Mudrost

Spoznaja potpuno izrazava ispitivanje i osmisljavanje nastajanja. Osmisljavanje i ispitivanje ista je stvar.
Pojmovanje u sebi je kretanje ka novome.
Mudrost je cuvanje misli.
Znanost ide ka stvarima u pokretu, a da za njima niti zaostaje niti im prethodi.
Shvatiti izrazava biti uz nesto.
Znanje oznacava istinu privezati se za kretanje.
Platon, Kratil


Mudrost:
Onda ce po ovom najmanjem stalezu, koji upravlja i vlada, po njegovim djelima i njegovom znanju, cijela drzava koju smo sagradili biti po prirodi mudra, a cini se da je prirodom odredjeno da najmanji bude onaj stalez kome je dato da ima udjela u tome znanju, jedinom koje, u poredjenju sa ostalim naukama, mozemo nazvati mudroscu.

Platon, Drzava
 
Budite mudri kao zmije a bezazleni kao golubovi!

Kako postici ovakvo stanje uma?Sta i kako vi vidite ovo i sta i kako radite na tome?

pozdrav
orhefey

Ova Hristova poruka Apostolima i hrišćanima uopšte nije imala za cilj da pobudi njihov um, već duh. Ona je uputstvo kako hrišćani treba da se ponašaju u socijalnim odnosima.
Takođe, nije u pitanju stanje, već proces.
Kao hrišćanka, ovo vidim samo kao potrebu da koristim um koji mi je dat od Boga, ali ne da bih mane koje otkrivam kod drugih ljudi vodile razvijanju moje mržnje,prezira i podozrivosti prema njima, već da bih se usmerila na to da u ljudima tražim ono lepo i dobro, kao i da se vežbam da me razočarenja u ljude ne poražavaju...
Na tome radim tako što koristim mozak pre nego što nešto odlučim da uradim i tako što vežbam sebe da opraštam i sebi i drugima kada pogrešim u proceni.
U svakom slučaju, mnooogo teška i bolna lekcija..:sad2:
 
Budite mudri kao zmije a bezazleni kao golubovi!

Kako postici ovakvo stanje uma?Sta i kako vi vidite ovo i sta i kako radite na tome?

pozdrav
orhefey

...pa ja sam uvijek smatrala da dobrota i inteligencija idu jedno sa drugim...inteligentni vide situaciju bolje, razumiju..a kad razumiješ nešto, ako postoji problem za koji se zabrineš, vidiš da osobi treba pomoć, ali stvarno joj treba pomoć, pokušavaš pomoći..ako vidiš da pokušava izmamiti nešto a nije joj potrebna pomoć lijepo objasniš da ne možeš pomoći, ako te neko provocira, napada, želi iskoristiti samim tim što znaš više i razumiješ bolje osoba će uskoro shvatiti koliko više znaš od nje, koliko brže shvaćaš i poštovat će te zbog toga, da ne govorim da će te stalno zivkati kad joj zapne na poslu..pa ćeš morati istovremeno jesti lubenicu (na moru) i riješavati preko mobilnog nečiju ''domaću zadaću''...
....e sad ja smatram da je mudrost osobina slična inteligenciji i podrazumjeva uočavanje bitnog...za razliku od snalažljivosti koja ne mora biti moralna....mudrost uključuje i moral i dobrotu....
...tako da ako smo mudri i možemo razumjeti tok stvari, razumijemo i tuđe postupke, možemo predvidjeti; znajući šta mi imamo i šta neko drugi ima (posjeduje od osobina), ishod akcija i reakcija i to nam omogućava da budemo blaži, postupamo s mjerom-dakle mudro i tako budemo dobri...i takoreći bezazleni....
 
Život je prilika - iskusi je.
Život je lepota - divi joj se.
Život je san - ostvari ga.
Život je zadatak - izvršavaj ga.
Život je igra - igraj se.
Život je dragocen - neguj ga.
Život je bogatstvo - čuvaj ga.
Život je ljubav - uživaj u njoj.
Život je tajna - odgonetni je.
Život je obećanje - ispuni ga.
Život je tuga - prebrodi je.
Život je himna - pevaj je.
Život je borba - prihvati je.
Život je tragedija - uhvati se s njom u koštac.
Život je avantura - usudi se.
Život je sreća - zasluži je.
Život je život - brani ga.
 
Budite mudri kao zmije a bezazleni kao golubovi!

Kako postici ovakvo stanje uma?Sta i kako vi vidite ovo i sta i kako radite na tome?

pozdrav
orhefey

Takvih koji su postigli da budu takvi ima koliko hoces, svesno ili nesvesno, takvi su rodjeni, tako ih je zivot naucio, podstakao.
Vuci u jagnjecoj kozi, zmije u golubovom periju.
 
Mislim da je kljucni odgovor i ono sto ustvari prethodi mudrosti u tom smislu, prvenstveno sticanje smirenja. Mirnih misli mozemo najrazumnije, a samim tim i najmudrije donositi odluke.
 
Nikad nisam cula da je zmija mudra ili bezazlen da je golub...jedino mudra kao lisica, gladan kao vuk, prljav kao svinja, brz kao zec, inteligentan kao konj, glup kao magarac...itd. :D :D :D
 
Zmije su toliko mudre da ulete pravo u vatru da bi se ugrejale,a golubovi su toliko bezazleni da prenose najvece zaraze i seru po prolaznicima.
 
Odlicna tema za razmisljanje...veoma teško je to, biti mudar i bezazlen, treba stvarno puno raditi na sebi da svoju mudrost ne iskoristimo za licne interese...
 
Po meni mudrost podrazumjeva zdravo kanalisanje sopstvenih potencijala i znanja u svrhu sto prirodnijeg zivota za sebe i druge(pozitivna mudrost). A mudrost ne moze doci iz neznanja. Cak i ko se cinio glup, a mudar vjerujte da nije glup, jer mudrost je nesto sto se stice velikim iskustvom i radom na sebi prije svega.

A covjek ako je zaista mudar nece svoju mudrost iskoristiti u negativne svrhe, jer samim tim nije mudar kada, istina uvijek dodje samo pitanje kada. A do tada budite mi mudri.
 
Trebalo bi da se obrati pažnja na suštini, a ne na formi. U originalnom citatu koji je ovu temu pokrenuo, zmija i golub su upotrebljeni kao simboli i tako se prenosno moraju shvatiti. Zmija simboliše nešto ljigavo, hladno, podmuklo i zlo, samim tim kod večine ljudi izaziva veliki strah, a golub je simbol mira, ljubavi i dobre volje. U Bibliji, zmija je prevarila Evu i dovela do proterivanja čoveka iz raja, dok je golub doneo Noju maslinovu grančicu i time nagovestio postojanje nove budučnosti i novog zaveta između čoveka i Boga.
Mudar je onaj koji priznaje svoje slabosi i grehove, nesavršenost i neznanje. Mudar je onaj koji prašta a ne sudi.
 

Slične teme


Back
Top