoj i trećoj sezoni, istraga o Barksdejlu napreduje, a paralelno pratimo i priču o mutljavini na dokovima i političkim zakulisnim igrama. Četvrta sezona se bavi nekolicinom mladića koji se susreću sa problemima u školskom sistemu Baltimora, boreći se sa problemima kod kuće i problemima na ulici, dok se bave rasturanjem droge. Novo carstvo se uzdiže i u svetu droge i u gradskoj kući. U poslednjoj, petoj sezoni, nastavljaju se snažni portreti kriminalaca, policajaca i političara u Zapadnom Baltimoru, a serija svoj fokus traži u istraživanju budućnosti novinskog medija i sve veće udaljenosti prercepcije i realnosti.

The Wire (TV Series 2002–2008)
Žanr: krimi serija
Trajanje: 5 sezona

Uloge: Dominik Vest, Džon Doman, Vendel Pirs, Lens Rednik, Sonja Son, Sit Gilijam
Autori serije: Dejvid Sajmon i Ed Berns

- “Doušnici” su verovatno najbolji televizijski program ikada napravljen. Glavni junak nije policajac niti kriminalac, već grad - oronula luka Baltimor u Merilendu”, The Telegraph UK
- “Najbolja TV serija svih vremena”, Salon.com
- “Da je Čarls Dikens danas živ, on bi verovatno napravio seriju “Doušnici”. Sydney Morning Herald
- “Kada se bude pisala istorija televizije, malo toga će moći da stane uz rame sa serijom “Došunici”, Variety
- “Najveći broj televizijskih serija pokušava da dostigne nivo Džona Grišama. “Doušnici” pokušavaju da dostignu Dostojevskog”, New York's Newsday

http://www.b92.net/tv/najava.php?id=2089
 
The Wire (2002-2008)

Zica ili kako su je neki nasi preveli Dousnici

https://www.imdb.com/title/tt0306414/

Ja je trenutno gledam i mogu reci da uzivam, pri kraju sam 3. sezone i serija je odlicna.

Da li ste vi gledali The Wire i kakvi su vam utisci?

the-wire-s3-1920x1080.jpg
 
Poslednja izmena:
Nedostaje D Angelo on mi je bio najgotivniji, a pogotovo jos sada u cetvrtoj sezoni kada nema ni Stringa ni Avona... Ali dobro uveli su neke nove likove, uglavnom klince i ide to u dobrom pravcu. Gledam dalje.. :ceka:
 
Od ovih novih likova nijedan mi se nije bas onako svideo da sam ga zavoleo, jedino sto mi je Prez u sada sasvim novoj ulozi nekako postao simpatican. Bas se trudi i za sad deluje kao dobar pedagog. Karketija ne mogu da provalim koliko mu je samo stalo do pozicije, a koliko zeli stvarno nesto da promeni na bolje.
 
Posle 5 sezona i 60 epizoda koje sam razvukao na par meseci odgledao sam seriju do kraja. Finalni utisak je da je moglo i bolje. Sam kraj je poprilicno mlak, a serija cesto zna da bude spora... Ono sto je sigurno The Wire je inspirisala na desetine, a verovatno i stotine drugih autora sirom sveta i na razne nacine im posluzila kao model i uzor i nesto iz cega su preuzimali teme, stil, prosto je obelezila televiziju zajedno sa Sopranosima (koje takodje planiram da gledam) i te 2 serije su mislim najzasluznije za ovo sto je usledilo kasnije sto se tice eksplozije serijskog programa...

Iako The Wire nije kupila neke nagrade, medju publikom ima kultni status i ogromnu popularnost pa i ne cudi sto je i dan danas kopiraju svuda. E sad da ljudi preteruju, preteruju... Generalno su stroziji prema filmovima nego prema serijama, jer se ovde vezu za likove i mnogi nedostaci prolaze ispod radara...

Meni licno se najvise svidjaju delovi sa ekipom oko D Angela i kasnije sa drugom grupom klinaca u 4. i 5. sezoni... Zanimljive su i ove krupne zverke, Avon, String, Marlo, posebno mi je bio interesantan odnos Avona i Stringa kada se Avon vratio iz zatvora... S druge strane ono sto me je najvise smorilo je Karketi i sva ta politicka zavrzlama, kapiram zasto su to morali prikazati, ali mene konkretno je to zamaralo...

Panduri koji nose pricu uglavnom dobri, cak sam i Mek Naltija vremenom zgotivio, isprva ga nisam mogao podneti kao pojavu.... Na kraju mi ga jos bilo i zao :lol:

Uglavnom eto to sve oko maloletnika, uglova, skole, kriminala, itd.. mi je bas prijalo i izuzetno kvalitetno je uradjen taj deo, dok je novinarska prica ubacena imam utisak cisto da popuni vreme, bez neke narocite svrhe...
 

Back
Top