Vapaj: kako štedeti?

BettyBlue

Aktivan član
Poruka
1.482
Sa rizikom da me razapnete zbog ovog pitanja postavljenog u ovom trenutku, ja sam ga ipak postavila.
Dakle, KAKO i DA LI štedeti?
Zapravo, pod uslovom da imamo od čega da odvajamo, od usta i sl, kako štedeti u ovoj državi? Banka? Slamarica? Investicioni fondovi? Osiguranja? Penzioni fondovi? Nekretine? Kako štedite, zaista? Za crne dane i beli lebac? Znam ljude koji kupe stan na kredit, otplacuju kredit, stan izdaju, renta od stana veća od rate za kredit ili ista i eto stana. Posto je to finansijska nula (kolika je rata - tolika je renta) onda i drugi bračni drug diže kredit za drugi stan... ja to ne kapiram, ali ljudi tako rade. I tvrde da će se isplatiti njihovoj deci ako ne njima. Drugi opet imaju polise osiguranja, em su osigurani, em štede za penziono, a neki i po dve polise. Što se tiče investicionih fondova, kapiram da tu treba malko veća para, ali kako se ne razumem najbolje, neću da tvrdim. Samo pitam, kako vi štedite? Žene, majke, supruge, sapatnice? Ko ne može nikako, neka me ne psuje i nek okrene drugi kanal, što bi rek'o Zoki Kesić u Fajront Republici :)
 
možda nisam reprezentativan Srpski primerak
# nastojim da imam uvek dostupnu količinu novca koja je dovoljna za hitne slučajeve. npr 2000 EUR
mislim da nema potrebe a i rizično je držati veće količine keša
# nastojim da na računu u banci imam količinu novca koja je dovoljna za godinu dana života bez prihoda. npr 12000 do 15000 EUR
# sve što preostane ulažem u privatan posao
# držanjem novca u baci niko nije zaradio. banke su klasični trgovci koji nastoje da kupe jeftino a prodaju skupo.
koliko skupo to znaju oni koji su uzeli kredite ili koristili minus na karticama.
# trgovanje na berzi je dozvoljeni oblik kocke ili mišljenje da znamo nešto što ne znaju ostali.
# investicioni fondovi su pokušaj da date novac nekome ko će ga ulažući na berzi, navodno iskoristiti bolje od vas.
za ulazak u investicioni fond nije potrebna velika količina novca osim u tzv zatvorene investicione fondove.
koliko je taj pokušaj u Srbiji dobar svako se može veoma lako uveriti pogledom na sadašnje vrednosti IJ.
# penzioni fondovi su samo drugi oblik investicionih fondova koji je ograničen na manje rizična ulaganja.
da me interesuje ulaganje bez prinosa koje će se vraćati za 30 godina uzeo bih kredit na nekretninu
# osiguranja su kompanije kojima dajete novac nadajući se da će vam se jednog dana vratiti. nikako mi nisu simpatični jer klasičnu komercijalnu delatnost nastoje da prikažu kao oblik ljubavi i brige prema klijentima

mislim da Srpska većina nema novca za bilo koji oblik ozbiljnije štednje.
novac je potrebno najpre stvoriti odnosno zaraditi da bi se imalo od čega štedeti
p.s. ovo je više za ljis ali postoji narodna umotvorina koja kaže da vrlo malo stvari raste u tuđim rukama:)
 
Pa meni iz opisanog lici da se boje za stare dane..imam ortaka koji uplacuje penziju valjda 500-600e godisnje..misim nema sanse da mu se ta cifra vrati ako uplacuje 30ak godina..aj i ako dozivi duboku starost nego sto nista nije sigurno u ovoj drzavi..mozda se sad neko kupa na azurnoj obali za taj novac..bolje da sebi covek nesto priusti i vidi sveta za zivota a ne da ulaze u nadgrobni spomenik..zavisi od cifre koja se moze odvojiti..licno bih iskoristio potencijal voca i povrca za koje poljoprivrednici kukaju kako im propada i da drzava slabo placa..ako treba iso bih od vrata do vrata i prodavao nesto sto nema u prodavnicama a toga ima dosta
 
To za stare dane...sigurno ima istine. Dok smo mladi ili rel. mladi - mozemo da radimo i zaradimo. Kao babe i dede - ne vidim bas nacin za zaradu, kao sto je i sumnjivo stedeti do tih dana i ocekivati da ce nam se ulozeno vratiti... Ipak je ovo, draga mi, zemlja Srbija, mada je pitanje kakvo je, zaista stanje i u drugim zemljama.
 
Од понуђеног из првог поста, предлажем осигурање. Осигурање живота ми делује као штедња, али и за случај незгоде, може добро да дође као помоћ.
 
kad bih štedela, odn. imala od čega da uštedim tj sklonim, to bi bila slamarica obezbeđena sredstvom protiv moljaca , vlage i sl
to mi bilo mesto za koje bih samo ja znala i niko živ više
i uzimala bih kad mi treba i stavljala kad pretekne da niko ne vidi
i tako...


pusti snovi:(
 
To za stare dane...sigurno ima istine. Dok smo mladi ili rel. mladi - mozemo da radimo i zaradimo. Kao babe i dede - ne vidim bas nacin za zaradu, kao sto je i sumnjivo stedeti do tih dana i ocekivati da ce nam se ulozeno vratiti... Ipak je ovo, draga mi, zemlja Srbija, mada je pitanje kakvo je, zaista stanje i u drugim zemljama.

Da to je bas dilema...mozes da odvajas recimo 20 godina i onda pandrknes..ni ne docekas penziju.....i dzapa si odvajao...bolje da si uzivao negde troseci tu lovu......a onda opet mozda ces ziveti 80-90 godina onda se vec to isplati......:think:
 
Za mene je stednja kad udjes u samoposlugu po, recimo, pertle...i kupis samo pertle.
o nekoj ozbiljnijoj stednji nema govora....za svaki slucaj, u kuci treba imati neku zalihu za ne daj boze, recimo lek i sl.
 
S ozirom na opstu situaciju (pa tako i poslovnu) koja se drasticno menja u zadnjih 7-8 g, otprilike, pitanje je da li cemo (bez obzira sto radimo) docekati penzije i da li ce se, ako ih i docekamo, od istih moci ziveti.

Ako dozivim vreme penzije necu biti radno sposobna na isti nacin kao sada, kao sto sada vise nisam u formi kao na pocetku studija, na pr.

Juce/prekjuce sam gledala emisiju o diskriminacijama u nekim stranim zemljama i jedna od diskriminacija je bila i prema zaposljavanju osoba starosti od 40 - 55. Sta se desava sa onima preko 55 - ne rekose... :think:.

Svojevremeno sam u potrazi za poslom postavljala pitanje poslodavcima zasto u oglase stavljaju starosnu granicu od 35 g. kad i taj zaposleni mora da ostari. Sta se onda desava ? Nikad nisam dobila direktan odgovor na pitanje sto je vec samo po sebi odgovor.

Sad je ta granica od 35 pomerena (verovatno) na manje, a nesumnjivo je da su i godine problem kod zaposlenja i zarade + sta jednog dana kad ne budemo mogli da privredjujemo, a trebaju novci za osnovno + pojam stednje je na nivou na kojem jeste...
 
Da to je bas dilema...mozes da odvajas recimo 20 godina i onda pandrknes..ni ne docekas penziju.....i dzapa si odvajao...bolje da si uzivao negde troseci tu lovu......a onda opet mozda ces ziveti 80-90 godina onda se vec to isplati......:think:

Ако доживиш, онда не мораш да бринеш, ако "пандркнеш" лову ће добити твоји наследници, рецимо деца. Шта је ту лоше? :)

Овако бар изгледа ако се штеди у осигуравајућој кући.
 
Štednja je za mene jedino da ne trošim previše, tj da podmirim sve i ako ostane nešto preko toga, sreća, sreća, radost:p Potrošiće se sledećeg meseca, kad upadnu nenadani troškovi:lol:. Neku manju sumu ušteđenog novca treba imati, bilo u kući, bilo na računu u banci, desi se nešto i hitno treba novac, mnogo je bolje nego pozajmljivati od prijatelja i članova porodice, jer ni oni često nisu baš pri parama.
 
Da to je bas dilema...mozes da odvajas recimo 20 godina i onda pandrknes..ni ne docekas penziju.....i dzapa si odvajao...bolje da si uzivao negde troseci tu lovu......a onda opet mozda ces ziveti 80-90 godina onda se vec to isplati......:think:

Čekaj, mora da si baš mlad Torrente. A đeca, sunce mu kalaisano! pa valjda je dobro da ostane deci. Znaš ono, staviš ih kao nosioce tvog osiguranja ili već kako se to zove i ako pandrkneš, ostade dečici da se ne zajme za žito i to, a i ako hoće malko da se školuju. Sad, da ne vučem na neozbiljnu stranu, ali mislim da to upošte nije loše, jer kako objašnjavaš, al bez zezanja, da strendžosi imaju i po nekoliko polisa. Ili je reč o vaspitanju, edukaciji, poverenju... ili ipak misliš da je samo stvar u standardu?
 
Odreknes se garderobe,saune, kozmeticara, firzera, automobila, novina, cigara, slatkisa, mesa, voca, povrca,peciva, hleba, brasna, soli .....ostane ti samo voda i da vidis kako si ustedeo. Onda odes u Mek i najedes se za sve pare!
 
Hmm.Kad kupujes garderobu,namernice,hemiju obidjes nekoliko marketa i kupujes tamo gde je naj jeftinije (+nemora samo markirano da bude kvalitetno)
Kozmeticar, manikir pedikir,sminka i ponesto frizerskog zanata moze i kod kuce da se obavi ako covek nije bas od onih skroz nesposobnih.
E ovo je vec dovoljno da se ustedi poprilicna suma mesecno i da se trosi na bitne stvari tipa beba i racuni.
P.S imam platu 12000 napisacu i slovima ako neko neveruje dvanaesthiljadadinara moj mm ima 20000 pa opet nekukamo i imamo za sve sto treba.
Jos jedan p.s. kupite pljeskavicu umasto hamburgera u mecu i opet ste ustedeli.:zper:
 
vd:
možda nisam reprezentativan Srpski primerak
# nastojim da imam uvek dostupnu količinu novca koja je dovoljna za hitne slučajeve. npr 2000 EUR
mislim da nema potrebe a i rizično je držati veće količine keša
# nastojim da na računu u banci imam količinu novca koja je dovoljna za godinu dana života bez prihoda. npr 12000 do 15000 EUR
# sve što preostane ulažem u privatan posao
# držanjem novca u baci niko nije zaradio. banke su klasični trgovci koji nastoje da kupe jeftino a prodaju skupo.
koliko skupo to znaju oni koji su uzeli kredite ili koristili minus na karticama.
# trgovanje na berzi je dozvoljeni oblik kocke ili mišljenje da znamo nešto što ne znaju ostali.
# investicioni fondovi su pokušaj da date novac nekome ko će ga ulažući na berzi, navodno iskoristiti bolje od vas.
za ulazak u investicioni fond nije potrebna velika količina novca osim u tzv zatvorene investicione fondove.
koliko je taj pokušaj u Srbiji dobar svako se može veoma lako uveriti pogledom na sadašnje vrednosti IJ.
# penzioni fondovi su samo drugi oblik investicionih fondova koji je ograničen na manje rizična ulaganja.
da me interesuje ulaganje bez prinosa koje će se vraćati za 30 godina uzeo bih kredit na nekretninu
# osiguranja su kompanije kojima dajete novac nadajući se da će vam se jednog dana vratiti. nikako mi nisu simpatični jer klasičnu komercijalnu delatnost nastoje da prikažu kao oblik ljubavi i brige prema klijentima

mislim da Srpska većina nema novca za bilo koji oblik ozbiljnije štednje.
novac je potrebno najpre stvoriti odnosno zaraditi da bi se imalo od čega štedeti
p.s. ovo je više za ljis ali postoji narodna umotvorina koja kaže da vrlo malo stvari raste u tuđim rukama:)

Ne da nisi reprezentativan primerak, nego to sto ti pricas je misaona imenica, za 90% stanovnistva ove drzave!!!!
 
Ne da nisi reprezentativan primerak, nego to sto ti pricas je misaona imenica, za 90% stanovnistva ove drzave!!!!
znam. alı samo mogu da napišem da mi je žao zbog toga.
ako je za utehu i ja sam nekad bio u tih 90%
i poznajem dosta ljudi koji su i u Srbiji ipak "napravili novac"
a nisu "žestoki momci" i "kontroverzni bizMismeni".
 
(joj, mnogo mi je smešno: ovde vapaj, a na ženskom kutku organizuješ večeru za 12 ljudi u Little Bay :) Sviđa mi se kako štediš, i ja sam ista :cmok: )

Dobro primećeno. Organizujem, ali ne plaćam. Priznaj, VEEELIKA razlika. Ova zemlja je stvarno puna malicioznih. Ja nekako, valjda polazeći od sebe, nikad ne pomislim, onako "na prvu loptu", da neko laže, da se folira...
A da si lepo pitao/la, u (ne)skladu sa svoim nickom, rekla bih iskreno da mi je plata 17.000 dinara (što rekao/napisao neko napred, i slovima: semanaest hiljada dinara!) i da se ta proslava pravi zbog rođendana jedne od devojčica (15 god) i povratka nje i njene mame iz inostranstva. Izgleda, forever. E zato, ta mama časti. Svoje i prijatelje svoje ćerke.
Dakle, kako štedeti?
Najpre, na nivou uštede u samom domaćinstvu. Mesiti hleb (na OVOLIKU struju), kupovati? Banka? Slamarica? Vratiti se pletivu? Preseliti se van grada, imati bašticu...? To su neka razmišljanja simpa za postovanje, isn't it?
 

Back
Top