Google prikazao Chrome OS...

Papa Smurf

Elita
Poruka
17.348
Kompanija Google prikazala je svoj operativni sistem pod nazivom Chrome, koji bi trebalo da se radikalnio razlikuje od svega što se trenutno nalazi u ponudi.

Prva stvar koja se nameće jeste da se sve vrti oko veba, odnosno Interneta. Sve aplikacije su veb aplikacije.

Sve radnje obavljaju se preko brauzera, ne postoji konvencionalno desktop okruženje. Ovo znači da korisnici ne moraju da se zamaraju instaliranjem, rukovanjem i apdejtovanjem programa.

Zbog specifičnog rada sa aplikacijama preko brauzera, značajno je povećana sigurnost, pa virusi i drugi maliciozni programi teško mogu da se probiju do korisnikovog kompjutera.

Ono što se posebno ističe kod Chrome operativnog sistema jeste njegova brzina. Oni koji su isprobali Chrome tvrde da se više operacija, nebitnih procesa koji se obavljaju u pozadini, surfovanje vebom i druge radnje, paralelno obavljaju bez problema.

Ovo znači da od paljenja računara do surfovanja Internetom neće proći više od nekoliko sekundi.

Planirano je da se Google Chrome OS na tržištu pojavi tačno za godinu dana.


http://www.chromium.org/

Preuzeto sa: http://www.mtsmondo.com/lifestyle/vesti/text.php?vest=153259
 
Kompanija Google prikazala je svoj operativni sistem pod nazivom Chrome, koji bi trebalo da se radikalnio razlikuje od svega što se trenutno nalazi u ponudi.

Prva stvar koja se nameće jeste da se sve vrti oko veba, odnosno Interneta. Sve aplikacije su veb aplikacije.

Sve radnje obavljaju se preko brauzera, ne postoji konvencionalno desktop okruženje. Ovo znači da korisnici ne moraju da se zamaraju instaliranjem, rukovanjem i apdejtovanjem programa.

Zbog specifičnog rada sa aplikacijama preko brauzera, značajno je povećana sigurnost, pa virusi i drugi maliciozni programi teško mogu da se probiju do korisnikovog kompjutera.

Ono što se posebno ističe kod Chrome operativnog sistema jeste njegova brzina. Oni koji su isprobali Chrome tvrde da se više operacija, nebitnih procesa koji se obavljaju u pozadini, surfovanje vebom i druge radnje, paralelno obavljaju bez problema.

Ovo znači da od paljenja računara do surfovanja Internetom neće proći više od nekoliko sekundi.

Planirano je da se Google Chrome OS na tržištu pojavi tačno za godinu dana.


http://www.chromium.org/

Preuzeto sa: http://www.mtsmondo.com/lifestyle/vesti/text.php?vest=153259

Ma ovo je super, samo 3009 i kod nas. :ok:
 
Mozda ce lepo da izgleda i da bude brz, ali ima dosta stvari koje mi se ne svidjaju. Recimo, kada nemas net, moras da koristis neki drugi OS.
Svodi se da racunar koji imas predstavlja terminal pomocu koga pristupas udaljenim serverima na kojima su tvoji podaci, sto je veoma losa ideja. Sto zbog sigurnosti, sto zbog toga sto mozda u pocetku ce biti besplatno, ali jednog dana ce sigurno morati da se placa. Jedina pozitivna stvar u tome je sto ti je dovoljan neki krs od racunara i brza konekcija. Nece biti potrebno da bacas velike pare na hardware kada ce sve umesto na tvom racunaru da se odradi na nekom brzom serveru. Dobro je i to sto ces moci svojim podacima (tj. svom virtualnom racunaru) da pristupis sa bilo kog drugog racunara.

Kako god da se okrene ostajem ja na linuxu i njegovih 70 sec :D (a i na windowsu ;))
 
"Izgleda zato da će ovaj sistem zasnovan na Linuxu zahtevati od korisnika da prihvate računarstvo u oblaku i osnovnu ideju da aplikacije i podatke drže na serverima u centru za obradu podataka njihovog proizvođača. U zamenu za to, Google obećava operativni sistem koji će se podizati znatno brže i biti znatno bezbedniji od konvencionalnih operativnih sistema za personalne računare kao što su Microsoftov Windows i Appleov Mac OS."
...
"Na svojoj demonstraciji zvaničnici Googlea su pokazali kako se uređaj s operativnim sistemom Chrome podiže za sedam sekundi i rekli kako očekuju da će taj proces biti još brži. Interfejs operativnog sistema biće zapravo njihov istoimeni veb čitač Chrome i zasnivaće se na aplikativnim stranama s jezičkom. Pošto ovom operativnom sistemu nije potreban uobičajeni softver konvencionalnih sistema da bi podržavao lokalne aplikacije i procese, može da radi mnogo brže."

http://www.b92.net/tehnopolis/softver.php?nav_id=393821

I jos pise da je to OS za netbook a ne za klasicne racunare
 
Google spaja Chrome i Android

Iako je u IT krugovima prisutna izvesna doza skepticizma kada je Chrome operativni sistem u pitanju, kompanija Google je predočila kako će on evoluirati zajedno sa Androidom.

"Došli smo do trenutka kada se kompjuteri sve više ponašaju kao mobilni uređaji, a telefoni kao mali kompjuteri. Raspolaganje sa dva operativna sistema, koji dolaze iz Googla, korisnicima i proizvođačima pružiće više izbora u radu sa aplikacijama otvorenog koda", izjavio je suosnivač kompanije Google Sergej Brin.

Ovo vodi do zaključka da će se dve platforme na kraju spojiti u jednu univerzalnu, koja će se koristiti i na kompjuterima i na mobilnim telefonima.

Koji od ova dva operativna sistema će prevladati pokazaće vreme. Ali kako telefoni sve više postaju mali personalni kompjuteri realno je da to bude Android.

Preuzeto sa: http://www.mtsmondo.com/lifestyle/vesti/text.php?vest=153841
 
drugo kolika ti treba konekcija da bi radil okako treba ?
kapiram bar 4/1 mb/s...

To sam bas gledao i bice ti potreba konekcija da bi igrao igrice bez problema oko 10 mb/s, za programe i mediju dosta manje. Meni se dopada ideja da ti se komp startuje posle 5 sec.
Ali ne razumem da bi sve bilo na nekom njihovom "Cloud" to znaci da ces sve morati da upload-ujes. Ne znam kako drugacije, to ce biti naj veci smor.:hahaha::hahaha:
 
"Majkrosoft" lansira "Vindouz Azur"

VAŠINGTON - Američki "Majkrosoft", najveća svetska softverska kompanija, saopštio je da će 1. januara lansirati na tržište novi operativni sistem "Vindouz Azur".
Radi se o programu koji funkcioniše na udaljenim serverima, što predstavlja odgovor na sve veće interesovanje korisnika za softvere i usluge koji se koriste preko Interneta.
Testiran godinu dana, "Azur" počiva na tehnologijama "cloud computing" (u bukvalnom prevodu "informatika u oblacima"), koje omogućavaju primenu aplikacija na udaljenim serverima kao da su instalirane
na korisnikovom čvrstom disku.
Nov "Majkrosoftov" sistem će, između ostalog, pružati "onlajn" platformu namenjenu onima koji razvijaju softvere kako bi mogli da stvaraju sopstvene aplikacije, kao i prostor za skladištenje podataka koji će se iznajmljivati kompanijama.
Individualni Internet korisnici će takođe imati prostor za "onlajn" skladištenje podataka, kao i za aplikacije.
Usluga će, kako je istakao jedan od čelnika "Majkrosofta" Rej Ozi, mesec dana biti besplatna, a od februara će se plaćati.

(Preuzeto sa www.novosti.rs)

Evo sad i ovi
 
Hehe, pa zar si mislio da ce Bili tek tako da se preda?! :D

Iskreno ne znam sta mu sve to treba. Ni onaj potez sa XBox-om mi nije jasan. Da im fale pare pa i ajde...

Negde sam ranije procitao da se u MS-u radi na tome da ako zelis da koristis bilokoji njihov program da moras da budes na netu i da placas utroseno vreme. Kada se bolje pogleda, to je maltene 100%-tna zastita od nedozvoljenog koriscenja njihovih programa.
Slicno ce uraditi i google. U pocetku ce biti sve besplatno, ali kako se bude povecavao broj korisnika i aplikacija koje mogu da koriste, polako ce se uvoditi neki oblik "clanarine". To nije slucaj samo sa programima vec i sa drugim sadrzajem interneta. Za 2-3 godine nece moci da se citaju besplatno najpoznatije britanske novine. To vec odavno vazi za netTV.
 
Negde sam ranije procitao da se u MS-u radi na tome da ako zelis da koristis bilokoji njihov program da moras da budes na netu i da placas utroseno vreme. Kada se bolje pogleda, to je maltene 100%-tna zastita od nedozvoljenog koriscenja njihovih programa.
Slicno ce uraditi i google. U pocetku ce biti sve besplatno, ali kako se bude povecavao broj korisnika i aplikacija koje mogu da koriste, polako ce se uvoditi neki oblik "clanarine". To nije slucaj samo sa programima vec i sa drugim sadrzajem interneta. Za 2-3 godine nece moci da se citaju besplatno najpoznatije britanske novine. To vec odavno vazi za netTV.

Katastrofa... Ostajem ja na XP-u (zakon za pirateriju :mrgreen: ) i Ubuntuu... ;)
 
Nije uzas. Mislim da je pametan potez da se neke stvari iskristalisu...
Mi smo dosta ziveli pod Milosevica pa navikli na mufte.
Trebamo postati malo evropski narod i da se ukljucimo u evropske tekovine.
Plati pa klati-> kaze her Zika.
Imate Linux besplatno OS koji je sve bolji i bolji, a kada za par godina $M udari rampu Linux ce biti idealan.
Ja koristim Linux, iako imam i win xp...Kako za muziku i filmove tako i profesionalno: web programiranje i dizajn Photoshop ( GIMP).
Za mene nema zime :)
 

Back
Top