Niko ne bi posao van centra Beograda?!

dragosh

Veoma poznat
Poruka
11.827
Niko ne bi posao van "kruga dvojke"
14. novembar 2009. | 12:21 | Izvor: Novosti

Beograd -- U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da nezaposleni u Beogradu ne prihvataju nova radna mesta ako to znači da treba da putuju van glavnog grada.

srbija.php


U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da su nezaposleni slabo pokretljivi, a da su posebno probirljivi pravnici, ekonomisti i ostali visokoobrazovani.Kada traže zaposlenje, pogled im ne ide dalje od oboda Beograda, a retko se odluče i da rade u prigradskim opštinama Lazarevac, Mladenovac ili Barajevo.

Kada je nedavno firma u Obrenovcu raspisala konkurs za radno mesto, za koje je bila neophodna diploma Pravnog fakulteta, nijedna osoba sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje nije bila zainteresovana za ovaj posao. U ovoj beogradskoj opštini na birou je bio samo jedan kandidat te struke, koji nije imao položen pravosudni ispit, pa nije zadovoljio uslove konkursa. Iako u glavnom gradu ima više od 3.000 nezaposlenih pravnika, niko od njih nije pristao da putuje do Obrenovca.

Slično se dogodilo i kada je poslodavac u Pančevu tražio diplomiranog ekonomistu. U Beogradu ih na birou ima više od 5.000, ali nijedan nije hteo na posao s druge strane Dunava. "Oni koji su završili fakultete s kojima može da se dođe do posla ne nameravaju da putuju ni do Mladenovca. Čekaju posao isključivo u Beogradu", objašnjavaju u NSZ.

Slično je i sa profesorima matematike, fizike i hemije, jer oni lakše dođu do posla, pa nemaju ni potrebe da se sele. Zbog toga je školama po unutrašnjosti teško da pronađu upravo profesore za te predmete.

Lična percepcija i porodični status presudni su kada se donose ovakve odluke, smatraju u NSZ. Sve zavisi od toga da li je kandidat u braku, da li ima decu, kakvi uslovi rada mu se nude. U većini slučajeva presudna je, ipak, debljina koverte. Ako je plata dobra, nezaposlenima lakše padaju i putovanje i preseljenje.

Od ukupnog broja nezaposlenih, kojih je na evidenciji NSZ-a u septembru bilo 737.160, čak 63 odsto na posao čeka duže od godinu dana. Do radne knjižice najteže dolaze mladi do 34 godine koji se zapošljavaju prvi put i oni koji su u petoj deceniji ostali bez primanja

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2009&mm=11&dd=14&nav_id=392614



Non stop pricam da ima posla ali ljudi biraju i nece da rade,
ali ovo je vec daleko otislo, da ljudi nece da idu van kruga dvojke(tramvaj dvojka koji saobraca samo u centru Beograda);
pa to je vec strashno?! :think:
 
Poslednja izmena:
Ко каже да нема посла ???

Код тебе и Тадића посла и преко главе ....
Још кад проради она комбинација за 200-300-500 000 нових радних места мораћемо и Кинезе да увозимо ...
Само објасните то оним радницима рецимо из Трајала ...

Море двојка си драгоше ....
 
stotine i hiljade ljudi dolazi svaki dan u bgda, na posao. iz cele srbije
i radnici, i policajci, i strucnjaci

isto tako desetine, stotine i hiljade ljudi iz bgd svaki dan radi izvan bgda, po raznim osnovama

jedan minoran primer nije dobar za generalizaciju, ima tu jos niz pratecih okolnosti
 
...to ti kazem, evo za izgradnju "Juznog toka" morace da dodju radnici iz citavog regiona ili iz Kine.
Pitaj nekog od forumskih rusofila da li bi radio na tom strateskom rusko-srpskom projektu,
pa ces da vidis koliko bi se njih prihvatilo lopate ili ashova?!:mrgreen:

c028.gif


Па, у праву си ....

Мало је оних 737 000 незапослених да заврше тај посао ....

c028.gif
c028.gif
c028.gif
 
Svako ko je video kako izgleda beogradski saobraćajni špic zna da ako recimo živite na Mirijevu a radite u Zemunu bez sat i po prevozom (kolima oko 45 minuta i mnogo izgubljenih živaca) nema govora. A recimo ako vam neko ponudi posao u Inđiji nekih 30 km iza Zemuna do koje moraš ići Lastom, pa sami izračunajte utrošeno vreme i novac za svakodnevno putovanje do posla 100 km do tamo i nazad. Sve to za neku bednu platu, profitabilnije je da si nezaposlen. Ali opet sve na stranu činjenica je da ljudi previše izvoljevju kada biraju posao.
 
Ako si ti jedan od tih ucitelja onda skidam kapu.Ako nisi onda...:whistling:

Nisam, mlad sam ja, studiram pravni :mrgreen:

Ali poznajem par, jer sam iz tih krajeva...

I stvarno ne bih nikome to poželio. Ova jedna žena, završila je književnost, 1991. Muslimani i Hrvati su nju i njenog bolesnog muža protjerali iz Sanskog Mosta. Naselila se u Crnu Goru i radila je kao učiteljica po selima... A profesor srpskog jezika...

I srećom, skoro su je primili za stalno u lokalnoj srednjoj školi... Jer je vrlo stručna
 
Non stop pricam da ima posla ali ljudi biraju i nece da rade,
ali ovo je vec daleko otislo, da ljudi nece da idu van kruga dvojke(tramvaj dvojka koji saobraca samo u centru Beograda);
pa to je vec strashno?! :think:

Koliko ja vidim u ovom testu,ovo bre,sve sami akademski gradjani,tako da racunam da ima poprilican broj medju njima koji su onako blejali za vreme Cobeta,i bili ''udarna pesnica'' opozicije!

Ko zna sta im je tada obecavano!:mrgreen::per:
 
Eeeeeeeeeee
gde je sad ona slavna DIREKTIVA...
AKo se neko seca, kada je bio onaj titin zivot, pa je bilo, e ti si zavrseni pravnik, pa u Pirotu nedostaje jedan takav, nego delijo, pakuj prnje pa pravac Pirot, imas posao..
Ko bi odbio, tek bi ga nadrljao..
Sad, slazem se da svi kukaju da posla nema...
Posla ima, samo je problem druge prirode...

TREBA RADITI...
 
Nisam, mlad sam ja, studiram pravni :mrgreen:

Ali poznajem par, jer sam iz tih krajeva...

I stvarno ne bih nikome to poželio. Ova jedna žena, završila je književnost, 1991. Muslimani i Hrvati su nju i njenog bolesnog muža protjerali iz Sanskog Mosta. Naselila se u Crnu Goru i radila je kao učiteljica po selima... A profesor srpskog jezika...

I srećom, skoro su je primili za stalno u lokalnoj srednjoj školi... Jer je vrlo stručna

Ima plemenitih ljudi,jos uvek.:worth:
 
stotine i hiljade ljudi dolazi svaki dan u bgda, na posao. iz cele srbije
i radnici, i policajci, i strucnjaci

isto tako desetine, stotine i hiljade ljudi iz bgd svaki dan radi izvan bgda, po raznim osnovama

jedan minoran primer nije dobar za generalizaciju, ima tu jos niz pratecih okolnosti

Upravo tako. Ali to je kampanja onog smrada iz G17 Vladimira Ilica. Skoro sam slusao to djubre na TV-u kad je cak tvrdio da je nezaposlenost manja u Srbiji :lol::rotf:
A ljudi se vise ni ne prijavljuju na biro posto je to gubljenje vremena. Imam 2 ortaka koji ne rade a nisu na birou thj jedan je bio 2-3 godine i ni jednu ponudu za posao nije dobio...na kraju prestao da se javlja posto kao mora na svaka 2-3 meseca da se javlja tamo
 
Eeeeeeeeeee
gde je sad ona slavna DIREKTIVA...
AKo se neko seca, kada je bio onaj titin zivot, pa je bilo, e ti si zavrseni pravnik, pa u Pirotu nedostaje jedan takav, nego delijo, pakuj prnje pa pravac Pirot, imas posao..
Ko bi odbio, tek bi ga nadrljao..
Sad, slazem se da svi kukaju da posla nema...
Posla ima, samo je problem druge prirode...

TREBA RADITI...

Pa ajde dodji da radis kod mene dacu ti 15000 platu kad se setim i shatro cu te prijaviti plus prekovremeni rad ti sleduje najverovatnije i nece ti biti placen....rad vikendom i praznicima se podrazumeva.
 
Svako ko je video kako izgleda beogradski saobraćajni špic zna da ako recimo živite na Mirijevu a radite u Zemunu bez sat i po prevozom (kolima oko 45 minuta i mnogo izgubljenih živaca) nema govora. A recimo ako vam neko ponudi posao u Inđiji nekih 30 km iza Zemuna do koje moraš ići Lastom, pa sami izračunajte utrošeno vreme i novac za svakodnevno putovanje do posla 100 km do tamo i nazad. Sve to za neku bednu platu, profitabilnije je da si nezaposlen. Ali opet sve na stranu činjenica je da ljudi previše izvoljevju kada biraju posao.

Slazem se. Da je eventualna plata pristojna sigurno bi ljudi prihvatali poslove malo udaljenije....ali za sitne pare to je maximalno neisplativo.
Sa ovim na kraju se bas i ne slazem. Cak mislim da su ljudi previse popustljivi ovde i da nemaju samopostovanje. Zato su i dospeli dotle da rade za dz ...da nisu prijavljeni...da rade prekovremeno za dz....da rade vikendom i praznicima bez slobodnih dana....da nemaju odmor place.....itd..itd...svega ima ovde.
 

Back
Top