20 godina ispred nas- puno ili malo?
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: 20 godina ispred nas- puno ili malo?

Elita
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano 20 godina ispred nas- puno ili malo?

Godišnjica Plišane revolucije: Iznevereni ideali

Građani Češke slave danas 20 godišnjicu “Plišane revolucije” kojom je zbačen komunistički režim. Međutim, uprkos toliko željenoj slobodi koja je nastupila, sećanje na jubilarnu godinu kada je pao komunizam u Istočnoj Evropi, delimično je pomućeno razočarenjem zbog izneverenih ideala.
    Korupcija u politici i ravnodušnost građana su pretnja demokratiji širom Evrope, upozoravaju stručnjaci.
    ... “Reč je međutim o slobodi koja podrazumeva manje mešanja u živote ljudi, ali oni imaju veoma mali uticaj na vlast i javne poslove”.
    Dakle, imamo demokratsku ljušturu, institucionalni okvir, ali su prazni, bez sadržine
    On ističe da je ideja koja je nasleđena iz vremena komunizma da je “država neprijatelj slobode” doprinela da mnogi građani Centralne i Istočne Evrope postanu nezainteresovani za politiku. To je, po njegovom mišljenju, omogućilo političarima da koriste “slobodno tržište” kao pokriće za “pljačku i neobuzdanu pohlepu”. Takođe, politički lideri su počeli da “koriste jezik o slobodi dok istovremeno odbacujući civilno društvo i vladavinu prava”.
    “Dakle, imamo demokratsku ljušturu, institucionalni okvir, ali su prazni, bez sadržine. Da, stvorili smo tržišnu ekonomiju ali koja je u krizi”, naglašava Rupnik.
    Adam Mihnik, urednik poljskog lista “Gazeta Viborča” i jedan od vodećih disidenata u vreme komunizma, slaže se da su istočnoevropske države “prazne” u smislu liberalnih vrednosti. Međutim, on veruje da su ga autoritarni režimi na Kubi, Iranu i Rusiji uverili da je ta praznina popunjena sa još nečim što preti Evropi.
    “Šta je zamka za slobodu? Smatram da je to korupcija koja je trajni deo državne strukture”.

KLEPTOKRATSKI REŽIM

Mihnik je naveo kao primer ruskog autoritarnog premiejra Vladimira Putina koji koristi slogane kao što su “suverena demokratija” da bi opravdao nametanje svoje vladavine.

Ruski politički analitičar Andrej Pjontkovski se slaže sa tom ocenom, ističući da “Rusijom vladaju i postala je vlasništvo posvećenih neprijatelja slobode”. On upozorava na “ogromno i rasprostranjeno” nerazumevanje Rusije na Zapadu.
    ..
    Britanski istoričar Timoti Garton Eš ističe međutim u intervjuu za Radio Slobodna Evropa da ne veruje da je Rusija danas najveća pretnja slobodi u Evropi.
    “Međutim, Rusija je veliki izazov jer ima sistem koji pretenduje da bude demokratski, ali je, u stvari, autoritarna verzija kapitalizma koja poseduje naftu i gas kojim se snabdevaju mnoge evropske zemlje, što je veliko iskušenje za nas. Ja bih to stavio u širi kontekst, da po prvi put nakon 1989. demokratski kapitalizam ima ozbiljnog takmaca. Reč je o autoritarnom kapitalizmu ruske ili kineske verzije. On nije atraktivan za građane Zapada, ali jeste za mnoge u razvijenim zemljama”.
    NORMALNOJ ZEMLJI NE TREBAJU HEROJI
    Vaclav Havel i drugi bivši lideri zemalja Centralne i Istočne Evrope kritikovali su nedavno Baraka Obame što nije primio Dalaj lamu, ističući da u nastojanju da resetuje odnose sa Rusijom dovodi u pitanje interese saveznika i podrušku zapadnoj liberalnoj demokratiji.

Timoti Garton Eš ističe da Obama, na razočarenje mnogih, vodi sve više real politiku.

“Njegovi prioriteti su najpre bezbednost, zatim razvoj, a demokratija i ljudska prava su tek na trećem mestu. Ako je Bušova administracija promovisala demokratiju rizikujući njenu kompromitaciju jer ju je povezivala sa invazijom na Irak, sada postoji opasnost od druge krajnosti, da se čini veoma malo na njenoj afirmaciji. Ako smo zaista izvukli pouke iz događaja 1989-e, onda nije ključno njihovo slavljenje, neka vrsta nostalgije, već kako se sada odnosimo prema zemljama koje su i dalje neslobodne. Naravno, da je odnos prema Kini veliki test."
    Zato je važan glas ljudi poput Vaclava Havela, koji nas podseća na dugoročnu važnost privrženosti principima, politici simbola. On je tome strastveno posvećen jer zna šta znači za opoziciju kada se sretne sa zapadnim političarima. Smatram da demokratske vlade širom sveta treba jednostavno da se saglase da je važno primiti Dalaj lamu. To ne znači nužno podršku nezavisnosti Tibeta, već osnovnim ljudskim pravima”, smatra Eš.
    Osim ravnodušnosti javnosti i izostanka političke hrabrosti, jedan od problema je i nedostatak političkih lidera. Postavlja se pitanje gde su vođe u Ukrajini i Gruziji poput Vaclava Havela.
    Timoti Garton Eš u intervjuu za Radio Slobodna Evropa to objašnjava književnom figurom.
    “Znate za poznati dijalog u ‘Galileu’ Bertolda Brehta, kada razočarani sledbenici Galilea kažu: ‘Nesrećna je zemlja koja nema heroja’, a Galileo uzvraća: ‘Nesrećna je zemlja kojoj su potrebni heroji’. Dakle, normalnoj zemlji ne trebaju heroji svaki dan. Međutim, očit je problem sa političkom klasom u Češkoj republici kao i drugim zemljama regije, jer narod smatra zbog korupcije i sebičnosti političara da su oni na vlasti samo zbog svog ličnog interesa. Mislim da to postaje pravi kancer u postkomunističkim društvima”, upozorava Eš.
    OVO JE POTPUNO DRUGAČIJI SVET
    Na pomenutom skupu u Pragu on je kao moderato zaključio da su nakon pada komunizma 1989, istočnoevropski lideri pogrešno favorizovali brzinu reformi u odnosu na suštinu.

“Sećam se dobro kada smo se latili posla nakon 1989, postojalo je sveto trojstvo. Uvek smo govorili: ‘demokratija, tržišna ekonomija i civilno društvo’. To je apsolutno bio ispravan put, ali je jedna stvar nedostajala, a to je eksplicitan naglasak na vladavinu prava”.

Eš ističe da je rezultat toga korupcija koja danas “truje vazduh slobode”. Zato je po njemu uspostavlajnje vladavine prava jedan od ključnih zadataka sa kojim se Istočna Evropa danas suočava.

Međutim, Adam Mihnik ističe u intervjuu za Radio Slobodna Evropa da je neosnovano razočarenje u bivšem komunističkom bloku – saznanje da demokratija nije sredstvo za iskorenjivanje svih problema.
    “Odakle to razočarenje? Rekao bih da imamo kompleks: mi smo dobri narodi, dobri ljudi, ali smo živeli pod boljševicima, sovjetskim režimom. Smatrali smo da kada ga zbacimo da ćemo postati bogatiji, zarađujući isto kao građani SAD, uživajući istu socijalnu zaštitu kao građani Skandinavije, ali i nastavljajući da se ponašamo na isti način kao za vreme starog režima u Poljskoj. To je težak zadatak. U tom smislu, mi nismo imali sreće. Dakle moramo da radimo na drugačiji način. Mi nećemo postati Amerika ili Skandinavija”.

Mihnik ipak smatra da je saldo pozitivan.

“Posle svake revolucije, revolucionari postaju razočarani uprkos pobede. Jer iako su se oni borili, drugi ljudi – možda nepošteni pa čak i lopovi – dolaze na vlast. To je život. Sloboda i demokratija su za svakoga, ne samo za pristojne, hrabre revolucionare. Društvo poštuje uljudne i hrabre revolucionare, ali samo prvih pet minuta nakon revolucije. Posle ih zaboravlja a potom ih više uopšte ne voli.
    Mnogi su smatrali da ako nestane pritisak totalitarne policijske države, sve će biti u redu. To nije bila utopija, ali jeste iluzija da demokratija sve rešava. Ona nudi slobodu i građanska prava, ali ne može da odluči ko će od nas biti srećan.
    Smatram da niko ne treba da bude kivan na demokratiju. Nema mesta bilo kakvim iluzijama da je ona raj, ali ona nije ni pakao.
    Na kraju, mislim da je 25 godina nakon perestrojke, učinak pozitivan uprkos tome što u svakoj od zemalja u ovoj regiji ima skandala, korupcije, kriminala i autoritarnih tendencija. U poređenju sa godinama stagnacije pod Brežnjevom, ovo je potpuno drugačiji svet”,
    jos su zaboravili reci kljucni nedostatak (normalno, krijes ono sto najvise boli) a to je politika dvostrukih mjerila kao osnov i uzrok nepostivanja vladavine prava i korumpiranih politicara. jasno je da sa pozicija neoliberalizma bivsi disidenti moraju imati ovakav stav ali je toliko razlika izmedju njih samih, a narocito u odnosu na zapadne analiticare i politicare,potvrda postdemokratskog drustva u kojem zivimo, demokratije koja to nije, sloboda koje to nisu- jednog sistemski upravljanog haosa. osjecaj anksioznosti koji osjecaju istocni nezavisni analiticari je jednako pokretan uticajem zapada i uticajem vlastitih politickih elita. narodu ne moze niko pomoci, jasno k'o dan. ako izuzmemo nesto veci zivotni standard a zanemarimo slobodu kretanja koja nas ocekuje, slicno je to s*anje
    Poslednji put ažurirao/la gost 191696 : 17.11.2009. u 11:58

Legenda
    Učlanjen
    08.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: 20 godina ispred nas- puno ili malo?

To vreme...Bilo i nepovratilo se...
    Lepsa mi je sloboda, pa makar imao u svom okruzenju i 100 puta vecih lopova...

Legenda čedina_zebra (avatar)
    Učlanjen
    05.12.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    26
    Reputaciona moć
    3282

Mi nismo svesni koliko nam je bilo dobro, zato i jesmo ovako besni, destruktivni i nazadni. Falila nam je ruska čizma da nas prizove pameti ko Poljake, Rumune, Čehoslovake i Mađare
    Čedina Zebra

Elita
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio kami83 Pogledaj poruku
    To vreme...Bilo i nepovratilo se...
    Lepsa mi je sloboda, pa makar imao u svom okruzenju i 100 puta vecih lopova...
    mislim da to nije uopste pitanje, nepotrebna retorika kami. naglasak je na apatiji prouzrokovanoj nametanjem nedovrsenih modela onih koji su mislili/predvidjeli 100% -nu sliku buduceg svijeta a ocigledno je da su se zahebali i to zbog vlastite pohlepe, gramzivosti i nedoslijednosti, novog svjetskog poretka i pljacke siromasnih. mislim, mozemo i na tenane o ovome-rezultat je isti

Elita
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio čedina_zebra Pogledaj poruku
    Mi nismo svesni koliko nam je bilo dobro, zato i jesmo ovako besni, destruktivni i nazadni. Falila nam je ruska čizma da nas prizove pameti ko Poljake, Rumune, Čehoslovake i Mađare
    pricamo o stanju u istocnoj evropi poslije ruske cizme, neispunjenim obecanjima i lazima, korupciji i prevari

Aktivan član SasaBorgdron (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Građani Češke slave danas 20 godišnjicu “Plišane revolucije” kojom je zbačen komunistički režim. Međutim, uprkos toliko željenoj slobodi koja je nastupila, sećanje na jubilarnu godinu kada je pao komunizam u Istočnoj Evropi, delimično je pomućeno razočarenjem zbog izneverenih ideala.
    Korupcija u politici i ravnodušnost građana su pretnja demokratiji širom Evrope, upozoravaju stručnjaci.
    ... “Reč je međutim o slobodi koja podrazumeva manje mešanja u živote ljudi, ali oni imaju veoma mali uticaj na vlast i javne poslove”.
    Dakle, imamo demokratsku ljušturu, institucionalni okvir, ali su prazni, bez sadržine
    On ističe da je ideja koja je nasleđena iz vremena komunizma da je “država neprijatelj slobode” doprinela da mnogi građani Centralne i Istočne Evrope postanu nezainteresovani za politiku. To je, po njegovom mišljenju, omogućilo političarima da koriste “slobodno tržište” kao pokriće za “pljačku i neobuzdanu pohlepu”. Takođe, politički lideri su počeli da “koriste jezik o slobodi dok istovremeno odbacujući civilno društvo i vladavinu prava”.
    “Dakle, imamo demokratsku ljušturu, institucionalni okvir, ali su prazni, bez sadržine. Da, stvorili smo tržišnu ekonomiju ali koja je u krizi”, naglašava Rupnik.
    Adam Mihnik, urednik poljskog lista “Gazeta Viborča” i jedan od vodećih disidenata u vreme komunizma, slaže se da su istočnoevropske države “prazne” u smislu liberalnih vrednosti. Međutim, on veruje da su ga autoritarni režimi na Kubi, Iranu i Rusiji uverili da je ta praznina popunjena sa još nečim što preti Evropi.
    “Šta je zamka za slobodu? Smatram da je to korupcija koja je trajni deo državne strukture”.
    Sa ovim se slazem i mislim da je isto tako i kod nas.

Ovaj dio vezan za Rusiju mogu da razume ali samo ako se gleda iz ugla Ceske, Slovacke i drugih zemalja nekadasnjeg Sovjetskog Saveza medjutim to nema mnogo veze sa cinjenicama a to je da je u Rusiji nakon toliko godina rigidnog komunizma nemoguce ocekivati liberalni sistem onakav kakav imamo u recimo Holandiji nakon 100 godina demokratije .

Učlanjen
    05.12.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    26
    Reputaciona moć
    3282

Citat Original postavio eshumator Pogledaj poruku
    pricamo o stanju u istocnoj evropi poslije ruske cizme, neispunjenim obecanjima i lazima, korupciji i prevari
    I j sam rekla koju o tome ko je umeo da pročita
    Čedina Zebra

Elita
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio čedina_zebra Pogledaj poruku
    I j sam rekla koju o tome ko je umeo da pročita
    ja nisam ni bjesan ni destruktivan ni nazadan i molio bih te da ne spamujes temu

Legenda
    Učlanjen
    08.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

mislim da to nije uopste pitanje, nepotrebna retorika kami. naglasak je na apatiji prouzrokovanoj nametanjem nedovrsenih modela onih koji su mislili/predvidjeli 100% -nu sliku buduceg svijeta a ocigledno je da su se zahebali i to zbog vlastite pohlepe, gramzivosti i nedoslijednosti, novog svjetskog poretka i pljacke siromasnih. mislim, mozemo i na tenane o ovome-rezultat je isti
    Ko je mislio da ce da bude lako, taj je romanticar. Tesko je shvatiti da moras da se boris, da reagujes, da si aktivan, da imas misljenje, da se ljutis, da psujes, da postoje bitange u stvarnom svetu... Posle decenija zivota u jednoj cauri...

Moze ovo i u Diskurse, opsta je tema...

Elita
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio SasaBorgdron Pogledaj poruku
    Sa ovim se slazem i mislim da je isto tako i kod nas.

Ovaj dio vezan za Rusiju mogu da razume ali samo ako se gleda iz ugla Ceske, Slovacke i drugih zemalja nekadasnjeg Sovjetskog Saveza medjutim to nema mnogo veze sa cinjenicama a to je da je u Rusiji nakon toliko godina rigidnog komunizma nemoguce ocekivati liberalni sistem onakav kakav imamo u recimo Holandiji nakon 100 godina demokratije .
    pa, po cjelom citatu je vidljiv i odredjeni strah, koji nije neopravdan, da se zbog onog sto sam naveo, nedoslijednosti i dvostrukih mjerila, dio "pravila" prelio sa istoka na zapad i prijeti daljnjem prihvatanju od strane oligarhije. neoliberalizam je sam sebe ubio zbog svoje nedoslijednosti, nije do kraja ali je pitanje vremena, i to zbog veoma jednostavnog antropoloskog razloga: svjest. i svabo i englez i amerikanac su jednako gladni za parama kao i rus i ceh i srbin ko hebe drustvo o kojem sanjaju i idealiziraju ceski, poljski etc disidenti. jasno k'o dan

Učlanjen
    05.12.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    26
    Reputaciona moć
    3282

ja nisam ni bjesan ni destruktivan ni nazadan i molio bih te da ne spamujes temu
    Niko od nas nije takav zato nam valjda i jeste ovako kako je.
    Čedina Zebra

Aktivan član SasaBorgdron (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

pa, po cjelom citatu je vidljiv i odredjeni strah, koji nije neopravdan, da se zbog onog sto sam naveo, nedoslijednosti i dvostrukih mjerila, dio "pravila" prelio sa istoka na zapad i prijeti daljnjem prihvatanju od strane oligarhije. neoliberalizam je sam sebe ubio zbog svoje nedoslijednosti, nije do kraja ali je pitanje vremena, i to zbog veoma jednostavnog antropoloskog razloga: svjest. i svabo i englez i amerikanac su jednako gladni za parama kao i rus i ceh i srbin ko hebe drustvo o kojem sanjaju i idealiziraju ceski, poljski etc disidenti. jasno k'o dan
    Jasno slazem se ali sam mislio na njihova gledanja o tome kakva je demokratija odnosno neka vrsta autoritarne vlasti pristuna kod Rusa.
    Mislim da tu grijese kada to posmatraju kao odsustvo demokratije i ljudskih prava.Mozemo da vidimo Ameriku po pitanju Gvantanama pa opet niko ne naziva tu zemlju ne znam neslobodnom, i sa represivnim rezimom .
    Ako tek krenemo da to pitanje saglesavamo iz ugla medija i onog sto se servira, sto je dozvoljeno ''politicki korektno'' onda o demokratiji mozemo pricati samo kao teoriji jer ona danas insistira samo na papiru.

Elita
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio SasaBorgdron Pogledaj poruku
    Jasno slazem se ali sam mislio na njihova gledanja o tome kakva je demokratija odnosno neka vrsta autoritarne vlasti pristuna kod Rusa.
    Mislim da tu grijese kada to posmatraju kao odsustvo demokratije i ljudskih prava.Mozemo da vidimo Ameriku po pitanju Gvantanama pa opet niko ne naziva tu zemlju ne znam neslobodnom, i sa represivnim rezimom .
    Ako tek krenemo da to pitanje saglesavamo iz ugla medija i onog sto se servira, sto je dozvoljeno ''politicki korektno'' onda o demokratiji mozemo pricati samo kao teoriji jer ona danas insistira samo na papiru.
    da, slazem se. upravo je to tragedija danasnjih demokrata- deklarativno ponasanje, samostalan stav onoliko koliko to "neki veliki brat kaze" itd.
    posmatranje drustva izvan medija koji ovo, i sve, serviraju je ipak nemoguce. ne uci nas televizija da budemo dobri, nego mama i tata, porodica i drustvo oko nas

Slične teme

1. Odgovora: 71
    Poslednja poruka: 26.05.2014., 20:07
  2. Raditi puno ili malo, a zaraditi puno?
    Autor A.kis u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 17.07.2011., 01:10
  3. Tužiocima malo 96 godina robije
    Autor Dragan_srbcg u forumu Politika
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 29.05.2009., 18:34
  4. O sexu se puno prica, a malo se radi?
    Autor SeaShell_25 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 16.01.2005., 01:12

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •