U zemlji Bosni, tačnije u Federaciji BiH, Srbi moraju biti „kosmopoliti“. Kosmopolit je, u današnjem bh svijetu, u tri potpuno različite i podjeljene javnosti, onaj koji podržava tuđi nacionalizam. Neki tako ostvaruju egzistenciju, neki samo tapšanje po ramenu. Oni koji podržavaju svoj nacionalizam, pogotovo ako podržavaju srpski ili hrvatski nacionalizam, zovu još i „fašistima“.

Brata Nikolinog odvelo u Jasenovac, nikad se ništa o njemu nije saznalo. On sebe i djecu spasio bjekstvom, a kako je kupilo po abecedi, Vasiljevići imali vremena za uteć.

Ja živim u Mostaru, u Federaciji BiH. Nemam ništa od toga. Osim možda OMV pumpe pod prozorom koja mi polako ubija porodicu i psa.

U nekim krajevima zemlje Bosne, franjevcu se ne smije u svakoj prilici nazvati „Faljen Isus“. U nekim djelovima zemlje se ljudi radije nazivaju „Bosancima“ nego Srbima. I pored toga što su Nikola Tesla, Miloš Crnjanski, Prelog, Duško Popov, na koncu i Andrić i Kusturica, vlastitim izborom Srbi.

U zemlji Bosni, tačnije u Federaciji BiH, Srbi moraju biti „kosmopoliti“. Kosmopolit je, u današnjem bh svijetu, u tri potpuno različite i podjeljene javnosti, onaj koji podržava tuđi nacionalizam.Neki tako ostvaruju egzistenciju, neki samo tapšanje po ramenu. Oni koji podržavaju svoj nacionalizam, pogotovo ako podržavaju srpski ili hrvatski nacionalizam, zovu još i „fašistima“.

Ja na poleđini svog „Geta“ objavljenom u Hrvatskoj, u Zagrebu, glavnom gradu svih Hrvata, napišem da su mi svi preci Srbi, od roditelja pa do djedova i baba. Ništa oni. Ni „a“ ni „be“. Kao da sam im rekao da ne jedem piletinu.
Vidno razočaran nedostatkom reakcija, utješih se time što su teško primili činjenicu da sam i Hercegovac, i da se nimalo ne stidim toga.

A u Federaciji, još gore. Kako god okreneš, ispada da si „normalan“ Srbin, da više voliš Bosnu nego picu i pivu. Ne možeš ljudima dokazati da više volim Hercegovinu nego i picu i pivu i Bosnu skupa. I da sam Srbin i ne mrzim ni Republiku Srpsku ni Srbiju, da čitam i Kapora i Ćosića, i to na latinici i na ćirilici.

Džaba. Ne vjeruju ljudi čovjeku Srbinu ni da je imalo Srbin, a kamo li da ne mrzi Srbe iz okoline, ako živi u Federaciji.
http://www.pincom.info/index.php?p=opsirnije&s=71199

Ми смо за целовиту БиХ рече власт у Србији. Баш лепо од њих да се улизују потурицама као што су и тешком ратном злочинцу месићу, а за Србе како им је у федерацији то их баш брига. Докле?