В чем сила?
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: В чем сила?

_RETURN_ nije na forumu
    је najugojeniji kriminalno-klerikalno-postkomunističko-nacionalis tički monstrum
    Primećen član _RETURN_ (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano В чем сила?

-''Кажи ти мени Американац, на чему почива снага? У количини пара? Мој брат каже да је то новац. Ти имаш много пара, па шта... Ја сам увек мислио да у истини лежи снага. Ко је у праву, тај је јак. Преварио си човека, узео му новац и шта? Да ли те је то учинило јачим? Није, јер ниси у праву, а особа коју си преварио јесте. То значи да је он јачи, јел тако?
    -Да...
    -Дмитриј Громов , дај његову лову!''
    Једноставо питање из једног од мени омиљених филмова... Ко је у праву? У чему лежи снага, било појединца, народа или државе?

Legenda
    Učlanjen
    03.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: В чем сила?

U istini i postenju...

Legenda al bundy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1358

u parama naravno,ko ima para ima i snage ,ako govorimo u politickom smislu
    The Show Must Go On...

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Gde se krije istinska moc?

Procitajte roman A. Klarka "Rajski vodoskoci"....

Tamo jedan mocni tibetanski kralj, tri hiljade godina u proslosti, sedi u svom vrtu i razmislja:

"Ja sam mocan kralj, najmocniji od svih kraljeva koje poznajem.....Imam obucenu i uhranjenu vojsku, imam najbolje oruzje, imam slonove, telesnu gardu kojoj nema ravne, a i sam sam borac bez premca....

Tamo, oko grada su stenovite planine i pecine....U njima zive svestenici i monarsi...

Oni su goli i bosi, spavaju na zemlji, hrane se samo zeljem i semenkama.....Uopste nemaju oruzja....

A ipak...Moja sudbina je u njihovim rukama!

Ako sutra odluce da vise ne budem kralj - bicu zbacen sa prestola....

Ako odluce da umrem, niko me nece spasti: ni moja vojska, ni telohranitelji, ni sam se necu moci odbraniti...Bicu mrtav...

Ovaj svet je Bog nepravedno napravio ! GDE SE TO KRIJE ISTINSKA MOC!?"
    "Dva najbolja prijatelja u zivotu su ti ogledalo i senka: ogledalo te nikada ne laze, a senka nikada ne napusta!"

Zaslužan član goxy (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

U mudrosti.
    Myles Bennett Dyson

Legenda Победоносцев (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1311

Citat Original postavio _RETURN_ Pogledaj poruku

Једноставо питање из једног од мени омиљених филмова... Ко је у праву? У чему лежи снага, било појединца, народа или државе?
    Priroda snage je dvojaka. Snaga je stvar ne samo realije, materijalne sile, vec i percepcije, subjektivnog dozivljaja. U ovaj subjektivni dozivljaj ulaze pitanja hrabrosti, odlucnosti, subjektivne pravednosti, i jos mnostva drugih.

Ova povratna sprega snage i dozivljaja snage se, opet, moze posmatrati iz bezbroj uglova, a ja bih se osvrnuo na sledeci aspekt. Tukidid je pripisao Periklu pred okupljenim Atinjanima sledeci govor, koji dosta objasnjava prirodu odnosa i dinamiku sile medju drzavama, onda i danas. Srpske vlasti jos nisu naucile Periklove lekcije od pre dve i po hiljade godina, ali mozda ih nauce za jos dve-tri hiljade, ko zna? Prevodim...

"Zapovedaju nam [Spartanci] da prekinemo opsadu Potideje, da dozvolimo Egini nezavisnost, da povucemo nasu odluku iz Megare, i upozoravaju nas da Heleni moraju biti slobodni od duge atinske ruke.

Nadam se da niko od vas ne misli da idemo u rat olako i bez potrebe ako odbijemo da povucemo odluke iz Megare, te odluke koje su prve na njihovoj listi zalbi. Oni nam kazu da bi smo tako izbegli rat. Te odluke su sitnica, kazu. Zelimo li rat zbog sitnice?

U toj sitnici, tako nebitnoj (kako nam Spartanci kazu) je ispit i provera vase snage i istrajnosti. Ako popustite, odmah cete morati da ispunite neki tezi zahtev, jer ste, preplaseni, vec jednom poslusali; danas jedan, sutra mnoge, a prekosutra sve, ma kako snazna bila vasa flota koja se, gle, ljulja na pirejskim talasima. Mnogi rat se dobije i izgubi u umovima ljudi. Sta ce misliti ljudi Atine i narodi Helade ako priznamo da nismo u pravu? Jasno odbijanje ce im, pak, jasno staviti do znanja da sebe smatrate Sparti jednakim.

Odlucite se dakle odmah, Atinjani! Padnite na kolena sada, pre nego sto pretrpite povrede, ili krenite u rat, sto ja savetujem, ne misleci o tome da li je navodni razlog veliki ili mali, vec znajuci prirodu onog ko vice pred vratima. Svaka naredba izdata susedu, bez pokusaja pravnog dogovora, bila ta naredba velika ili mala, sa razlogom ili bez, ima samo jedno znacenje, a to je ropstvo."
    no longer at ease here, in the old dispensation

Veoma poznat
    Učlanjen
    17.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    145

"Kome snaga lezi u topuzu, tragovi mu smrde necovjestvom." ...P.P. Njegos

Slične teme

1. Русија-водећа сила 21. века