ŠTRUDLE

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Čitav forum "Kulinarstvo" smo lepo sredile i razvrstale, neverovatno je koliko ste sve divne i disciplinovane, pa se ne otvaraju teme koje se dupliraju, koriste se pretraživači... ma savršenstvo od Foruma i članova, pre svega.
I sad ja mozgam, mozgam... u koju kategoriju spada štrudla?
I ništa mi "ne leži" sasvim.
Štrudla jeste kolač, ali nije samo kolač.
Kako smo razvili temu o hlebu - mogla bi i tu da upadne, ali - nije mi ni za to.
Imamo negde i "vojvođansku kujnu" tu svakako spada, ali ne pravimo štrudle samo u vojvodini...
Sve u svemu, reših da, ipak, otvorim posebnu temu o štrudli (ili štrudlama), a ako neka od vas ima bolju ideju ili smatrate da je bolje da štrudle strpamo negde drugo - lako ćemo temu prebaciti.
 
Pošto sam juče pravila štrudle i specijalno za vas snimala po etapama (sad vidim da neke nedostaju :(... ali drugi put ću i to slikati), Ovako je to izgledalo:
Testo se pravi po sledećem receptu:
paketić kvasca
oko pola litre mleka
2 jaja
komadić putera (recimo četvrtina)
oko 1kg brašna
malo soli
nekoliko kašika šećera

Kvasac potopiti u 1dl mleka sa dodatkom kašike šećera i kašike brašna.
U međuvremenu ulupati jaja (kao za tortu), dodati šećer, so, razmekšan puter, mlako mleko i sve lepo umutiti. Do tada je kvasac već "krenuoĆ pa se sve pomeša.
Brašno prosejati, sve pomešati i umesiti testo.
Jedan deo posla kod mene obavi mikser (i ne držim ga u ruci), ali je ovo velika količina testa za njegove skromne kapaciteta, tako da sve do kraja mesim rukama. Klasično, što bi se reklo.
Testo ne treba da bude ni pretvrdo ni premeko, i mora da bude lepo, kompaktno umešeno.
Kad se više ne lepi za prste i kad je sasvim glatko - možete ga staviti da odstoji.
Ja uvek posudu malo namažem uljem (da se ne zalepi)
Prekrije se krpom (ili poklopi... ako imate posudu za to sa poklopcem) i ostavi na toplom mestu.
Kad se testo udvostruči (vreme zavisi i od vrste kvasca i od brašna i od temperature sastojaka i od temperature prostorije... dakle, teško je reći koliko je potrebno vremena za to), testo se premesi i podeli na onoliko delova koliko štrudli planirate da napravite.

Jedan deo krene u dalju "obradu", ostatak se prekrije krpom (ili vrati u posudu i poklopi) da "čeka"
Ovako je izgledalo moje testo:

1testo-1.jpg
 
Prva štrudla je bila sa mileramom (to nije pavlaka... mileram se kupuje na pijaci, kod nas to prodaju samo "totice", odnosno Slovakinje, ja stvarno ne znam da neko ima bolji i "originalniji" milaram), koja ima neodoljivi miris detinjstva. Moja Marišlkica (baba) ju je pravila - savršeno. Sa mileramom (da ne kažem "milerom" ;):heart:) koji je skupljala sa mleka od svojih krava (to je masnoća koja se nakupi na površini ali na nekuvanom mleku).
Lepo premešeno testo se razvuče na površinu malo "poravna" oklagijom

2testorayvlacenje-1.jpg


i preko njega se maže mileram. Nekoliko cm od kraja se ostavi prazno i nije loše taj deo premazati vodom... da se lepše "zalepi".

3filovanjemileram2-1.jpg


Onda se lepo "urola"

4filovanjemileram1-1.jpg


zalepe krajevi i dobije se jedna dugačka "rolna". :)

5preduvijanje-1.jpg
 
Sad se ta "rolna" lepo uplete, stavi u pleh i prekrije krpom. Ja koristim papir za pečenje kao podlogu da bih izbegla klasično podmazivanje (i ribanje pleha posle :evil:)

7ispodkrpe-1.jpg


Kad dovoljno poraste, premazati štrudlu umućenim jajetom

6pletenicamayanje-1.jpg


i staviti u rernu na pečenje. Moja rerna ima isparivač za vlagu, ali svejdno svako testo doooobro isprskam vodom (to radim i dok se peče).

9pletenicaurernipocetak-1.jpg


Skoro je gotovo :zper: :zjede::

11pletenicaurerni-1.jpg
 
Zeno ,spasi me ovakvih slika.
A sad tek otkrivamo polako kako savremene "alatke" imaju neki od nas u kuci.Zadovoljna domacice,ima li tvoja rerna isparivac.....?
 
E dobra ti ova tema,svaka čast.Ja volEm štrudle da pravim i da jedem, a mislim,šta ne volim...:roll:

Samo kod mene to ide mnogo prostije nego kod tebe.Ne mute se jaja,ne treba puter (dokle ćete više sa tim puterom :mrgreen: ),ne razvijam oklagijom,nego razvlačim testo rukama,preko celog astala,ne umotavam u pletenicu,nego u širinu razvučem testo koliki je pleh,a u dužinu koliko god može i tako.

Evo to da dokumentujem jednom sličicom koja je bila namenjena za drugu temu,ali nikada nije okačena.Na slici su štrudla sa makom i orasima,pravljena kod moje mame jesenas,kada su se istovarali kukuruzi.Moja mama nikada nije bila stručnjak za testa,tako da kada god može da iskoristi to što ja umem,ona to i uradi.Volim je.:heart:



I šta si se bre Smeh navrzla da ti rerna ima raspršivač,moš misliti :roll: Kladim se da ne peče na tri nivoa istovremeno :cool:





:cmok::cmok::cmok::cmok::cmok::cmok::cmok:
 
E dobra ti ova tema,svaka čast.Ja volEm štrudle da pravim i da jedem, a mislim,šta ne volim...:roll:

Samo kod mene to ide mnogo prostije nego kod tebe.Ne mute se jaja,ne treba puter (dokle ćete više sa tim puterom :mrgreen: ),ne razvijam oklagijom,nego razvlačim testo rukama,preko celog astala,ne umotavam u pletenicu,nego u širinu razvučem testo koliki je pleh,a u dužinu koliko god može i tako.

Evo to da dokumentujem jednom sličicom koja je bila namenjena za drugu temu,ali nikada nije okačena.Na slici su štrudla sa makom i orasima,pravljena kod moje mame jesenas,kada su se istovarali kukuruzi.Moja mama nikada nije bila stručnjak za testa,tako da kada god može da iskoristi to što ja umem,ona to i uradi.Volim je.:heart:



I šta si se bre Smeh navrzla da ti rerna ima raspršivač,moš misliti :roll: Kladim se da ne peče na tri nivoa istovremeno :cool:





:cmok::cmok::cmok::cmok::cmok::cmok::cmok:
pa čekaj... nisam ja još završila sa jučerašnjim štrudlama!
Zar ti je promaklo da je to bio samo deo testa? ;)
Inače, uvija se u pletenicu samo ova sa mileramom... jer se ona i jede tako što se kida rukom... trebalo je da vidiš kako smo se grabili! :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Inače, ni moja Maca nije mutila jaja... ali se meni čini da je tako, ipak, bolje i ne mrzi me da to radim.
I ona nije stavljala puter, ali neku masnoću jeste: mileram ili mast (kad nema mileram).
Dobro prolazi i sa šoljicom ulja.
 
Stigosmo i do slatkih štrudli.
Ostatak testa

14novotesto-1.jpg


je podeljen na četiri dela.

Fil je u međuvremenu pripremljen (ako nekog zanima kako to praim... ili kako sam juče pravila - napisaću).
1. sa orasima (klasično) za majku mog dragog... (danas isporučeno)
2. sa pekmezom od kajsija i orasima (za moju mamu)

17pekmezorasi-1.jpg


3. sa džemom od višanja

18visnje-1.jpg


4. sa kakaom (ili kremom od kakaa - ne znam kako bih to drugačije zvala)

15kakao-1.jpg


16kakao-1.jpg
 
Svako parče testa se razvije, premaže filom i lepo složi u pleh.
Prekrije se platnenom krpom da naraste, premaže umućenim jajetom i stavi u rernu na pečenje (prethodno se dobro isprska vodom - čak i ako postoji isparivač za rernu ;))

19pocetakpecenja2-1.jpg


Kad se lepo zarumeni - gotovo je!

20yavrsetakurerni-1.jpg


i može da se vadi iz rerne

21-1.jpg


Kad malo odstoji, seče se na komade

22secenje-1.jpg


23iseceno-1.jpg


I može se pristupiti procesu jedenja! :zper:
 
Ide mi voda na usta od ovih tvojih djakonija.
Inace ja strudlu volim i premazanu puterom i posutu cimetom, a i premazanu nadevom od sira- sir, secer, jaje i suvo grozdje.Lepa mi je i ona upletena. Napravis kao onu tvoju prvu jednu sa orasima, jednu sa makom pa ih zajedno upletes, a kada su pecene prelijes secerom u prahu pomesanim sa malo vode ( malo redje nego fondan za rozen tortu)
 
Pazi sad ovo, Smeh pored već nadaleko čuvenog vodenog isparivača u rerni ima i električni nož sa sečenje "taze" štrudli...Pa stvarno... :eek::(
 

Prilozi

  • strudla.jpg
    strudla.jpg
    65,2 KB · Pregleda: 5
Poslednja izmena:
Georgejune ako volis da testo bude tanko stavi polovinu kvasca koja ide u recept i razvuci sto tanju koru.Nije da nema odgovora nego ljudi vole da se druze i da im ne ode misao, odgovorice i oni budi siguran.
 

Back
Top