ПАРИЗ

anainina

Početnik
Poruka
23
Париз (фр. Paris, лат. Lutetia) је главни и највећи град Француске. Налази се у центру Париског басена, над реком Сеном (La Seine). Реком је подељен на два дела: на северну „Десну обалу“ и на јужну, мању, „Леву обалу“. Град представља политичко, економско, образовно и културно средиште централизоване француске државе, а и Европе.

Париз је један од најзначајнијих светских градова. У њему су седишта међународних организација УНЕСКО, ОЕЦД и неформалног Париског клуба. Са светом је повезан преко 2 велика аеродрома и 6 главних железничких станица.

У Паризу се налазе многе знаменитости и туристичке атракције. Са историјом дугом 2 миленијума, овај град је био место значајних историјских догађаја и стециште уметника. Због тога сваке године Париз посети до 30 милиона туриста[1]. По броју туриста Париз је најпосећенија светска туристичка дестинација. Такође је познат по имену „Град светлости“.

Град има преко два милиона становника (2.138.551, по попису 2005), а урбана зона преко 10,6 милиона (10.660.000, процена за 2008). Ова непрекинута урбана зона Париза (без сателитских насеља) је највећа у Европској унији.


pariz.jpg
 
Meni je mnogo krivo sto nemam kintu i sto ne mogu da putujem :neutral:
Evo, ove godine ne znam ni da li cu da imam pare da se skrpetam da odem do CG na more, u kojoj se nimalo ne osecam kao da sam na odmoru . Isti jezik, isti ljudi, isti mentalitet , samo bolja kola oko mene :lol: Ono, odem tamo, kao da sam kod kuce . Samo eto to more, neku vrstu radosti u meni budi, nista vise .

Ono sto sam hteo da kazem , jeste da bih mnogo voleo da boravim nekih mesec dana u Fr generalno a naravno nikako ne bih propustio Pariz :heart: Bas mi je krivo zbog toga . Jedino sto sam do sada posetio jesu Grcka i Italija + Vatikan . U Grckoj od vecih gradova Solun i Atinu, a u Italiji naravno Rim :heart: I tolko mu bese ...

Pujebemtizivot :(
 
u parizu se nisam osećala kao stranac ili kao turista, nego baš kao da sam svoj na svome, što mi se nigde van beograda nije desilo.
toliko divno mesto i divni ljudi.
:aha:
čak su i oni mislili da sam njihova, pa se prodavačica u sen šapelu zgrozila što kupujem knjigu o srednjovekovnoj arhitekturi en anglais :)




:zaljubljena:
 

Back
Top