Elektronska glasanja

Pogledaj rezultate ankete: Da li verujete u objektivnost elektronskog glasanja?

Glasova
9. Ne možete glasati na ovu anketu
  • Ne

5 55,56%
  • Da

4 44,44%
  • Nisam bas siguran

0 0%
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Elektronska glasanja

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Podrazumevano Elektronska glasanja

U sve vise zemalja na svetu se uvode elektronska glasnja: dobijete listu kandidata i samo pritisnete prstom na onog za kojeg zelite glasati.

Cak dobijete i ceduljicu za koga ste glasali, koju odlozite u jednu glasacku kutiju!

Ostalo sve radi tehnika. Navodno, tako je objektivnije.

Medjutim ja uopste u to ne verujem.

A Vi?
    "Dva najbolja prijatelja u zivotu su ti ogledalo i senka: ogledalo te nikada ne laze, a senka nikada ne napusta!"

Veoma poznat Mitternachtsträumer (avatar)
    Učlanjen
    28.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    171

Podrazumevano Re: Elektronska glasanja

Prošle godine kod nas na univerzitetu u Beču su bili izbori za studentska tela. Pored regularnog glasanja lično, krstić, pa kutija, bilo je ponuđeno da se glasa i elektronski. Mnogi su to našli vrlo nesigurnim načinom glasanja. Odmah su se pojavile brošure koje su skretale pažnju na to.
    Koliko sam ja mogao da pokupim sa tih brošura zemlje koje su pokušavale da eksperimentišu sa tim su bie Finska i Velika Britanija. Međutim, opet po sećanju, čini mi se da su ustavni sudovi imali šta da kažu o tome.

Ja sam protiv toga. Prvo, nikad ne znam ko može šta da radi u nekoj bazi podataka. Drugo, anonimnost nije zagarantovana. Svi imamo IP adrese koje nas na ovaj ili onaj način mogu povezati s imenom.

Slažem se da je puno udobnije svoju građansku dužnost ispuniti iz sobe zavaljen u fotelju, ali ako je nekom mrsko jednom u dve godine ustati iz te fotelje i otići da glasa, onda i ne zaslužuje demokratiju.
    gialla come er sole
    rossa come er core mio

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Sovjetski savez nisu mogli da sruse ni trecim svetskim ratom ni svim atomskim bombama ni silom kakvu svet nikada do tada nije video..

Srusili su ga elektronskim glasanjem u Parlamentu.
    "Dva najbolja prijatelja u zivotu su ti ogledalo i senka: ogledalo te nikada ne laze, a senka nikada ne napusta!"

Moderator Platin (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2276

Za elektronsko glasanje sam. Sistem moze da se napravi jako lepo i pouzdano.
    Biracki spisak mnogo azurniji... tacno se zna koliko ljudi je glasalo...
    Moze i kombinovano sa cipovanom licnom kartom. Udjem, ubacim LK u aparaturu, glasam, izadjem.
    I kamera na ulazu. Pa da vidim ko bi to osporio.

Ipak, nije receno da li se radi o glasanju od kuce ili na glasackom mestu (skupstini) ?

U Japanu, na primer, na birackim mestima je elektronika - konacni rezultati se znaju pola sata od zatvaranja birackih mesta.

Postoje nacini da se podaci vrlo dobro zastite. Pitanje je samo da li ima dovoljno strucnih ljudi da to primene i da li postoji volja za tako necim.

Na primer... (takvo sifriranje vec postoji)... ako su podaci sifrirani tako da se sifra moze razbiti za 100 godina - a izbori su svake 4 godine... Niko nece ni pokusavati.

Citat Original postavio Mitternachtsträumer Pogledaj poruku
    Slažem se da je puno udobnije svoju građansku dužnost ispuniti iz sobe zavaljen u fotelju, ali ako je nekom mrsko jednom u dve godine ustati iz te fotelje i otići da glasa, onda i ne zaslužuje demokratiju.
    I naravno - elektronsko glasanje na izborima se moze jako lepo kombinovati sa sistemom obaveznog glasanja. Pa ko se 2 puta za redom ne pojavi - proveriti da li je ziv, da li je trajno u inostranstvu ili na neki treci nacin trajno ne glasa. Pa takve skinuti sa birackog spiska (ne apsolutno, mozda je bolji izraz - uspavati). Ako se vrate, nije ih pretesko vratiti i u spisak.
    Poslednji put ažurirao/la Platin : 15.11.2009. u 11:51

Veoma poznat Eric Draven (avatar)
    Učlanjen
    31.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    44
    Reputaciona moć
    165

"Men dont faint,we take unintended,decisive naps!"