Uvelicavanje,preuvelicavanje,ma-"gluvi telefoni"..:-D

Kada se sastanete sa drustvom,sa porodicom,rodjacima...I tako se porazgovara o necijem ponasanju ,i kada krenete nekom drugom prilikom da prepricavate o izvesnoj osobi negde,da li malo uvelicavate,dodajete,da ne kazemo malo preuvelicavate,uz poneke "zacine" tu i tamo? :mrgreen:


Мааалкице...:prstic:


Тачније, зависи од ситуације.
Некад не, а некад баш доста....:rumenko:

Моја цимерка је у таквим приликама имала обичај да ме назива ''старом хиперболичарком''! :lol:
 
Ja u razgovoru sa decom sve preuvelicavam, npr. deca me optuzuju da po mojoj prici svako ko je u prvom gimnazije dobio jedinicu iz istorije recimo, zavrsio je u komunalnom preduzecu zakacen za kamion koji prazni kontejnere, a ko je smotao dzoint taj je vec nosio modre tragove po ledjima u Crnoj Reci. Naravno da i oni preuvelicavaju, bas takav smor nisam ali nisu ni daleko od istine. :)
U razgovoru sa prijateljima ne znam da li preterujem. Verovatno ne mnogo jer ne vazim za nekog posebno zanimljivog sagovornika, mozda bas zbog toga sto kazem sve onako novinarski (mislim na prave novinare :) ) i imam pravilo da nikad ne pominjem onog ko nije prisutan (kako sam se na ovo tesko priviknula ali me je postedelo svake neprijatnosti).
Masta kod mene nema mesta u verbalnoj komunikaciji sa ljudima samo u pisanijima, zato su mi postovi ne samo "ofarbani" vec i izmisljeni. Nosim titulu najveceg lazova na Krstarici :) .
 
Kada se sastanete sa drustvom,sa porodicom,rodjacima...I tako se porazgovara o necijem ponasanju ,i kada krenete nekom drugom prilikom da prepricavate o izvesnoj osobi negde,da li malo uvelicavate,dodajete,da ne kazemo malo preuvelicavate,uz poneke "zacine" tu i tamo? :mrgreen:

To svi rade, neko svesno neko podsvesno. Preuveličavamo neke detalje koji nam se učine zanimljivim ili koji nam nisu dovoljno jasni pa ih nesvesno naglašavamo. Uostalom, tako nastaju glasine.
 
Kada se sastanete sa drustvom,sa porodicom,rodjacima...I tako se porazgovara o necijem ponasanju ,i kada krenete nekom drugom prilikom da prepricavate o izvesnoj osobi negde,da li malo uvelicavate,dodajete,da ne kazemo malo preuvelicavate,uz poneke "zacine" tu i tamo? :mrgreen:

Moguće je...jer kroz ta ´´prepričavanja´´ izneseš ujedno i svoje mišljenje, stav o toj osobi ili datoj situaciji...
Jedino ako si toliko ´´osposobljen´´ pa ostaneš objektivan u totalu, ali to je retko...

 
Кад сам била клинка шизела сам кад мама увече дође да нас опомиње да је време за спавање, па каже:''Већ је пола 12 а ви се још кикоћете!''....а оно тек 11 и 15.

Примећујем да исто радим својој деци.:mrgreen:
 
Kada se sastanete sa drustvom,sa porodicom,rodjacima...I tako se porazgovara o necijem ponasanju ,i kada krenete nekom drugom prilikom da prepricavate o izvesnoj osobi negde,da li malo uvelicavate,dodajete,da ne kazemo malo preuvelicavate,uz poneke "zacine" tu i tamo? :mrgreen:

Ja ne
Uvek pricam onako kako je nesto i bilo i kako jeste
Nekad to ume da bude smesno, nekad dosadno a nekad ispadnem i budala zbog toga
 
Kada se sastanete sa drustvom,sa porodicom,rodjacima...I tako se porazgovara o necijem ponasanju ,i kada krenete nekom drugom prilikom da prepricavate o izvesnoj osobi negde,da li malo uvelicavate,dodajete,da ne kazemo malo preuvelicavate,uz poneke "zacine" tu i tamo? :mrgreen:

Ne kad su osobe u pitanju. "Prepričavanje o izvesnoj osobi" se u mom selu zove ogovaranje. Iako nisam imun na taj vid ljudske zabave, trudim se da ne pravim belaj preuveličavajući, dovoljno je i što ogovaram.
Kad pričam o nekom dogadjaju, onda je već drugačije. Kao i svi koji vode poreklo iz krajeva u kojima se gaji bogata usmena, poglavito epska književnost, volim da se bavim naracijom i nije mi strano da ponekad upotrebim pokoju stilsku figuru, ne samo hiperbolu, ne bih li doprineo dinamici i zanimljivosti svoje umotvorine. :)
 

Back
Top