Intelektualna svojina na netu

Ne znam ko cije postove upotrebljava i u koju svrhu?

Jedino ako neko pise knjigu, roman ili pesme, pa mu neka ideja odavde padne na pamet...inace ne verujem da tako moze dugorocno tako da opstane, jer jednom ces prevariti nekoga da su stihovi tvoji, ali drugi put ne mozes.

Tako da...slaba vajda, ne verujem.
 
Danas je to stvar borbe izdavaca.
Mislim da se misao vise ne moze imati...jer da bi vredno proslo mora biti konzumirano...
Konzumacija misli moze da se odradi ili masovnim sredstvima komunikacije koja garantuju autorstvo ili onim koja ne garantuju autorstvo...
Sto ocigledno pretvara sve u kooperaciju sa vlasnistvom i borbom za kapital samog masovnog sredstva komunikacije.

Van toga intelektualna svojina u smislu ideje ne postoji u svetu, pa i na netu...
Sto bi rekla neka baba, advokati i para kolo vode i onoga je ko se prvi seti da za to kaze moje je i para mi vredi....
 
tacno...

nije uvek u sustini samo novac u pitanju jer stvaranje nikad, barem po meni, nema konotaciju bogacenja kao svrhu. egzodus inspiracije stvaralackog nekreativiteta koji nagriza manje vise svakog ko se bavi nekom formom izraza nije pojava koja je nepoznata kroz istoriju. umetnik j. autor se bori protiv toga na razne nacine. ako opet nesto znam to je da pored svega sto je deja vu u svim sferama izraza uvek ce se naci neko ko ce postaviti novi standard sa necim novim bilo ono esencijalno drukcije od prethodnog ili pak nosilo u sebi korene nekih prethodnih izraza, stilova, ideja, pravaca ili vec sta...

net je zahvalana forma za brzo upoznavanje sa necim sto bi nam odnelo puno vremena ako idemo "pesackim " putem...ali net je stranputica zabluda da je sa on sam sebi dovoljan... opsta kultura se ne stice na netu... iskustvo se ne stice na netu... kreacija je u glavi pojedinca a ne na netu... pravilna informacija o necemu se uvek dobije pre na ulici medju ljudima, no na netu... izvorno, net nije imao ono sto ima danas... danas je protok tacne informacije kanalisan mnostvom pogresnih i ciljno ubacenih da bi se ona istinita izgubila u tom mnostvu. laik to ne zna i izgubi se u losoj selekciji kvantitativno neobradjenih gde na kraju digne ruke od trazenja prave. ali nije to tema...

vajldovu detelinu sa cetiri lista nije tesko napraviti ako covek ume da manipulise pisanom recju... problem je samo u tome sto kreacija nije puki sofizam pravljen radi sebe samog... a de ne govorim o onome kada se na ostale listove te deteline stavlja zig autorstva a narodksi receno je "ishanirano" od nekog drugog....
 
Ne znam da li si vernik, ali izgleda da kanis da mucis iskrene vernike ovim pitanjima :lol:
Naravno da je greh, jer se koristi ukradena stvar. Drugacije bi bilo da se ne zna da je nesto kradeno.

Jesam vernik. Zato se i pitam.

Stvarno je komplikovano pitanje. Da li naprimer pri izradi nekog filma su se koristele mozda nelegalne stvari (kradje autorativnih prava ili cega vec) onda se time greh ponistava?

Da li ako "krademo" nesto sto u sklopu sebe ima nesto "ukradeno" greh?

Ja sam i dalje uveren da je ipak najbolje cuvati ovce :D
 
Poslednja izmena:
Jesam vernik. Zato se i pitam.

Stvarno je komplikovano pitanje. Da li naprimer pri izradi nekog filma su se koristele mozda nelegalne stvari (kradje autorativnih prava ili cega vec) onda se time greh ponistava?

Da li ako "krademo" nesto sto u sklopu sebe ima nesto "ukradeno" greh?

Ja sam i dalje uveren da je ipak najbolje cuvati ovce :D


Ja nisma vernik, ali mi je jasno

Lepo pise: "Ne pozeli nista sto je tudje" i "Ne kradi".

Gledalac kradenog programa, je sucesnik na neki nacin i time sto gleda program odobrava kradju.

Jeste, u tom slucaju su prateci zapovest krivi i oni koji su ukrali autorska prava i oni koji su ukrali ono vec kradeno. Nema tu ponistavanja.

El nacrtane ovce? Mislim to je najsigurnije. :lol:
 
Ajde ti to malo meni pojasni, molim te. Zar iz nas ne izlazi zelja za gledanjem? Zar pri skidanju ne postoji namera :(

To se nasalih malo,
sve zavisi od ubedjenja, za moj pojam je i gledanje legalno kupljnog filma sa nasilnim sadrzajem ne bas nesto preporucljivo, a samo skidanje softvera opravdavam cinjenicom da time nikog ni na koji nacin ne ugrozavam, pa stoga i nemam bas neki osecaj krivice za to. No ovo je bilo pitanje za vernike, pa stoga cekamo i dalje na konkretne odgovore ...

:)
 
To se nasalih malo,
sve zavisi od ubedjenja, za moj pojam je i gledanje legalno kupljnog filma sa nasilnim sadrzajem ne bas nesto preporucljivo, a samo skidanje softvera opravdavam cinjenicom da time nikog ni na koji nacin ne ugrozavam, pa stoga i nemam bas neki osecaj krivice za to. No ovo je bilo pitanje za vernike, pa stoga cekamo i dalje na konkretne odgovore ...

:)

Ugrozavas one koji prodaju legalni softver :zper:
 
Ja nisma vernik, ali mi je jasno

Lepo pise: "Ne pozeli nista sto je tudje" i "Ne kradi".

Gledalac kradenog programa, je sucesnik na neki nacin i time sto gleda program odobrava kradju.

Jeste, u tom slucaju su prateci zapovest krivi i oni koji su ukrali autorska prava i oni koji su ukrali ono vec kradeno. Nema tu ponistavanja.

El nacrtane ovce? Mislim to je najsigurnije. :lol:

Ma iovako nema nista pametno da se vidi u tim skidanim stvarima.

Ma prave, kupljene :)
 

Back
Top