molim za savet

darth_squirrel

Obećava
Poruka
52
Za pocetak ne razumem se mnogo u HI-FI, ali mnogo volim jak i topao zvuk, i btino mi je da pojacalo i zvucnici mogu toliko da mi ponude. Ne trebaju mi neke perverzije i da to bude nesto preterano kvalitetno, te da moze da reprodukuje tonove koje ja ne mogu ni da cujem.

Znaci voleo bih za neke manje pare da sklopim solidno pojacalo i trosistemske zvucnike, kompresione kutije (ovo mi je veoma vazno, jer mi se najvise svidja zvuk ovih kutija, nikako bas reflex subwoofer-i i ostale kutije koje samo muljaju bas)...

Dakle da ne tupim dalje video sam da se prodaje RIZ-ov stup (pojacalo od 100w, ali ne pise koji model) i dve trosistemske kompresione kutije, takodje RIZ-ovih zvucnika od 100w..

Molio bih vase komentare u vezi ovog stuba i zvucnika, da li to moze da zadovolji moje pocetnicke potrebe, kakav je kvalitet zvuka i da li vredi dati za sve ovo u kompletu 9000 dinara.

Sliku mozete videti na
http://img694.imageshack.us/img694/1316/originalslikarizzvucnic.jpg

Hvala unapred na odgovorima...
 

Prilozi

  • originalslikarizzvucnic.jpg
    originalslikarizzvucnic.jpg
    17,6 KB · Pregleda: 48
Za bolji je od vecine danasnjih 1000W PMPO i ostalih utija sto ih sklapaju ruralni kinezi na opstetehnickom obrazovanju u osnovnoj skoli.

Ja bih dao EUR100 za sve ovo na slici ako radi i ako zvucnici nisu ni malo osteceni (vesanje/krcanje itt) ako ne bi imao nista drugo u kuci.
Dace cvrst zvuk.. mislim da je oko 40W po kanalu max sto nije previse glasno... ali je dovoljno za nase uslove malih soba

Ni ja ne volim nista sto je rezonantno.(bas refleks).
Rezonanca je dobra samo za radio
 
Bezi dalje od te andrljevine !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To sto vidis na slici je "made in poland" ili sl. a samo je nalepnica RIZ. Nesto slicno je radio i EI-nis-Unitra/poland. Dalje, to je bila niza klasa i kad se pojavila a eto ima 20 godina. Samo ces baciti pare, razocaraces se, namuciti dok utegnes i na kraju silno razocarati.
9000 din je srecom, VISE nego dovoljno da kupis neko stvarno dobro pojacalo, doduse na najlonu, oglasima ili second-hand ... Savet, trazi pojacalo uradjeno sa tranzistorima u izlazu.
Zvucnici...Oni se ne kupuju polovni jer su naj izlozeniji habanju i starenju. Mislim, treba biti stvarno ocajan pa se odluciti na takav korak. Malo strpljenja i ulovices dobre zvucnike. Plan B. Kupis polovnjake ali zadrzis samo kutiju i skretnicu pa krpis sa novim drajverima, ali i to je jadno. Moguci su i drugi odgovori ali sam preskocio nepotrebno.
FM tuner...nedavno sam se resio potpuno ispravnog i ocuvanog SONY-ja st-220 ili tako nekako za 3000 din. Strasno...
Kasetofon ti ne treba, ne treba nikom vise zapravo...taka su vremena dosla.
CD imam takodje ispravan SONY ali ga ne prodajem iz emotivnih razloga a i dobio bih za njega samo 20 EU, jer naravno ne podrzava MP3, recimo...
Samo polako, uspeces,,,,
Pozdrav !
 
Ja se ni malo ne slazem sa onim sto kaze A-Man.

Kupio sam 25 godina stare Infinity RSe zvucnike za ispod 200EUR i tvrdim da danas nista nove proizvodnje nema za te pare da moze da im prismrdi ni na kilometar. zamena vesanja (gumeni obruc) je usla u tu cenu

Niti verujem da je dobro da kutije koje su uglavljene za odredjene zvucnike popunis bilo cime jer su sanse da se pogode performanse manje od makova zrna. Dobices nekakav zvuk ali kvalitet neces.
Pogotovo ako koristis skretnicu pravljenu za druge zvucnike.

STK463/465 je integralac koji radi u klasi AB i daje izvanrednih 25/30W @ 8 Oma.
Dizajn STKanjca od pre 30+ godina, savrseno upareni par tranzistora, jeftin za zamenu i uvek 100% kvaliteta.
Vecina diskretnih pojacivaca (sa trandzama) iz komunistickih bratskih republika ili ove nase ne moze ni da im prismrdi.

ima jos... ali drugi put
 
Nije prvi put da se sa mnom neko (na prvi pogled) ne slaze i jako mi je drago zbog toga !!!

Preferiram jednostavna i sigurna resenja bez puno filozofiranja, a to je mnogima cudno. Zasto, voleo bih i ja da znam. Ne mislim sada stvarno ni na koga odredjeno, samo divanim.
Ja nemam 200 EU kao ni vecina, da se kockam...jeste moguce je ubosti premiju ali ne bih to mogao preporuciti mladjem kolegi kao neko prihvatljivo resenje. Da prolazi kroz sve to...Zelim da mu dam savet, da ga ohrabrim a ne da se zaj...kad mu pukne STK ( vidjao sam ) i sl, vec izabere neko brendirano pojacalo u diskretnoj izvedbi i nikako iz bivse SFRJ. To sam ja prvi reko :D svejedno, slazemo se..
Ona epizoda sa krpljenjem stare kutije, jeste bedna i jako je tesko pogoditi optimalu, ali namera mi je bila da se tako i shvati. Tu se opet slazemo :D ?
Znaci, do letos sam imao fantasticnu repliku QUAD-405 koju sam sam napravio i malo "frizirao"...tranzistorska tehnologija, ali izdrzljiva konjina koja jako lepo radi i razbija.
Medjutim, pun mi je svega, sve sam rasprodao i moj izbor sada je 5.1 resiver, Yamaha RX-V 363...220 EU iz radnje pa lepo do penzije.
Inace iiiima novih i opasnih drajvera na trzistu, samo treba naci i raditi. Drugar mi je prosle godine pazario Dynaudio, kutije sam napravio i eto. Cena ? Ne pitaj !
 
Za bolji je od vecine danasnjih 1000W PMPO i ostalih utija sto ih sklapaju ruralni kinezi na opstetehnickom obrazovanju u osnovnoj skoli.

Ja bih dao EUR100 za sve ovo na slici ako radi i ako zvucnici nisu ni malo osteceni (vesanje/krcanje itt) ako ne bi imao nista drugo u kuci.
Dace cvrst zvuk.. mislim da je oko 40W po kanalu max sto nije previse glasno... ali je dovoljno za nase uslove malih soba

Ni ja ne volim nista sto je rezonantno.(bas refleks).
Rezonanca je dobra samo za radio

?????
Bas refleks služi da utiša zvučnik na rezonantnoj frekvenciji. Kod kompresionih kutija to se rešava kondenzatorom i prigušnicom. Kvalitetne prigušnice (bez feritnog jezgra) pojedu dosta bakarne žice i zato nisu jeftine.
 
?????
Bas refleks služi da utiša zvučnik na rezonantnoj frekvenciji. Kod kompresionih kutija to se rešava kondenzatorom i prigušnicom. Kvalitetne prigušnice (bez feritnog jezgra) pojedu dosta bakarne žice i zato nisu jeftine.

Malo si se presao, izgleda. Kutija, ako je lepo izracunata i udesena, utisava uzbudjenje na rezonantnoj frekvenciji (da ne bi zvucao kao bure).

Wikipedia:
A Bass reflex system (also known as a ported, vented box or reflex port) is a type of loudspeaker enclosure that uses the sound from the rear side of the diaphragm to increase the efficiency of the system at low frequencies as compared to a typical closed box loudspeaker or an infinite baffle mounting....


Ko razume engleski, ima jos odlicnog teksta na:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bass_reflex
 
Poslednja izmena:
Malo si se presao, izgleda. Kutija, ako je lepo izracunata i udesena, utisava uzbudjenje na rezonantnoj frekvenciji (da ne bi zvucao kao bure).




Ko razume engleski, ima jos odlicnog teksta na:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bass_reflex

Malo se nisam prešao. Bas refleks upravo radi to što spominješ, prigušuje snagu zračenja membrane na rezonantnoj frekvenciji. Bolje ali komplikovanije rešenje od bas refleksa je transmission line.

Cev je u akustici analogna prigušnici u elektrotehnici i masi u mehanici.
 
Marantz je imao zloglasne serije koje su stradale zbog gluposti: hladnih lemova.

Ako je moguce pregledati unapred ili, ako jos uvek radi, potrositi vise nego znacajno vreme da se svaki hladan spoj prezapoji bolje nego "dovoljno".
Inace, kad radi, radi odlicno.

Marantz (Philips visoke klase) je jedan od retkih proizvodjaca koji nikada nije firmirao jeftine kineske proizvode
 
Kod mene kuci sviraju dva komada jedan je 1981 godiste risiver sr 7100 dc a drugi je 2252b on je negde oko polovine sedamdesetih pravljen. Obadva sviraju kao prvi dan i sto je najvaznije nisu popravljani, o zvuku ne vredi ni pricati stavljaju u dzep mnogo skuplja pojacala.
 
Marantz je imao zloglasne serije koje su stradale zbog gluposti: hladnih lemova.

Ako je moguce pregledati unapred ili, ako jos uvek radi, potrositi vise nego znacajno vreme da se svaki hladan spoj prezapoji bolje nego "dovoljno".
Inace, kad radi, radi odlicno.

Marantz (Philips visoke klase) je jedan od retkih proizvodjaca koji nikada nije firmirao jeftine kineske proizvode

Marantz nikad ne poredi sa Philipsom, jer ce covek izvuci pogresne zakljucke. Za upamtiti : Marantz NEMA nista slicno sa Philipsom !!!
Marantz je izgradio ime legendarnim kvalitetom i zvukom. Prvi put u 20 god. cujem za neke zlogl. serije. OK, mozda moja greska ?!
]Marantz je originalno pravljen u SAD, kontrolisana licenca - Japan a posle su ih nazalost, radili i drugi.
Denon je isto ( pogotovo ) zverka ! Na najlonu u NS sam vidjao primerke, resivere ( ! ) za umerene pare, ' teo sam plakati sto nisam imao para ( oko 100 EU ) Prestizni dek = 30 EU...
Sto se tice Technicsa, "vise" serije su bile stvarno fantasticne, medjutim budzetske varijante su bile esencija djubreta..."500 gr" u pojacalu za jednokratnu upotrebu, strasno !
Sony...prosvercovao sam jednom iz madjarske neverovatan model TA-F 420, koji je kao nov kostao 400 DM/200 EU. Radio je nemoguce dobro. ( http://images.google.com/images?hl=en&um=1&sa=1&q=Sony+taf+420&aq=f&oq=&aqi=&start=0 ) Sad kosta 80 EU preko int.neta...
Sto se ostalog tice, svakako treba znati da vreme ostavlja tragove na sve pa se slazem sa tim da sve treba detaljno proveriti pre kupovine...potrositi odredjeno vreme, da, da...
Pozz !
 
Poslednja izmena:
Marantz nikad ne poredi sa Philipsom, jer ce covek izvuci pogresne zakljucke. Za upamtiti : Marantz NEMA nista slicno sa Philipsom !!!
...

Ko nema u vugla moze da izgugla.

Primera radi, imam 10tak SR66 u garazi koji su pocrkali od hladnih lemova a mnogi iz tih godina su bili slicnog kvaliteta. Podvlacim: mnogi, nisu svi.
Sto ne znaci da SR66 nije dobar proizvod (u svojoj klasi) onda kada je sve lepo zalemljeno.
Da bi dobro radio potrebno je nekoliko casova dobrog olovnog kalaja (bolje prianja na oksidiran stari lem), kalofonijuma ili fluksa za lemljenje a najvise strpljenja.

i dalje drzim do onog sta sam ranije rekao

Wikipedija:
  • 1952 Saul Marantz sells his first audio product, the "Consolette" pre-amp
  • 1964 Marantz Acquired by Superscope
  • 1966 Beginning with the Model 25, and then 22 and 28, Marantz started manufacturing their products in Japan through a partnership with Standard Radio Corp.
  • 1975 Standard Radio Corp. changes its name to Marantz Japan Inc.
  • 1980 Superscope sold the Marantz brand, dealer network, and all overseas assets (except U.S. and Canada) to Philips Electronics
  • 1992 Philips acquires U.S. and Canada trademarks and dealer network
  • 1997 Saul Marantz passes away aged 86.
  • 2001 Marantz Japan Inc. acquired the brand and all overseas sales subsidiaries
  • 2002 Marantz Japan and Denon merge to form D&M Holdings, to later be joined by other elite audio equipment brands, most famously McIntosh Labs and Boston Acoustics
  • 2008 Philips sells it remaining stake in D&M Holdings, putting an end to the 28-year relationship between Philips and Marantz.
Marantz na wikipediji
 
Za upamtiti : Marantz NEMA nista slicno sa Philipsom !!!

Ne znam za više, ali svi uspešni Marantz CD plejeri su imali Philips konverter TDA 1541A i komplet Philips mehaniku. Taj konverter je jedan od najboljih koji su ikad napravljeni. Koristili su ga još i Rotel i Cambridge. Jedan moj drug koji je bio zakleti gramofondžija je čuo moj Rotel plejer i od tada nema ništa protiv kompakt diskova. :)
 
Evo da se javim opet ja sa molbom, skupio sam nesto para, nisam nista kupovao do sada, jos uvek polako trazim jer necu da se zalecem, medjutim opet bih vas zamolio za misljenje o jednom pojacalu, koje u odlicnom stanju ima da se nadje za veoma male pare...

E sad ja imam dosta vise para nego sto to pojacalo kosta, ali me ipak zanima vase misljenje u vezi njega, da li je dovoljno dobro za nekog ko ne trazi bas nerealne performanse vec topao i kvalitetniji zvuk...

U pitanju je Philips FA-156 ...ako neko ima iskustva sa njim, cenio bih savet, bilo sta...kako radi kakav mu je zvuk itd...Pise da je to tranzistorsko pojacalo, pa me zanima jel to tacno, a vidim i poprilicno veliki hladnjak na njegovoj zadnjoj strani, kao i transformator koji cini mi se nije za baciti...tako da sve sto znate o njemu napisite...

Evo linka ka tom pojacalu u slucaju da neko ne zna sta je... http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Philips FA156/amp.htm

Hvala unapred na odgovorima
 
Sa ovakvim hladnjakom (koliko s da videti sa slika) ne mislim da moze da izdrzi 80W po kanalu trajno pa cak ni neko malo duze vreme. Mozda ako ima neka prisila vazduha (ventilator). Mislim da je nominalna snaga ipak 50W/kanal sto je dosta ako imas zvucnike od 90dB

Ne mogu da kovorim o kvalitetu jer ne poznam ovaj pojacivac dovoljno. Licno, ne volim te serije iz 80'tih koje su omasovile "muzicke stubove" tako sto su gradjene pristupacno jeftine i osrednje kvalitetne komponente. Poput sivih utopijsko-komunistickih jedno-i-po-sobnih stanova u zgradama na 20 spratova za 4-clane porodice. CIni mi se da je ovo jedan od boljih komada ali i dalje iz popularnog donjeg ranga. U svakom slucaju bolji od vecine danasnjih kompaktnih muzickih linija.

Ima tranzistore, barem se tako cini. "Integrated" znaci da su predpojacivac i pojacivac "integrisani" u jednoj komponenti.

Obavezno bih promenio sve kondenzatore, posle vise od 30 godina retki su da su jos uvek dobri. Prekidaci ulaza i kontrole sigurno krce ali to se popravlja cistacem u spreju. Ekvilajzer i balans su tek samo u dekorativnu svrhu (balans kontrola je ionako danas nepotrebna).

Da rezimiram: Ako platis cenu koliko trazi onaj Sapcanin, obojica ste na dobitku. Za te pare nama sta da se kupi niti je ovakav pojacivac trazena roba. Stvar je koliko tebi vrsi posao.

Da podsetim: ovo sta sam ti napisao je procena, nije ocena
 
Hvala na odgovoru, ja sam Sapcaninu vec rekao da mi to posalje, jer je cena zaista veoma niska i nece mi ozbiljno i nepopravljivo ugroziti budzet za nesto ozbiljnije kasnije, ali mislim da stvarno vredi te pare i da ce mi raditi posao bar za neko kratko prvo vreme...
 

Back
Top