Da li obrazovanje namece okove zabluda?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Da li mozemo iskoristiti splet okolnosti i pojave danasnjice koje bolje naglasavaju tezinske faktore uticaja pojedinih "sitnica" , za proveru starih filozofskih postavki i teorija i njihovu korekciju (jer su one zakljucene na osnovu malo drugacijih drustvenih dogadjaja i odnosa) , a da pri tome ne upadnemo u kalup "nasheg" vremena?

[Kao sto se psiha drzi iskaza koje su prosle "neku" proveru, tako su i svakodnevna ispiranja mozgova stetna za alate filozofskog , nezavisnog gledanja na svet.]
 
sta je "kalup naseg vremena"? neces sigurno razmisljati kao da zivis u doba Stare Grcke a to sigurno nece umanjti tvoju sposobnost da razumes tu istu Staru Grcku...

mozda je bas ta distanca dobra...stvari se bolje vide kad se covek malo odalji nego kad mu je nos prilepljen uz njih...
 
anakin:
sta je "kalup naseg vremena"? neces sigurno razmisljati kao da zivis u doba Stare Grcke a to sigurno nece umanjti tvoju sposobnost da razumes tu istu Staru Grcku...

mozda je bas ta distanca dobra...stvari se bolje vide kad se covek malo odalji nego kad mu je nos prilepljen uz njih...

mada distanca vodi i ka mogućnosti gubitka osećaja prema tom prošlom vremenu....
 
Kalup me pita sta je kalup...

To je milion stvari koje ti podrazumevas da su normalne i opsteprihvacene.

Kao sto su u seriji treci kamen od sunca u pocetnim epizodama
karikirali bas takav pristup koji vecina ljudi ima,
(to je OK jer te niko ne tera da budesh filozof)
ljudi cesto zbog nedostatka vremena da dublje analiziraju samo konstatuju prakticnu vrednost svojih ponashanja i stavova .


P.S.I nikako ne shvatam kako se najcesce narogushe na ovakve teme bash oni za koje smatram da su najvishe ukalupljeni tj. prakticari pre nego analiticari.
Izgleda da ih boli...
 
Tuzni_patak:
Kalup me pita sta je kalup...

To je milion stvari koje ti podrazumevas da su normalne i opsteprihvacene.

Kao sto su u seriji treci kamen od sunca u pocetnim epizodama
karikirali bas takav pristup koji vecina ljudi ima,
(to je OK jer te niko ne tera da budesh filozof)
ljudi cesto zbog nedostatka vremena da dublje analiziraju samo konstatuju prakticnu vrednost svojih ponashanja i stavova .


P.S.I nikako ne shvatam kako se najcesce narogushe na ovakve teme bash oni za koje smatram da su najvishe ukalupljeni tj. prakticari pre nego analiticari.
Izgleda da ih boli...


Ovo si jako lepo objasnio.
 
Tuzni_patak:
Kalup me pita sta je kalup...

To je milion stvari koje ti podrazumevas da su normalne i opsteprihvacene.

Kao sto su u seriji treci kamen od sunca u pocetnim epizodama
karikirali bas takav pristup koji vecina ljudi ima,
(to je OK jer te niko ne tera da budesh filozof)
ljudi cesto zbog nedostatka vremena da dublje analiziraju samo konstatuju prakticnu vrednost svojih ponashanja i stavova .


P.S.I nikako ne shvatam kako se najcesce narogushe na ovakve teme bash oni za koje smatram da su najvishe ukalupljeni tj. prakticari pre nego analiticari.
Izgleda da ih boli...

a jel to pun mesec pa svi pi*dite ili sta?

i ja ne kapiram sto se ti rogusis na svaku temu koja nije tvoja i na svaki post koji nisi ti napisao...
 
da, patak, ovo je filozofija pa objasni sta mislis...razvij temu, daj argumente....
potrudi se da razumes tudj post pa probaj da odgovoris na njega....
probaj da obuzdas svoj poriv da ljude stavljas u fijoke i lupas ih po prstima...

dada, kafana rules....dobro si me podsetio...ziveli...
 
Tema je obrazovanje!Prosveta je jedno od najvaznijih stvari za jedan narod i drzavu.Jer kad vaspitamo danas decu u nekom pravcu,za 20 godina ta deca ce biti predsednici,premijeri ,direktori...i time direktno uticemo na razvoj drustva u celini.Danas je najvise ateizma jer su decu u skoli ucili da nema Boga i to je trend u celom svetu.Citajte protokole sionskih mudraca,teoriju zavere Ralfa Emersona,pa ce vam biti jasno kuda idemo,mislim na svet globalno.Dobro biti nece...to nije pesimizam vec realnost.
 
Hektor:
Tema je obrazovanje!Prosveta je jedno od najvaznijih stvari za jedan narod i drzavu.Jer kad vaspitamo danas decu u nekom pravcu,za 20 godina ta deca ce biti predsednici,premijeri ,direktori...i time direktno uticemo na razvoj drustva u celini.Danas je najvise ateizma jer su decu u skoli ucili da nema Boga i to je trend u celom svetu.Citajte protokole sionskih mudraca,teoriju zavere Ralfa Emersona,pa ce vam biti jasno kuda idemo,mislim na svet globalno.Dobro biti nece...to nije pesimizam vec realnost.


Ima logike.
Pogledajte sunovrat u prosveti (i ne samo prosveti) od posle A.Markovića do posle znate-već-koga, i njegov uticaj na formiranje generacije dizelaša i sponzoruša. Ovo jeste malo udaljavanje od teme ali nije zgoreg spomenuti i to.
Obrazovanje koje je mlade ljude upućivalo u to da je zemlja ravna ploča a sex van braka greh je itekako izvitoperavalo dalje poglede na život i moralno ukalupljivalo i zatupljivalo.
 
Hektor:
Danas je najvise ateizma jer su decu u skoli ucili da nema Boga i to je trend u celom svetu.Citajte protokole sionskih mudraca,teoriju zavere Ralfa Emersona,pa ce vam biti jasno kuda idemo,mislim na svet globalno.Dobro biti nece...to nije pesimizam vec realnost.

hehe. moja omiljena teorija - there's no dark side of the moom really. The matter of fact it's all dark :)
shalu na stranu, zaglupljivanja je bilo oduvek i uvek ce ih biti, kao sto ce uvek biti 80% mediokriteta i to je to. samo zavisi od mode vremena na koju ce stranu to ici. sada je kao ateizam moda kao sto kazes, ali je recimo u srednjem veku sujeverje bilo isto to. prave vere i pravog znanja ce uvek biti vrlo malo .....
 
Tuzni_patak:
Da li mozemo iskoristiti splet okolnosti i pojave danasnjice koje bolje naglasavaju tezinske faktore uticaja pojedinih "sitnica" , za proveru starih filozofskih postavki i teorija i njihovu korekciju

izvini je l mozes ovo da pokusas da kazes jednostavnije :shock: jedino sam razumela da 'ne upadnemo u kalup nasheg vremena'...zbunjuju me tezinski faktori...ucis neku matematiku? daj primer
 
sto se tice "kalupa"....to vrlo lici na teoriju o "tipicnoj licnosti"...
svako drustvo razvija samo one tipove licnosti koji se uklapaju u njne dominantne vrednosti....odredjivanje normalnosti i devijantnosti zavisi od kriterujuma koje drustvo i njegova kultura postavljaju...
ne znam kakve to posebne veze ima sa temom osim ocigledne, kako je to jagodica primetila...
ti si deo ovog vremena i odredjenog drustva...normalno je da ce se to reflektovati i u tvom nacinu razmisljanja...i odnosu prema proslosti..
a sad...obrazovanje...okovi...tema je presiroka...mislim da ne zaglupljuje obrazovanje samo po sebi nego sistem, pogotovo nas...
 
A koje to drustvo nije u obrazovanje ubacilo "svoje vrednosti".
A i da nije , takav mediokritetski pristup koji imas nece dovesti ni do jednog filozofa vec samo do demagoga filozofske nauke....

Ono sto se dobija iz preispitivanja nacina razmisljanja dosadasnjih filozofskih mislilaca ali sa aspektom i doba i uredjenja u kojem su ziveli je u reciprocitetu . Kad zavrsimo analizu njihovih posebnih sitnih uticaja nastalih mozda usled nedostatka drustvenih dogadjaja i dinamike u odnosima (kojih danas ima u izobilju na drugi nacin ),
ako primenimo njihov (cak mi se cini i uprosten model) na danasnji aktuelni stav (i u filozofiji) svako ce pojedinacno doci do nekog novog ugla gledanja (koji nije bizaran).

Interesantno je da svi ljudi cesto to cine kad su stekli utisak da "nisu iz ovog vremena" (zbog nekog nesklada , nerviranja , sukoba, neuspeha).
Uproste nesto sto su naculi iz misli i shvatanja nekog drugog doba i to banalizuju i izvuku uprostene pristupe koje kasnije primenjuju (da bi izbegli razocarenje
i svoje utociste u ne-danasnjici ucinili prakticnim i vrednim)


E ako jos filozofi tome pristupe studiozno i iskreno,nepristrasno ,
sitne(ali stvarno mislim sitnije od sitnih) uticaje predznanja i doba rada drugih filozofa, ce prepoznati ili naslutiti.
Pri ovome treba da napomenem da ne trazim uzroke nastanka teorija (recimo fashizma , teorije vlasti, obrazovanje svesti i podsvesti,humanizam) ,to rade istoricari filozofije, vec nijanse koje u tim teorijama sprecavaju filozofe jednog doba da primete osobinu za koju stvaraoci drugog perioda (u proslosti i danas) imaju mogucnost.

I pre bih rekao tezinski koeficijenti uzroka.A opet oni dopustaju izranjanje nekog dodatnog uticaja koji je bio maskiran u proslosti.
 
jagodica:
Tuzni_patak:
Da li mozemo iskoristiti splet okolnosti i pojave danasnjice koje bolje naglasavaju tezinske faktore uticaja pojedinih "sitnica" , za proveru starih filozofskih postavki i teorija i njihovu korekciju

izvini je l mozes ovo da pokusas da kazes jednostavnije :shock: jedino sam razumela da 'ne upadnemo u kalup nasheg vremena'...zbunjuju me tezinski faktori...ucis neku matematiku? daj primer

Polako, Jagodice, ti bi u jednom danu da sve nadoknadiš !!!
 
krvolok:
jagodica:
Tuzni_patak:
Da li mozemo iskoristiti splet okolnosti i pojave danasnjice koje bolje naglasavaju tezinske faktore uticaja pojedinih "sitnica" , za proveru starih filozofskih postavki i teorija i njihovu korekciju

izvini je l mozes ovo da pokusas da kazes jednostavnije :shock: jedino sam razumela da 'ne upadnemo u kalup nasheg vremena'...zbunjuju me tezinski faktori...ucis neku matematiku? daj primer

Polako, Jagodice, ti bi u jednom danu da sve nadoknadiš !!!

Kad kupujes cipele faktori su:
-cena
-izgled
-materjal
-boja
-spic vrh
-stikla
-proizvodjac
-vrsta djona
-stanje garderobe
-osecaj nosenja
-izgled na trenutnoj garderobi

tezinski faktori su po meni recimo redom:
5%,10%,20%,10%,5%,3%,20%,8%,8%,15%....
naravno postoje i iskljucivi zahtevi koji su nezavisni od tezinskih faktora i koeficijenata(to ne kupujem ni po koju cenu).

Ideal faktora je 10 (ili 100 ili koju god meru uvedes)
maksimalni uticaj =tezinski faktor * ideal faktora
uticaj= tezinski faktor* trenutno stanje faktora
idealan izbor= max uticaj 1+ max uticaj 2 + ....=ideal ocena 10 (ili 100 ili ...)
izbor= zbir svih uticaja
najvolji izbor = maksimalni zbir uticaja
 
Tuzni_patak:
A koje to drustvo nije u obrazovanje ubacilo "svoje vrednosti".
A i da nije , takav mediokritetski pristup koji imas nece dovesti ni do jednog filozofa vec samo do demagoga filozofske nauke....
[/color]

ok, svadjaj se sa mnom...ali je malo smesno da se svadjas sa sociologijom...

mediokritetski pristup = teorija o "tipicnoj licnosti" na koju bi sigurno negde naleteo da si citao bilo sta iz sociologije.

a van vremena...ne zanosi se patak...

PS. ako si mislio na teoriju da se licnost u drustvo uklapa "bez ostatka" onda je to sociologizam sto svakako ima negativnu konotaciju...
i naravno, niko te ne sprecava da na to ukazes....
 
Naravno da obrazovanje namece gomilu zabluda.

Nudi se gomila smeca pod velom obrazovanja, malo je onih koji ono sto se servira podvrgavaju analizi …
Obrazovanje je potrebno, znanje je neophodno, ali potrebno je posedovati selektivan um i odbaciti lazi i stetne stvari.

Obrazovanje samo po sebi nista ne znaci u kvantitativnom smislu, vec moze biti korisno jedino ako tezi istini i moralnim standardima.

Tanja
 
arttim:
Nudi se gomila smeca pod velom obrazovanja, malo je onih koji ono sto se servira podvrgavaju analizi …
Obrazovanje je potrebno, znanje je neophodno, ali potrebno je posedovati selektivan um i odbaciti lazi i stetne stvari.

svaki put kad primas od nekog/necheg odredjene informacije mora se voditi racuna o mnogo toga. prosto, neke stvari drugi shvataju na jedan nacin, a mi ih shvatimo na drugi..... negde je pisac mislio jedno, a mi procitamo drugo ... i sl.

uzgred, koja je to npr. gomila smeca pod velom obrazovanja? :roll:
 

Back
Top