Medicinske zanimljivosti

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Evo ja da počnem:

- neuron je najduža ćelija u ljudskom tijelu koja stimulira mišiće, a može biti duga i
do 1,4m
- u ljudskom tijelu najduže žive moždane ćelije, koje prožive i cijeli ljudski život
- u ljudskom mozgu ima oko 100 milijardi nervnih ćelija
- brzina signala koji putuje duž nervnih ćelija može doseći i do 400km/h
- krv u jednom danu pređe udaljenost od 19 000km
- kapilare su promjera 10 puta manjeg od vlasi ljudske kose
- srce otkuca u jednom danu 100 000 puta,a tokom ljudskog života oko 2,5 miliona puta
 
Evo ja da počnem:

- neuron je najduža ćelija u ljudskom tijelu koja stimulira mišiće, a može biti duga i
do 1,4m
- u ljudskom tijelu najduže žive moždane ćelije, koje prožive i cijeli ljudski život
- u ljudskom mozgu ima oko 100 milijardi nervnih ćelija
- brzina signala koji putuje duž nervnih ćelija može doseći i do 400km/h
- krv u jednom danu pređe udaljenost od 19 000km
- kapilare su promjera 10 puta manjeg od vlasi ljudske kose
- srce otkuca u jednom danu 100 000 puta,a tokom ljudskog života oko 2,5 miliona puta

Ne znam odakle ti ovo, ali ovo poslednje ne mozhe biti tachno jer bi to znachilo da ljudski zhivot traje samo 25 dana(prosta rachunica).
 
- površina plućnog tkiva jednaka je površini teniskog igrališta
- brzina vazduha pri kašljanju je oko 100km/h, a pri kihanju čak 160 km/h
- žvačni mišići mogu proizvesti silu koja odgovara težini od 90 kg
- svaki čovjek ima drugačiji otisak jezika, baš kao što ima drugačiji otisak prsta
- sluznica tankog crijeva oblikuje resice koje povećavaju crijevnu površinu i do 300 metara kvadratnih što je neophodno da bi se hranjive materije mogle apsorbovati
- bubrezi dnevno filtrijaju 160 do 180 litara tečnosti, ali gotovo jednako toliko i reapsorbuju jer ljudi u prosjeku izmokre smo 1,5 litara mokraće
 

Back
Top