Godišnjica Dejtonskog sporazuma

dellns

Iskusan
Poruka
5.892
Banja Luka, Beograd -- U Republici Srpskoj obeležava se 14. godišnjica Dejtonskog sporazuma, koji je potpisan 21. novembra u Dejtonu, u američkoj državi Ohajo.

11409136054b07d696cb53b338857658_extreme.jpg

Arhivska slika od 21 novembra 1995. predsednika SRJ Slobodana Miloševića, BiH Alije Izetbegovića i Hrvatske Franje Tuđmana posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma (FoNet)

Dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma unet je kao državni praznik u zakon RS o obeležavanju slava i svetkovina u ovom entitetu. I posle 14 godina od potpisiavanja Dejtona, postoje različita tumačenja ovog dokumenta. Dok je za bošnjačku i za hrvatsku stranu Dejtonski sporazum prevaziđen, srpska strana je za njegovu doslednu primenu.

Svih ovih godina Bosna i Hercegovina je bila bez zvanične verzije ovog sporazuma, čija kopija je tek nedavno dostavljena institucijama BiH, i to posredstvom francuske ambasade.

Predsednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović izjavio je da Dejtonski sporazum i Ustav BiH treba primenjivati, a ne menjati, jer bi njihova izmena u ovom trenutku donela samo lošije uređenje BiH.

Povodom 14 godina od parafiranja Dejtonskog sporazuma, Kuzmanović je rekao da tim sporazumom nijedan od naroda u BiH nije dobio ono što je želeo, ali da su svi dobili ono što je realno moguće ostvariti u BiH.

On je još ocenio da od potpisivanja Dejtonskog sporazuma određene političke snage govore o potrebi njegove izmene.

"Proteklih 14 godina vidim kao potpuno izvršavanje slova i duha Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali vidim i da postoje oni koji bi to rado menjali", rekao je predsednik RS.

Predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić izjavio je da Dejtonski sporazum nije savršen, ali da BiH s njim može kvalitetno i dobro funkcionisati.

On je ocenio da Dejtonski sporazum najviše napadaju oni koji nisu za dogovor domaćih političkih snaga, te oni koji traže da stranci rešavaju pitanja BiH.

"Ukoliko postoji kompromis i dogovor subjekata u BiH, onda se sve može napraviti", kaže Radojičić.

Prema njegovim rečima, trenutno "nikakvog dogovora ni kompromisa nema na vidiku, zbog čega je Dejtonski sporazum jedini osnov i čvrsto tlo pod nogama".


Link
Četrnaest godina kasnije, toliko je ljudi izginulo, na svim stranama,

koliko se sadašnja situacija razlikuje od one koja je prethodila sukobima?
 
Poslednja izmena:
Ja Dejton najviše pamtim po svojoj neizmernoj sreći jer je gorivo počelo da redovno stiže na pumpe. :)

A situacija sada je naravno mnogo bolja, nema više rata. Tenzije su tu, šovinizam je ostao prisutan na svim stranama... Ali ipak je olabavilo malo.
 
Ja Dejton najviše pamtim po svojoj neizmernoj sreći jer je gorivo počelo da redovno stiže na pumpe. :)

A situacija sada je naravno mnogo bolja, nema više rata. Tenzije su tu, šovinizam je ostao prisutan na svim stranama... Ali ipak je olabavilo malo.

I ja se sećam kao dete neizmerne sreće.

Iz perspektive desetogodišnjaka rat je trajao večnost. Jednostavno nisam mogao da se naviknem da rat više nije tu. Da ne prolaze tenkovi (osim IFOR-ovi), da se mogu kupiti narandže i ostale sasvim normalne stvari.

Ono što je danas tu su ožiljci koji još bole. Problem je što niko ne radi na pravoj terapiji, već se često dosipa so.
 
dejtonski sporazum je ocajnicki pokusaj medjunarodne zajednice da zavrtanjem usiju glavnimi igracima, prekine troipogodisnje klanje, koje je bacilo ljagu na sva tri naroda umesana u taj tzv rat.......a u stvari, nesuvislu klanicu i otimacinu ...........

kako rekoh, ocajnicki pokusaj, ali i dokaz da tada narodi sa ovih prostora nisu bili zreli za samostalno odlucivanje o svojoj sudbini , a ni o sudbini svojih komsija pogotovo.........srecom, za to postoje UN , i ostale medjunarodne organizacije........

mozda ni danas ne bi bilo lose da se medjunarodne institucije vise umesaju u politicki zivot kako srbije , tako bosne ili hrvatske..........ne vidim da bi moglo da bude gore.........

i da ne zaboravim......srecan dejton gradjanima RS, koji danas slave taj dan kao praznik
 
dejtonski sporazum je ocajnicki pokusaj medjunarodne zajednice da zavrtanjem usiju glavnimi igracima, prekine troipogodisnje klanje, koje je bacilo ljagu na sva tri naroda umesana u taj tzv rat.......a u stvari, nesuvislu klanicu i otimacinu ...........

kako rekoh, ocajnicki pokusaj, ali i dokaz da tada narodi sa ovih prostora nisu bili zreli za samostalno odlucivanje o svojoj sudbini , a ni o sudbini svojih komsija pogotovo.........srecom, za to postoje UN , i ostale medjunarodne organizacije........

mozda ni danas ne bi bilo lose da se medjunarodne institucije vise umesaju u politicki zivot kako srbije , tako bosne ili hrvatske..........ne vidim da bi moglo da bude gore.........

i da ne zaboravim......srecan dejton gradjanima RS, koji danas slave taj dan kao praznik
Vaistinu se rodi !
 
Ja Dejton najviše pamtim po svojoj neizmernoj sreći jer je gorivo počelo da redovno stiže na pumpe. :)

A situacija sada je naravno mnogo bolja, nema više rata. Tenzije su tu, šovinizam je ostao prisutan na svim stranama... Ali ipak je olabavilo malo.
Blago onima siromasnim duhom njihovo je carstvo gospodnje.:pop::amen:
A ja sam bio srecan jel vise necu morati da ratujem i gubim ljude i necu morati da njihovim roditeljima ili pismeno, ili jos cesce licno izjavljujem saucesce.
A sto se situacije u BiH tice ona je jos gora nego pred pocetak rata i da se oni koji su nam taj rat i doneli povuku opet bi planulo za manje od 24 sata.
A ovo:Ali ipak je olabavilo malo otidju u BiH pa malo proputuj i RS-om i Federacijom i Hercehovinom, pa onda ovako nesto izjavi.
Ovo je samo moje skromno misljenje, nije da to prizeljkujem
 
Zaustavio stradanje u svakom slučaju. Zaustavio i pad Prijedora i Banja Luke kada je Armija BiH bila nekoliko kilometara udaljena od tih gradova...

Četrnaest godina kasnije, država znatno ojačala, entiteti oslabili. Šovinizma ima, ali puno manje nego što se to želi predstaviti. Nema više apartheida kao u onim godinama nakon okončanja rata...

Dayton je korisan za Srbe što imaju RS, korisan za Bošnjake i sve ostale patriote što je BiH opstala kao cjelovita država, korisan za Hrvate jer postoje kantoni u kojima imaju vlast.

Sva tri naroda su nešto "izgubila" ovim sporazumom. BiH će ostati ovakva kakva jeste.
 
Zaustavio stradanje u svakom slučaju. Zaustavio i pad Prijedora i Banja Luke kada je Armija BiH bila nekoliko kilometara udaljena od tih gradova...

Četrnaest godina kasnije, država znatno ojačala, entiteti oslabili. Šovinizma ima, ali puno manje nego što se to želi predstaviti. Nema više apartheida kao u onim godinama nakon okončanja rata...

Dayton je korisan za Srbe što imaju RS, korisan za Bošnjake i sve ostale patriote što je BiH opstala kao cjelovita država, korisan za Hrvate jer postoje kantoni u kojima imaju vlast.

Sva tri naroda su nešto "izgubila" ovim sporazumom. BiH će ostati ovakva kakva jeste.
Vi muslimani niste normalni. Pa zamisli i da su probali da zauzmu Banja Luku?

Palo bi Sarajevo, kamen na kamenu ne bi ostao. A da ne pričama kada bi VJ prešla Drinu, pala bi i Tuzla i Zenica za par dana.
 
dejtonski sporazum je ocajnicki pokusaj medjunarodne zajednice da zavrtanjem usiju glavnimi igracima, prekine troipogodisnje klanje, koje je bacilo ljagu na sva tri naroda umesana u taj tzv rat.......a u stvari, nesuvislu klanicu i otimacinu ...........

kako rekoh, ocajnicki pokusaj, ali i dokaz da tada narodi sa ovih prostora nisu bili zreli za samostalno odlucivanje o svojoj sudbini , a ni o sudbini svojih komsija pogotovo.........srecom, za to postoje UN , i ostale medjunarodne organizacije........

mozda ni danas ne bi bilo lose da se medjunarodne institucije vise umesaju u politicki zivot kako srbije , tako bosne ili hrvatske..........ne vidim da bi moglo da bude gore.........

i da ne zaboravim......srecan dejton gradjanima RS, koji danas slave taj dan kao praznik

Imao bih jedno malo pitanjce:
Ko dovede do toga da se narodi u bivsoj Jugi pokolju?,
Hebiga kad krene krene, imam jos jedno malo pitanjce:
I zasto?
 
Zaustavio stradanje u svakom slučaju. Zaustavio i pad Prijedora i Banja Luke kada je Armija BiH bila nekoliko kilometara udaljena od tih gradova...

Četrnaest godina kasnije, država znatno ojačala, entiteti oslabili. Šovinizma ima, ali puno manje nego što se to želi predstaviti. Nema više apartheida kao u onim godinama nakon okončanja rata...

Dayton je korisan za Srbe što imaju RS, korisan za Bošnjake i sve ostale patriote što je BiH opstala kao cjelovita država, korisan za Hrvate jer postoje kantoni u kojima imaju vlast.

Sva tri naroda su nešto "izgubila" ovim sporazumom. BiH će ostati ovakva kakva jeste.
Opet tri , stvarno si neumoran. Ima li iko ista efikasni protiv ovoga.
Kojih nekoliko kolometara i u kakvom je stanju bila ta Armija BIH u tom trenutku.
Opet pises o necemu sto su ti ukucali u glavu.
JA SAM SA SVOJOM JEDINICOM BIO TAMO I DOBRO ZNAM STA JE I KAKO BILO, a gde si ti tada bio?
 
Opet tri , stvarno si neumoran. Ima li iko ista efikasni protiv ovoga.
Kojih nekoliko kolometara i u kakvom je stanju bila ta Armija BIH u tom trenutku.
Opet pises o necemu sto su ti ukucali u glavu.
JA SAM SA SVOJOM JEDINICOM BIO TAMO I DOBRO ZNAM STA JE I KAKO BILO, a gde si tada bio?

Sa Dudakovićem isključivao struju onima dole u Banja Luci.

I nemoj molim te nemoj lagati da si bio. Ja da sam pomenuo Zvornik, ti bi rekao da si bio u Zvorniku. U laži su kratke noge. Ako ne vjeruješ meni, pitaj moderatora Donkihota, on mi je sam priznao jednom prilikom da je Banja Luka morala pasti.
 
Sa Dudakovićem isključivao struju onima dole u Banja Luci.

I nemoj molim te nemoj lagati da si bio. Ja da sam pomenuo Zvornik, ti bi rekao da si bio u Zvorniku. U laži su kratke noge. Ako ne vjeruješ meni, pitaj moderatora Donkihota, on mi je sam priznao jednom prilikom da je Banja Luka morala pasti.
Jedva čekam da Don dođe pa da mi objasni ovo. Jedva čekam. Evo sad ću mu poslati PP da slučajno ne zaboravim, a da on mimoiđe.
REPUBLIKA SRPSKA - genocidna tvorevina. Reci slobodno.:rtfm:

Kao i Nemačka danas. Mislim, kad već pričamo o istini, neka bude i principijelna.
I Velika Britanija, i Francuska, i Belgija, i Rusija, i Kina, i Turska... da nastavim?
 
Jedva čekam da Don dođe pa da mi objasni ovo. Jedva čekam. Evo sad ću mu poslati PP da slučajno ne zaboravim, a da on mimoiđe.


Kao i Nemačka danas. Mislim, kad već pričamo o istini, neka bude i principijelna.
I Velika Britanija, i Francuska, i Belgija, i Rusija, i Kina, i Turska... da nastavim?

Ako je iskren, ponoviće ono što je meni jednom rekao za ARBiH i Banja Luku tokom jedn rasprave.

Ma nema problema i Njemačka i Francuska i sve što si nabrojao.

Ovo oko RS kao genocidne tvorevine, nisam ja rekao nego znaš i sam da je Mladić to na skupštini RS-a još '92 rekao.

Kada mu je Karadžić izložio planove oko stvaranja srpske republike, Mladić je izašao i doslovno rekao: Karadžiću, ovo što Vi hoćete je genocid.
 
Pa druže tebi je mozak baš ispran. Ili si tada bio u pelenama pa nisi baš najbolje upoznat sa dešavanjima...:eek:
Nije njemu mozak ispran nego tebi.
Tebi su ukucali u mozak stosta pa nema sanse da bilo sta drugo shvatis.
Ti mislis da nesto znas, a pojma nemas.
Prodor Armije BiH prema Banjalici i Prijedoru je bila dogovorena stvar izmedju politicara. Vojska RS-a je u prvom trenutku bila u soku jel smo dobili naredjenja kakva smo dobili, neki su poslusali neki nisu i to je kod "velikih vojmih strucnjaka" kao sto si ti stvorilo utisak kakv je stvorilo. Ali je vojska RS-a imala iskustvo prodaje Srpske Krajine od strane politicara i posle prvobitnog soka je odluceno da se naredjenja ne poslusaju.
Izvrsena je koncentracija snaga za kontra udar.
Armija Bih je bila razvucena na frontu koji ni teoretski nije mogla da pokriva sa snagama koje je imala, Vojska RS-a skratila front, i bila pred zavrsetkom kocentracije snaga.
Al, onda podpisase Dejton i sve stade.
I kada se sledeci put odlucis da postujes o necemu, pokusaj da potrazis informacije od nekjog ko o tome nesto i zna, a ne da se sve svodi na: ja zna, ja sam siguran i tako to.
I opet moram da te pitam u vezi tvojih postova o markalama i ostalo.
Otidje li ti do gosp. Hadzibegica da ga pitas so sam ti rekao?
 
Ja najviše volim da kažem nekom bošnjaku "hoćete li se raspadati više"? I svi se momentalno iznerviraju :D To ih toliko pogađa i toliko je realno =)
A što se pelena tiče, BH Poturice, ti si registrovan na forum prije mjesec dva, imaš ogroman broj postova što znači da je veliki dio njih spem... Čisto sumnjam da ne ideš u osnovnu. Šta imaš iz tehničkog? :D
 
Poslednja izmena:

Back
Top