Molim pomoc !! Treba mi savet !!

Jovana009

Početnik
Poruka
3
Cao,
Imam jedan potencijalno veliki problem, pa bi voleo da cujem vasa misljenja sta da radim I sta uopste da ocekujem. Smatram da su neki od vas bili u ovakvoj situaciji ranije pa me mozete usmeriti.

Naime, pocela sam da radim u jednoj velikoj medjunarodnoj kompaniji pre mesec i po dana , firma je poznati proizvodjac automobila. Kada sam aplicirala, smatrala sam da su sanse za dobijanje posla u tako velikoj firmi minimalne ako nemam vezu, ali eto , sticajem okolnosti, posle 2 nedelje od intervjua , pozvao me je director ove kompanije da mi saopsti da su odlucili da zaposle 4 ljudi odjednom I da sam medju njima I ja. Direktor mi je preko telefona rekao uslove u nacelu , koji su bili dosta solidni, koje sam prihvatila.

Dogovorili smo se I potpisali ugovor , gde je prvih mesec dana probni rad, a onda nakon toga jos 5 meseci nastavak probnog rada, I onda za stalno. Pozicija je account manager, sto znaci da je povezano sa prodajom , za ceo region. Pre mesec I po dana sam pocela da radim. Od prvog dana I pored velike zelje za sto bolji pocetak, nije bilo bas tako. Osetila sam da veliki broj kolega nije bas sa zadovoljstvom prihvatio moj dolazak, a uopste mi nije jasno zasto. Narocito sam to osetila od mladjih u firmi. Nekoliko nedelja pre mene, pocela je u ovoj firmi da radi jos jedna devojka, medjutim koliko sam mogla da primatim, nju su manje vise ok prihvatili. Naravno, takav odnos prema meni je uticao da se I ja “povucem” I nisam bila mnogo komunikativna, a delovalo mi je da me veliki broj kolega ignorise ili se barem trudi. Smetalo mi je to dosta, ali nisam htela da se bunim. 2 nedelje posle mene , jos dvoje novih kolega je pocelo da radi u ovoj firmi i stvari su krenule malo na bolje. Malo se razvila komunikacija, ali sve je to bilo i suvise malo, barem sto se tice moje komunikacije ka ostalim kolegama kao I njihve ka meni. I nove kolege su se manje vise dobro snasle u komunikaciji sa ostalima. Ja sam primetila da su mnogo bolje sve kolege prihvacene od mene. Sobzirom da sam jako prijateljski nastrojena osoba ka svima, I da sam u dosadasnjoj karijeri uvek nove ljude prihvatao na najbolji nacin, nije mi bilo jasno o cemu se radi u ovoj firmi. Da li je problem u meni ? Da li se boje konkurencije ? U cemu je uopste problem ?

I tako, svo ovo vreme, ta slaba komunikacija izmedju mene I ostalih kolega, uglavnom tih “starosedioca” se na minimumu, dok sa “novim” kolegama je relativno ok. Zene u firmi idu zajedno na pauzu, mene nikada nisu pozvale. Danas je direktor firme saopstio da je iz zemlje odakle je firma, napravljen presek finansijskog stanja , I da nase predstavnistvo u zadnjih godinu dana ima katastrofalne rezultate, za sta je kriva I kriza, ali I los rad. Spominje se da ce morati maksimalno da se smanje troskovi , pa se ide dotle da je vrlo moguce da ce doci I do otpustanja. Ovog popodneva mi je zamenik direktora rekao da se moze desiti da ce od nas nekoliko novih samo jedan ili dvoje ostati ,..ali da je to zadnja opcija.

Imajuci u vidu moju losu komunikaciju sa ostalim kolegama (nisam se nisakim svadjala niti prepirala) , da li mislite da ja mogu dobiti otkaz iako nisam prekrsila ni jednu stavku ugovora za koju se dobija otkaz ??? Cak sta vise, jos uopste nisam pocela da radim za sta sam zaposlena, nego cekam da nam se odrzi neki trening za to. Tako da ja nisam ni najmanje kriva sto su losi rezultati firme. Medjutim, kao sto rekoh, komunikacija sa svim kolegama je jako losa, minimalna bukvalno, pa se bojim da li zbog toga mogu da daju otkaz, ili da budem u slicnim problemima ?? Bojim se jer u ovoj firmi stvarno zelim da se pozicioniram, a jos nisam imala prilike ni da se pokazem .

Sta vi mislite, sta mi se sprema ? Da li mogu dobiti otkaz ? Sta da radim, ocajna sam , molim savete !
 
jos uopste nisam pocela da radim za sta sam zaposlena, nego cekam da nam se odrzi neki trening za to.

Ovo je presudno. Ti "starosedeoci" rade svoj posao & dok ti ne pocnes nece te ni primecivati. Od tebe se, kao i od svakog pocetnika, ocekuje da se interesujes i postavljas pitanja. Izolacija ti sigurno nece pomoci, narocito ne u velikoj firmi.
 
Poslednja izmena:
Naravno, ja se slazem. Ja se interesujem i pitam sve, ali neverovatan je osecaj kako jednostavno nisu bas srecni da ulaze samnom u neku veliku konverzaciju.

Ja se nisam izolovala zato sto to zelim, vec zato sto je takav stav bio prema meni od pocetka, da me treba izolovati. Nije mi jasno zbog cega.

Da li mislite da zbog trenutne situacije u firmi, problema komunikacije sa ostalim kolegama ja mogu biti 'kolateralna steta" i da mi daju otkaz i pored toga sto mi probni rad traje 6 meseci, a tek je mesec i po dana proslo i nisam dobila prava zaduzenja za koja sam zaposlena ???
 
Meni nije jasno kako je moguce da negde postoji probni rad 6 meseci. Silno sam pogresio sto sam pristao na 3 meseca probni rad na prvom poslu - nisam znao koja su mi prava, kolika je plata & kad cu je primiti... a radio sam kao i svi ostali. Mesec dana je sasvim dovoljan period da se vidi koliko neko vredi. Elem, posto se vec plasis za posao, verovatno i sama zakljucujes da nije bez razloga. Nemoj mnogo da razbijas glavu, nije kraj sveta i ako budes trazila drugi posao - najgore je gubiti vreme bezveze. A svuda ces imati nekog samozivog, ljubomornog klinjara za kolegu (ili u tvom slucaju mozda vishe njih) - to ne mozes da izbegnes.
 
Bolje se ti blago nama dokazi tamo gde treba a ne pred kojekakvim dupeuvlakacima..verovatno si otvorena i provalili su da ne mogu racunati na tebe kad su u pitanju ogovaranja i podmetanje nogu..samo nagadjam ali nemoj nikako probati da im se obratis s istim povodom kao nama..zamrzece te jos vise ako imas stav i pokazes zube..polako i taktiziraj..pravi se blesava kao da nije nista i ne brini
 
moj iskreni savet i je da ih odvedes u grad i teras ih dok piju dok ne popadaju...al moras da se pokazes da si veci cugator od njih,da ne ipsadne da si mlakonja...ako nece da idu da cirkaju,ako pocnu da zavlace,teraj ih u tri lepe...to su onda neki latentni homoseksualci i gomila japija kojima se ne dize...ili su pak frigidne...tako da je mozda razumljiv njihov nedostatak motiva za ostvarivanje komunikacije...
 
Занимљиво, овде је очигледно важна продукција, па сте реално, једни другима конкуренција. Е сад, мој савет је да, уколико си сигурна у своје способности и знање, не дозволиш да те било ко понизи, или омаловажи. Ако имаш неког ко је дужан да те саветује у послу, буди максимално упорна у томе да извучеш сваки користан савет. Снимај како ко ради. Упореди оно што чујеш са разних страна па види на кога можеш да се ослониш. У крајњем случају, имаш свог првог претпостављеног, па му се обрати за сву неопходну помоћ. Ако имаш приговор на рад колега, то одмах и предочи свом шефу. Не сматрај то тужакањем, већ се труди да себи обезбедиш добру атмосферу у радном окружењу. Без обзира на то што си нова, ни под тачком разно не дозволи себи да будеш кафе куварица или разносач пица. Држи до себе максимално, исто тако се труди да научиш оно што не знаш, изгради свој рејтинг у компанији, и буди најбоља. Ако се ради о чувању радних места, води рачуна да ти не подмећу ноге.
Ко ти је подметне, ти му је поломи :mrgreen:

Буди "мангуп" ;)
 
Meni nije jasno kako je moguce da negde postoji probni rad 6 meseci. Silno sam pogresio sto sam pristao na 3 meseca probni rad na prvom poslu - nisam znao koja su mi prava, kolika je plata & kad cu je primiti... a radio sam kao i svi ostali. Mesec dana je sasvim dovoljan period da se vidi koliko neko vredi. Elem, posto se vec plasis za posao, verovatno i sama zakljucujes da nije bez razloga. Nemoj mnogo da razbijas glavu, nije kraj sveta i ako budes trazila drugi posao - najgore je gubiti vreme bezveze. A svuda ces imati nekog samozivog, ljubomornog klinjara za kolegu (ili u tvom slucaju mozda vishe njih) - to ne mozes da izbegnes.

Zakon predvidja trajanje probnog rada do 6 meseci
 
Ok, zakon predvidja i da zarada mora biti isplacena poslednjeg dana narednog meseca (npr. za februar do kraja marta). Kao sto se tice i probnog rada od 6 meseci, ne mogu da razumem te jajare koje to zaista praktikuju. Mesec dana je u redu. 2 do 3 ako si pripravnik ili si ocajan. 6 meseci da te neko "procenjuje", bar po meni, je ponizavanje.
 
Ok, zakon predvidja i da zarada mora biti isplacena poslednjeg dana narednog meseca (npr. za februar do kraja marta). Kao sto se tice i probnog rada od 6 meseci, ne mogu da razumem te jajare koje to zaista praktikuju. Mesec dana je u redu. 2 do 3 ako si pripravnik ili si ocajan. 6 meseci da te neko "procenjuje", bar po meni, je ponizavanje.

oni primenjuju zakon samo kada im je to u interesu, jer naravno za tih 6 meseci mogu da ti otkazu ugovor o radu kad im se cefne jer ne zadovoljavas njihove kriterijume, a pravi razlog moze da bude ko zna koji...
 
Naravno, ja se slazem. Ja se interesujem i pitam sve, ali neverovatan je osecaj kako jednostavno nisu bas srecni da ulaze samnom u neku veliku konverzaciju.

Ja se nisam izolovala zato sto to zelim, vec zato sto je takav stav bio prema meni od pocetka, da me treba izolovati. Nije mi jasno zbog cega.

Da li mislite da zbog trenutne situacije u firmi, problema komunikacije sa ostalim kolegama ja mogu biti 'kolateralna steta" i da mi daju otkaz i pored toga sto mi probni rad traje 6 meseci, a tek je mesec i po dana proslo i nisam dobila prava zaduzenja za koja sam zaposlena ???
Вероватно се претерано трудиш и радиш превише добро, па те зато не подносе. Што значи да ћеш највероватније ти морати да одеш.

Meni nije jasno kako je moguce da negde postoji probni rad 6 meseci.
Ја сам имао пробни рад од 6 месеци за који газда није хтео да ме плати.
 
Вероватно се претерано трудиш и радиш превише добро, па те зато не подносе. Што значи да ћеш највероватније ти морати да одеш.


Ја сам имао пробни рад од 6 месеци за који газда није хтео да ме плати.


kakav bezobrazluk, al sta da se radi kad im se moze, ne samo da su duzni da te plate nego i da te prijave i uplate ti poreze i doprinose za taj period, al sta da kazem kad radim tamo gde svaki radnik koji dodje najpre potpise sprazumni raskid(sto je zakonom izricito zabranjeno, al kad su privetnici postovali zakon?) pa tek onda ugovor o radu..
 
a sad da se malo osvrnem i na temu...i ja sam imala slican problem, istina nije mi pretio otkaz od strane poslodavca,al sam dolazila u iskusenje da ga sama dam....svi u kolektivu su me super prihvatili osim kolege koji je trebao da radi sa mnom...imali samo jako losu komunikaciju, izbegavao me je na svaki moguci nacin, pa se cesto desavalo da se on ubija od posla, a ja da sedim i kad mi dodeli neki zadatak obicno bi to bilo trckanje po salterima, nije hteo da predje u kancelariju sa mnom, pokusavala sam da vise puta razgovaram na tu temu sa njim, al nista, onako fino me saslusa i dalje nastavi po svom.. i tako godinu dana i onda totalni preokret.. sad nista nece da uradi, a da se prvo ne konsultuje sa mnom, zaista lepo saradjujemo iako jos uvek ne delimo kancelariju...sta mu se desilo da promeni ponasanje ne znam, mozda mu je trebalo vreme da shvati da ja ne zelim da mu konkurisem ni u kom smislu, vec da sam tu da funkcionisemo kao tim, ili mu je jednostavno trebalo vreme da se opusti...ne znam, ali ovako je mnogo bolje...
 
Hvala ti na odgovoru!

Sve ja shvatam, i slazem se delimicno sa tobom. Medjutim , ja sam pokusala na razlicite nacine da se uklopim, i komunikacijom, pitanjima, ocekujuci da su dobiti neki pozitivan feedback u vidu povecanja njihove zelje za komunikaciju sa njima. Mali broj njih u firmi je solidno odreagovao na moju zelju za uklapanjem, dok najveci broj njih samnom ima minimalnu mogucu komunikaciju, i uglavnom se sve zavrsava na tome "dobro jutro", "cao", i mojoj zelji i nametanje pitanja, pokusavanja za ucestvovanjem u komunkiciji. Ali jednostavno vidim, da jedan broj njih pokusava da ignorise moju zelju za uklapanjem, i deluje kao da sve cine i namerno me dodatno ignorisu da bi popizdela i digla ruke od svega. Naravno, uverena sam da to i direktor primecje, narocito sto je par kolega prilicno u dobrim odnosima sa njim , i da mu prenosu (ne) komunikaciju izmedju mene i ostalih kolega.

Ono sto mi je prilicno neverovatno da koleginica koja je samo 20ak pre mene pocela da radi u ovoj firmi, je prihvacena jako dobro, ili bolje receno relativno dobro. Kad sam ja dosla u ovu firmu , primetila sam da je druge koleginice zovu na kafu (mozda je razlog i to sto je ona bila prva nova osoba u firmi posle dugo vremena) , dok sam ja sama pokusala nekoliko puta samoinicijativno da idem sa njima, ali sam osetila veliku dozu neke netrepeljivosti. Istina, ta nova koleginica, me je od prvog dana prihvatila ok, i jedna od koleginica, ali ostali, komunikacija evo vec mesec i po dana je jako siromasna. Nove kolege koje su dosle 10 dana posle mene u firmu, su se isto manje vise , uspostavile kvalitetnu komunikaciju sa "starosediocima" , jedino je i dalje moju komunkacija losa. Moram da naglasim da kominikacija sa novim kolegama je dosta dobra, ali sa ovim "starosediocima" losa.

Moram da napomenem da nisam prekrsila ni jednu stavku ugovora, da sam nasmejana (ponekad i na silu) , da sve sto se trazi od mene ispunim, ali komunikacija stagnira. Ne znam da li je problem do mene, o cemu se zapravo radi, a trudim se da se maksimalno integrisem.

Sve to je dovleo do toga, da nas 3 novih, jedna koleginica je dobila konkretne zadakte od zamenika direkotra koje se odnosi na pozicuju za koju smo zaposleni, druga takodje ali jos uvek ceka neka dokumenta mada je jasno da ona vec ima instrukcije sta treba da radi , a ja nemam nikakve konkretne zadatke. Danas sam razgovarala sa sefom i obavestila ga o tome da bi volela da dobijem svoje teritorije, da pocnem da privredjujem firmi i pokazem se i svoje kvalitete, ali mi je on rekao da treba jos da sacekamo, da jos nista nisu odlucili za mene i za jos jednu koleginicu. Delovao mi je prilicno ne uverljivo.
Ne zelim da budem negativna, ali da li ovo moze da znaci da mi se sprema otkaz , narocito sto je naglaseno da firma ima finansijskih problema, zahvaljujuci losim rezultatima u prethodnih 9 meseci. Moram ponovo da naglasim da sam ja samo mesec I po dana u firmi, I da nisam dobila jos sansu da radim ono za sta sam zaposlena, a na intervjuu i prilikom komunikacije sa direktorom kad mi je saopstio da su odlucil da me zapsole, receno mi je da ce svi novi dobiti fer sansu da se pokazu. Medjutim, tada nije bilo izvesno da ce firma imati problem oko finansija.
Takodj, u ugovoru koji sam dobila, pise da je prvih mesec dana rada , neka vrsta probnog perioda da bi se upoznala sa firmom I slicno, a nakon toga jos 5 meseci imamo fore da se dokazemo I pokazemo poslovno svojim radom, pa ako to bude ok, onda nakon toga bi bila primljena za stalno. Prvih mesec dana je proslo, niko mi nista zamerio nije, I vec je mesec I po dana od kada sam u firmi. Predpostavljam da je bilo nekih problema u mom ponasanju , najvise losoj komunikaciji, da bi mi to rekli na kraju prvog meseca, ali niko nije rekao nista.
Sobzirom na novonastale okolnosti, I sve sto prati moju siutaciju u ovoj firmi, da li mislite da bi ja mogla biti prva za “odstrel” iz firme ako se odluci da se kresanje troskova regulise I smanjenjem zaposlenih ? Molim vas imajte u vidu da jos nisam dobila priliku da radim ono za sta sam zaposlena I sto trebaju da budu moja glavna poslovna zaduzenja . Samim tim, da li poslodavac ima nacin I mogucnost da mi da otkaz sobzirom na takve okolnosti ???
Ja I dalje pokusavam da se integrisem u komunikaciju sa kolegama, ali to mnogo tesko ide, jednostavno kao da namerno neki ne zele da se integrisem, kao da namerno zele da me ponize, I slicno. Takode, moram da napomenem da sam primetila da su pojedini “starosedioci” u firmi strasno egoisticni , i da su umislili da su mnogo bitini factor. Ne osporavam ni jedno trenutka njihovu strucnost za posao, cak sta vise I sama sam par puta istakla javno da postujem njihove rezultate I da mi je drago sto mogu od takvih da ucim, ali nikakav pozitivan feedback nisam dobila .
Prosto ne znam sta vise da ocekujem I sta da radim ??? Ne zelim da dodjem u situaiju da naprasno ostanem bez posla, iako za to , slozicete se, ne zasluzujem.
Sta vi mislite, sta mi je ciniti, molim vas savet I kako sve ovo po vama izgleda, sta mi se sprema ???
Hvala unapred !!
 
Ako i izgubiš posao, obzirom da radiš u takvoj atmosferi, veruj mi da će to biti najbolje rešenje za tebe. Možda ti je sada to teško shvatiti ali raditi na mestu gde nisi srećna je katastrofalno po psihu (a vremenom i po telesne organe) tako da ćeš samo da dobiješ.
 

Back
Top