Preporučite najbolju knjigu za decu!

meni su dela Branka Copica najtopliji primeri decije knjizevnosti: Dozivljaji Nikoletine Bursaca, Orlovi rano lete, Magarece godine....

pesme Jovana Jovanovic Zmaja :) za manju decu

ruske bajke: Konjic grbonjic i sve ostale imaju isti topli ton :)
 
Poslednja izmena:
Čuseni svet Đorđa Lobačeva - pričam o knjizi-stripu gde su naše narodne bajke i legende, Biberče, Čardak ni na nebu ni na zemlji, Baš Čelik itd. - rasprodato (pre dvadeset godina, ali možeš da skineš sa neta)

Braća Lavlje srce - isto Astrid Lindgren - najtužnija i najlepša knjiga za (malo stariju) decu

Haklberi Fin (dobro, i Tom Sojer)

Ostvo sa Blagom, Stivenson

Brežuljak Voteršip

Čarls i Meri Lem(b) - onaj Šekspir za decu
 
Bilo koja knjiga Uroša Petrovića. Npr. Zagonetne priče I-IV, Misterija Ginkove ulice, Peti leptir.
Ja sam ih sve poklonila sestričinama koje imaju 8 i 10 godina, a čitala su i moja deca od 14 i 21. Što je najžešće, na njegove knjige se pale i roditelji, babe i dede, jer zajednički pokušavaju da reše misterije koje su nekada tako očigledne a ne mogu lako da se odgonetnu. Izdala Laguna.
 
Zavisi kolika su deca. Ja sam obozavala bajke, i jos ih volim...
Preporucujem "Dolinu Jorgovana", zbirku bajki Tiodora Rosica. Meni je baka kupila kad sam imala nekih osam godina, i raspala se jadna koliko sam je puta procitala.
Onda "Slucaj Babaroga", Olivera Jelkic, pa "Hajduk u Beogradu", "Pet prijatelja", "Tom Sojer"...
Bajke brace Grim se podrazumevaju.
 
...sve knjige o Haduku, Gradimir Stojković retko lepo štivo za decu,
a verujte da ćete ih i vi sa zadovoljstvom pročitati.....i Doktor Jojboli...ne znam
pisca...ali je sva deca vole....mi smo je imali...i na žalost izgubili, teško je
doduše naći, probala sam u nekoliko navrata nisam uspela.....:(:(
 
Врло лепе приповетке од слованачког писца Прежихова Воранца, заборавио сам назив збирке...Мада ми се чини да су таква дела непријемчива за огромну већину данашње деце, они никад неће открити значај "књиге". Од романа Робинзон Крусо и 20 000 миља под морем
 
Bila sam šokirana kad sam od sina i njihovih drugaračula da im je Tom Sojer - dosadan!! Da je rekao jedan, dvoje, pa ajde, ali to je masovna reakcija.
Deca danas definitivno imaju drugačiji ukus.
Čika Jova je o(p)stao, i Duško Radović, ali to je za mlađu decu...
Knjiga o džungli, Orlovi rano lete, Knjiga za Marka od Svetlane Velmar Janković( o Nemanjićima kad su bili deca), bajke svakako, Pet prijatelja, Basne, Andersen više nego Grim, ruske bajke i srpske..
 
Pa Tom Sojer i jeste dosadan, lažov jedan :) To je knjiga za odrasle, koji se sa nostalgijom sećaju detinjstva (koje nikada nije postojalo).
Mnogo bolja knjiga su Nušićevi Hajduci...

Jedno pitanje (a i nije na odmet spomenuti na ovoj temi) - da li su vas neke knjige prepale kada ste ih čitali kao klinci, i ostavile trajne posledice i frustracije? Ja recimo nisam sigurna da bih svom detetu u čitala sve bajke braće Grim, ni sve narodne pesme (mislim, Mali Radojica :sad2: ), a bogami ni za Rat svetova nisam baš sigurna :lol:

I, još: da li imate neke feminističke zamerke na stare bajke itd. ? Kako uvek postoji zla maćeha, a jadnica u priči na kraju postane princeza i tako to? Ili vas uopšte ne brine ta vrsta ispiranja mozga, opušteni ste i mislite kud svi Turci tu i mali Mujo (tj. vaše dete)?
 
Poslednja izmena:

Back
Top