Krštenje

yokai

Elita
Poruka
15.332
Da li krstite svoju decu ( ako ih imate, ili kada ih budete i imali, i ako ih budete imali ), zato što verujete u to, ili iz čistog ''običaja'', i šta mislite o krštenju ?

P.S. Ako ima tema, onda neka moja ide pod ključ, a posle i delit...
 
Ja bih svoje dete krstila, jer je to uslov da uspesno odbija napade djavola kroz zivot.

E, sad, ako tokom vremena se ono pokaze nedostojno toga, ili ne veruje u Boga i Hrista, onda neka predje u neku drugu veru, ako ima obraza...

A ako ne, ako zeli da bude ateista, opet cu bar znati da sam kao roditelj sve preduzela da ga zastitim od necistih sila....ipak ce mu mozda nekad pomoci.
 
Nemam jos uvek dece ali ne bi krstio dete. To je ono sto je njegovo pravo, pa neka samo odluci gde ce kada odraste. Mada, i sam cin krstenja ima znacaj samo pod uslovom da je ta osoba koja se krsti istinski vernik te vere....u suprotnom, krstenje je samo jedan ritual bez znacaja i koji nista ne menja, tako da krstiti dete dok je malo je isto kao i prosetati ga parkom. Na kraju krajeva, mozda ga duhovnost i ne zanima pa se nigde i ne krsti. U principu, to je totalno ne bitno. Vazno je da je dete zivo i zdravo.
 
Eremita, a tebe da pitam znači nijedan musliman ne može otići u Raj ? Jer svi su ljudi jednaki, a ako čovek može da ode u Raj jedino ako je kršten, a recimo, muslimani se ne krste šta je s njima ? Da napomenem da se mi svi molimo istom Bogu...
I šta je sa onim Hrišćanima koji nisu kršteni, a celog života su bili dobri, nisu činili zla ?
 
da vodili su ga u hram ali ga nisu naterali da se krsti

On je to sam shvatio i odlucio :D

Moze dete da zna sta je moralno ili nemoralno... ima savest

Onoliko koliko zna toliko ce i slusati roditelje :)

Zamisli da su neciji roditelji nemoralni i da date to shvati

naravno da ih nece slusati...

Ne moze to dete da shvati dok ne odraste, i ne mogu ni ja vise da pricam zasto slovo "A" ima crtu.:sad2:
 
postovanje roditelja ne znaci da zbog njih dete krsi Bozji zakon :D

i dete ne mora slusati roditelje ukoliko ga ugorzavaju...

a nigde ne pise da roditelji treba da krstavaju decu

mogu ga samo vaspitavati do punoletstva

a dete odraslo bira svoj zivot pa i religiju

primer Hriscanima je Hrist a on se krstio sa 30 godina

Kao i neki svetitelji, sveti Vasilije Veliki u 30-oj, sveti Car Konstantin pred sam kraj života...
Ali nije poenta krštenja samo u tome da se vera prihvati slobodnom voljom, iako je to odlučujući i najvažniji uslov spasenja, upravo jer se na taj način pojedinac odgovorno i svesno postavlja prema pitanju vere.
Razlog zašto se deca krštavaju kao mala, je pre svega u postojanju opasnosti od naprasne smrti (iako je to u današnje vreme svedeno na minimum); zatim da bi se dete moglo da pričešćuje, i na taj način da bi moglo biti zaštićeno od nečistih sila, a samim tim i da bi u slučaju bolesti moglo da mu se čitaju molitve, jeleosvećenja, i kroz Svete Tajne dobija blagodat isceljenja i osvećenja od Gospoda; nadalje, kroz sveto pričešće, dečija čista dušica, oseća i stostruko jače "upija" blagodat Božiju kojom se njegov život usmerava ka dobru i nevidljivo Svetim Duhom ispunjavajući se, napreduje od malena u vrlini i smirenju, stičući duha mira, i Duhom se ozaruje i njegov um koji počinje da uzrasta u bogomisliju.
Postoji ogromna prednost primanja krštenja kao dete, ali postoje i neki nedostaci. Pre svega je to taj rizik, da će se dete kad odraste, usled različitih životnih okolnosti i povođenja za spoljašnjim pokolebati i napustiti krilo crkve. Zatim, dete u kasnijoj dobi, ukoliko nije brižljivo i postojano odgajano u veri, može da potpadne pod osećaj da mu je vera nametnuta i strana, i da u sebi razvije duh protivljenja i čak otvorenog ne prijateljstva prema veri. Ovo uglavnom nastaje stoga, ukoliko roditelji i okolina koja dete upućuje u veru, radi to prisilno i "veštački" bez suštinskog udubljivanja u prave osnove vere, već spoljašnjim verovanjem "da nas vidi svet, ili šta će svet reći", dakle iz pomodarstva, ili ne racionalnog straha koji je i tim pojedincima nametnut od ranog detinjstva, izazivajući frustracije u njima, ili opet previše krutog i oštrog držanja verskih zapovesti u prisili mlade osobe da se stalno seća greha "režući krila" duha koji je željan, radoznao i znatiželjan znanja i iskustva, pa se time postiže suprotan efekat odbacivanja i mržnje prema svakoj vrsti autoriteta.
Dakle, kada se dete krsti kao malo, ogromna je odgovornost na roditeljima, da pravilnim i pre svega ogromnim razumevanjem kako samih postulata vere, tako i same duhovne građe svoga deteta, razviju od malih nogu ne samo ispravan pogled na veru, već i pravi smisao vere i njene dobrobiti za čoveka. Roditelji pre svega treba da se trude, da veru dete doživi pre svega kroz ljubav i kao ljubav Boga prema čoveku, ali najviše preko sopstvenog primera vrlinskog života. Jer, roditelj je prvi i osnovni autoritet koje dete ima i prema kojem izgrađuje i sopstveni pogled na svet oko sebe. I ako to dete kroz roditeljski primer koji mu je prihvatljiv ( a to je pre svega ljubav koja izgrađuje i nadograđuje čoveka) i koji stiče kao i sopstveni ideal svoga života, izgradi u sebi pozitivan i evanđelski sistem vrednosti, onda ono samo i bez prisile i prinude, prihvata Hrista kao Boga Ljubavi i milosti, što je i najbitniji faktor za približavanje čoveka Bogu. Zato, kada ono odraste i kroz ovu postupnost izgradjivanja svoga vrednosnog sistema i kada samo stekne nekakav pogled na svet oko sebe, onda će biti u mogućnosti, da preispitavši taj sistem u sopstvenom iskustvu, shvati i prihvati da nije sa njim u koliziji, već da ga oseća kao prisni i lični sistem, koji ga obogaćuje kao jedinku, a ne da u njemu izaziva osećaj nelagodnosti i prisile.
Zbog ovako teškog zadatka koji je dat roditeljima da vaspitavaju svoje dete na pravi način i u pobožnosti, roditeljstvo je označeno kao veliki krst stradanja i roditelji kada dođu pred Hrista prvo daju odgovor za svoju decu, kako su ih vaspitali i izveli na pravilan put, a tek onda i za same sebe.
 
ja se izvinjavam nemam sada vremena da citam dugacke postove

ali ne postoji Biblijska potpora da decu treba krstavati ..

Hrist se krstio sa 30 godina kao punoletan.. i to podranjanjem u vodu i to je nama primer....

toliko:)
 
postovanje roditelja ne znaci da zbog njih dete krsi Bozji zakon :D

i dete ne mora slusati roditelje ukoliko ga ugorzavaju...

a nigde ne pise da roditelji treba da krstavaju decu

mogu ga samo vaspitavati do punoletstva

a dete odraslo bira svoj zivot pa i religiju

primer Hriscanima je Hrist a on se krstio sa 30 godina

увести у нешто: иницијација или крштење или партија...
вера је да из јајета настане пиле, из семена дрво, из човека бог, буда, алах.
из партије зијају цице и кажу после мене потоп, дај шта даш.

стварно си бесмртна. пунолетсво се, по потреби власти, свако мало мења. исус никад није био хришћанин, јеше разапели рабина јер им говорио да греше.
 
Da li krstite svoju decu ( ako ih imate, ili kada ih budete i imali, i ako ih budete imali ), zato što verujete u to, ili iz čistog ''običaja'', i šta mislite o krštenju ?

P.S. Ako ima tema, onda neka moja ide pod ključ, a posle i delit...

Krstila sam decu... a svojim roditeljima zamerila što su meni tako nešto nametnuli... tako da očekujem da će možda i meni moja deca zameriti jednog dana. Samo, kasno sam osetila krivicu... uvek sam se nekako klackala da li verujem, ili ne... Ne kajem se, samo mislim da sam možda trebala da sačekam da odrastu i izaberu sami.
Religija jeste nametnuta... bio kršten, ili ne... od toga se ne može pobeći... ponešto nameću običaju, ponešto društvo... i to ne menja ništa u čovekovoj suštini.
Ako ne veruje, kao da nije.
 
Da li krstite svoju decu ( ako ih imate, ili kada ih budete i imali, i ako ih budete imali ), zato što verujete u to, ili iz čistog ''običaja'', i šta mislite o krštenju ?

P.S. Ako ima tema, onda neka moja ide pod ključ, a posle i delit...

Krsten sam kao ateista u 30god.zbog poslova koje sam trebao uraditi u jednoj crkvenoj porti.Svestenik me zamolio,,jer nije zeleo da mu radove izvodi nekrsten covek.
Decu mi je krstila tetka,bez mog znanja,pa sam to prihvatio kao obicaj, tacnije tradiciju svojih dedova.
Interesantno je da sam kasnije postao vernik.Verujem u Boga uz jace (licne) korekcije klasicne religije.
 
Da li krstite svoju decu ( ako ih imate, ili kada ih budete i imali, i ako ih budete imali ), zato što verujete u to, ili iz čistog ''običaja'', i šta mislite o krštenju ?

P.S. Ako ima tema, onda neka moja ide pod ključ, a posle i delit...

Udajom sam ušla u "komunističku" porodicu.Nemam reči da opišem sva moja osećanja te prve godine-Slava,Božić,Uskrs...Posle više od 10 godina muž je pristao da krstimo decu.
Moj muž,zaova i deca su krštena istog dana.U našem narodu važi neki "zakon" da baba treba da odvede svoje unuče na krštenje.E,pa ja sam htela da za tu priliku ja budem u crkvi.
Taj dan,taj čas to su za mene bio najlepši trenuci u životu.Imala sam osećaj da sam prisutna drugom rađanju moje dece,muža takođe,rađanju u svetlosti iz ljubavi besmrtne i radost,radost,neka nebeska radost,i sav dan svet i svi oko mene sveti...Razumeće ko je osetio slično.
Roditelji neka pročitaju priču o talantima.
 
A zasto se djeci daju zastitne vakcine? Zasto se ne ceka da djeca podrastu pa da sama odluce?

Neke vakcine uzrokuju nezeljene pojave :mrgreen:
Glupo je porediti vakcine koje se daju sa ciljem da dete ne dobije bolest koja realno postoji i koja se moze dobiti sa krstenjem koje ima za cilj da spase dusu. Pri tome ne postoje dokazi niti da postoji dusa, niti bog.
 
Neke vakcine uzrokuju nezeljene pojave :mrgreen:
Glupo je porediti vakcine koje se daju sa ciljem da dete ne dobije bolest koja realno postoji i koja se moze dobiti sa krstenjem koje ima za cilj da spase dusu. Pri tome ne postoje dokazi niti da postoji dusa, niti bog.

Sta ako dijete umre nekrsteno? Znas li sta biva sa dusom nekrstene osobe? A, ja! Ti ne vjerujes ni u Boga ni u postojanje duse!
 

Back
Top