Kandidati za novog patrijarha

Koga biste voleli da vidite kao novog patrijarha SPC?

  • Mitropolit crnogorsko-primorski - Amfilofije Radović

    glasova: 41 33,9%
  • Episkop bački - Irinej Bulović

    glasova: 12 9,9%
  • Episkop zvorničko-tuzlanski - Vasilije Kačavenda

    glasova: 1 0,8%
  • Episkop zahumsko-hercegovački - Grigorije Durić

    glasova: 29 24,0%
  • neko drugi

    glasova: 38 31,4%

  • Ukupno glasova
    121
  • Anketa je zatvorena .
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa sve vladike imaju pravo, koliko ja znam. To ko je imao naklonost Pavla i nema mnogo veze. Bitno je ko ima naklonost vecine tih episkopa. Oni i predlazu trojicu od njih koji ulaze u taj najuzi izbor za papatrijarha.
Pretpostavljam da ce u taj najuzi izbor da udju Amfilohije, Irinej backi i Grigorije zahumsko-hercegovacki, a ko ce da bude izvucen na kraju, to niko ne moze da zna.
Zasto mislim da ce ovi da udju u uzi izbor, mislim da nema potrebe da se objasnjava...
 
Ahahaha
E al pazi kad se nista ne zna... On da nije bio postovan od strane mnogih episkopa... odavno ne bi bio episkop, ali eto... vole ga ostali, pa ni slovo protiv njega nisu rekli. Jos su ga poistovecivali sa crkvom. Ne verujem samo da ce narod da dozvoli da takav covek bude papatrijarh. Mada... ako narod dozvoljava da bude episkop... ko zna....
 
Pa sve vladike imaju pravo, koliko ja znam. To ko je imao naklonost Pavla i nema mnogo veze. Bitno je ko ima naklonost vecine tih episkopa. Oni i predlazu trojicu od njih koji ulaze u taj najuzi izbor za papatrijarha.
Pretpostavljam da ce u taj najuzi izbor da udju Amfilohije, Irinej backi i Grigorije zahumsko-hercegovacki, a ko ce da bude izvucen na kraju, to niko ne moze da zna.
Zasto mislim da ce ovi da udju u uzi izbor, mislim da nema potrebe da se objasnjava...

Ahahaha
E al pazi kad se nista ne zna... On da nije bio postovan od strane mnogih episkopa... odavno ne bi bio episkop, ali eto... vole ga ostali, pa ni slovo protiv njega nisu rekli. Jos su ga poistovecivali sa crkvom. Ne verujem samo da ce narod da dozvoli da takav covek bude papatrijarh. Mada... ako narod dozvoljava da bude episkop... ko zna....

Pise se Patrijarh...znam da to namerno radis ali ovo se moze shvatiti i kao uvreda kod nekih vernika...
 
Aham Gorane... Dosta dugo se plasi ovog onda.
A *****... zasto Radovic? On ti je cista suprotnost pokojnom Pavlu... Onaj je bio smiren, a ovaj galami na sva usta (kako se to kaze). Onaj je bio jednostavan i malo zahtevan, a ovaj je vrlo komplikovan, tezak, arogantan covek, dosta zahtevan. "Njegovi" svestenici dobijaju ogromne fiksne plate. On i njegovi blizi se voze skupim kolima i kupaju u velikim parama. Ne verujem da bi bilo pametno predati brigu o duhovnosti skoro citavog jednog naroda, coveku koji toliko uziva u svetovnim plodovima....
 
Aham Gorane... Dosta dugo se plasi ovog onda.
A *****... zasto Radovic? On ti je cista suprotnost pokojnom Pavlu... Onaj je bio smiren, a ovaj galami na sva usta (kako se to kaze). Onaj je bio jednostavan i malo zahtevan, a ovaj je vrlo komplikovan, tezak, arogantan covek, dosta zahtevan. "Njegovi" svestenici dobijaju ogromne fiksne plate. On i njegovi blizi se voze skupim kolima i kupaju u velikim parama. Ne verujem da bi bilo pametno predati brigu o duhovnosti skoro citavog jednog naroda, coveku koji toliko uziva u svetovnim plodovima....

Ali to je nova ekumenska duhovnost 21 veka. :mrgreen:
 
Ako sam dobro razumeo, kad se vrši izbor za novog Patrijarha, prvo se vrši neko preglasavanje, pa se od izglasanih troje (koliko sam shvatio) slučajnim izborom izvlači iz šešira jedan. Na taj način, jel'te, dopušta se Višoj Sili da izvrši pravedan izbor. Tako je i pokojni Pavle bio izvučen iz šešira koji je stajao na Svetom pismu, ili tako nešto.

E sad, pitam ja: kad već Sveti Duh pomaže da bude izvučen najbolji kandidat, zašto onda prosto u šešir ne stavimo SVE potencijalne kandidate (recimo sve koji se prijave da bi to želeli) i pustimo Svetog Duha da pravedno odluči? Šta fali, ako može da izabere najboljeg od tri, onda može i najboljeg od hiljadu i tri? Šta mislite, da li bi se Irinej, Gligorije, Amfilohije i ostali pretendenti na Tron Sv. Save bunili da znaju da u šeširu ima više konkurenata? Da li bi bili manje sigurni u pravilan izbor Svetog Duha?

Eto, to mi juče pade na pamet... ne znam da li su u SPC spremni na tako radikalne reforme, ali ako iole veruju u Boga ne vidim zašto bi sumnjali u njegov pravilan izbor...

Šta vi mislite o ovome?
 
Poslednja izmena od moderatora:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top