Biologija, Medicina - Čudesna jetra

chuck.

Aktivan član
Poruka
1.007
Jetra je jedini organ (u stvari najveca zljezda) u ljudskom telu koji moze spontano da se obnovi u slucaju da bude odstranjen jedan njen deo. Zbog ovog svojstva jetra predstavlja pogodan organ za presadjivanje. Zdravom coveku se izvadi deo jetre i presadi u telo obolelog. Potom jetra obojici poraste do potrebne velicine. Mislim da nauci jos uvek nije poznat pravi uzrok ovog svojstva. Znam da kod nekih vrsta gustera rep spontano izraste ako jedan njegov deo strada, ali bilo bi zanimljivo saznati koliko je pomenuto svojstvo jetre prisutno i kod zivotinja, kao i kako je i zasto tokom evolucije nastalo ovo svojstvo i zasto ono ne postoji u slucaju drugih organa, a i koji sve jos slucajevi postoje da se neki deo tela ponasa na ovaj nacin.

:)

-
 
Poslednja izmena:
А зар не би могли накаламити те особине и на друге органе?

:) Ultimativni ciljevi nauke upravo jesu neverovatne ideje poput ove. Verovatno da ce buducim napretkom medicine ljudski zivot biti znacajno produzen. Dotrajali, osteceni ili oboleli organi i delovi tela mozda ce se zamenjivati novim. Pre nekoliko godina sam bio u prilici da prisustvujem predavanju jednog freaka Claude Vorilhon (link) koji je aludiraujuci na sve dinamicniji razvoj nauke rekao nesto u stilu: "Ako ste danas mladji od 40 godina, nikada necete umreti." Vujke, stvarno mi je zao ako ne spadas u tu kategoriju. Uostalom, mislim da mnogi ljudi ne bi ni zeleli da zive zauvek. ;)


http://en.wikipedia.org/wiki/Raëlismlink: Raëlism

claude.jpg

-----------------Claude Vorilhon
-


 
Poslednja izmena:
Pitam se pitam, da li se (evoluciona) biologija bavi pitanjima poput toga zasto su neki muskarci celavi (kao u slucaju Claudea Vorilhona :lol:), a drugi to nisu, ili na primer zasto, za razliku od mnogih vrsta kopnenih sisara koje su sa ljudima u relativnom srodstvu, koza coveka vecinom nije pokrivena gustom dlakom.
 

Back
Top