Антисемитизам као извор моћи Јевреја

СУНЦЕ

Primećen član
Banovan
Poruka
555
http://www.e-novine.com/kultura/kultura-recenzije/32037-Antisemitizam-kao-izvor-moi-Jevreja.html

O filmu "Kleveta"
Antisemitizam kao izvor moći Jevreja


thumbnail.php


Bivši padobranac izraelske vojske Joav Šamir je u filmovima "Checkpoint" (2003.) i "5 Days" (2005.) veoma ozbiljno istraživao okupaciju Zapadne obale i Gaze i odnos izraelske vlade prema Palestincima. U "Kleveti" primenjuje uočljivo laganiji, duhovitiji pristup u priči o modernom antisemitizmu.

KLEVETA
Hashmatsa, Joav Šamir, Izrael-Austrija-SAD-Danska 2009, 93 min.

Kada se Chekpoint pojavio na festivalima, jedan kritičar, takođe Jevrejin, nazvao je Šamira "izraelskim Melom Gibsonom", optužujući ga za antisemitizam zbog kritike izraelske politike prema Palestini. To je podstaklo reditelja da razmišlja o značaju i implikacijama antisemitizma u današnjem svetu, a posebno o njegovim zloupotrebama.

Glavna Šamirova meta je ADL, Liga protiv klevete (Anti-Defamation League), osnovana još 1913. (!) u SAD i najveća je svetska organizacija za borbu protiv antisemitizma. Predsednik organizacije Ejb Foksman tokom filma će postati pravi comic relief, posebno kada vidimo koje situacije oni smatraju "incidentima": jednom radniku nije odobren slobodan dan za manji jevrejski praznik Šivout, a jedna žena je u nekom novinskom članku "uočila antisemitske tonove". ADL u svetu smatraju strašno moćnom (ukucajte "defamation" ili "adl" u Google), i u prilici smo da vidimo kako Foksman prekoreva potpredsednika Ukrajine jer je uporedio Staljinov genocid u kom je 11 miliona Ukrajinaca umrlo od gladi sa Hitlerovim holokaustom. Izgleda da Foksman smatra da Jevreji imaju patent na masovna ubistva.

Sa druge strane, upoznajemo kontrovernog američkog istoričara jevrejskog porekla Normana Finklstajna koji je bio deportovan iz Izraela zbog svojih stavova. On misli da je antisemitizam danas paranoična fobija koju jevrejski lobi zloupotrebljava i da Jevrejima u Americi nikada nije bilo bolje, te da su najpovlaštenija manjina. Pored toga, Šamir prati grupu izraelskih srednjoškolaca na hodočašću u Poljskoj. Većina njih iz kuće nosi mišljenje po kome svi narodi sveta mrze Jevreje, a kada dođu u Majdanek zbunjeni su što "nemaju nikakve emocije". Ipak, u Muzeju holokausta u Aušvicu, sve će doći na svoje mesto- devojčice će plakati a dečaci će ih, i sami zaprepašćeni količinom dečjih cipela, tešiti.

Kroz intervjue sa Afroamerikancima u Njujorku koji tvrde da nijedan Jevrejin nikada nije opljačkan u njihovom kraju (gde su 1991. nastali veliki neredi kao posledica netrpeljivosti između dve etničke grupe) jer je kazna za pljačku pripadnika druge rase mnogo veća nego za pripadnika svoje rase, zatim sa autorima knjige "Izraelski lobi", Šamir vešto i ubedljivo plete priču o izopačenju legitimne ideje. Koja je granica (i ima li je) između antisemitizma i anticionizma? Da li su Jevreji danas toliko moćni upravo zbog holokausta iz Drugog svetskog rata, i da li su možda i moćniji nego što pretpostavljamo? Iako je očigledno da je autor sasvim subjektivan, činjenica je da je i on Izraelac, i ako neko treba da snima dokumentarac o ovom pitanju, to svakako treba da bude čovek takvog profila.
 
antisemitizam je obichna zamena teza jer, velika vechina jevreja uopshte nisu semiti.

Pa jes i to,ali najgore je kada bilo kakvu opasku prema jevrejima neko okarakterise kao antisemitizam.

Ako jevrej ukrade a ti kazes da je ukrao,to je antisemitizam.

A najbljutavije nesto na ovoj planeti je kada neke kreature koje nikad nisu ni prosli pored jevreja kreste-antisemitizam,antisemitizam.
 
Израел и Србија требају ближе да сарађују по питању ширења мухамеданског тероризма..и агресивности које испољавају мухамеданци када дођу у додир са другим културама..

a ti mislis da je na bliskom istoku sudar civilizacija kad se govori o arapsko-izraelskom sukobu?

da ti kazem, istorija jevrejstva u muslimanskoj civilizaciji je vrlo svetla, sve do 20-og veka.

sukob koji postoji tamo je sukob oko zemlje i etnicki sukob pre svega a ne nekakav civilizacijski sukob.
nema niceg komplikovanog u tom sukobu, sve je vrlo prosto - etnicki sukob doseljenika i ljudi koji su morali silom da naprave mesto za njih i odu u geto i izbeglicke kampove.

i jedni i drugi koriste religiju u tom sukobu, kao sredstvo da se ojaca moral ili opravda ovaj ili onaj cin, ali u biti, sukob je etnicki, cak i mizda onaj koji je postojao za vreme kolonijalizma u severnoj americi i australiji izmedju starosedeoca i zapadnog anglo saksonskog sljama.

okupacijione snage protiv pokreta otpora domacina boreci se oko zemlje.

nikakav "sudar civilizacija" kako izraelci to preko mas medija poturaju.
jer da su u palestini 40-ih ziveli srbi hriscani, desilo bi im se isto sto i palestincima.
kao sto se desava srbima na kosovu.
 
Poslednja izmena:
:dontunderstand:...pa zar i u vreme pandemije nastavljate da pricate o Jevrejima?!:cool:

ti spamujes u svim mogucim situacijama, u svim vremenskim uslovima pa ti niko ne zamera.

no, ovde se diskutuje a ne dobacuje, tako da nadji si neku prigodnu temu za tvoj kalibar pa si spamuj tamo.

administracijo, sto ne napravite pravilo da ne moze da se postira manje od dve prosto prosirene recenice po postu?

kvalitet diskusija bi se popeo za 2-3 metra na gore
 
a u vezi teme, evo priznanje bivse izraelske ministarke na democracy now:

"antisemitizam koristimo kao trik kad napadamo one koji kritikuju izraelsku politiku prema palestincima"

multiplicirana zamena teza od strane ove bivshe ministarke okupacionih snaga. izraelska politika, ashkenazi jevreja i ostalih jevrejskih doseljenika, prema palestincima je antisemitizam.
 
Jevreji rado koriste famu o sebi kao jadnom i unesrecenom narodu na koga je najveci greh dici i glas, a kamoli ruku

Tu famu odrzavaju na zivotu decenijama od kako su prestali da budu na bilo koji nacin jadni i ugrozeni, i u Americi je, recimo, zaista kraj svake karijere i javnog zivota proglasenje, utemeljeno ili ne, za antisemita.

Nije im to zameriti, i mi bi smo na njihovom mestu.
 
Jevreji rado koriste famu o sebi kao jadnom i unesrecenom narodu na koga je najveci greh dici i glas, a kamoli ruku

Tu famu odrzavaju na zivotu decenijama od kako su prestali da budu na bilo koji nacin jadni i ugrozeni, i u Americi je, recimo, zaista kraj svake karijere i javnog zivota proglasenje, utemeljeno ili ne, za antisemita.

Nije im to zameriti, i mi bi smo na njihovom mestu.

sta znam, sve komplet jevrejske americke organizacije su nas poredili sa nacistima, onaj lazov eli vizel svedocio protiv nas u hagu, bnei brit, americko jevrejski kongres, jdl svi urlali da se bombarduje srbija.

ali kad izrael cini ono sto su nemci cinili u varsavi, i neko to kritikuje, tip izgubi karijeru (kao norman finkelstajn) a neko zavrsi i u zatvoru kao jedan kongresmen (zbog utaje poreza ko fol).
 
a ti mislis da je na bliskom istoku sudar civilizacija kad se govori o arapsko-izraelskom sukobu?

da ti kazem, istorija jevrejstva u muslimanskoj civilizaciji je vrlo svetla, sve do 20-og veka.

sukob koji postoji tamo je sukob oko zemlje i etnicki sukob pre svega a ne nekakav civilizacijski sukob.
nema niceg komplikovanog u tom sukobu, sve je vrlo prosto - etnicki sukob doseljenika i ljudi koji su morali silom da naprave mesto za njih i odu u geto i izbeglicke kampove.

i jedni i drugi koriste religiju u tom sukobu, kao sredstvo da se ojaca moral ili opravda ovaj ili onaj cin, ali u biti, sukob je etnicki, cak i mizda onaj koji je postojao za vreme kolonijalizma u severnoj americi i australiji izmedju starosedeoca i zapadnog anglo saksonskog sljama.

okupacijione snage protiv pokreta otpora domacina boreci se oko zemlje.

nikakav "sudar civilizacija" kako izraelci to preko mas medija poturaju.
jer da su u palestini 40-ih ziveli srbi hriscani, desilo bi im se isto sto i palestincima.
kao sto se desava srbima na kosovu.

Стани ја не говорим да то није тако...ја сам само свестан чињенице да је мухамеданство једна милитантна философија која не трпи друге...то сам сазнао од Палестинаца Хришћана...а не од кенгура... :confused: који су данас побегли на територију Либана или Израела...
 
Стани ја не говорим да то није тако...ја сам само свестан чињенице да је мухамеданство једна милитантна философија која не трпи друге...то сам сазнао од Палестинаца Хришћана...а не од кенгура... :confused: који су данас побегли на територију Либана или Израела...

pa naravno da ljudi ne trpe kad im neko posle 2000 godina dodje i kaze im, ej slusaj, meni u mojoj svetoj knjizi pise da je tvoja zemlja u stvari moja pa eto, aj gubi se odatle.
pa fino tenkovima poravna (markelja ce da ti na primer kaze da je telavivksi univerzitet napravljen na sravnatom arapskom selu, a hilton hotel, napravljen na arapskom groblju gde su bogobojazljivi jevreji iskopali kosti i bacili ih na djubre).

uzgred, taj tvoj prijatelj arapin hriscanin je zaboravio da ti kaze da je sa 700 000 arapa otislo i 30 000 arapskih hriscana iz svojih kuca.

eto, ovde mozes svasta da naucis habibi
 
Sve same cinjenice.... prosto covek da se odusevi citajuci, narocito lika koji tvrdi da je ziveo u Tel Avivu... pa jos 10 godina.... a onda ne zna da odgovori na jednostavno pitanje.... u kojoj posti se nalazi jedini terminal za transfer novca koji radi tokom praznika (nasih) da se razumemo....

A sta se deseavalo pre 2000 godine, ko je kome otimao zemlju.... to ne moze stati u jednu knjigu... u svakom slucaju, mogu argumentovano da ti pokazem da smo mi kao narod obmanjivani od samog pocetka 20 veka u vezi sa stvaranjem drzave Izrael... i to su radile svetske sile.... sto se tice univerziteta arapi su to selo napustili 2 dana pre muckog napada 1948. godine.... znaci da su bili obavesteni o napadu....
 
mi o vuku a izraelcic na vratima.

evo mrkelo kviz pitanjce za tebe, kako se zvalo arapsko selo na cijim je rusevinama podignut telaviski univerzitet?

posle sledi pitanje o telavivskoj plazi, eto dajem ti vremena da guglas pre no sto te pitam dragi moj rasisto

decko pa nisamo mi ovde na kvizu....:D nece ti Minja Subota dati 5 bambija.... a za guglanjem nema potrebe... opet ti kazem da nisam ja pricao da sam radio u Tel Avivu 10 godina, a da nisam znao koja je jedina posta odakle se moze slati novac familiji... ostavi ti te price za forum srpskih nacionalista...:mrgreen:
 
decko pa nisamo mi ovde na kvizu....:D nece ti Minja Subota dati 5 bambija.... a za guglanjem nema potrebe... opet ti kazem da nisam ja pricao da sam radio u Tel Avivu 10 godina, a da nisam znao koja je jedina posta odakle se moze slati novac familiji... ostavi ti te price za forum srpskih nacionalista...:mrgreen:

nismo na kvizu, ali diskutujemo, a kad diskutujes iznose se fakti.

ti zivis tu gde zivis, ides, hodas tu gde hodas a ne znas cije je.

ides da se sunacas na telavivskoj plazi?

znas li ime mesta koje je tu nekad bilo?

kviz, nego sta.

na cijim kostima je izgradjena stmbena zgrada (sa instalacijama i cefkama spolja) u kojoj zivis?

ljudi jos imaju tapije i kljuceve kuca koje ste maznuli ili srusili.
zivi su jos, njihova deca takodje, jedan dan ce da dodju po svoje.

kufer ti je naravno spreman, znas i sam da se rasizam ne isplati
 
nismo na kvizu, ali diskutujemo, a kad diskutujes iznose se fakti.

ti zivis tu gde zivis, ides, hodas tu gde hodas a ne znas cije je.

ides da se sunacas na telavivskoj plazi?

znas li ime mesta koje je tu nekad bilo?

kviz, nego sta.

na cijim kostima je izgradjena stmbena zgrada (sa instalacijama i cefkama spolja) u kojoj zivis?

ljudi jos imaju tapije i kljuceve kuca koje ste maznuli ili srusili.
zivi su jos, njihova deca takodje, jedan dan ce da dodju po svoje.

kufer ti je naravno spreman, znas i sam da se rasizam ne isplati

Ne suncam se u Tel Avivu.... rodna kuca mi je u Haifi... ;)

A oni mogu da dodju po "svoje".... jer to ce jedino i dobiti... a te tvoje jadne i pateticne nastupe, koji su pre svega bedni pokusaji manipulacije jer se ne izjasnjavas kao pojedinac vec Srbin znaci generalno, necu komentarisati.... valjda ocekujes da te ja uvredim na nacionalnoj osnovi pa onda mozes da kukas okolo....:hahaha: zaista tuzno... i mi opstajemo na svome, bez deklaracija.... vec mozgom....
 
Ne suncam se u Tel Avivu.... rodna kuca mi je u Haifi... ;)

A oni mogu da dodju po "svoje".... jer to ce jedino i dobiti... a te tvoje jadne i pateticne nastupe, koji su pre svega bedni pokusaji manipulacije jer se ne izjasnjavas kao pojedinac vec Srbin znaci generalno, necu komentarisati.... valjda ocekujes da te ja uvredim na nacionalnoj osnovi pa onda mozes da kukas okolo....:hahaha: zaista tuzno... i mi opstajemo na svome, bez deklaracija.... vec mozgom....

pateticni nastupi bla bla bla...

ljudi bre imaju svoju zemlju na cijoj ti zivis, razumes?
imaju tapije, imaju sve, potomci se ne daju, znaju sta je njihovo.
ne zivis u biblijskom vremenu covece, nikakvog boiga nema da vam kaze satrite ove ili one i eto vam zemlje.
sta ste se bre utripovali a?

21-i vek.
privatna svojina je svetinja, i to ce da stigne i u rupetinu u kojoj zivis, voleo to ti ili ne.
 
pateticni nastupi bla bla bla...

ljudi bre imaju svoju zemlju na cijoj ti zivis, razumes?
imaju tapije, imaju sve, potomci se ne daju, znaju sta je njihovo.
ne zivis u biblijskom vremenu covece, nikakvog boiga nema da vam kaze satrite ove ili one i eto vam zemlje.
sta ste se bre utripovali a?

21-i vek.
privatna svojina je svetinja, i to ce da stigne i u rupetinu u kojoj zivis, voleo to ti ili ne.

:rotf: :rotf: :rotf:

vidis odmah si postao konfuzan i izgubljen.... ja, hvala dragom Bogu na svojoj... ovo A mi najbolje govori o tvojoj sto kulturi, sto o tvojim godinama... 'ajde priznaj da jos uvek upasujes gornji deo trenerke...:mrgreen: nije lako na forumu srpskih nacionalista doci do izrazaja, ali vidim da se ovde bas trudis...
 
:rotf: :rotf: :rotf:

vidis odmah si postao konfuzan i izgubljen.... ja, hvala dragom Bogu na svojoj... ovo A mi najbolje govori o tvojoj sto kulturi, sto o tvojim godinama... 'ajde priznaj da jos uvek upasujes gornji deo trenerke...:mrgreen: nije lako na forumu srpskih nacionalista doci do izrazaja, ali vidim da se ovde bas trudis...

staa bre ti meljes bre, sta frfljas bre mali rasisto?
jel si hteo nesto da kazes valjda?

nemo bre da grokces i hrrrrces nego se izrazi, diskutuj, odgovori na post.

nije ti ovo telavivska smrdljiva, budjavba pijaca pa da se nadvikujem sa tobom
 

Back
Top