Књижевност на дијалекту

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Mislim da ova tema zahteva i zaslužuje posebni prostor u ovom kutku...

Meni je od skoro postao zanimljiv ovaj vid književnog stvaralaštva, jer traži i posebno zalaganje i znanje. Pre svega, poznavanje jezika određenog dela naroda, a onda i poznavanje samog tog naroda, narodnog (tradicionalnog) duha - mentaliteta, tema koje bi se svojom sadržinom najbolje uklopile u okvir izabranog dijalekta, itd.

Retki su oni koji odluče da se ovim stvaralaštvom bave, još su ređi talenti iz tih oblasti, oni koji predano, znalački i brižljivo rade na povezivanju elemenata iz narodnog duha i jezika, na njihovom izlaganju i predstavljanju, a da to ne bude skrnavljenje ili skretanje s glavnog cilja, koji je uvek: očuvanje bogatstva jezika i tradicije.

Ovde bih najpre pohvalila nešto što je blisko mom govornom području - u pitanju su romani Violete Jović (iz Niša), koja se, pored pisanja romana na dijalektu, bavi i pisanjem pesama za decu (o čemu, možda, budem pisala na drugoj temi).

Dijalekat kojim se ona bavi je svrljiško-zaplanjski.

Četiri su njena romana nastala na ovom dijalektu:

Osenja

Nemanje

Preobraženje

Ten'c


Upravo sam završila čitanje poslednjeg romana, Ten'c, i preporučujem ga...

Hajmo dalje... :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam sa lakoćom razumela roman (mada nekoliko reči nisam znala, ali postojao je rečnik u okviru knjige, tako da su mi razjašnjene; ten'c, pre svega - prva reč koju nisam razumela, baš sam naslov - zna li neko šta znači ili da ja otkrivam? ;)), ali verovatno zato što mi je Svrljig blizu...

Bio bi mi pravi izazov da probam da čitam nešto što je daleko od mog govornog područja.

Dosta razumem i dosta mi je zanimljiv kosovsko-resavski dijalekat, da li poznajete neka dela pisana na njemu?
 
simo-matavulj-izabrane-pripovetke-slika-1335913.jpg

Pripovetke o ''staroj'' Dalmaciji i roman ''Bakonja Fra-Brne'':)
 
Део из романа "ТЕН'Ц" Виолете Јовић

У рат је смрт нормална појава. Живот је чудо. Ако останеш жив, тој је чудо. Али моји не верују у чуда. Како да су се надали да ћу погинем, па кад се тој десило, кад им јавили, они извели с`в ред што се изводи за мртви и прежалили ме. Само ме моја јадна мајка не могла прежали. Њој срце препукло за мен. Не могла да поверује да сам мртав. Не се могла помири сас тој. А овија други одма поверували у тој. А кад сам се појавил жив, сви утекоше како да су видели тен`ца. Неки ме такој и назва. Он ји мора и поплаши кад приока „ТЕН`Ц“ на гробишта, више него ја кад се појави.
 
Lakokrila, možeš li napisati delić romana Ten'c? :)
Par rečenica bar...

Nikada ne čitah dela niškim dijalektom pisana.

Zanima me u kolikoj meri bi meni bila nečitljiva. :)


Zainteresovala si me, poželeh da potražim u biblioteci
neki od navedenih romana. :)

Mila,

Za tebe bi ovo bila čista egzototika!
:)

Još, koliko ja znam, nije rađena promocija, ali potrudiću se da ti kupim jednu knjigu i donesem (čitaj: ne pošaljem, već donesem :) ili dođi po nju :)).

Roman je napisan u JA-formi, dakle, pripovedač je momak koji se vraća iz Drugog svetskog rata i posle četiri godine odsustva, u kući zatiče promenjeno stanje stvari, neprijatne događaji sa kojima se suočava mladalački naivno, nespremno, ali drugi likovi, likovi staraca, oličenje su seljačke, zdrave logike, tako da njihov razum, a njegovo momačko, čisto srce daju jednu kompletnu sliku, sliku koja je koliko vezana za jednu teritoriju i vreme (oseća se duh posleratnog vremena kroz druge elemente; duh komunizma, gramzivosti i neukosti vladajućih, poštenja i siromaštva naroda... lepo i živopisno), toliko je i opšta, životna.

Interesantno je kad se ovakve priče ne prelome kroz prizmu intelektualca, već neobrazovanog, ali dobrodušnog mladog čoveka, koji uvek ostaje ono što jeste, bez obzira na vetrove koji ga lome.

Nekako... to vreme i vreme takvih je prošlo.

Sada je omladina drugačija, a za samo pedeset godina su se toliko izmenile porodične relacije i način života, čak i na selu, da je to zanimljivo za upoređivanje...

Jeste da sam ti otkrila 50% romana :), ali to nije to, dok se ne pročita. ;)
 
Hej, ti topla, mala sa severa...

Pa... sad se setih... dođi u Niš da te prošetam po okolini, da čuješ... :)

Na proleće doleti... ;)

Ovaj deo se meni jako dopao:

''Да ли теј вране само лоше предсказују, ел си лете по свој пут, а човек, кад нема објашњење за несрећу што га сустигла, мисли да су му вране криве? Кој ће тој да знаје?''
 
Snevoljena moja,
najradosnijeg srca cu doleteti tebi. :zag:

Znam da i ti ces krenuti put pitomog severa, k meni. :heart:

Tada sve ce blistati, dohvatljivo bice snovidjeno,
postace odlomak slucene zelje,
u gradovima nasim koji spojice se,
a mi, blistavije od Sunca.

Tkalja ljubavi prelazi redovima ovim,
ljubi te u obraze. :zag:


Ten'c zaista doziveh kao egzoticno, ezotericno delo. :)

Tema je odlicna, svevremenska.

Dopada mi se sto je roman pisan u JA formi.
Toplije izrazavanje od sveznajuceg pripovedaca.


Odlomak koji je ostavljen na temi jasno razumevam. :)


Znacenje reci ten'c nikada ne bih pogodila,
potpuno mi je strana.

Iz odlomka zakljucih da ten'c je duh, utvara, avet.

Nadasve zanimljivo stivo. :)
 
Snevoljena moja,
najradosnijeg srca cu doleteti tebi. :zag:

Znam da i ti ces krenuti put pitomog severa, k meni. :heart:

Tada sve ce blistati, dohvatljivo bice snovidjeno,
postace odlomak slucene zelje,
u gradovima nasim koji spojice se,
a mi, blistavije od Sunca.

Tkalja ljubavi prelazi redovima ovim,
ljubi te u obraze. :zag:


Ten'c zaista doziveh kao egzoticno, ezotericno delo. :)

Tema je odlicna, svevremenska.

Dopada mi se sto je roman pisan u JA formi.
Toplije izrazavanje od sveznajuceg pripovedaca.


Odlomak koji je ostavljen na temi jasno razumevam. :)


Znacenje reci ten'c nikada ne bih pogodila,
potpuno mi je strana.

Iz odlomka zakljucih da ten'c je duh, utvara, avet.

Nadasve zanimljivo stivo. :)

Baš si luckasta. :)

Da, ten'c je vampir, odlična si!

Hvala na toplini i poljupcima, Niš te čeka (i ja u njegovom srcu... ;))!!!
 

Back
Top