da li se prekrstite

Ako te ne otkriju, ne ideš. Umreš za X godina i nikom ništa.
I tako bilo koji prekršaj. Ako si ateista, a imaš podsticaj da uradiš nešto što je protivno zakonu, samo sameriš koliki je rizik hvatanja, dobro pokriješ leđa i ako imaš sreće i/ili pameti, vrlo lako može da se desi da bude nikom ništa. ako te ne otkriju, dosije ti je prazan.

O cemu ti to?
Znaci, hoces da kazes da ako bih znala da me nece uhvatiti,ja posto sam ateista i ne plasim se drugara koji postoji samo u mojoj glavi, ja cu nesto ukrasti, prevariti...?
Ne, necu. :neutral:
Ovo je bas jadno. To je tvoje poimanje morala?



U hrišćanstvu, ljudska duša je dosije. Sve što si loše uradio, a nisi okajao, ostaje kao trag na duši... Nema prevare, nema skrivanja... Tvoja dela ti sude... E to je ono što ateističkom sistemu nedostaje... Krajnja instanca, pred kojom nema skrivanja.

Neki ljudi se plase Jehove i Pakla pa ne cine zlo iako bi to jako jako jako zeleli.
A neki drugi ljudi koji nemaju takav faktor u zivotu, plase se neceg drugog. Da ce povrediti sebe,druge,izdati i razocarati sebe. To je moral. Savest.
Ne strah od kazne, nego ono sto se nalazi u nama. Za mene to nije prazna fraza, nego istina.
Oduzmi strah od boga,oduzmi kazne...ono sta ostane,to je moral.
Jer ,ako ne krades, ne ubijas, ne varas...samo da te ne bi sprzila munja, ili zavrsio u zatvoru...ti nisi moralno bice.
Bilo ateista ili vernik.

U ateizmu jeste relativna. U hrišćanstvu je apsolutna.
Jeste relativna, u zivotu, drustvu.
To sto ti nazivas hriscanskim moralom je spisak zabrana i pretnji.


p.s. Uostalom i ta vasa krajnja instanca je promenljiva.
Za svaki greh, ako se pokajete, vama je oprosteno.
Dakle, greshi ali obavezno se pokaj. Kad uzmes u obzir tu cinjenicu, mozda bi ti maznuo nesto ako ti se ukaze prilika? :per: Greshi sada, pokaj se kasnije.
 
Poslednja izmena:
O cemu ti to?
Znaci, hoces da kazes da ako bih znala da me nece uhvatiti,ja posto sam ateista i ne plasim se drugara koji postoji samo u mojoj glavi, ja cu nesto ukrasti, prevariti...?
Ne, necu. :neutral:
Ovo je bas jadno. To je tvoje poimanje morala?

moja poenta bila je da u istim uslovima nemaju kranju instancu

Neki ljudi se plase Jehove i Pakla pa ne cine zlo iako bi to jako jako jako zeleli.
A neki drugi ljudi koji nemaju takav faktor u zivotu, plase se neceg drugog. Da ce povrediti sebe,druge,izdati i razocarati sebe. To je moral. Savest.
Ne strah od kazne, nego ono sto se nalazi u nama. Za mene to nije prazna fraza, nego istina.
Oduzmi strah od boga,oduzmi kazne...ono sta ostane,to je moral.
Jer ,ako ne krades, ne ubijas, ne varas...samo da te ne bi sprzila munja, ili zavrsio u zatvoru...ti nisi moralno bice.
Bilo ateista ili vernik.
Da skratim...
Ateistički sistem vrednosti nema krajnju apsolutnu instancu zbog koje će reći: "neću to uraditi"
Jeste relativna, u zivotu, drustvu.
To sto ti nazivas hriscanskim moralom je spisak zabrana i pretnji.
nije tako
p.s. Uostalom i ta vasa krajnja instanca je promenljiva.
Za svaki greh, ako se pokajete, vama je oprosteno.
Dakle, greshi ali obavezno se pokaj. Kad uzmes u obzir tu cinjenicu, mozda bi ti maznuo nesto ako ti se ukaze prilika? :per: Greshi sada, pokaj se kasnije.
pa nije to kao Čume, svedok saradnik. Ukradeš, pokaješ se, zadržiš ukradeno. Ne, ne..
Zakej carinik kaže:
ako sam koga prevario, vraćam četverostruko
 
Ako te ne otkriju, ne ideš. Umreš za X godina i nikom ništa.
I tako bilo koji prekršaj. Ako si ateista, a imaš podsticaj da uradiš nešto što je protivno zakonu, samo sameriš koliki je rizik hvatanja, dobro pokriješ leđa i ako imaš sreće i/ili pameti, vrlo lako može da se desi da bude nikom ništa. ako te ne otkriju, dosije ti je prazan.

U hrišćanstvu, ljudska duša je dosije. Sve što si loše uradio, a nisi okajao, ostaje kao trag na duši... Nema prevare, nema skrivanja... Tvoja dela ti sude... E to je ono što ateističkom sistemu nedostaje... Krajnja instanca, pred kojom nema skrivanja.

S druge strane, ako dobro sameriš i ubiješ, pa se onda pokaješ, briše se Criminal Record u tvojoj duši. :mrgreen:
 
S druge strane, ako dobro sameriš i ubiješ, pa se onda pokaješ, briše se Criminal Record u tvojoj duši. :mrgreen:
E kad bi bilo tako jednostavno...



p.s. mada, nekima je to zaista bilo jednostavno... ali ti su po imenu kršćani a po delima satanisti

A kad se kotarski predstojnik u Bugojnu htio ispovjediti kod fra Silvija Frankovića, rekavši mu da je ubio samo 14 Srba, fra Silvije mu je odgovorio:
-Kad ubiješ 40, onda dođi i sve ću ti oprostiti.
 

Back
Top