Srbija vs Japan

Wtf Dule

Iskusan
Poruka
5.224
Jedna od najrazvijenijih zemalja sveta-Japan ima zaista impresivnu istoriju razvoja industrije kao i sa njom povezane industrijske politike. O industrijskoj politici bi imalo mnogo toga da se pricha,ali cu to uchiniti u nekoj sledecoj temi. Ono shto me trenutno interesuje je sledeci fenomen. Naime, shto se tiche industrijskoj razvoja zemlja razlikuju se dve grupe: One koje su svoj razvoj usmerile na pravichnost i socijalno odgovornu raspodelu resursa (SAD, UK itd.) i one koje su svoj razvoj usmerile na rast, produktivnost i medjunarodnu konkurentnost(Japan, Francuska), zrtvujuci svoj danasnji standard zarad bolje buducnosti. I ako trenutno ne postoji preveliki jaz izmedju ovhi zemlja( barem shto se tiche razvijenosti) ipak je ovaj drugi model razvoja postigao mnogo vishe zapazene rezultate. On je od nekada porushenog Japana stvorio svetsku silu. Moje pitanje forumashima je sledece: Da li bi se odrekli svog sadasnjeg standarda( kada bi imali poverenja u srpsku vlast) zarad bolje buducnosti. Da li bi ste se odrekli mnogo stvari, prestali da kukate i zasukli rukave, bash onako kako su to Japanci uradili. Ne razmisljajuci o sebi vec misleci na naciju, drushtvo i buduce generacije?
 
Nema mnogo smisla pričati o tome.Ko nikad nije bio radnik ne zna kako to izgleda.Najveći problem u industriji i van nje su uvek bile režija i administracija koje su i u vreme 80.-tih i 90.-tih samo jele pare koje su zarađivali radnici a većina tih radnih mesta je bila izmišljena i nepotrebna.
 
Auu,Dule mislim se sta da napisem jer prvih par postova obicno usmere diskusiju cesto i tamo gde postavljac teme nije hteo da ode !

Veci deo srpskog naroda i gradjana Srbije bez obzira na nacionalnost se vec odrekao svega sto je mogao,bolje receno ovi na vlasti su mu oteli skoro sve sto su mogli ! Jedino pravo resenje je jos jedna proleterska revolucija pa da narod sad otme od njih jer se oni niceg dobrovoljno ne bi odrekli,drugi nacin bar ja ne vidim !
 
Odličan primer :ok:

Dakle, poznato nam je kakve je gubitke Japan pretrpeo nakon Drugog svetskog rata, kako u ljudstvu tako i ekonomski. Plus dve atomske bombe i eto epiloga. Ipak, sećam se (oni ekonomski obrazovaniji neka me isprave jer ne baratam najbolje ekonomskom terminologijom) podatka da je Japan nakon rata imao rast društvenog prihoda od 15-ak% što nikada nijedna zemlja u istoriji nije ponovila. Jednostavno, ljudi su svim snagama prionuli na rad i obnovu svoje zemlje i stigli su ovde gde su sada.

Ako su to mogli Japanci, zašto to ne bismo mogli i mi danas?
I nijedan drugi odgovor mi ne izgleda dovoljno smislen, osim da smo mi LENJ narod po prirodi, a što je i A. Rajs uostalom primetio odavno.
 
Nema mnogo smisla pričati o tome.Ko nikad nije bio radnik ne zna kako to izgleda.Najveći problem u industriji i van nje su uvek bile režija i administracija koje su i u vreme 80.-tih i 90.-tih samo jele pare koje su zarađivali radnici a većina tih radnih mesta je bila izmišljena i nepotrebna.

Da to je tema za neku drugu diskusiju. Naravno je bilo mnogo problema, ali moje pitanje je sasvim jednostavno...Kada bi ste verovali u svoje vlastodrsce i njihovu viziju, da li bi bili spremni na rad od rane zore pa dok se ne smrkne, za platu koja nije u skladu sa vashim radom, a sve radi napredovanja drushtva?
 
Odličan primer :ok:

Dakle, poznato nam je kakve je gubitke Japan pretrpeo nakon Drugog svetskog rata, kako u ljudstvu tako i ekonomski. Plus dve atomske bombe i eto epiloga. Ipak, sećam se (oni ekonomski obrazovaniji neka me isprave jer ne baratam najbolje ekonomskom terminologijom) podatka da je Japan nakon rata imao rast društvenog prihoda od 15-ak% što nikada nijedna zemlja u istoriji nije ponovila. Jednostavno, ljudi su svim snagama prionuli na rad i obnovu svoje zemlje i stigli su ovde gde su sada.

Ako su to mogli Japanci, zašto to ne bismo mogli i mi danas?
I nijedan drugi odgovor mi ne izgleda dovoljno smislen, osim da smo mi LENJ narod po prirodi, a što je i A. Rajs uostalom primetio odavno.

Dobro se secas ali si izgleda zaboravi da je tada FNRJ imali veci rast i od Japana,u jednom periodu je imali najveci rast na svetu !

Nismo bas toliko lenj koliko smo neodgovoran narod. I ne zaboravi da su i Japan i Nemacku obnovile SAD i to iz cisto strateskog interesa ! Japan zbog Kine a Nemacku zbog SSSR !
 
Odličan primer :ok:

Dakle, poznato nam je kakve je gubitke Japan pretrpeo nakon Drugog svetskog rata, kako u ljudstvu tako i ekonomski. Plus dve atomske bombe i eto epiloga. Ipak, sećam se (oni ekonomski obrazovaniji neka me isprave jer ne baratam najbolje ekonomskom terminologijom) podatka da je Japan nakon rata imao rast društvenog prihoda od 15-ak% što nikada nijedna zemlja u istoriji nije ponovila. Jednostavno, ljudi su svim snagama prionuli na rad i obnovu svoje zemlje i stigli su ovde gde su sada.

Ako su to mogli Japanci, zašto to ne bismo mogli i mi danas?
I nijedan drugi odgovor mi ne izgleda dovoljno smislen, osim da smo mi LENJ narod po prirodi, a što je i A. Rajs uostalom primetio odavno.

Da! Tu je odlucjucu ulogu imalo japansko ministarstvo za industriju i trgovinu MITI. Njihov glavni zadatak je bio da sprechavaju konflikte do kojih su znali da ce doci na relaciji poslodavci-radnici-drzava i u tome bili veoma uspeshni. Japanski radnici takodje nisu mnogo zanovetali i sve konflikte su prevazishli bez vecih posledica po razvoj.
 
I nijedan drugi odgovor mi ne izgleda dovoljno smislen, osim da smo mi LENJ narod po prirodi, a što je i A. Rajs uostalom primetio odavno.
Ovo je tačno.Imamo previše ljudi koji misle da su pametni i sve znaju,ne shvataju i ne razumeju da ne mogu svi da se bave rukovođenjem i odlučivanjem i onda nema i ne može da bude rezultata.
Drugo,selekcija rukovodećih ljudi u Srbiji ne postoji,svi dolaze do mesta oportunizmom i poltronstvom.Skoro nikada i skoro nigde se ne traži od ključnih ljudi da pokažu znanje kao što to na zapadu rade.
U ovom momentu se izlaz ne vidi.Političari su nam nekvalifikovani i nesposobni za bilo šta i bilo kakvo planiranje i projekte tako da ne možemo da očekujemo industrijske projekte koji bi za 5-10 godina bar malo pogurali Srbiju napred.
 
Da to je tema za neku drugu diskusiju. Naravno je bilo mnogo problema, ali moje pitanje je sasvim jednostavno...Kada bi ste verovali u svoje vlastodrsce i njihovu viziju, da li bi bili spremni na rad od rane zore pa dok se ne smrkne, za platu koja nije u skladu sa vashim radom, a sve radi napredovanja drushtva?

Samo Sloga, Srbiju Spašava
Samo to.
 
Dobro se secas ali si izgleda zaboravi da je tada FNRJ imali veci rast i od Japana,u jednom periodu je imali najveci rast na svetu !

Nismo bas toliko lenj koliko smo neodgovoran narod. I ne zaboravi da su i Japan i Nemacku obnovile SAD i to iz cisto strateskog interesa ! Japan zbog Kine a Nemacku zbog SSSR !

Sto se tiche Japana dosta greshish. Tacno je da je bilo dosta americke pomoci,ali Japan se tek 60-ih otvorio za strane direktne investicije i otpocheo sa liberalizacijom trgovine. 90% svega shto su postigli je sa njihovih 10 prstiju(mada koliko su uradili po nekad pomislim da su imali i po 20). To je i poenta teme.
 
Japan je proteklih decenija postigao impresivne rezultate.
To je monolitna nacija-vrhunskog skolstva-maksimalno racionalno organizovna i nacija koja najpametnije investira,
Danas je Japan u krizi-veliki je dug zemlje-feminizam je jedan od glavnih krivaca.
Stopa nataliteta je najniza na Svetu-nema imigracije-a kapitalizam ne opstaje bez rasta stanovnistva.
Godine koje dolaze su godine skupe hrane-Japan uvozi 50% hrane.
Kina poslednjih godina je razvila jaku automobilsku industriju i preuzima japanska trzista.
Dobar clanak o Japanu ..

http://www.telegraph.co.uk/finance/...-we-should-be-worrying-about-not-America.html
 
Japan je proteklih decenija postigao impresivne rezultate.
To je monolitna nacija-vrhunskog skolstva-maksimalno racionalno organizovna i nacija koja najpametnije investira,
Danas je Japan u krizi-veliki je dug zemlje-feminizam je jedan od glavnih krivaca.
Stopa nataliteta je najniza na Svetu-nema imigracije-a kapitalizam ne opstaje bez rasta stanovnistva.
Godine koje dolaze su godine skupe hrane-Japan uvozi 50% hrane.
Kina poslednjih godina je razvila jaku automobilsku industriju i preuzima japanska trzista.
Dobar clanak o Japanu ..

http://www.telegraph.co.uk/finance/...-we-should-be-worrying-about-not-America.html

Natalitet jeste najveci problem Japana,ali ih to ne pogadja trenutno jer samo u Tokiju ima oko 27 miliona ljudi. Industrijske zone su i onako prenaseljene. Japan uvozi hranu,ali pogledaj shta izvozi. Ubrzo ce postati prva zemlja koja ce zakonski regulisati ponasanje robota. Opstali su svo ovo vreme bez maltene ikakvih resursa. Ne brini se ti za njih.
 
Sto se tiche Japana dosta greshish. Tacno je da je bilo dosta americke pomoci,ali Japan se tek 60-ih otvorio za strane direktne investicije i otpocheo sa liberalizacijom trgovine. 90% svega shto su postigli je sa njihovih 10 prstiju(mada koliko su uradili po nekad pomislim da su imali i po 20). To je i poenta teme.

Jok Dule ne gresim bas puno mada si i ti u pravu ! Americka pomoc im je bila onaj preko potrebni pocetni podsticaj koji su Japanci iskoristili na najbolji moguci nacin !

Nasa vlast je sve sto smo dobili kao pomoc procerdala a dobar deo je zavrsio u njihovim dzepovima !
 
I da odgovorim na pitanje:ne bih se odrekao ničega i nikad više neću da radim ako na vidiku ne postoji cilj,a to je neka ''razumna'' suma novca za naše prilike.:)Savršeno me ne zanima socrealistčko razmišljanje gde su jedni radili a drugi uzimali i radne akcije aka javni radovi.
 
Jok Dule ne gresim bas puno mada si i ti u pravu ! Americka pomoc im je bila onaj preko potrebni pocetni podsticaj koji su Japanci iskoristili na najbolji moguci nacin !

Nasa vlast je sve sto smo dobili kao pomoc procerdala a dobar deo je zavrsio u njihovim dzepovima !

Tacno tako! Mene je samo interesovalo da li bi(kada bi imali sansu u dobru vlast) iskoristili sve prilike i zasukli rukave onako kao i Japanci ili bi trazili sve sada i odmah da procerdamo po kafanama.
 
I da odgovorim na pitanje:ne bih se odrekao ničega i nikad više neću da radim ako na vidiku ne postoji cilj,a to je neka ''razumna'' suma novca za naše prilike.:)Savršeno me ne zanima socrealistčko razmišljanje gde su jedni radili a drugi uzimali i radne akcije aka javni radovi.

Ne drugi vec recimo tvoja kompanija! Da li bi se recimo odrekao pola plate i ne bi zalio sindikatu zarad investicija u tvoju kompaniju i njen jachi rast koji ce joj omoguciti da bude konkurentnija i samim tim u buducnosti ti doneti vishe novca? Da li bi ostao uz nju cak i ako su te investicije bile pogreshne? U Japanu postoji evoma duga tradicija vezivanja za svoje kompanije. Chitave porodice decenijama rade za njih. Ono tipa sin, cale, deda, keva i potpuno su indentifikovani sa njom.
 
Ne drugi vec recimo tvoja kompanija! Da li bi se recimo odrekao pola plate i ne bi zalio sindikatu zarad investicija u tvoju kompaniju i njen jachi rast koji ce joj omoguciti da bude konkurentnija i samim tim u buducnosti ti doneti vishe novca? Da li bi ostao uz nju cak i ako su te investicije bile pogreshne? U Japanu postoji evoma duga tradicija vezivanja za svoje kompanije. Chitave porodice decenijama rade za njih. Ono tipa sin, cale, deda, keva i potpuno su indentifikovani sa njom.
Ne bi se odrekao ni kinte.To je svest koja treba da postoji na nivou naroda i države a ne pojedinca.Jednostavno,ja sam nevernik.
 
Natalitet jeste najveci problem Japana,ali ih to ne pogadja trenutno jer samo u Tokiju ima oko 27 miliona ljudi. Industrijske zone su i onako prenaseljene. Japan uvozi hranu,ali pogledaj shta izvozi. Ubrzo ce postati prva zemlja koja ce zakonski regulisati ponasanje robota. Opstali su svo ovo vreme bez maltene ikakvih resursa. Ne brini se ti za njih.

Svet se strahovito brzo menja.
Istina je da Japanci poseduju vrhunsku tehnologiju-ali nikada nije se manje zaradjivalo na pameti kao poslednjih godina.
Konkurencija Kine-Koreje -Indije obara cene japanskih izvoznih proizvoda.
Svake godine na Svetu je 70 miliona gladnih usta vise-sto podize cene hrane.
Skupa energija negativno utice na Japan.
Japanci su izuzetno vredni-ali su najvise novca zaradili spekulisuci na berzi i Forex-u proteklih godina.
Gradjani Japana imaju ogroman novac na stednji-pola svetske stednje-dok je drzava prezaduzena.
CDS je jedan od najboljih pokazatelja ekonomije jedne zemlje.

Srbiji treba dosta vremena da podigne sve sto je unisteno ratovima-sankcijama-pogresnim sistemom vrednovanja-losim upravljanjem proteklih godina.
Treba prvo povecati produktivnost u poljoprivredi-povecati izvoz poljoprivrednih proizvoda preko 50%-uloziti u energetiku i rudarstvo.
Juzni Potok moze preporoditi Stbiju.
Treba pomoci mladim Srbima da formiraju zdrave porodice.
Bez porasta formiranja novih zdravih mladih porodica nema veceg ekonomskog rasta.
 
Poslednja izmena:
Добру ствар си Дуле приметио. Као добар начин функционисања капитализма наводе се по правилу индивидулазам САД, док потпуно различит и једнако успешан систем имамо у колективистичком Јапану који је по тој особини нама далеко ближи.

Оно што јесте чињеница да је Маршалов план осим за Европу постојао и за Јапан. САД су по сваку цену морале зауставити ширење комунизма. Шансу за бољу будућност Србије видим у смањивању утицаја Америке на Балкану, пољопривреди, прехрамбеној индустрији, појединим гранама тешке индустрије и енергетици уз помоћ Русије. Висока технологија није за нас и не треба се због тога стидети.
 
Poslednja izmena:
Dobro se secas ali si izgleda zaboravi da je tada FNRJ imali veci rast i od Japana,u jednom periodu je imali najveci rast na svetu !

Nismo bas toliko lenj koliko smo neodgovoran narod. I ne zaboravi da su i Japan i Nemacku obnovile SAD i to iz cisto strateskog interesa ! Japan zbog Kine a Nemacku zbog SSSR !

rast koji je bio u socijalistickim drzavama ne moze da se uporedjuje sa rastom kapitalistickih zemalja,,pa kad se raspao sssr se tek videlo kolika je razlika tj. jos je veca nego posle 2 sv rata u korist kapitalistickih zemalja
 
Japan ipak prije rata bio svijetska sila, a to ni porazom ne može tek tako da nestane (vidi -Italija, Njemačka).

Drugo, Japan je strateški pogodan Amerikancima kao država koja će držati položaj ka SSSRu, tako da su 50tih dobili mnooogo više nego bilo koja druga zemlja... Dakle, amerika je željela jaku državu, dobila je jaku državu =)
 
Postavljac teme je potpuno u pravu,Kao narod morali bi biti spremni da se sretnemo sa istinom,da svi radimo,da ne biramo posao i da u svim delovima drustva i drzave sto vise stedimo.Jednostavno ne mozemo se vise zaduzivati u inostranstvu i opterecivati buduce generacije!
To sto neki zagovaraju revoluciju ne vodi nicemu.To nece doneti nova ulaganja i nova radna mesta a i ovo malo kapitala sto ga ima u zemlji pobeglo bi.Kina ne dize revoluciju vec stalno pospesuje nova ulaganja.Jesu nas pokrali zadnjih godina,ali smo im mi to dozvolili.Sada se to prakticno tesko moze ispraviti,jer je veliki deo kapitala sklonjen u inostranstvu.
Japanski model je posebno cudo u svetu i o njemu sam dosta govorio na Forumu.Neka Dule pregleda
moj profil i sve ce mu biti jasno!Ta zemlja je i danas druga ekonomska sila sveta.U Duletovom gradu se prodaju moje dve knjizice kod mog izdavaca,Ko ih procita svatice sta treba da radimo,ali sto je jos vaznije tamo su dati i nacini kako da dodjemo do cilja!
Nije bitno samo hteti nego je jos znacajnije kako to i ostvariti.Svi levicari sveta su pokazali da se ne razumeju u ekonomiju,u sistem i da neznaju da izgrade istovremeno i pravedno i uspesno drustvo.Jedino je Japan u tome dosta uspeo.Kina je dozivela zadivljujuci razvoj,ali se istovremeno vratila u surovi kapitalizam.
 
Odličan primer :ok:

Dakle, poznato nam je kakve je gubitke Japan pretrpeo nakon Drugog svetskog rata, kako u ljudstvu tako i ekonomski. Plus dve atomske bombe i eto epiloga. Ipak, sećam se (oni ekonomski obrazovaniji neka me isprave jer ne baratam najbolje ekonomskom terminologijom) podatka da je Japan nakon rata imao rast društvenog prihoda od 15-ak% što nikada nijedna zemlja u istoriji nije ponovila. Jednostavno, ljudi su svim snagama prionuli na rad i obnovu svoje zemlje i stigli su ovde gde su sada.

Ako su to mogli Japanci, zašto to ne bismo mogli i mi danas?
I nijedan drugi odgovor mi ne izgleda dovoljno smislen, osim da smo mi LENJ narod po prirodi, a što je i A. Rajs uostalom primetio odavno.

Pricaj ti druskane u svoje ime.Kad bi znao kakve sve poslove obavlja nas narod u inostranstvu video bi koliko je zapravo vredan i da bi radio stvari nedostojne coveka samo da bi zaradio neki dinar.
 

Back
Top