Kapitalizam i srpski mentalitet

I ja sam misljenja da Srbi nisu za kapitalisticki poredak, vec da ih samo ostra kazna moze naterati na (posten) rad.
Niko nije bio za "pošten" rad. Treba samo znati koliko su prvi kapitalisti i industrijalci imali muka da privole ljude da šljakaju po ceo dan u njihovim fabrikama, s obzirom da niko nikada, osim na silu, ne bi želeo da radi za nekog levaka koji po ceo dan uglavnom ništa ne radi. U tom svetlu treba videti i paralelni razvoj fabrika i zatvora, kao i drugih institucija (pre)vaspitavanja, kao što su škole, sirotinjski i popravni domovi.

Recimo, u Holandiji su imali popravne domove u kojima su prevaspitavali ljude, dojučerašnje prosjake, skitnice i lutalice (a ne samo i oni sigurno), koji su bili uobičajeni za prethodni, srednjovekovni svet (zbog pravila tog sveta, religijskih svakako, svako je mogao biti zaštićen i računati na milostinju, prenoćište ili hranu za stolom), i postojao je sistem da se ti ljudi nauče radu: ubace te u rupu sa pumpom; rupa se puni vodom; da se ne bi udavio, moraš da pumpaš k'o sumanut. Dakle, "probisvet" se na taj način "vaspitava" za jedan (tada) novi svet radnih vrlina (tj. da bude poslušna vučna stoka), a pride se vrši i koristan rad. Holanđani su poznati po toj hladnoj, mašinskoj i nehumanoj proračunatosti, i ovo je za mene vrhunski primer iste (da ja znam). Mada, tu mogu poslužiti i njihove pljačke po belom svetu kojima su "pošteno" sticali svoje današnje bogatstvo, položaj i prosperitet.

Tako da, k'o želi privoleti Srbe na rad, nek' se okrene tim evropskim vrednostima. :mrgreen:
Ogromna inspiracija se može crpeti iz njih.
 
Poslednja izmena:
Daklem, robovlasništvo... :D

Ih, pa ne bas...

Niko nije bio za "pošten" rad. Treba samo znati koliko su prvi kapitalisti i industrijalci imali muka da privole ljude da šljakaju po ceo dan u njihovim fabrikama, s obzirom da niko nikada, osim na silu, ne bi želeo da radi za nekog levaka koji po ceo dan uglavnom ništa ne radi. U tom svetlu treba videti i paralelni razvoj fabrika i zatvora, kao i drugih institucija (pre)vaspitavanja, kao što su škole, sirotinjski i popravni domovi.

Recimo, u Holandiji su imali popravne domove u kojima su prevaspitavali ljude, dojučerašnje prosjake, skitnice i lutalice (a ne samo i oni sigurno), koji su bili uobičajeni za prethodni, srednjovekovni svet (zbog pravila tog sveta, religijskih svakako, svako je mogao biti zaštićen i računati na milostinju, prenoćište ili hranu za stolom), i postojao je sistem da se ti ljudi nauče radu: ubace te u rupu sa pumpom; rupa se puni vodom; da se ne bi udavio, moraš da pumpaš k'o sumanut. Dakle, "probisvet" se na taj način "vaspitava" za jedan (tada) novi svet radnih vrlina (tj. da bude poslušna vučna stoka), a pride se vrši i koristan rad. Holanđani su poznati po toj hladnoj, mašinskoj i nehumanoj proračunatosti, i ovo je za mene vrhunski primer iste (da ja znam). Mada, tu mogu poslužiti i njihove pljačke po belom svetu kojima su "pošteno" sticali svoje današnje bogatstvo, položaj i prosperitet.

Tako da, k'o želi privoleti Srbe na rad, nek' se okrene tim evropskim vrednostima. :mrgreen:


Kiperu, nisam, iskreno za ulazak u EU i tu primoransost na rad, ali kad vidim (a vidim odavno) koliko ovde ima zabusanata, sitnih "profitera" u smislu "na mozes ti malo da me platis koliko mogu ja malo da radim", iliti pak ono "daj lekara da podmitim da idem na bolovanje leti, pa da radim na njivi", to je dno dna, i za takve mislim da je potrebno bas takvo ("nehumano") prevaspitavanje kao u tvom primeru o bunaru. Znaci, tacno je da je uopste juznjacki mentalitet sklon lenjosti, ali prevarama, sitnim podmetanjima, zabusavanjima, lazima, to je retko ko sposoban osim Srba, mozda jedino Italijani, pa i oni ne u tolikoj meri. Prepoznaces ih po fudbalu, uostalom.
Prema tome, za nas zapravo jeste kapitalizam, i to onaj najgore vrste, taj "pocetni" koji bas ti opisujes, jer toliko smo zloupotrebili sve sto smo mogli, da smo stvarno dno dna od svesti o radu uopste, a naravno da je uvek bilo i bice i radnih i vrednih ljudi.
Ali dzaba kad je u komunizmu radio jedan za sebe i bar jos jednog neradnika...sada je situacija jos gora kad pogledas odnos izmedju privrede i vanprivrede.
 
Vidim da se ovde mesaju mnoge stvari.

Prvo -kapitalizam. Mnogi ovde govore o nekoj vrsti ranog kapitalizma..izrabljivanja radnika i sl. (opisano u delima Emila Zole )..neki o danasnjem liberalnom koceptu kapitalizma.

To su neuporedive stvari. Radnici su se izborili za 8-casovno radno vreme (osim kod Miskovica ;)) i danas se moze govoriti samo o stepenu kapitalizma na kome bi Srbija bila da nije nasilno izvrsena revolucija od sake komunistickih neradnika koji su i bili poznati pre rata kao najgori neradnici i huskaci na strajkove.

Sve te price o korupciji..izbegavanju rada i sl. nisu samo srpski mentalitet. One su odlika svih mediteranskih i balkanskih naroda ( Italijani,Spanci,Grci,Rumuni,Bugari..) dok Germani smatraju svojom cascu i uspehom da su sposobani da placaju porez i obaveze prema drustvu. Na Ekonomskom se to i spominje u okviru nekog predmeta kao specifikum kome se moraju prilagoditi izvesne mere.

Hipotetcki..mislim da bi Srbija bila slicna Grckoj danas da je uspela da nastavi svoj prirodni put. Grcka se na vreme oslobodila komunista koji su nametnuli svoju vlast..okrenula se Zapadu i kasnije Nato-u i danas je srednje razvijena zemlja.Uz to je pravoslavna i ima svoje pismo koje je na svaki nacin zastitila u EU.
 
Sve te price o korupciji..izbegavanju rada i sl. nisu samo srpski mentalitet. One su odlika svih mediteranskih i balkanskih naroda ( Italijani,Spanci,Grci,Rumuni,Bugari..) dok Germani smatraju svojom cascu i uspehom da su sposobani da placaju porez i obaveze prema drustvu.
Upravo o tome pričam, znaš li ti koliko je trebalo vode da proteče, da se indoktrinira, zatvara, tuče, siluje i za'ebava, dakle, sve i svašta, i milom i silom, da bi se tako nešto primilo među ljudima? Tu nema, niti je bilo išta "spontano", niti se radilo o "prirodnom razvoju", što ti očito pokušavaš da proguraš.

A i sve i da Germani imaju tako nešto "prirodno", ne vidim koji je razlog da i mi radimo isto to što i oni, i da kukamo kad neće da ide baš tako kako su oni uradili. Verovatno zato što nemamo druge ideje nego samo slepo prepisujemo šta rade "bolji" od nas?
 
Upravo o tome pričam, znaš li ti koliko je trebalo vode da proteče, da se indoktrinira, zatvara, tuče, siluje i za'ebava, dakle, sve i svašta, i milom i silom, da bi se tako nešto primilo među ljudima? Tu nema, niti je bilo išta "spontano", niti se radilo o "prirodnom razvoju", što ti očito pokušavaš da proguraš.

A i sve i da Germani imaju tako nešto "prirodno", ne vidim koji je razlog da i mi radimo isto to što i oni, i da kukamo kad neće da ide baš tako kako su oni uradili. Verovatno zato što nemamo druge ideje nego samo slepo prepisujemo šta rade "bolji" od nas?


Kao i sve drugo i ovde vazi "panta rei".

Postoje neki novi podaci da su se i Nemci velikim delom promenili,a sve usled uticaja Turaka, balkanskih naroda i dr.. Kazu da se desava nesto neshvatljivo-Nemci sve vise koriste razne povlastice i izbegavaju rad kao sto to cine gasosi.

Stvari nisu nikada zakovane..postoje zakoni akcije i reakcije..

Btw..ne vidim nista strasno u tome sto su se Italijani godinama borili sa mafijom ( i dan danas). Italija je i pored korupcije i ,valjda navise smenjenih vlada u Evropi, stvorila ek.jaku zemlju sa razvijenom automobilskom i modnom indutrijom.O turizmu da se i ne govori. A, uz sve to su se sacuvali od najezde crnaca i Arapa,Turaka.. sto nije poslo za rukom npr. Francuzima,Englezima..Nemcima
 
Ti priajetlju slabo razlikujes kapitalizam - socijalizam - komunizam. Prvo bi trebalo da naucis STA JE KOJE pa onda da se upustas u ovakve rasprave.

A sta je tu pogresno?

Jel ispravno da direktori firme imaju 3-5-10 puta vecu platu od cistacice, fiksirano, svejedno da li firma radi lose, srednje ili uspesno? Jel to socijalizam/komunizam?
To smo probali i propalo je.
I vraticemo se na stari dobri kapitalizam gde direktor moze da zaradjuje koliko hoce - ako kompanija ide isto dobro. Ili da nema nista od bonusa, jer se ne pokazuje sposobnim.

U stvari, mozda onaj moj post i ne stoji potpuno u teoriji. Ali, mi zivimo u praksi. Mogu i ja sad da sednem i da izmislim bilo kakav sistem, koji funkcionise samo u laboratorijskim uslovima.

Nije valjda ideja da se nadpricavamo koja teorija bolje zvuci? Menjam tu svu teoriju za praksu, za ono sto je primenljivo, za ono od cega se moze ziveti.
 
Maks Veber jeste izvukao neke upotrebljive fakte kada je u pitanju odnos kapitalizam - protestantizam......nema sumnje da je tzv "kapitalisticki duh" najbolje nalegao na tradicionalno vaspitanje i ucenje koje upravo nudi protestantizam....ali, mislim da je iz relativno dobrog zapazanja , ubrzo presao u banalna objasnjenja , navodno komotnog odnosa katolika prema radu i stvaranju , i suvise pragmaticnog odnosa protestanata prema istom , sto je demantovao sam drustveni poredak kapitalizma , a i sam zivot......

Sto se odnosa srba prema kapitalizmu i njihovog uklapanja u isti tice, tu bi takodje mogle da se povuku neke paralele sa Veberovim zapazanjima, koji , doduse nije zalazio u odnos pravoslavlja ili islama prema kapitalizmu, jer mu je ta oblast ocigledno bila ili nedovoljno poznata ili nezanimljiva, samim tim sto kapitalizma u vreme njegovog rada u tim zemljama prakticno nije ni bilo....elem, kako god je katolicizam , po Veberu , imajuci jaci duhovni potencijal prema bogu i veri od protestantizma, ili , ako hocete, pretpostavljao duhovno nad materijalnim , makar samo proklamativno, tako su islam, pravoslavlje, budizam i druge vere, imale jos jaci uticaj na vaspitanje i ucenje svojih vernika......a posto materijalno i duhovno tesko da idu zajedno ruku pod ruku, a da pre ili kasnije ne dodju u koaliziju interesa ili savesti.......tradicionalno jake, dogmatske vere , poput pravoslavlja ili islama su dugo potiskivale preduzimacki duh , pa makar on bio u sluzbi verovanja u cilj i svrhu postojanja , kao aketski protestantizam.....nego su negovale relativno komformisticku ideju o sluzenju bogu , na strogo duhovnim osnovama.......

Naravno, ne verujem da je samo kako kaze Veber , komfesionalna pripadnost jedini i najbitniji uzrok razvoja kapitalizma u odredjenim delovima sveta, i njegovog relativnog neuspeha u drugim.....iako je nesumnjivo veoma vazna , i bitna kao zametak ideje o radu i stvaranju materijalnih dobara kao nacin sluzenja tvorcu , kao i smisla postojanja....

Tu su vazni i ostali istorijski, socioloski , antropoloski, pa cak i klimatski ili geografski elementi.......gde se ni u jednom srbi kao narod nisu nasli i snasli , da bi uspesno mogli da razvijaju kapitalizam kao , fakat do danas najefikasniji model egzistiranja ljudskog drustva, naravno ,u kombinaciji sa demokratijom........

ali, to je sada vec sasvim druga i duga prica......a ovoliko o Veberu , sa cijim se tezama naravno, moram sloziti.......
 
(...) Pojam klase teorijski u socijalistickim drustvima ne postoji(...)
Netačno.

1876. u "Kritici Gotskog programa" Marks je prvi put predvidio nužnost prelaznog perioda između revolucije i konačnog ostvarivanja "socijalističkih nada". On je od tada govorio o višoj i nižoj fazi u razvoju tog sledečeg stadija i u pomenutoj "Kritici ..." je za tu prvu fazu rekao da će u njoj država zadržati klasni karakter, ali će vlast kroz diktaturu proleterijata nasiljem dovesti do potpunog ukidanja klasa.

U Kapitalu npr. u III tomu on takođe govori o tom prelaznom periodu kao o nečemu što je ipak još uvijek nastavak "carstva nužnosti", za razliku od više faze koja je "carstvo slobode".
 
Srpskom mentalitetu kapitalizam uopste ne odgovara. (Srbi nikada nisu ziveli u kapitalizmu pa ni ne znaju sta to znaci).

Socijalizam mu je daleko vise odgovarao.

Pravoslavlje je daleko ideoloski blize socijalizmu nego kapitalizmu.

U Srbiji ce tranzicija biti - vecna.

Srbi ne vole one koji imaju i znaju. Zbog dugog robovanja drugim narodima pojam "imam-mogu" kod Srba je vezano neraskidivo sa pojmom "okupator-izrabljivac".

Otvaram diskusiju.
Što rekla baba Višnja - treskanjem kokosovog oraha možemo da napunimo stomak od ostalog ništa...

Elem, kapitalizam je u Srbiji bio i pod monarhijom. Medjutim, nije problem ni socijalizam ni kapitalizam već seljačizam!
Primera radi: za frazu "ako nećeš ti da radiš ima ko hoće" - zaista ima - sa vrha Vrške Čuke što su došli u Beograd i srozali platu na 18.000!?
Alo, kakve veze ima privatni sektor (kapitalizam) sa javnim (socijalizam)???
Zar privatnik koji valja automobile isto plaća radnika kao onaj što ima hamburgerdžinicu?

tako da dolazimo do odgovora šta ne valja Srbima.

Često se dokoni političari pozivaju na evropske i svetske standarde zaboravljajući pritom da je politika kapitalističkih država da se ne smanjuje cena rada.
Zakon nalaže odredjenu satnicu za odredjen posao.

Srbi su samo želilei da komunistička oligarhija prestane sa svojim nečasnim radom, ali su se oni uz dogovor sa političkom klikom vrlo brzo preorijentisali. To što su krali, to je tranzicija ili snalaženje a to što neko eventulano ukrade od njih e to je lopovluk i to kamere snimaju.

Usput, da kapitalizam valja - ne bi četvrtina britanskog zdravsrvenog fonda išlo na lečenje psihosomatskih poremećaja zaposlenih jer su maltretirani od nesposobnih ili sadistički nastrojenih šefova (managera).
to znači da je četvrtina radno sposobnih zapravo - nesposobna

A sad da lupamo kokos...

 
Poslednja izmena:

Back
Top